Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Query cu modificari Permanente - cu .DBF - si BDE

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
scorpion2l

scorpion2l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.09.2003
Problema e urmatoarea:

- am un program ce foloseste baze de date locale (.dbf -uri create cu FoxPro 2.6 ... ) ... iar in Delphi le accesez prin  BDE .

- si am un Query (de fapt mai multe ) prin care accesez informatiile din aceste  .DBF -uri ...  (mentionez ca nu vreau sa folosesc table - acolo e clara treaba, dar vreau sa folosesc query ).

- Problema e ca vreau ca modificarile pe care le fac in Query sa se pastreze si in tabela .dbf.

- Daca pun la Query urmatoarele propietati, acest lucru merge, dar doar in cazul in care selectul nu are clauza ORDER BY in ea:

AutocalcFields = True
AutoRefresh = false
CachedUpdates   = False
RequestLive = True
Unidirectional = False
UpdateMode = upWhereAll
Update Object = NOne


- Dar eu as vrea sa pot face modificarile permanente si daca am clauza order by


- am incercat mai multe variante ... si cu UpdateSQL , si cea pe care o gasesti cel mai des cu Google (cea cu DBI)  ... dar toate au dat erori

- am uitat sa mentionez ca nu am un select static (pe care il stiu tot timpul) ... ci este un select care poate varia in orice moment ... in mare parte de aici nefunctionand metodele de mai sus

... in sperantza ca cineva ma va ajuta la rezolvarea problemei , multumesc anticipat.

#2
nida

nida

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 07.06.2005

scorpion2l, on Jul 26 2005, 08:27, said:

Problema e urmatoarea:

- am un program ce foloseste baze de date locale (.dbf -uri create cu FoxPro 2.6 ... ) ... iar in Delphi le accesez prin  BDE .

- si am un Query (de fapt mai multe ) prin care accesez informatiile din aceste  .DBF -uri ...  (mentionez ca nu vreau sa folosesc table - acolo e clara treaba, dar vreau sa folosesc query ).

- Problema e ca vreau ca modificarile pe care le fac in Query sa se pastreze si in tabela .dbf.

- Daca pun la Query urmatoarele propietati, acest lucru merge, dar doar in cazul in care selectul nu are clauza ORDER BY in ea:

AutocalcFields  = True
AutoRefresh = false
CachedUpdates  = False
RequestLive = True
Unidirectional = False
UpdateMode  = upWhereAll
Update Object  = NOne
- Dar eu as vrea sa pot face modificarile permanente si daca am clauza order by
- am incercat mai multe variante ... si cu UpdateSQL , si cea pe care o gasesti cel mai des cu Google (cea cu DBI)  ... dar toate au dat erori

- am uitat sa mentionez ca nu am un select static (pe care il stiu tot timpul) ... ci este un select care poate varia in orice moment ... in mare parte de aici nefunctionand metodele de mai sus

... in sperantza ca cineva ma va ajuta la rezolvarea problemei , multumesc anticipat.

<{POST_SNAPBACK}>

am o singura aplicatie delphi cu dbf si am folosit bde ( tsesion + ttable ) si nu am avut problema asta .... dar de exemplu la tabele 'db' driverul de la microsoft este doar read-only ---- sa nu fie si aici un bug microsoft ....
totusi care este eroarea (daca tot ne dam cu parerea :) ) ?

#3
scorpion2l

scorpion2l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.09.2003
Eroarea e ca vreau sa folosesc Query-uri ... poate si pentru ca m-am obisnuit mai mult cu SQL-ul ... si vreau ca modificarile pe care le fac in aceste Query-uri sa se pastreze (PERMANENT) si in tabelele din care fac selectule.

Cu setarile respective, acest lucru merge doar pentru selecturi fara clauza ORDER BY ... dar majoritatea au aceasta clauza

#4
sdaniel_rom

sdaniel_rom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.04.2002
Eu cred ca cel mai bine merge cu UpdateSql.

AutocalcFields  = True
AutoRefresh = false
CachedUpdates  = True
RequestLive = True
Unidirectional = False
UpdateMode  = upWhereAll
Update Object  = Componenta de Updatesql

Ideea e ca dupa fiecare modificare de sql din query-ul tau, sa generezi si frazele pentru Insert/Update/Delete din UpdateSql.
Merge garantat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate