Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Premierul David Cameron: Statul multicultural a esuat. Musulmanii britanici trebuie sa adopte valorile noastre

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
133 replies to this topic

Poll: Musulmanii britanici trebuie sa adopte valorile englezilor (97 member(s) have cast votes)

Este o decizie buna sau nu? de ce?

  1. Da, era normal daca au venit acolo sa respecte valorile locale (90 votes [92.78%])

    Percentage of vote: 92.78%

  2. Nu, libertatea implica si faptul ca fiecare face ce vrea (7 votes [7.22%])

    Percentage of vote: 7.22%

Vote Guests cannot vote

#1
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
Dupa indelungi discutii si alte chestii uite ca cineva o spune negru pe alb... Ceea ce parea normal si logic uite ca se intampla dar totusi care vor fi efectele pe termen lung? Din punctul meu de vedere e absolut normal si logic ca cineva care vine in casa mea sa respecte regulile mele si daca nu ii place poate sa plece... Am ajuns in situatia in care majoritatea se supune minoritatii si frustrarile sunt majore si pe buna dreptate justificate...




Premierul David Cameron: Statul multicultural a esuat. Musulmanii britanici trebuie sa adopte valorile noastre
de A.N. HotNews.ro
Sâmbătă, 5 februarie 2011, 12:30 Actualitate | Internațional


David Cameron

Doctrina statului multiculturat a esuat si va fi abandonata, a spus premierul britanic David Cameron intr-un discurs prezentat in cadrul unei conferinte pe teme de securitate ce are loc in aceste zile la Munchen si din care The Telegraph a publicat cateva pasaje. "Musulmanii britanici trebuie sa adopte valorile principale de libertate si egalitate", e de parere Cameron. Declaratia sefului Executivului britanic vine la doar cateva luni dupa ce cancelarul Angela Merkel a afirmat si ea ca "incercarile de a construi o societate multiculturala in Germania au esuat complet".

Iata cateva dintre cele mai importante idei preluate din discursul premierului David Cameron:

    * musulmanii britanici trebuie sa adere la valorile principale ale libertatii si egalitatii
    * premierul Cameron va anunta sfarsitul "tolerantei pasive" in cadrul comunitatilor divizate
    * membrii tuturor religiilor trebuie sa se integreze in societatea mai larga si sa accepte valorile ei fundamentale
    * sa fii britanic inseamna sa crezi in libertatea cuvantului si a religiei, in democratie si in drepturi egale, indiferent de rasa, sex sau orientare sexuala
    * acest lucru inseamna sa ne asiguram ca imigrantii invata sa vorbeasca limba engleza si ca toate scolile predau copiilor elementele unei culturi si a unui program comun
    * fiecare persoana, de le ministri la alegatorii obisnuiti, trebuie sa-i infrunte in mod activ pe cei care au opinii extremiste
    * Cameron va avertiza ca toate organizatiile si gruparile care nu vor promova valorile britanice nu vor mai primi fonduri de la buget si nu vor mai putea sa coopereze cu statul
    * premierul va promite o noua dorinta de a confrunta si "a invinge" ideologiile extremiste care-i fac pe unii sa se implice in actiuni teroriste
    * sub doctrina statului multicultural, am incurajat diferite culturi sa traiasca vieti separate, departe una de cealalta si de curentul principal
    * am esuat in incercarea de a oferi o viziune a societatii la care ei sa simta ca vor sa-i apartina
    * accept faptul ca multiculrturalismul i-a facut pe unii membrii ai comunitatii albe sa simta ca nu sunt tratati corect
    * rasismul si intoleranta sunt "pe buna dreptate" condamnate. Dar cand opiniile si practicile la fel de inacceptabile au venit de la persoane care nu sunt albe, am fost prea precauti, prea tematori sa le condamnam
    * Cameron va sublinia diferenta clara intre "extremismul islamic" si religia islamica: "Trebuie sa fim limpezi. Extremismul islamist si Islamul nu sunt acelasi lucru"

Discursul lui Cameron vine in contextul in care publicatia "The Telegraph" a dezvaluit felul in care comunitatea de informatii din Marea Britanie se teme de "amenintarea unica" a unor atacuri teroriste realizate de musulmani britanici radicali.


Angela Merkel a vorbit si ea despre esecul conceptului "multikulti"

In octombrie 2010, cancelarul Angela Merkel a spus ca "incercarile de a construi o societate multiculturala in Germania au esuat complet". Ea a declarat la Potsdam ca asa-numitul concept "multikulti" - potrivit caruia oamenii vor trai fericiti unul langa altul - nu a functionat, iar imigrantii trebuie sa depuna mai multe eforturi pentru a se integra, inclusiv sa invete limba germana.

La o reuniune cu tinerii din Uniunea Crestin-Democrata (CDU), Merkel a afirmat ca "la inceputul anilor '60, tara noastra i-a chemat pe muncitorii straini sa vina in Germania, iar acum ei locuiesc aici. Ne-am mintit o vreme, spunandu-ne ca nu vor sta, ca la un moment dat vor pleca. Insa nu aceasta e realitatea".

"Si, bineinteles, incercarea de a construi o societate multiculturala si de a trai unul langa altul... a esuat, a esuat complet", a spus Merkel.

Cancelarul german a precizat insa "foarte clar" ca imigrantii sunt bineveniti in Germania.

Edited by akajohn, 05 February 2011 - 22:44.


#2
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View Postakajohn, on 5th February 2011, 22:43, said:

Dupa indelungi discutii si alte chestii uite ca cineva o spune negru pe alb... Ceea ce parea normal si logic uite ca se intampla dar totusi care vor fi efectele pe termen lung? Din punctul meu de vedere e absolut normal si logic ca cineva care vine in casa mea sa respecte regulile mele si daca nu ii place poate sa plece... Am ajuns in situatia in care majoritatea se supune minoritatii si frustrarile sunt majore si pe buna dreptate justificate...




Premierul David Cameron: Statul multicultural a esuat. Musulmanii britanici trebuie sa adopte valorile noastre
de A.N. HotNews.ro
Sâmbătă, 5 februarie 2011, 12:30 Actualitate | Internațional


David Cameron

Doctrina statului multiculturat a esuat si va fi abandonata, a spus premierul britanic David Cameron intr-un discurs prezentat in cadrul unei conferinte pe teme de securitate ce are loc in aceste zile la Munchen si din care The Telegraph a publicat cateva pasaje. "Musulmanii britanici trebuie sa adopte valorile principale de libertate si egalitate", e de parere Cameron. Declaratia sefului Executivului britanic vine la doar cateva luni dupa ce cancelarul Angela Merkel a afirmat si ea ca "incercarile de a construi o societate multiculturala in Germania au esuat complet".

Iata cateva dintre cele mai importante idei preluate din discursul premierului David Cameron:

    * musulmanii britanici trebuie sa adere la valorile principale ale libertatii si egalitatii
    * premierul Cameron va anunta sfarsitul "tolerantei pasive" in cadrul comunitatilor divizate
    * membrii tuturor religiilor trebuie sa se integreze in societatea mai larga si sa accepte valorile ei fundamentale
    * sa fii britanic inseamna sa crezi in libertatea cuvantului si a religiei, in democratie si in drepturi egale, indiferent de rasa, sex sau orientare sexuala
    * acest lucru inseamna sa ne asiguram ca imigrantii invata sa vorbeasca limba engleza si ca toate scolile predau copiilor elementele unei culturi si a unui program comun
    * fiecare persoana, de le ministri la alegatorii obisnuiti, trebuie sa-i infrunte in mod activ pe cei care au opinii extremiste
    * Cameron va avertiza ca toate organizatiile si gruparile care nu vor promova valorile britanice nu vor mai primi fonduri de la buget si nu vor mai putea sa coopereze cu statul
    * premierul va promite o noua dorinta de a confrunta si "a invinge" ideologiile extremiste care-i fac pe unii sa se implice in actiuni teroriste
    * sub doctrina statului multicultural, am incurajat diferite culturi sa traiasca vieti separate, departe una de cealalta si de curentul principal
    * am esuat in incercarea de a oferi o viziune a societatii la care ei sa simta ca vor sa-i apartina
    * accept faptul ca multiculrturalismul i-a facut pe unii membrii ai comunitatii albe sa simta ca nu sunt tratati corect
    * rasismul si intoleranta sunt "pe buna dreptate" condamnate. Dar cand opiniile si practicile la fel de inacceptabile au venit de la persoane care nu sunt albe, am fost prea precauti, prea tematori sa le condamnam
    * Cameron va sublinia diferenta clara intre "extremismul islamic" si religia islamica: "Trebuie sa fim limpezi. Extremismul islamist si Islamul nu sunt acelasi lucru"

Discursul lui Cameron vine in contextul in care publicatia "The Telegraph" a dezvaluit felul in care comunitatea de informatii din Marea Britanie se teme de "amenintarea unica" a unor atacuri teroriste realizate de musulmani britanici radicali.


Angela Merkel a vorbit si ea despre esecul conceptului "multikulti"

In octombrie 2010, cancelarul Angela Merkel a spus ca "incercarile de a construi o societate multiculturala in Germania au esuat complet". Ea a declarat la Potsdam ca asa-numitul concept "multikulti" - potrivit caruia oamenii vor trai fericiti unul langa altul - nu a functionat, iar imigrantii trebuie sa depuna mai multe eforturi pentru a se integra, inclusiv sa invete limba germana.

La o reuniune cu tinerii din Uniunea Crestin-Democrata (CDU), Merkel a afirmat ca "la inceputul anilor '60, tara noastra i-a chemat pe muncitorii straini sa vina in Germania, iar acum ei locuiesc aici. Ne-am mintit o vreme, spunandu-ne ca nu vor sta, ca la un moment dat vor pleca. Insa nu aceasta e realitatea".

"Si, bineinteles, incercarea de a construi o societate multiculturala si de a trai unul langa altul... a esuat, a esuat complet", a spus Merkel.

Cancelarul german a precizat insa "foarte clar" ca imigrantii sunt bineveniti in Germania.


Dacă Merkel și Cameron au spus asta sunt...de felicitat, pur și simplu! Bravo lor! Era și cazul ca cineva cu anvergură să-și asume responsabilitatea de a anunța eșecul monstruozității numite multiculturalism...Numai de-ar ține...

#3
nca1970

nca1970

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.04.2010
De acord dar aici si-a dat cu stangul in dreptul: "Trebuie sa fim limpezi. Extremismul islamist si Islamul nu sunt acelasi lucru". Corect era sa spuna ca SUNT ACELASI lucru.

#4
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View Postnca1970, on 6th February 2011, 00:03, said:

De acord dar aici si-a dat cu stangul in dreptul: "Trebuie sa fim limpezi. Extremismul islamist si Islamul nu sunt acelasi lucru". Corect era sa spuna ca SUNT ACELASI lucru.
Acuma a zis si el asa, de ochii lumii. Important e ca realizeaza faptul ca musulmanii sunt un real pericol.

PS  Nu inteleg ce cauta topicul asta la Editoriale. Ar fi trebuit deschis in Poiana. Poate se gandeste cineva sa-l mute.

#5
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View Postnca1970, on 5th February 2011, 23:03, said:

De acord dar aici si-a dat cu stangul in dreptul: "Trebuie sa fim limpezi. Extremismul islamist si Islamul nu sunt acelasi lucru". Corect era sa spuna ca SUNT ACELASI lucru.

Poți spune că sunt același lucru doar dacă nu ești informat...Islamul și extremismul NU sunt același lucru...
Iar revenirea la principiile sănătoase care spun că trebuie să existe valori agreate și acceptate, în lipsa cărora o societate nu funcționează e salutară. Mă bucură că a avut curajul să spună că între toleranță și acceptare e o diferență.

#6
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010
Europenii, buricul pământului !... Niște proști și înapoiați restul, domne !

#7
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

View PostiDorin, on 5th February 2011, 23:48, said:

Europenii, buricul pământului !... Niște proști și înapoiați restul, domne !


e si acesta un punct de vedere dar totusi, daca vii la noi pe continent (sau insula, dupa caz) ar fi cazul sa respecti valorile locale... desigur, la tine acasa sau in moschee poti face ce vrei tu atata timp cat nu deranjezi pe altii... Deci, nu suntem buricul pamantului dar uite ca toti vor sa vina sa traiasca pe aici si nu suntem noi cei mai destepti dar intamplator cele mai multe lucruri bune in lumea asta se descopera tot pe aici (la concurenta cu inca vreo cateva zone din lume ca USA, China, Japonia)... la acest moment inovatia si puterea de dezvoltare a unei mici parti a planetei trage dupa ea restul populatiei... desigur, aceste lucruri sunt posibile din foarte multe motive, unele dintre ele fiind jenante la adresa europenilor, dar per total nu noi ne ducem sa traim la ei ci ei vin la noi... Pana la urma nu obliga nimeni pe nimeni sa vina aici... Cum ar fi sa vin eu la tine acasa si sa incep sa iti aranjez canalele la TV dupa cum am eu chef eventual sa iti mai instalez doua programe in calculator si sa mai sterg din ce ai tu pe acolo? ti-ar place?

Edited by akajohn, 06 February 2011 - 00:20.


#8
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View PostiDorin, on 5th February 2011, 23:48, said:

Europenii, buricul pământului !
Fata de India, Pakistan, Afganistan, Egipt, Iran si majoritatea tarilor musulmane, DA.

#9
DoubleV

DoubleV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.09.2009
In sfarsit, era si timpul. Aceste masuri sunt bine venite.
Sper sa se sesizeze si UE si sa impuna aceste masuri tuturor statelor membre.

#10
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,625
  • Înscris: 02.10.2009

View PostDoubleV, on 6th February 2011, 00:18, said:

In sfarsit, era si timpul. Aceste masuri sunt bine venite.
Sper sa se sesizeze si UE si sa impuna aceste masuri tuturor statelor membre.

Ar trebui sa le-o spuna si canadienilor, si acolo multicultuiralismul de origine franceza, impus cu forta, a esuat de mai multa vreme decat e cazul in UK, desi societatea este mai pasnica si toleranta.
De fapt nu a esuat, practic nu a existat cu adevarat, tot ce s-a facut a fost impunerea vointei unor minoritati asupra majoritatii. Comunitatile oricum au fost si sunt separate, contactele fiind mai mult din "obligatie" sau politete.
Prea multa libertate acordata s-a dovedit contraproductiva astfel incat societatea ramane divizata, dincolo de aspectul exterior (adica ambalajul) in care e prezentata in media locala.
Adica vii intr-o tara straina, care te accepta asa cum esti dar vrei sa impui acolo propriile tale legi. Vii intr-o tara si printre un popor care a luptat pentru niste drepturi, unele considerate absolut fundamentale, si pretinzi ca ai dreptul sa nu le respecti pentru ca esti "minoritar" sau ai alte "convingeri".
De ce sa nu stai acasa la tine, cu obiceiurile si convingerile tale? A, sunt si obiceiuri "bune", aport la dezvoltarea multilaterala a societatii, cantece si dansuri, mancare traditionala, astea s-ar pierde....
De fapt nu e vorba de mostenirea culturala aici, ci de acele aspecte ale culturii care contrazic flagrant cultura din tara de adoptie.
Lumea face relativ mica distinctie intre extremismul islamist si Islam pentru simplul motiv ca nu se poate face intotdeauna distinctia aceasta. Sunt atatea exemple in care persoane vazute de societate sau comunitate drept linistie, la locul lor, cetateni model adica s-au dovedit a fi exact pe dos. "Incredibil, vai cum se poate, vecinul nostru?" Uite ca se poate!
Pe de alta parte, lucrurile au mers suficient de departe incat sa nu se poate face mare lucru cu masuri dure pentru rezolvarea situatiei fara a intarata si mai mult organizatiile extremiste sau chiar simpli cetateni.
Daca se va continua toleranta extrema manifestata ca pana acum in numele "drepturilor omului" se va cauza in cele din urma decaderea si chiar disparitia societatii vestice asa cum este acum.
Aici nu vorba doar de fundamentalismul islamist, mai sunt si indienii Sikh, extrem de puternici si organizati, chiar comunitati chineze (este binecunoscuta conceptia lor de absoluta superioritate rasiala, doar mijloacele de impunere difera).

Edited by Rosebud09, 06 February 2011 - 01:36.


#11
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003
Europenii sunt buricul pamantului, chiar daca unii nu vor sa accepte.
De obicei cei ce nu accepta sunt cei cu origini etnice diferite.
Nu este vina noastra ca suntem europeni, problema sta in ograda necivilizatilor.
Nu poti sa il acuzi pe om care se trage dintr-un neam de oameni inteligenti si harnici ca are mai mult decat primitivii de la antipozi.

Politicienii europeni care au fost citati uita un singur lucru, valorile europene sunt cele crestine nu cele umaniste.
Apogeul civilizatiei a fost atins in Europa in perioada crestinismului, nicidecum in perioada libertatii si a egalitatii.

Europenii dezbinati nu au nici o sansa in confruntarea cu valurile de islamici. Este conflictul dintre o masa de indivizi fara coeziune si o masa compacta animata de aceleasi principii.
Religia ii organizeaza, ii transforma intr-un sistem. Gloata dezmatata nu are nici o sansa in fata sistemului.
Sistemul dicteaza natalitatea, sistemului dicteaza activitatile economice si alte aspecte prin care islamistii vor ajunge sa domine socieatatea europeana.

#12
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View Postakajohn, on 5th February 2011, 22:43, said:

Dupa indelungi discutii si alte chestii uite ca cineva o spune negru pe alb... Ceea ce parea normal si logic uite ca se intampla dar totusi care vor fi efectele pe termen lung? Din punctul meu de vedere e absolut normal si logic ca cineva care vine in casa mea sa respecte regulile mele si daca nu ii place poate sa plece... Am ajuns in situatia in care majoritatea se supune minoritatii si frustrarile sunt majore si pe buna dreptate justificate...

Premierul David Cameron: Statul multicultural a esuat. Musulmanii britanici trebuie sa adopte valorile noastre
de A.N. HotNews.ro
Sâmbătă, 5 februarie 2011, 12:30 Actualitate | Internațional

David Cameron
Doctrina statului multiculturat a esuat si va fi abandonata....


In sfarsit Europa reactioneaza normal. Sunt curios daca se aliniaza si Franta, pentru ca Sarcozy e un tip mai putin predictibil, si problemele francezilor cu imigrantii  sunt mai greu de rezolvat. In mod sigur se va umbla si la chestia cu "discriminarea" in curand, si nu peste multa vreme asa zisa "corectitudine politica" va fi abandonata discret.

#13
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostDoubleV, on 6th February 2011, 00:18, said:

In sfarsit, era si timpul. Aceste masuri sunt bine venite.
Sper sa se sesizeze si UE si sa impuna aceste masuri tuturor statelor membre.
Daca nu, UK se retrage din UE pur si simplu ... in privinta retragerii din UE curentul de opinie din UK este intr-o crestere sustinuta.

Cum ziceam pe undeva, pe alt topic ... se pare ca (ni) se pregateste ceva important pentru peste cativa ani.

#14
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010

View Postterratec, on 6th February 2011, 04:30, said:

Europenii sunt buricul pamantului, chiar daca unii nu vor sa accepte.
De obicei cei ce nu accepta sunt cei cu origini etnice diferite.
Nu este vina noastra ca suntem europeni, problema sta in ograda necivilizatilor.
Nu poti sa il acuzi pe om care se trage dintr-un neam de oameni inteligenti si harnici ca are mai mult decat primitivii de la antipozi.
Mda, si marmota invelea la greu ciocolata !  :rolleyes:

#15
SCORILO-CORYLLUS

SCORILO-CORYLLUS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 24.02.2008

View PostMUR_I0NUT, on 5th February 2011, 23:13, said:

Acuma a zis si el asa, de ochii lumii. Important e ca realizeaza faptul ca musulmanii sunt un real pericol.

PS  Nu inteleg ce cauta topicul asta la Editoriale. Ar fi trebuit deschis in Poiana. Poate se gandeste cineva sa-l mute.

Da, nu prea are ce cauta aici.

#16
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003
Daca doriti sa fie mutat se poate rezolva dar am nevoie de acordul initiatorului.

#17
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008
Daaaaaa, in sfarsit, primul semn. Si eu cand va spuneam pe celalalt subiect ca europenii nu sunt niste oameni fara "cojones" voi m-ati luat in ras si ati spus ca ne exterminam singuri...

@Billy - Nu m-ar mira sa nu mai fim noi, ca si romani, atat de liberi prin UE...

Dar semnul e unul bun, e semnul ca am dreptate  :w00t: .

Edited by Ovidiu93, 06 February 2011 - 20:05.


#18
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

View Postterratec, on 6th February 2011, 15:38, said:

Daca doriti sa fie mutat se poate rezolva dar am nevoie de acordul initiatorului.


ok... puneti-l unde trebuie... no problem ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate