Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Paine

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Pentru cei care ati tinut diverse diete, am o intrebare: ce fel de paine ati mancat pe perioada curei de slabire si ce cantitate?

Eu am gasit o paine neagra, rotunda, numita Ciornay parca (habar nu am de ce ii zice asa, pe net n-am gasit nimic) care pare potrivita pentru un regim de slabire.
Ca alternative ar exista painea graham (dar aia nu are gust) si painea cu seminte, feliata, de la Mega Image.
Am vazut ca si painea de secara se recomanda dar asta e greu de gasit.
Alte recomandari aveti?

Am mai gasit si o paine speciala, dar mi-e sa nu fie din aia cu gust de carton.

Attached Files

  • Attached File  p.jpg   34.55K   49 downloads

Edited by Mocebon, 16 June 2010 - 11:34.


#2
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Nop...altele nu. Paini de genul "slabesti mancand"  sau ..."paine pentru slabit"...sunt aberatii de marketing.
Eu o recomand pe aia de secara ..si sa stii ca nu-i asa greu de gasit :). Nici aia nu-i bine sa fie multa, maxim 200g/zi.

Edited by richelieu, 16 June 2010 - 11:34.


#3
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Sa mai caut din aia de secara, poate gasesc.

Ma gandeam sa mananc doua - trei felii de paine zilnic, dar mai groase.

#4
errai2

errai2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.06.2010
pur si simplu nu manca orice fel de paine daca vrei sa slabesti
daca chiar nu poti incearca French Toast Integral.

Edited by errai2, 16 June 2010 - 11:39.


#5
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Nu pot sa nu mananc deloc paine.
Vreau sa slabesc dar nu prin diete drastice, am de dat jos doar cateva KG localizate la burta.

Edited by Mocebon, 16 June 2010 - 11:43.


#6
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Mananca din aia Graham , si combin-o cu ceai pentru slabit . Taica-meo a mancat paine graham si a baut cate un pahar de 0.4 l seara , dupa ce aterminat o cutie a facut pauza 2 sapt . , apoi a inceput alta cutie , si tot asa (ceaiul il iei din Real) , si a slabit vreo 10 kg . Avea 95 kg si acum are 85 kg si 1.83 m inaltime . Poti sa incerci si varianta asta , iar la ceai citeste de pe cutie daca vrei sa incerci , ca scrie acolo modul de dozare :D . Spor la slabit !

#7
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

 errai2, on 16th June 2010, 12:38, said:

daca chiar nu poti incearca French Toast Integral.
Am vazut si eu acum pe site la Vel Pitar ca au multe feluri de paine feliata, inclusiv de secara si integrala.

 S3Se7, on 16th June 2010, 12:43, said:

Mananca din aia Graham , si combin-o cu ceai pentru slabit.
Grahamul nu-mi place la gust, iar la ceaiuri de slabit nu vreau sa apelez.

Edited by Mocebon, 16 June 2010 - 11:48.


#8
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009

 Mocebon, on 16th June 2010, 12:47, said:

Grahamul nu-mi place la gust, iar la ceaiuri de slabit nu vreau sa apelez.

se zice ca "daca are gust bun, scuip-o afara" adica nu tot ce e bun la gust e si sanatos.

eu tot paine dinaia feliata de la vel pitar mananc, nu ca as vrea sa slabesc sau ceva, dar e buna si nu pare a fi asa nesanatoasa. (zic de cea cu ambalajul rosu)

#9
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Pai daca o sa mananc doar cate o felie de paine la o masa macar sa nu o mananc in sila.
Toast de la Vel Pitar am mai mancat si eu, dar cred ca era varianta normala, cea un pic dulce.

#10
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008
de ce nu te pui sa faci sport ? si sa iei vitamine (neaparat B12) la acelasi aport caloric pe care il ai acuma ?

#11
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
De curand mi-am reluat exercitiile fizice, fac cam 30 de minute dimineata si seara.
Greseala mea a fost ca am neglijat aceste exercitii in ultimii ani si in combinatie cu o mare cantitate de junk food am ajuns sa am un inceput de burta.

Vitamine, suplimente, ceaiuri de slabit, etc... nu as vrea sa folosesc.
Eu zic ca printr-o alimentatie corecta si un mic program de exercitii zilnice e imposibil sa nu scap de burta.
In momentul de fata incerc sa imi alcatuiesc o dieta personalizata, sa includ alimente sanatoase dar nu fade (spre exemplu voi manca peste fript dar nu fiert!)
Regimul propriu-zis il voi incepe peste aproximativ o luna, dupa terminarea CM de fotbal.

Edited by Mocebon, 16 June 2010 - 12:22.


#12
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
daca alergi cel putin 30 min, de 3-4 ori pe saptamana, sa ai 4 ore intre ultima masa si somn, sa nu mananci pana te spargi la o masa vei slabi

#13
bfg2008

bfg2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 15.08.2008
O paine de genul asta nu slabeste, vorba cuiva de mai sus, chestii de marketing.
Le vad rostul doar la persoane care au anumite afectiuni, cum e diabetul.

#14
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Nu poti sa slabesti fara sacrificii!
Trebuie sa te alimentezi sanatos si sa reduci cantitatile.
Trebuie mult sport.
Trebuie ambitie si disciplina.


Nu inteleg de ce te feresti de suplimente pentru slabit si de ceaiuri... :huh:
Crezi ca te imbolnavesti de la ele? :lol:
Te asigur ca nu! ;)

Eu zic ca daca vrei sa slabesti trebuie sa faci tot cei posibil,tot ce poate fi in avantajul tau.Nu e suficient sa mananci sanatos daca mananci la fel de mult ca inainte.Nu are rost sa faci sport fara sa iei suplimente pentru slabit.Te chinui mult fara rezultate notabile... -_-

Daca vrei sa slabesti iti recomand un regim hipocaloric cu cat mai putini carbohidrati(FARA PAINE,zahar,prajituri sau junk food),sa bei multa apa,sa faci multa miscare,sa iei suplimente pentru slabit si,daca ai finante,ia-ti si un mix de vitamine si minerale.De multe ori in timpul regimului pentru slabit nu putem sa aiguram corpului toti nutrientii de care are nevoie.

#15
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Am redus mult cantitatile zilnice de hrana.
Credeam ca va fi greu dupa ce am renuntat la junk food, dar corpul nu cere de fapt decat ceea ce are nevoie.
De chipsuri, snaksuri, cola, sau alte asemenea "bunatati" nu duce dorul.
Am inlocuit astea cu fructe si legume.

La paine nu renunt pentru ca nu vad rostul, eu nu-s in vreo situatie limita in care trebuie sa slabesc zeci de kg intr-un timp scurt.

#16
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Revin pentru cei care sunt sau vor fi interesati de acest subiect.
Dupa ce am incercat mai multe tipuri de paine: secara, neagra, integrala, graham, etc... m-am decis sa raman la o paine neagra, rotunda.

O astfel de paine (de 500g) ma tine cam 3 zile, este foarte consistenta - o felie imi ajunge la o masa.
O recomand celor care tin diverse diete si chiar si pentru consumul obisnuit, de zi cu zi.
Arata precum cea din poza.

Attached Files


Edited by Mocebon, 23 June 2010 - 11:57.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate