Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Ta^rgul Mierii - Ca^mpina (PH) 2010

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Targul de la Campina:

INVITAȚIE  
                                            La
                                Târgul  Mierii ?Câmpina 2010


Asociația Apicolă Valea Prahovei, asociație profesională care reprezintă interesele apicultorilor din zonă, reunind circa 5000 familii de albine, membră a federației apicole

           ROMAPIS-organizează în data de 6-7 februarie 2010
?Târgul  Mierii ?Câmpina 2010?, manifestare devenită tradițională.

      Organizat  în luna februarie, TÂRGUL MIERII-Câmpina, a fost inițial o încercare, a doua oară o obligație, pentru ca de la a treia ediție să devină tradiție.
     Târgul Mierii Câmpina este acum o manifestare matură,deosebit de interesantă,atât pentru firmele prezente cât și pentru apicultorii  dornici să demareze anul apicol cu noi informații și aprovizionare la prima mână.
     Trebuie recunoscut că TÂRGUL MIERII CÂMPINA a devenit cea mai importantă manifestare de profil din sudul țării,ajunsa la a V-a editie.


                                    Programul manifestarilor:

  

      Sâmbătă 6  februarie 2010 - Târg de miere, utilaje și   echipamente apicole ?- Casa Tineretului  interior și exterior:

?    9.00 Deschiderea târgului ?toti expozanții vor avea standurile finalizate
?    10.30 Concurs - Cel Mai Bun Degustător De Miere (participă presa și oficialități)

    Dorim să organizăm un eveniment care să focalizeze atenția mass-media și să promoveze produsele  apicole.Loc de desfășurare în Municipiului Câmpina - Casa Tineretului interior și exterior. Sunt invitați să participe toți producătorii apicoli sau firmele ce sunt interesate de vânzarea și promovarea produselor apicole.Vor fi deasemenea prezenți meșteri populari cu olărit, sculptură în lemn, icoane pe sticlă etc. Manifestarea se adresează deopotrivă atât locuitorilor din zonă cât și turiștilor de weekend foarte numeroși pe Valea Prahovei.
    Concursul constă în prezentarea unui număr de 10-12 probe de miere cu origine certă,concurenții primind un formular cu numele sortimentelor și trebuind să identifice corect cât mai multe din acestea.Va fi desemnat câștigător concurentul cu cele mai multe rezultate exacte care va primi un coș cu produse apicole și diploma ?Cel mai bun degustător de miere?-  TÂRGUL MIERII CÂMPINA 2010.

?    11.00 - fiecare expozant va putea înscrie în concurs un sort de miere, din care în urma degustării, un juriu format din apicultori și reprezentanți ai presei va alege cea mai bună miere și va înmâna câștigătorului diploma ?Cea mai bună miere?- Târgul Mierii Câmpina 2010.
?    11.30 -scolile din municipiul Câmpina vor participa cu echipe de copii din clasele 1- 4 costumați în albine la un concurs pe teme apicole; câștigătorii vor primi titlul de ?Albinel? și ?Albinuța?. Copii participanți vor primi în dar miere și produse apicole.
?    18.00 toți expozanții sunt invitați la o masă rotundă și discuții pe teme de apicultură și marketing apicol.


     Această manifestare, devenită tradițională, focalizează atenția publicului și a presei, copiilor și familiilor de proveniență asupra apiculturii și în special asupra produselor apicole.Sunt așteptate la această sărbătoare personalități sportive,artistice și politice, reprezentanți ai presei - consumatori de miere, care să exprime opinii asupra produselor apicole. La manifestarea similară din 2009 l-am avut printre noi pe antrenorul lui Leonard Doroftei - Titi Prosop cu o echipă de tinere speranțe ale boxului românesc.




            Duminică 7  februarie 2010  - Târg de miere, utilaje și echipamente apicole ?Casa Tineretului  interior și exterior:

?    8.00 Deschiderea  târgului
?    10.00 Simpozion apicol: Apicultura-Soluții de criză

    Vor fi prezenti cu comunicări pe teme de actualitate reprezentanți ai organismelor naționale cu implicații în apicultură, ai firmelor de profil cât și oameni cu multă experiență -direct implicați în sectorul apicol. Din sumarea tuturor acestor puncte de vedere sperăm că fiecare din cei prezenți va avea numai de câștigat.
* 14.00  Tombola cu produse si echipamente apicole.
     Un om  bine informat este un om puternic !

     Ținând cont de interesul de care s-a bucurat această manifestare în anii precedenți, sperăm ca și în 2010 TARGUL MIERII CAMPINA va fi o reușită!
     Dacă sunteți  interesati să participati la acest eveniment, în calitate de expozanți,vă oferim spre închiriere o suprafață de 9 mp la prețul de 100? sau 4 mp la prețul de 50?.


  
                                                       Pentru spații de expunere și simpozion:
                                                                          Apostolescu Mihail Petru
                       Tel/Fax 0244 334575      
                                                                         Mobil    0740 452870
                                                                                                                                                                                                                                                                             e-  E-mail
                                             Pentru alte informații și cazare:
                                                                            Iosif  Viorel
                                                                            Mobil 0744 307690


Posibilități de cazare  


Hotel Casa Tineretului *  tel                             0244 334540         0244 334540                       0244 334540         0244 334540       Cameră dublă -60lei ;  Apartament-90 lei

Hotel Montana Trans**   tel                             0244 337581         0244 337581                       0244 337581         0244 337581          80lei/camera 2 locuri,  100lei/trei locuri      

Hotel Carpatin **   tel                             0244 333091         0244 333091                       0244 333091         0244 333091 167lei/camera**   198lei/camera***

Hotel Amana Inn***        tel                             0244 376453         0244 376453                       0244 376453         0244 376453



Din pacate la ultima editie a targului am avut surpriza sa constat ca preturile la anumite echipamente este ceva mai scump in targ decat la magazin, nu este o regula dar ... asa ca si idee ... nu mi-a placut abordarea de speculant

Exte expozitie cu vanzare de produse apicole (miere, polen, etc) si echipamente (stupi, centrifuge, etc)
Totodata au loc si diverse conferinte si seminarii pe teme apicole, acestea sunt un pic mai elaborate pentru un incepator dar ... nu-s de neglijat.

Targul are loc pe parcursul a 2 zile dar nu are rost sa participati la tot .... o "excursie" de-o zi este suficient, pana-n Campina cu masina se face maxim 2,5 din Bucuresti .... daca se pleaca in jur de ora 8.00 din Bucuresti la maxim 11.00 sunte-ti la targ ... acolo 2-3 ore apoi inapoi spre casa si pana se intuneca ati si ajuns.
Tine-m legatura cand o fi mai aproape si poate ne "grupam" pentru economie la benzina

Edited by horia66, 20 January 2010 - 12:58.


#2
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Super !

Care ajungeti pe-acolo faceti multe poze si puneti-le aici.

Mi-am pus in gand sa ajung si eu, dar nu sunt sigur ...

Edited by horia66, 20 January 2010 - 12:47.


#3
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Deci daca ar fi vorba de o zi ( sambata banuiesc, caci nu stiu cine ar mai veni si duminica) vizita ar fi practic pt. achizitionarea de echipamente apicole; caci programul de sambata e un fel de frecare a mentei (nu stiu discutiile acelea de la 18.00 ce ar presupune mai exact)

Acuma , daca zici ca preturile au fost si mai mari decat pe piata .... (banuiesc ca ai mai fost,nu ?) Si acelasi pret daca sunt, tot nu faci nici o treaba.

chiar is curios ce pareri mai sunt; seamana insa mai mult cu un targ (de fapt asa ii e si numele  :) )  decat cu o intrunire bazata strict pe apicultura.

PS: in plus, e pus si bine - 6-7 februarie.  cred ca pe organizatori ii intereseaza  mai degraba turistii de pe Valea Prahovei decat apicultorii; poate ajungem cu sania ! gasim noi niste maidanezi sa inhamam.   ;)

#4
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
pai ... eu cred ca daca e sa ma duc o sa ma duc duminica ... ca e ceva mai liber traficul la dus si daca ma misc repede adica sa plec de acolo pana-n 14 e si la intors.
Eu incerc sa ajung la cat mai multe astfel de evenimente nu neaparat ca sa cumpar cate ceva (asa cum am spus nu e mare diferenta de bani) dar am ocazia sa vad pe viu ce noutati mai apar .... una e sa vezi pe internet in poze si filmulete si parca altceva cand pui si mana :).
Mai toate evenimentele apicole sunt in acest fel mai "amestecat" .... teoria cu comertul, nu este musai ceva rau .... cel putin dpdv personal.

Targurile sunt organizate in zonele in care apicultura este dezvoltata, judetul Prahova este unul dintre cele mai "apicole" judete, au fost ani cand au organizat chiar 2 targuri ... acesta de la Campina in primavara plus inca unul toamna la Ploiesti

Pentru 2010 programul targurilor apicole (Din Romania si vecinatati) este urmatorul:
1.  6-7 Februarie - Campina
2. 12-14 Februarie - Expozitie internationala si targ apicol de contractari Plevna-Bulgaria
3. 27 Februarie - TARG Apicol SZEKESFEHERVAR UNGARIA accesibil apicultorilor romani de pe granita cu tara vecina si prietena
4. 20-21 Martie -Targul Apicol Faget 2010
5. 25-26. Martie - Sarbatoarea Mierii-Blaj, jud.Alba acesta este joi si vineri datoria orientarii religioase a majoritatii apicultorilor din acea zona.
6. in toamna se va mai organiza la Bucuresti cel putin un targ apicol (in 2009 au fost 2 la interval de 3 saptamani)

Acestea sunt cele mai importante si cu importanta care o excede pe cea regiponala ptr ca mai sunt facute diverse astfel de manifestari cu caracter local la Tulcea, Constanta, Iasi, Rm Sarat (Buzau)

#5
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
intreb si eu ...

noutatile cam la ce s-ar putea referi ? adica pe ce planuri,cu privire la ce? asa, ca incepator, nu vad ce s-ar putea innoi in domeniu acesta asa, de la an la an ...   :)

ne poti anunta cand sunt targurile de la

- Bucuresti
- Rm.Sarat
- Tulcea
- Constanta     ?    restul sunt prea departate.

#6
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
ohoho .... dar cate nu sunt noutatile

desi nu pare acest domeniu este foarte dinamic, bineinteles ca se poate face apicultura ca acum sute de ani ... dar daca vrei performanta ... atunci trebuie sa fii pus la punct cu noutatile

exemple:
- in 2004 cand am inceput eu apicultura exista inca tentinda ca iarna stupul sa fie bine infofolit ptr a rezista la frig, acum ... dupa numai cativa ani .... iti iei castane de nu te vezi daca indrazneste sa sustii acest mod de iernare. Acum este la moda stupul cu plasa pe soclu, astfel incat albina ierneaza la fundu' gol ... si chiar ierneaza foarte bine (albina daca are rezerva de miere nu moare de frig, in schimb moare de umezeala provocada de condens)
- acum nici 10 ani era la moda tratamentul preventiv cu antibiotice, acum risti sa-ti bage stupina in carantina numai daca se aude de asa ceva
- acum 2 ani a aparut minunea minunilor .... apiinvertul sau alte produse similare, acum deja acest produs este propus pe lista neagra
- pana acum 3-4 ani un numar de 100 de stupi asigura necesarul de trai pentru o familie, acum deabia de la 300 in sus iti poate asigura acelasi nivel de trai, de aici vine si modificarea logisticii, nu mai merge un pavilion, trebuie camion si remorca de mare capacitate cu sisteme de incarcare cu randament superior (macara, stivuitor, etc)
etc

#7
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
interesant ...  poti sa continui   :)

daca am retinut eu bine, tu ai stupii in stationar,nu ?   asa ca te poti axa cu explicatiile pe partea asta; oricum nu stiu daca am vazut pe cineva pe aici care sa faca pastoral.  ;)

#8
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
gresit ... eu fac pastoral ... e drept ca doar ptr amorul artei avand putini stupi

Attached Files



#9
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Tarzy, on 21st January 2010, 09:58, said:

...
- in 2004 cand am inceput eu apicultura exista inca tentinda ca iarna stupul sa fie bine infofolit ptr a rezista la frig, acum ... dupa numai cativa ani .... iti iei castane de nu te vezi daca indrazneste sa sustii acest mod de iernare. Acum este la moda stupul cu plasa pe soclu, astfel incat albina ierneaza la fundu' gol ... si chiar ierneaza foarte bine (albina daca are rezerva de miere nu moare de frig, in schimb moare de umezeala provocada de condens)
...

Da' daca pui baloti de paie in jurul stupilor (si sus, si jos) ? Balotii de paie lasa aerul sa treaca (nu se creeaza condens), dar asigura si o buna termo-izolatie.

Tu ce zici de asta ? Esti pro sau contra ?

#10
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
"termoizolatia" este o arma cu 2 taisuri, protejeaza la frig dar nici nu lasa ca stupul sa se incalzeasca in zilele insorite, iar albinele au nevoie de aceste zile mai calde .... ca sa faca zboruri de curatire

#11
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 Tarzy, on 21st January 2010, 13:36, said:

gresit ... eu fac pastoral ... e drept ca doar ptr amorul artei avand putini stupi

sa inteleg ca faci pastoral cu putini stupi si restul ii tii pe vatra, sau ca ai putini stupi (cu totii) si cu ei faci pastoral ?

cati stupi ai ? (daca nu e secret economic  ;) )

#12
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
16

#13
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
am loc in remorca de pana la 30

cand o sa 'ating" limita o sa-i scot la plimbare doar pe cei merituosi, insa pana atunci (sper sa fie la anu') ii plimb pe toti

#14
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Deci ... care cum vine?

eu sa fiu acolo Sambata ... plec pe la 9.00 din Bucuresti, ajungem cel tarziu pe la 12 in Campina ....

#15
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Eu deocamdata trebuie sa spun ... pas.  N-am hotarat nimic : ce fel de lazi, ce fel de rame; deocamdata nu stiu ce voi cumpara, si sa vin doar de plimbare, cam departe.

Ne spui si noua cum a fost !



 Tarzy, on 5th February 2010, 12:10, said:

eu sa fiu acolo Sambata ... plec pe la 9.00 din Bucuresti, ajungem cel tarziu pe la 12 in Campina ....

sa inteleg ca va inmultiti pe traseu ?   :)

#16
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Tarzy, on 5th February 2010, 12:10, said:

...
eu sa fiu acolo Sambata ... plec pe la 9.00 din Bucuresti, ajungem cel tarziu pe la 12 in Campina ....

Vezi ca se anunta viscol ... Sa nu rama^i inzapezit pe la ca^mpinence ...

#17
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
are Aro, se descurca el !  :)

#18
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Tarzy, ai fost la ta^rg ? Ceva interesant ? Pui si tu niste poze, sa vaza si ochiu' nostru ?

Zapada mare ...?

Edited by horia66, 07 February 2010 - 21:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate