Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandari dulciuri

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
alxemanuel

alxemanuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.12.2007
Pana acum cateva saptamani mancam foarte multe dulciuri si nu prea mancam mancare , acum am inceput sa renunt la ele si am pofta de mancare, insa tot as manca dupa masa
Cam ce dulciuri recomandati sa mananc dimineata cat sunt la scoala sa nu imi strice pofta de mancare :D?

#2
Aleksi

Aleksi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 23.05.2009
Fructe.

#3
tavone

tavone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 10.02.2007
ce varsta ai?
Iti place sa mergi la stomatolog???
Dar de diabet, stii ceva???

Cred ca ti-am dat raspunsul, sunt cam rautacios.

#4
alxemanuel

alxemanuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.12.2007
tavone merg la dentist, chiar lunar pentru control , mici carii la masele, am 18 ani.
Am auzit de diabet , dar nu ma pot abtine sa nu mananc ceva dulce, dar acum am lasat-o moale , mananc dulciuri dupa ce mananc mancare.
Fructe consum in fiecare zi, foarte multe
Problema este ca sunt slab , am 50kg sunt destul de inalt  si vreau sa ajung la 60kg dar este forte greu , iau vitamine, calciu,m-am pus sa mananc, insa tot nu pot renunta la dulciuri

Edited by alxemanuel, 12 January 2010 - 22:04.


#5
LetTheBassKIck

LetTheBassKIck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 28.07.2009

 alxemanuel, on 12th January 2010, 22:03, said:

tavone merg la dentist, chiar lunar pentru control , mici carii la masele, am 18 ani.
Am auzit de diabet , dar nu ma pot abtine sa nu mananc ceva dulce, dar acum am lasat-o moale , mananc dulciuri dupa ce mananc mancare.
Fructe consum in fiecare zi, foarte multe
Problema este ca sunt slab , am 50kg sunt destul de inalt  si vreau sa ajung la 60kg dar este forte greu , iau vitamine, calciu,m-am pus sa mananc, insa tot nu pot renunta la dulciuri




uite daca tot ramai la dulce ... iti recomand ceva cu mai putine calorii si mai multe protenie . . .  incearca batoanele proteice (era ceva "Ideal Bar"  nu mai stiu exact dar si multe altele) .Is foarte bune la gust numai ca sunt tari... am mancat si eu destule chiar :D ....

Edited by LetTheBassKIck, 12 January 2010 - 22:07.


#6
alxemanuel

alxemanuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.12.2007
O sa caut si o sa incerc cu toate ca nu am vazut pe aici, si alte produse care se gasesc cam in orice magazin?

#7
LetTheBassKIck

LetTheBassKIck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 28.07.2009

 alxemanuel, on 12th January 2010, 22:12, said:

O sa caut si o sa incerc cu toate ca nu am vazut pe aici, si alte produse care se gasesc cam in orice magazin?
Chestia ii ca nu se gasesc  chiar in orice magazin ... Gasesti deobicei  la cei care vand suplimente alimentare .. sau  la magazine naturiste.

#8
tavone

tavone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 10.02.2007
in primul rand nu mai lua vitamine, decat daca ai nevoie de ele, nu lua de dragul de a mai pune pe tine cateva kg sa arati mai bine. Avand in vedere ca mananci fructe e foarte bine, ba dimpotriva, ar tb sa iti fie si mai usor sa inlocuiesti dulciurile cu fructe. Daca nu mancai deloc fructe mai intelegeam sa simti nevoia nebuna de dulciuri. In al doilea rand, ai spus ca vrei sa ajungi la 60kg, gandeste-te ca asa iti este metabolismul, am si eu un amic caruia ii numeri coastele din priviri, zici ca e acordeon si mananca de rupe. Eu daca as manca cat el m-as face cat usa. Asta ii este metabolismul.

#9
alxemanuel

alxemanuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.12.2007
Am zile in care mananc foarte mult si zile in care doar cate putin. Am zis sa imi fac program cand sa mananc.
SI fratele meu care este cu 8 ani mai mare era slab si de cand a avut probleme cu plamanii si s-a lasat de fumat a inceput sa manance foarte mult si a pus cateva kilograme bune in plus care l-a schimbat foarte mult , insa el nu e asa dupa dulciuri.
O sa incerc sa mananc foarte putine

#10
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 11.01.2010
personal nu recomand nici un dulce. nici nu trebuie.. desi mai rontai cate-o milka, dar rar.
nici fructele in cantitati mari nu sunt recomandate, au totusi zahar. legumele, insa, sunt ok.

#11
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006

 sushimic, on 13th January 2010, 00:07, said:

nici fructele in cantitati mari nu sunt recomandate, au totusi zahar.
Fructele ?

Cu exceptia diabeticilor care au limitare DOAR la cateva fructe (Struguri, pere, prune) cantitatea de glucide e neglijabila comparativ cu produsele care folosesc zahar.
Dar ce e si mai important, enzimele continute in fructe asigura o buna digestie si metabolizare a glucidelor, deci nu pot fi decat spre folos.

Mierea are si ea acelasi avantaj, chiar daca aici cantitatea de glucide emultmai mare.

#12
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
inidiferent ce dulciuri ai manca, inceraca sa le mananci numai DUPA masa obisuita, nu inainte... dulciurile e normal ca-ti taie pofta de mancare, mai alesi daca mananci multe...  inainte sa mergi la scoala incerca sa te obisnuiesti sa mananci o masa normala, nu ceea ce se manaca in mod traditional la micul dejun(ceai, lapte + paine si mai ceva, cereale, ochiuri, etc.) , fiindca e doar un obicei nu foarte sanatos... organismul are nevoie de energie in timpul zilei, incepand de dimineata... iar daca nu ii oferi, isi ia din rezervele de grasime si slabesti, plus ca te poti simti rau, molesit, fara chef de nimic... nu mai zic de aia care obisuiesc sa nu manance nimic dimineata... in rest, pt. a prinde in greutate ai nevoie de alimente cu valoare calorica mare, in special carne....

#13
alxemanuel

alxemanuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.12.2007
astazi m-am trezit la 6:30 si am mancat doua sandwich-uri si am baut un ceai, m-am abtinut la scoala nu am mancat absoulut nimic si acum jumate de ora am mancat ciorba si apoi o portie de cartofi prajiti cu ochiuri de ou, acum as manca ceva dulce  :D. M-am uitat dupa batoane din acelea cu proteine dar nu am gasit.
Si carne mananc foarte multa , de porc si de pasare, nu lipseste in timpul saptamanii dar ... sa vad acum rezultatele dupa ce mananc la program si cu mai putine dulciuri

#14
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Daca tot vrei sa mananci ceva dulce si fructele in sine nu te satisfac, incearca sa mananci ceva " home made ", facut de tine in casa...va fi sigur mai sanatos ca orice cumperi. Mergand mai departe, daca tot vrei sa faci " un dulce " de casa, fa ceva ce nu contine zahar rafinat, dar e cel putin la fel de dulce. Pentru inspiratie iata cateva retete pe care eu le fac in mod regulat si daca le faci in weekend, le vei avea toata saptamana urmatoare:

Deci prima reteta: cantitati egale de stafide si nuci ( cana ), un sfert din acea cantitate ( de cana ) praf de roscove, un praf de sare, un praf de scortisoara macinata si un pic de esenta de vanilie. Stafidele se inmoaie in apa.
Se mixeaza toate in robot pana se formeaza o coca careia i-am dat o forma cilindrica si pe care am pus-o putin in congelator si pe care ulterior am taiat-o in felii.

A 2-a reteta: am inlocuit stafidele cu curmale si am omis vanilia, scortisoara si sarea.

Reteta 3 este o combinatie intre primele 2 si mai mult decat atat: migdale, nuci, praf de roscove cacao, vanilie si 2 mere. Aceasta compozitie este un pic mai moale si apoasa din cauza merelor ( se intareste la frigider ) si am modelat-o intr-o forma mai groasa si mai mare, pentru a o putea taia ulterior intaririi in patrate mai mari, de negresa ( brownies ).

Toate 3 sunt absolut delicioase. si le poti da orice forme vrei tu.

#15
Mariusxzoner

Mariusxzoner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 01.06.2007

 tavone, on 12th January 2010, 21:47, said:

Dar de diabet, stii ceva???

Altul...
Cand o sa va intre in cap ca nu se face diabet de la dulciuri? Du-te si intreaba orice doctor!
Poti sa mananci cate 10 ciocolate pe zi ca nu faci diabet (poate faci alte chestii).


Asta este asemanatoare cu celebra zicala: "daca te masturbezi iti creste par in palma".


Stii cum poti sa faci diabet de la dulciuri? Mananci zilnic kilograme de dulciuri, iar peste cateva luni ajungi obez. Dupa aceea, ai sanse mai mari sa faci diabet pentru ca obezitatea este de multe ori o cauza a diabetului.


Cati ani ai?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate