Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Tepe, tepe si iar tepe. Numai tepe!

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Kiki Miki

Kiki Miki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.03.2006
Oare pana unde pot merge escrocheria, neghiobia si analfabetismul intr-o tara aflata in colaps si haos, ca Romania? A mai primit cineva, in urma aplicarii pentru un job in Marea Britanie, un SMS pe telefonul mobil, ca raspuns? Da, ati auzit bine: un SMS; caci asa inteleg sa raspunda acesti indivizi, de la numita S.C. Recruiters EU Workers S.R.L., la cererile de angajare ale celor care isi cauta un loc de munca in strainatate. Mi se pare o lipsa elementara de respect si de bun simt, o jignire si o desconsiderare la adresa candidatilor sa le raspunzi printr-un SMS. O firma de resurse umane serioasa te contacteaza direct, telefonic, si te invita la un interviu, nu prin SMS. Ca sa nu mai pun la socoteala si cum a fost scris acest SMS: ca pe mess, fara punct si fara virgula, uneori, chiar si fara spatii intre cuvinte, cu prescurtari ca imp pentru important, doc pers pentru documente personale, calif pentru calificare, sau cntr pentru contract. Iti scriu in mesaj ca ai trecut de preselectie, si ca au fost emise oferte de munca in strainatate pentru tine, fara insa a da vreun detaliu despre aceste presupuse oferte. Hm, pe cine cred ei ca pacalesc? Si au si tupeul sa-ti ceara sa te prezinti la ei, in termen de 3 zile, cu suma de 500 RON, care reprezinta, cica, taxa de procesare a dosarului. Pe cuvantul meu, oameni buni, oare chiar nu mai exista nimic, dar chiar nimic serios in tara asta? Cel putin la fel de revoltatoare ca insasi existenta unor astfel de indivizi, care, intre noi fie vorba, nu sunt altceva decat niste gunoaie umane, mi se pare si pasivitatea tampa a autoritatilor, care nu fac absolut nimic pentru a stopa astfel de escrocherii mizerabile.

#2
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
Pai tati, cine te pune sa lucrezi cu tot felul de intermediari obscuri de apartament in chestiuni din astea importante pt viata sau cariera ta?!?
Pt mine ar fi de ajuns sa vad SC XYZ SRL si sa fug ca de dracu.
Casca ochii inainte sa ajungi sa te plangi!
Eu am ajuns sa lucrez in afara fara sa apelez la niciun intermediar. E deajuns sa stii o limba straina (recte engleza) si sa stii sa folosesti la nivel basic calculatorul si sa stii sa formulezi o aplicatie... Dar ceva efort deh!

In cazul tau, ai primit pe masura efortului depus....

Edited by qudatheo, 22 November 2010 - 22:07.


#3
mbalaban

mbalaban

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.12.2009
Daca e SMS si iti zice ca ai castigat ceva E TEAPA. Cu munca dincolo sunt firme care se ocupa si care accepta sa isi traga comisionul din primul salar. Alege-i pe cei care iti convin .. lasa-i pe cei cu taxa de dosar fara clienti. Mult noroc.

#4
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

View Postqudatheo, on 22nd November 2010, 22:04, said:

Pai tati, cine te pune sa lucrezi cu tot felul de intermediari obscuri de apartament in chestiuni din astea importante pt viata sau cariera ta?!?
Pt mine ar fi de ajuns sa vad SC XYZ SRL si sa fug ca de dracu.
Casca ochii inainte sa ajungi sa te plangi!
Eu am ajuns sa lucrez in afara fara sa apelez la niciun intermediar. E deajuns sa stii o limba straina (recte engleza) si sa stii sa folosesti la nivel basic calculatorul si sa stii sa formulezi o aplicatie... Dar ceva efort deh!

In cazul tau, ai primit pe masura efortului depus....
Domnu' perfectiune, persoana cu pricina din acest topic nu se plange ci doar e scarbita de nivelul nesimtirii la care sa ajuns in tara asta! Din cauza situatiei economice oamenii cauta orice portita de a iesi de aici si unii vad o adevarata afacere in asta!
Sunt timpuri grele si in loc sa fim mai... "umani" unii cauta sa faca bani pe disperarea oamenilor!
Nu trebuie decat sa intelegi situatia actuala din afara "sigurantei" in care te afli acum... adevarul e ca nici eu nu as apela la o firma unde mi se cer bani sa ma angajeze, dar totusi sa trimiti un SMS... e prea de tot! E culmea nesimtirii! Tara asta ma lasa cu un gust din ce in ce mai amar... or fi si prin alte tari asemenea uscaturi dar parca aici procenntajul profitorilor depaseste limita imposibilului... O lume nebuna, nebuna, nebuna!!!!

#5
Kiki Miki

Kiki Miki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.03.2006
Multumesc, Engineer xxl, dar nu-l lua in seama pe qudatheo, ca e atat de "sigur pe el", incat nu e in stare nici macar sa sesizeze nota in care am scris mesajul, si anume (asa cum tu ai sesizat foarte bine) de dezgust fata de tot ceea ce se intampla in jurul nostru fara ca cineva sa reactioneze in vreun fel, si nicidecum de lamentare. Indivizi ca qudatheo, care se cred "buricul pamantului", care pun imediat etichete, care dau verdicte si fac afirmatii in necunostinta de cauza, lipsite de orice temei, fac ca tara asta sa fie bolnava. In orizontul lui ingust, qudatheo nu stie ca angajatorul care a postat anuntul pe bestjobs este confidential si ca, prin urmare, nu ar fi avut cum sa vada din start scris pe undeva, asa cum afirma el cu atata "siguranta", "SC XYZ SRL" si sa "o ia la fuga". In orizontul lui ingust, qudatheo nu constientizeaza faptul ca oricine va avea de-a face cu S.C. Recruiters EU Workers S.R.L. si va face o cautare pe Google, va gasi probabil, printre alte rezultate, si acest topic, si va avea atunci un motiv in plus sa se fereasca de acesti escroci. In orizontul lui ingust, qudatheo nu-si vede decat pozitia lui "consolidata" de "buric al pamantului" arogant si lipsit de respect (nu-i spui cuiva pe care nici macar nu-l cunosti "casca ochii"; de fapt, nu e recomandabil sa-i vorbesti asa nici macar unui prieten, pentru ca, printr-o astfel de exprimare, ii dovedesti lipsa de pretuire). Dar astia-s oamenii si cu astia defilam. Si cica mai e si membru senior pe-aici...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate