Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

UNLOCK Modem USB any provider

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

Poll: Deblocare modem internet (249 member(s) have cast votes)

Vrei ca providerii sa ofere macar modemurile fara a fi blocate in reteaua proprie ?

  1. Da, macar astea sa le deblocam ca telefoanele si asa le omoara branduindu-le (mai putin Cosmote care le are nebranduite) (223 votes [89.56%])

    Percentage of vote: 89.56%

  2. Nu, pentru ca in felul asta consider ca firmele isi protejeaza interesele (10 votes [4.02%])

    Percentage of vote: 4.02%

  3. Nu stiu / Nu ma intereseaza de modemurile lor (16 votes [6.43%])

    Percentage of vote: 6.43%

Vote Guests cannot vote

#91
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 08.03.2011
Trebuie desfacut si se rescrie softul pe JTAG, te pot ajuta, costa 50 lei se face de pe o zi pe alta 0721121211

#92
multimediacompany2005

multimediacompany2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 08.08.2005
exista posibilitatea de a clona sau de a modifica un modem anydata adu-510l? am un modem functional; dar este dificil sa-l tot scot din pc si sa-l iau cu mine zilnic. mai am un modem identic dintr-un contract mai vechi. daca pun user si parola de la cel functional nu se conecteaza.

#93
multimediacompany2005

multimediacompany2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 08.08.2005
am reusit sa modific esn si imsi... dar nu vrea sa se conecteze. are cineva explicatii?

http://sdrv.ms/Xm7LNF puteti descarca softul

Edited by multimediacompany2005, 31 January 2013 - 09:59.


#94
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
@multimediacompany2005  Ce vrei tu sa faci e ilegal si nici nu e posibil asa usor. Oricum reteaua EVDO se va inchide, asa ca nu iti mai bate capul.

#95
multimediacompany2005

multimediacompany2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 08.08.2005

View PostLunaCrystal, on 12 februarie 2013 - 15:58, said:

@multimediacompany2005  Ce vrei tu sa faci e ilegal si nici nu e posibil asa usor. Oricum reteaua EVDO se va inchide, asa ca nu iti mai bate capul.
este al meu, il modific cum doresc. providerul, si ce face el, este treaba lui, nu intentionez sa ma conectez simultan si daca ar fi posibil, ar fi din vina providerului.

ilegal, conform carei legi? care articol?
are cineva un raspuns concret, ce mai trebuie modificat pe langa cei 2 parametrii?
si... apropo... legea.. spune si ca providerul o pateste daca incalca intimitatea? nu am vazut rezultate dupa ce vodafone si romtelecom... au furnizat procurorilor in mod ilegal date in cazul patriciu si nici ca statul sa fi facut ceva in cazul zapp... ca tot ai sigla lor (ai voie sa o folosesti ... legal?) si nici in cazul romtelecom.. 2007-2008.... cu livrare de pc, notebook, imprimante multifunctionale... etc... fara documente legale... si crede-ma... am vazut plangeri in acest sens... facute la boc, m.a.i., parchet, basescu....

Edited by multimediacompany2005, 12 February 2013 - 16:14.


#96
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Nu sunt in masura sa iti raspund la intrebarile tale cu privire la legea conform careia e ilegal, poate se gasesc altii priceputi la drept sa iti raspunda. Oricum partea cea mai importanta as zice nu ai citito din ce am scris: Reteaua CDMA se va inchide, deci oricum modemul tau nu va mai functiona orice i-ai face dupa 24 martie => nu prea are rost sa iti mai bati capul cu asta pentru cate zile au mai ramas, abonamentul va fi reziliat automat probabil.

#97
roby0o

roby0o

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.09.2013
Salut , mai posteaza  te rog inca odata zip-ul petru ca linkul nu mai este valabil :)

#98
luciany

luciany

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.08.2005
Buna,

ma poate cineva ajuta cu un unlock de ZTE MF691 (cosmote) ?
eventual un unlocker ICERA hack, fara virusi?

l-am detectat astfel:
DC-Unlocker - ZTE ICERA unlocker client v.1.0025
2013-10-15 14:20:03
Searching for ZTE modem... OK
Reading modem info... OK
Reading modem port mode... OK
Reading modem CDROM status... OK
Reading modem IMEI... OK
Reading modem model name... OK
Reading modem firmware version... OK
Reading modem dashboard version... OK
Reading modem functionality status... OK
Reading SIM status... Inserted
Readed modem info:
Modem COM port : COM6
Mode : 0
CGMM name : MF691

merci in avans
lucian

#99
paco6677

paco6677

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 20.10.2008
Salut,
In urma scrierii dashboard-ului cu softul Mobile Partner a unui modem Huawei E 173S- 1 de la Cosmote, nefacand in prealabil Back-up am pierdut softul original Cosmote Connect 3G.
Softul Mobile Partner nu instaleaza automat driverele pentru modem, iar manual nu stiu de unde sa le instalez.
Va rog sa ma ajutati cu imaginea softului original Cosmote Connect 3G, acesta instaland automat si driverele.
Multumesc!

#100
dassault

dassault

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.04.2008
Pt modem 3G Huawei E160 am gasit o metoda functionala aici: http://kingmobilepho...ware-debranding

Edited by dassault, 29 December 2013 - 17:11.


#101
paco6677

paco6677

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 20.10.2008
Modemul este deja debranduit, functioneaza cu orice cartela SIM. Acum ma conectez cu softul Mobile Partner pe un desktop unde in prealabil a fost instalat Cosmote Connect 3G si unde si-a instalat driverele, dar asa cum am scris mai sus acesta (Mobile Partner) nu instaleaza automat driverele (Device not found), de exemplu pe un laptop unde as vrea sa il instalez pentru prima data. Eu caut softul original Cosmote Connect 3G cu care a venit modemul, pentru a isi instala driverele, apoi pot instala Mobile Partner pentru a ma conecta la alta retea in afara de Cosmote.

#102
punktnet

punktnet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,847
  • Înscris: 07.09.2007
Am reusit sa deblochez un Huawei E5832 cu metoda de pe site-ul frantuzesc. Merge perfect daca se urmeaza pasii.
Modemul se leaga la net fara alte configurari speciale, doar prin introducerea cartelei de la alt operator (Digi si Vodafon' probate)

Edited by punktnet, 10 June 2014 - 19:49.


#103
MAVERICK_SS

MAVERICK_SS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 25.08.2005
Buna seara,

Am incercat si eu sa deblochez un ZTE MF100 dar din cate vad la diagnoza facuta cu DC Unlocker, acesta este deja deblocat. Stick-ul este de la RDS si ma mira faptul ca a venit deblocat. Asta inseamna ca teoretic, va merge si cu un SIM de la 3drei (AT)...


Stima.

Attached Files

  • Attached File  log.jpg   103.82K   45 downloads

Edited by MAVERICK_SS, 02 August 2014 - 19:51.


#104
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Huawei E3131 de la Digi   CRED CA vine decodat pentru ca vedeam semnalul la Orange in tabul de Network manager din Ubuntu 14.04

Edited by ZIGZAG20, 02 August 2014 - 20:11.


#105
MAVERICK_SS

MAVERICK_SS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 25.08.2005
Revin cu un update: se pare ca am uitat sa scot SIM-ul din stick cand am facut prima testare si de aceea imi dadea unlocked. Dupa ce am scos SIM-ul, rezultatul a fost Locked (Card lock). Pana la urma l-am deblocat cu 7 credite si cu asta, basta.

#106
jtag

jtag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.04.2009
Salut,  am un K 5006-Z in  DC Unlocker imi apare asa :

manufacturer - ZTE modems
model - Auto detect (recommended)
Found Applications port COM16
Found Diagnostics port COM15
Found modem : K5006-Z
Model    : ZTE K5006-Z
IMEI : 861423010111534
Firmware : BD_VDF_K5006-ZV3.2
Compile date / time : May  8 2012 16:40:44
Chipset : Qualcomm MDM9200
NAND Flash   : MT29F2G08ABD
Voice feature    : unknown(read failed)
SIM Lock status : unknown(read failed)


La  manager  dispozitive  spune ca nu am driver  ZTE LTE Tehnologies MSM ,   ce trebui sa fac , am fost cu el la decodat  cica nu l vede niciun calculator .

Edited by jtag, 13 March 2019 - 13:53.


#107
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Dacă e făcut pentru Vodafone nu se decodează

#108
sarighiol

sarighiol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.02.2007
Eu am deblocat acest modem Vodafone RO ZTE K5006-Z cu DC-Unlocker acum vreo 2 ani. La mine a mers. Nu era modemul meu, deci nu aș putea acum să-ți spun ce versiune de firmware avea.
Îmi amintesc faptul că pe Windows 10 x64 a făcut pe nebunul la drivere, dar pe Windows 7 x86 s-a instalat (eu am ambele sisteme de operare într-un singur calculator).
De asemenea am observat la el că este un consumator de energie electrică mai mare ca alte dispozitive asemănătoare, fiindcă nu reușea să rămână conectat la un router Dovado Tiny (acest router nu s-a vândut vreodată în România, precizez asta ca să nu pară ciudată denumirea routerului), atunci când voiam să descarc ceva, adică îl puneam să lucreze la capacitate maximă.
Deci s-ar putea ca și din cauza asta să nu-și instaleze diriverele pe unele calculatoare cu probleme la amperajul curentului de pe porturile USB. Dar totuși zici că a fost probat pe mai multe calculatoare... Dacă nu-l vede nici un calculator pe nici un Windows, adică nu se instalează sub nici o formă driverele, este posibil să aibă un defect hardware.
După ce îl conectezi în DC-Unlocker conform instrucțiunilor oferite pe site-ul lor, dă-i următoarea comandă AT:   AT+CFUN=1,1  Ar trebui să se reseteze la setările din fabrică. AT+ZSNT=0,0,0  este o altă comandă care îl aduce în modul de lucru implicit.
Mai dă în Google o căutare și la alte comenzi AT pentru ZTE Qualcomm modems.
Nu am găsit deloc să descarc de undeva firmware-ul acestui modem. Poate după o reinstalare și-ar fi revenit și s-ar fi conectat.
Dacă-mi mai amintesc bine, am încercat să-i rescriu firmware-ul de la fratele lui nebrănduit Vodafone, adică ZTE MF821D, dar firește că nu a vrut să se facă rescrierea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate