Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

PROGRAME DE EDITARE VIDEO

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
enache2004

enache2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.07.2005
Salutare, am si eu o intrebare referitoare la programe de editare video,programe care sunt capabile sa faca mult mai mult decat  niste imbinari de cadre ,efecte de tranzitie,si chestii obisnuite pe care le poti face usor in movie maker.
  Va rog sa-mi spuneti daca cunoasteti programe de editare video care reusesc sa faca foarte multe lucruri , sa extraga frame-urile foarte bine , sa poti face personaje 3D daca se poate si cu ajutorul lor sa faci  filme asemanatoare ca cele de la Hoollywood.
                                          
      Astept un raspuns si mai multe informatii la exemplele voastre.
                                   VA MULTUMESC !

Attached Files



#2
eugeniuz2005

eugeniuz2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 31.05.2005
depinde ce te intereseaza sa faci.
E bun si MovieMaker de sub windows pentru utilizatorul de acsa.

Suita de la SONY este insa grozava pentru a edita un film facut de tine si in final pentru a face un DVD de calitate.

Suita de la Adobe de asemenea e buna. La fel si Ulead.

Pentru chestii 3D folosesti un program 3D dedicat gen 3DStudioMAX si exporti un avi si de acolo.

Si nu uita un computer super care sa nu te faca sa astepti 2 zile la o singura prelucrare.  :cursing:

EU

#3
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

enache2004, on Jul 8 2005, 23:32, said:

Salutare, am si eu o intrebare referitoare la programe de editare video,programe care sunt capabile sa faca mult mai mult decat  niste imbinari de cadre ,efecte de tranzitie,si chestii obisnuite pe care le poti face usor in movie maker.
  Va rog sa-mi spuneti daca cunoasteti programe de editare video care reusesc sa faca foarte multe lucruri , sa extraga frame-urile foarte bine , sa poti face personaje 3D daca se poate si cu ajutorul lor sa faci  filme asemanatoare ca cele de la Hoollywood.
                                           
      Astept un raspuns si mai multe informatii la exemplele voastre.
                                   VA MULTUMESC !

<{POST_SNAPBACK}>

  Pachetul de la Adobe.....


ENjoy!

#4
silviu10art

silviu10art

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.07.2005
saluare!m-ar interesa si pe mine niste progr bune de editare pt filme da nu chiar de alea greoaie.am vazut ca s-a recomandat niste progr adobe etc unde le gasesc pe astea si daca se poate free! :D

#5
silviu10art

silviu10art

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.07.2005
astept un raspuns cat mai repede!multumesc anticipat!

#6
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004

silviu10art, on Jul 10 2005, 18:48, said:

saluare!m-ar interesa si pe mine niste progr bune de editare pt filme da nu chiar de alea greoaie.am vazut ca s-a recomandat niste progr adobe etc unde le gasesc pe astea si daca se poate free! :D

<{POST_SNAPBACK}>


Programele Adobe le poti folosi free pentru 30 de zile. Poti sa formatezi partitia la fiecare 30 de zile, ca sa poti continua sa-l folosesti free. Este perfect legal. Nu?

PS: Tu cam cat de usoare ai vrea sa fie programele de editare video? Pentru editare liniara, Adobe Premiere este cel mai bun. Mai usor, inseamna functii mai putine. Iar daca vrei sa faci monstruleti 3D iti trebuie 3D Studio Max, eventual AutoCAD, sau Maya. Dar sa nu te astepti sa fie prea usor sa lucrezi cu el. Eu am stat vreo 2 zile in 3DS sa fac o roata de masina in detaliu. Doar cauciucul, fara janta.
Daca ti se da mana cu timpul si reusesti sa prinzi miile de functii utile ale 3DS, poti sa faci si monstruleti, dar vei avea nevoie musai sa-l construiesti fizic intai, apoi sa faci cateva fotografii din diverse pozitii. fata, lateral, sus, jos, pe care sa le folosesti ca "harta" in compunerea virtuala 3D.
Daca vrei sa te apuci acum, poti sa incepi prin a face un cub, un pahar, o cana, un scaun... Obiecte simple si pe parcurs din ce in ce mai complete...

PPS: Vrei sa se si miste monstruletul? hmmm... e ceva de munca... la Stuart Little a muncit o echipa de cativa zeci de profesionsti, cu aparatura moderna si cu calcule complicate

#7
silviu10art

silviu10art

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.07.2005
pai nu-mi trebuie mie chestii de alea cu monstruleti!un program mai bun decat ce primesc in xp ala movie maker!vreau sa fac o introducere la un film facut de mine prezentare pe scurt un generic si la inceput si la final .si as vrea un progr care sa-mi permita mai multe animatii ale textului de  la generic viteza cu care sa treaca,imaginea de fond sa fie in miscare adica niste secventa din film la putine framuri pe sec(da cred ca lucru asta mere si cu movie maker).cam astea ar fii "pretentiile".

#8
silviu10art

silviu10art

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.07.2005
spunetimi si mie va rog un site pt adobe premiere free ca am dat pe google si nu gasesc nimic care sa-mi descarce!

#9
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

silviu10art, on Jul 12 2005, 10:45, said:

spunetimi si mie va rog un site pt adobe premiere free ca am dat pe google si nu gasesc nimic care sa-mi descarce!

<{POST_SNAPBACK}>

M-ai spart!  :D  Sigur erai conectat la Net cand ai dat cautarea? Incearca aici.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate