Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Turul Frantei

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
sihaia

sihaia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.01.2010
In august plec zece zile in Franta,prima oprire Paris.Cred ca 3-4 zile imi ajunge sa vad obiectivele turistice din Paris.
Apoi am vrea sa inchiriem o masina si sa vizitam(eu cu sotul si cativa amici)alte orase.
Cam ce orase ar fi de vizitat si ce obiective turistice?
Am fost in Grecia anul trecut si tot asa am procedat.Am stat trei zile in Salonic,am inchiriat masina si am plecat sa vizitam si alte orase si o insula.

#2
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
Pai daca esti pasionat de arta, nu iti ajunge o zi pt Luvru :)

Si sa nu ratezi castelele de pe Valea Loarei ;)

#3
sidewinder

sidewinder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 19.05.2009
3-4 zile obiectivele din Paris. Parerea mea ca proaspat venit de la Paris (7 zile) e ca e cam greu. Bine daca te duci sa le bifezi repede reusesti. Castelele de pe valea Loarei, Mont Saint-Michel, mai e un orasel pe langa superb (imi scapa numele acum), neaparat coasta de azur(suppeeerrrrb). Asta in mare de tot pentru ca Franta e plina de o gramada de lucruri frumoase.

#4
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007
Acelasi lucru vreau sa-l fac si eu, doar ca in Iulie si cu masina personala. Pana acum mi-am propus asa: Paris , DisneyLand, Valea Loirei,  Alpii Francezi, zona Bordeux si coasta de azur. Pana acum, inca sunt in cautari, daca mai gasesc ceva am sa mai postez aici, si sfaturile sunt intotdeauna binevenite. Sper sa pot ajunge in toate aceste zone, daca timpul imi va permite.

#5
iced_earth

iced_earth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.07.2009

 sidewinder, on 6th January 2010, 18:18, said:

3-4 zile obiectivele din Paris. Parerea mea ca proaspat venit de la Paris (7 zile) e ca e cam greu. Bine daca te duci sa le bifezi repede reusesti. Castelele de pe valea Loarei, Mont Saint-Michel, mai e un orasel pe langa superb (imi scapa numele acum), neaparat coasta de azur(suppeeerrrrb). Asta in mare de tot pentru ca Franta e plina de o gramada de lucruri frumoase.

Daca esti pentru prima data in Paris..pacat de el sa stai numai 3-4 zile. Nu e un oras pe care sa-l bifezi si sa pleci mai departe.
Iti recomand regiunea Bretagne sau Normandie care sunt relativ aproape da si pentru asta iti trebuie 2-3 zile ca sa iti faci o idee.
parerea mea este sa te concentrezi pe o zona si sa o vezi pe aia. altfel pierzi foarte mult timp pe drum si nu vezi nimic.
Bafta

#6
sihaia

sihaia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.01.2010

 need_alex, on 7th January 2010, 09:05, said:

Acelasi lucru vreau sa-l fac si eu, doar ca in Iulie si cu masina personala. Pana acum mi-am propus asa: Paris , DisneyLand, Valea Loirei,  Alpii Francezi, zona Bordeux si coasta de azur. Pana acum, inca sunt in cautari, daca mai gasesc ceva am sa mai postez aici, si sfaturile sunt intotdeauna binevenite. Sper sa pot ajunge in toate aceste zone, daca timpul imi va permite.


Bravo si iti doresc de pe acum vacanta placuta(astept impresii).Noi inchiriem masina si mi se pare interesant traseul tau.Ai idee cam cat costa litru de benzina si cum e cu parcarile?Cat timp ai la dispozitie pt acest traseu?
Noi locuim in Cipru si sotul are permis de aici(a facut sc de soferi) sper sa nu avem pb cu inchiriatul masinii.

#7
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007
Litrul de benzina este cam 1 - 1,1 euro. Parcarile in centrul marilor orase sunt cu plata, dar exista si gratuite, dar mai putin centrale. Timp pentru traseu, cam 12 zile +/- 2 zile.
Nu cred ca va avea probleme cu permisul, dar mai bine trimite un mail la o companie de inchirieri masini, sa fi sigura!

Impresii am sa postez cu siguranta.

#8
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 sihaia, on 8th January 2010, 17:20, said:

Bravo si iti doresc de pe acum vacanta placuta(astept impresii).Noi inchiriem masina si mi se pare interesant traseul tau.Ai idee cam cat costa litru de benzina si cum e cu parcarile?Cat timp ai la dispozitie pt acest traseu?
Noi locuim in Cipru si sotul are permis de aici(a facut sc de soferi) sper sa nu avem pb cu inchiriatul masinii.
Valea Loirei e senzationala. De fapt tot traseul prin Bordeaux spre Cote d'Azur e de vis. Aveti grija ca e posibil sa va coste taxele de autostrada aproape la fel de mult ca si benzina. Dar ca sa te si intorci la Paris si sa si vezi cate ceva cam trebuie o saptamana. Spre exemplu, Paris-Nice cred ca sunt cam 800 km.
Spor la cautat itinerarii. Merita.

#9
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007

 nniki, on 10th January 2010, 23:04, said:

.......................
Aveti grija ca e posibil sa va coste taxele de autostrada aproape la fel de mult ca si benzina.
................................................................

Da dar avnd in vedere ca suntem in concediu, si nu ne grabeste nimeni nicaieri, o sa folosim drumurile nationale, fara plata, si astfel pe langa ca mai economisim si bani, vedem si Franta, trecand prin localitati, sate, orase.  :coolspeak:

#10
yvonna

yvonna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 29.01.2008

 need_alex, on 11th January 2010, 14:09, said:

Da dar avnd in vedere ca suntem in concediu, si nu ne grabeste nimeni nicaieri, o sa folosim drumurile nationale, fara plata, si astfel pe langa ca mai economisim si bani, vedem si Franta, trecand prin localitati, sate, orase.  :coolspeak:
Pe sistemul asta ar trebui sa stai vreo luna pe drum. De exemplu- Paris -Valea Loirei pe drum national am facut 6-7 ore, pe autostrada 2 ore....la retur.
oricum Franta adevarata pe drumurile nationale o vezi... si merita

#11
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007

 yvonna, on 12th January 2010, 16:22, said:

Pe sistemul asta ar trebui sa stai vreo luna pe drum. De exemplu- Paris -Valea Loirei pe drum national am facut 6-7 ore, pe autostrada 2 ore....la retur.
oricum Franta adevarata pe drumurile nationale o vezi... si merita

E nici chiar o luna, dar oricum cred ca am sa stau vreo 12 zile.

#12
yvonna

yvonna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 29.01.2008

 need_alex, on 13th January 2010, 12:24, said:

E nici chiar o luna, dar oricum cred ca am sa stau vreo 12 zile.
Franta, tara in care m-as muta chiar maine.... Daca ajungi pe costa de Azur sa nu ratezi Port Grimaud - considerat Venetia Frantei ( ar mai fi si Annecy considerat la fel , dar e altceva), eventual sa iei cina acolo... Nu stiu daca ai citit Un an in Provence de Peter Mayle si cam tot ce a scris el ( legat de Franta unde s-a si stabilit in cele din urma).
Bon Voyage!

#13
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007

 yvonna, on 13th January 2010, 12:43, said:


Nu am citit.
Multumesc pt. sfaturi!

#14
adrian1956

adrian1956

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 16.03.2007
Nu rata-http://www.futuroscope.com/

#15
markiz

markiz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 10.01.2010
Pentru a vizita Parisul nu-ti ajung nici pe departe 3 sau 4 zile, eu locuiesc de aproape 10 ani in Paris, 11 luni pe an, si tot nu am vazut totul. Bineanteles nu vizitez Parisul in fiecare zi din cauza serviciului, dar vreo 5 sau 6 zile pe luna tot le dedic plimbarii prin oras si vizitarii. Ar fii bine ati fi aici in prima duminica a uneia dintre luni, pentru ca atunci in marea majoritate a muzeelor, inclusiv Luvrul, intrarea este gratuita.

#16
yvonna

yvonna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 29.01.2008

 markiz, on 13th January 2010, 19:55, said:

Pentru a vizita Parisul nu-ti ajung nici pe departe 3 sau 4 zile, eu locuiesc de aproape 10 ani in Paris, 11 luni pe an, si tot nu am vazut totul. Bineanteles nu vizitez Parisul in fiecare zi din cauza serviciului, dar vreo 5 sau 6 zile pe luna tot le dedic plimbarii prin oras si vizitarii. Ar fii bine ati fi aici in prima duminica a uneia dintre luni, pentru ca atunci in marea majoritate a muzeelor, inclusiv Luvrul, intrarea este gratuita.
Voi fi in Paris week-endul de 1 mai. Mai e valabila chestia cu intrarile gratuit? Voi prinde duminica 2 mai acolo....

#17
markiz

markiz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 10.01.2010

 yvonna, on 14th January 2010, 10:21, said:

Voi fi in Paris week-endul de 1 mai. Mai e valabila chestia cu intrarile gratuit? Voi prinde duminica 2 mai acolo....
Bineanteles, mai este valabila, in data de 2 mai este deshis sigur, si gratuit tot muzeul in afara de expozitia din hala Napoleon, care fiind  un bun cunoscator a Luvrului pot sa va spun ca nu reprezinta mare interes in comparatie cu muzeul propriuzis. Hala Napoleon este o sala pentru expozitii temporare, sala pentru colocvii, seminarii etc., si este de fapt hala situata sub piramida de sticla din curtea interioara a Luvrului, piramida pe care o poti vedea din exterior.

#18
yvonna

yvonna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 29.01.2008

 markiz, on 14th January 2010, 11:29, said:

Bineanteles, mai este valabila, in data de 2 mai este deshis sigur, si gratuit tot muzeul in afara de expozitia din hala Napoleon, care fiind  un bun cunoscator a Luvrului pot sa va spun ca nu reprezinta mare interes in comparatie cu muzeul propriuzis. Hala Napoleon este o sala pentru expozitii temporare, sala pentru colocvii, seminarii etc., si este de fapt hala situata sub piramida de sticla din curtea interioara a Luvrului, piramida pe care o poti vedea din exterior.
Merg pentru a treia oara in Paris - tura asta pentru fetita la Disney dar vreau sa-i arat si ceva din Paris. In materie de muzee am cam vazut tot. Ca iubitoare a impresionismului francez prefer Orsey-ul Luvrului. Si Pompidou e dragut. Ce as mai putea vedea? este vre-un zoo mare?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate