Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

cura de slabire pentru reglarea metabolismului

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
tmeda

tmeda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.12.2006
Vreau sa slabesc cateva kg si am auzit de aceasta dieta.A tinut-o cineva?A dat rezultate?

#2
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Nu exista o "cura de slabire " pentru reglarea metabolismului. Exista o "dieta" pentru asta, care ....inseamna mai mult o schimbare a modului de viata.

Da, am tinut eu si merita. Pe bune. Iti dau pe PM contactul.

#3
tmeda

tmeda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.12.2006

View Postrichelieu, on 19th January 2011, 15:33, said:

Nu exista o "cura de slabire " pentru reglarea metabolismului. Exista o "dieta" pentru asta, care ....inseamna mai mult o schimbare a modului de viata.

Da, am tinut eu si merita. Pe bune. Iti dau pe PM contactul.
  Da,intr-adevar asa am gasit-o si eu pe net:

Recomandari:
* – Orice adaos de aliment in afara celor permise in cura (o bomboana, o guma de mestecat, un biscuit, un pahar de bere sau vin) impune oprirea imediata a curei, fiindca ea nu mai are nici un efect. Cura poate fi reluata abia peste 6 luni.
* – Daca nu rezistati sa tineti dieta mai mult de 6 zile (respectand corect prevederile alimentare), opriti-va si reluati cura dupa 3 luni.
* – Pentru a putea respecta dieta prescrisa, evitati in cele 13 zile vizitele sau musafirii.
* – Daca va chinuie foamea, beti apa, cel putin 2 l/zi.
* – Salata verde cuprinsa in dieta trebuie sa fie proaspata.
* – Codul (pestele) poate fi inlocuit cu pastrav sau calcan.
* – Cafeaua nu poate fi inlocuita cu ceai sau invers.
* – Iaurtul natural este cel nepasteurizat, fara adaos de zahar sau fructe.
Ziua 1
• – mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar
• – pranz: 2 oua fierte tari + 400 g spanac + 1 rosie
• – cina: 200 g friptura de vac + 1 salata cu ulei si zeama de lamaie
Ziua 2
• – mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar
• – pranz: 250 g sunca + 1 cutie iaurt natural
• – cina: 200 g friptura de vaca + 1 salata cu ulei si zeama de lamaie
Ziua 3
• – mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar + 1 felie paine prajita
• – pranz: 2 oua fierte tari + 1 felie sunca + 1 salata
• – cina: telina fiarta + 1 rosie + 1 fruct proaspat (mar, para, portocala)
Ziua 4
• mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar + 1 felie paine prajita
• pranz: 200 ml suc de portocale + 1 cutie iaurt natural
• cina: 1 ou fiert tare + 1 morcov ras + 250 g branza de vaci
Ziua 5
• – mic-dejun: 1 morcov mare ras
• – pranz: 200 g cod fiert cu zeama de lamaie + 1 lingurita unt
• – cina: 200 g friptura de vaca + 1 telina rasa
Ziua 6
• – mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar + 1 felie paine prajita
• – pranz: 2 oua fierte tari + 1 morcov mare ras
• – cina: 1/2 pui + 1 salata cu ulei si zeama de lamaie
Ziua 7
• – mic-dejun: 1 ceasca de ceai fara zahar
• – pranz: nimic (bea multa apa, ajuta!)
• – cina: 200 g cotlet de miel + 1 mar
Ziua 8
• – mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar
• – pranz: 2 oua fierte tari + 400 g spanac + 1 rosie
• – cina: 200 g friptura de vac + 1 salata cu ulei si zeama de lamaie
Ziua 9
• – mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar
• – pranz: 250 g sunca + 1 cutie iaurt natural
• – cina: 250 g friptura de vaca + 1 salata cu ulei si zeama de lamaie
Ziua 10
• – mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar + 1 felie paine prajita
• – pranz: 2 oua fierte tari + 1 felie sunca + 1 salata
• – cina: 1 telina fiarta + 1 rosie + 1 fruct proaspat (mar, para, portocala)
Ziua 11
• – mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar + 1 felie paine prajita
• – pranz: 200 ml suc de portocale + 1 cutie iaurt natural
• – cina: 1 ou fiert tare + 1 morcov ras + 250 g branza de vaci
Ziua 12
• – mic-dejun: 1 morcov mare ras
• – pranz: 200 g cod fiert cu zeama de lamaie + 1 lingurita unt
• – cina: 250 g friptura de vaca + 1 telina rasa
Ziua 13
• – mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar + 1 felie paine prajita
• – pranz: 2 oua fierte tari + 1 morcov mare ras
• – cina: 250 g pui + 1 salata cu ulei si zeama de lamiae

#4
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
:roflmao:
Asta seamana cu o cura pe care a incercat s-o tina prietena mea si prietenul ei. Au renuntat la ziua 1, pranz. Oua fierte cu spanac. Fara ulei fara sare fara nimic...

N-o sa ma leg si de faptul ca la micul dejun nu recomanda sa mananci (mai) nimic, ca recomanda doar 3 mese pe zi si ca tot grosul e seara uneori... Sau ca in alte zile cam mori de foame cu cantitatile indicate. :lol:

#5
tmeda

tmeda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.12.2006
Am inteles ca prietenii tai au renuntat....eu as vrea sa stiu daca a tinut cineva aceasta cura si daca a avut efecte......
     Pe net scrie ca e o dieta elaborata de Clinica Mayo din SUA,bazata pe un regim hipocaloric dar bogat in proteine,deci nu se slabeste din masa musculara ci din tesutul adipos.Si mai se specifica ca nu se revine la kg de dinainte.

#6
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009
Dupa cum cu o floare nu se face primavara, nici cu o cura de 13 zile n-o sa faci mare lucru. Daca vrei sa slabesti si sa te si mentii la noua greutate, trebuie sa mananci mai putin decat o faci in mod obisnuit, sa inlocuiesti alimentele bogate in calorii cu unele mai sarace in calorii, sa faci mai mult sport, sa mananci la ore fixe, sa renunti la a rontai chipsuri, alune sau alte porcarii intre mese, sa ai un program de viata echilibrat, sa te odihnesti indeajuns. Ma uit la dieta postata de tine, si sincer mi se pare ca e prea putina mancare, cu prea putine calorii, si prost distribuita de-a lungul zilei. Micul dejun trebuie sa fie consistent, ca sa ai energie peste zi, si masa de seara mai usoara, ca sa aiba timp mancarea sa se digere. Ori la tine masa de seara vad ca e cea mai consistenta, asta dupa ce ai facut foame o zi intreaga. Intr-o cura de slabire nu trebuie sa-ti fie foame, daca ti-e foame corpul intra in alarma si incepe sa acumuleze grasimi in loc sa le arda.

#7
tmeda

tmeda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.12.2006

View Postcitronelle, on 19th January 2011, 16:36, said:

Dupa cum cu o floare nu se face primavara, nici cu o cura de 13 zile n-o sa faci mare lucru. Daca vrei sa slabesti si sa te si mentii la noua greutate, trebuie sa mananci mai putin decat o faci in mod obisnuit, sa inlocuiesti alimentele bogate in calorii cu unele mai sarace in calorii, sa faci mai mult sport, sa mananci la ore fixe, sa renunti la a rontai chipsuri, alune sau alte porcarii intre mese, sa ai un program de viata echilibrat, sa te odihnesti indeajuns. Ma uit la dieta postata de tine, si sincer mi se pare ca e prea putina mancare, cu prea putine calorii, si prost distribuita de-a lungul zilei. Micul dejun trebuie sa fie consistent, ca sa ai energie peste zi, si masa de seara mai usoara, ca sa aiba timp mancarea sa se digere. Ori la tine masa de seara vad ca e cea mai consistenta, asta dupa ce ai facut foame o zi intreaga. Intr-o cura de slabire nu trebuie sa-ti fie foame, daca ti-e foame corpul intra in alarma si incepe sa acumuleze grasimi in loc sa le arda.

        Nu am elaborat eu reteta...de aceea am deschis acest subiect ca sa vad daca mai stie cineva de ea..nu confunda lucrurile,nu sunt eu in masura sa alcatuiesc o dieta...

#8
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Vezi ce ti-am dat in link-ul ala pe PM :).  O adevarata dieta de schimbare a metabolismului nu se poate tine asa. Ca sa schimbi metabolismul, trebuie identificate problemele pe care le ai si contracarate prin alimentatie corect aleasa.  
Unii oameni au hiperaciditate, altii hipoaciditate (asta ca sa dau doar un exemplu mai...light din cate s-ar putea intampla). Cum ii poti regla pe amandoi, dandu-le aceleasi alimente :) ?

#9
MRcrispy

MRcrispy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 08.07.2008

Quote

* – Daca va chinuie foamea, beti apa, cel putin 2 l/zi.
Hai măi că nu e așa drastică, e chiar modestă. Căutați cura balerină. Slăbești între 0.5 și 1 kg pe zi. E bună dacă de exemplu în 2-3 zile te duci la o nuntă/chef și nu încapi în rochia/smoking-ul pe care nu ai/l-ai mai purtat(-o) de hă hă.

#10
Kaskadoru

Kaskadoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 20.02.2010
Formularea este un non-sens: reglarea metabolismului.

Metabolismul se modifica dupa alimentatie si activitate. Daca faci doua saptamani dieta asta, metabolismul se va modifica in consecinta, iar daca apoi mananci supa de mazare doua saptamani, metabolismul se va modifica din nou.

Asta ca sa nu capete cineva in mod gresit impresia ca dupa doua saptamani de dieta obtii o reglare a metabolismului care te tine ani de zile.

Edited by Kaskadoru, 20 January 2011 - 14:05.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate