Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Vreau sa slabesc

- - - - -
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#1
dogoargentino

dogoargentino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.10.2009
Buna ziua! Am si eu o mare problema :(. Am 14 ani si sunt foarte gras (80kg) . De o luna merg la sala dar nu prea functioneaza... nu am slabit deloc:dar nici nu m-am ingrasat. Va rog dati-mi precis o dieta  si un program la sala in care maxim 6 luni de zile sa fiu normal :mellow: . Vreau sa am si eu o prietena , sa ma pot plimba linistit nu cu frica sa vad ca cei care trec pe langa mine se uita in spate si zic "Ui ce gras e ala". Cand eram mai mic la mine in clasa eram cel mai frumos si nu eram gras deloc. Cand ma uit in poze imi vine sa ma omor :(( . Mama mea a avut probleme cu tiroida . A avut 140kg dar s-a operat la Cluj si acum are 70kg. Va rog frumos spuneti-mi ce sa fac! Ziceti o dieta si un program de sala care sa functioneze ! Va implor.

Edited by dogoargentino, 21 November 2009 - 13:54.


#2
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
n-ai cum sa fii "normal" in doar 6 luni. continua sa mergi la sala si sa mananci mai putin :)

#3
k1vlad

k1vlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 05.05.2008
Asteapta sa mai cresti ,poate o sa te inalti si astfel vei arata mai bine ( eu am 89 kg si 1.93 :D )

Daca nu ,uite o idee de dieta :
- taie toate dulciurile si painea din meniu
- mananca serios dimineata ,putin la pranz si seara ceva fructe sau un iaurt
- mergi la alergat cam juma de ora ,o ora pe zi

Daca ai noroc ,intr-o luna s-ar putea sa arati bine :)

EDIT : Uita de sala ,apuca-te de alergat prima oara si slabeste ,daca mergi la sala cand esti gras acumulezi doar masa musculara ,daca esti mai slabut si mergi la sala atunci vei avea si fibra ,adica se vor vedea muschii pe tine

Edited by k1vlad, 21 November 2009 - 14:25.


#4
dogoargentino

dogoargentino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.10.2009

 unu, on 21st November 2009, 14:02, said:

n-ai cum sa fii "normal" in doar 6 luni. continua sa mergi la sala si sa mananci mai putin :)
Da dar nu e deajuns . Azi-vara daca mancam de 2 ori pe zi era mult si lucram toata ziua . Spuneti-mi o dieta.Va rag mult! :((

#5
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009
mai bine zi ce faci tu de esti gras asa cum spui ca eu incerc din rasputeri sa ma ingras catusi de putin dar nu merge deloc , asa ca ma gandeam ca poate as putea sa fac tocmai exact ceea ce faci tu ...

Multumesc mult !

#6
dogoargentino

dogoargentino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.10.2009

 k1vlad, on 21st November 2009, 14:24, said:

Asteapta sa mai cresti ,poate o sa te inalti si astfel vei arata mai bine ( eu am 89 kg si 1.93 :D )

Daca nu ,uite o idee de dieta :
- taie toate dulciurile si painea din meniu
- mananca serios dimineata ,putin la pranz si seara ceva fructe sau un iaurt
- mergi la alergat cam juma de ora ,o ora pe zi

Daca ai noroc ,intr-o luna s-ar putea sa arati bine :)
Deci la Fuga nu ma duc niciodata:D ... Imi este rusine ... nu sunt locuri la mine in orasi unde sa nu fie oameni. La sala avem un sac de box ..... Multi miau zis ca e mai eficient ca fuga dar nush ce sa zic. La sala dau jumatate de ora in el in care ma opresc de 3-4 ori sa beau apa ... dupa 5 min e tot transpirat

#7
k1vlad

k1vlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 05.05.2008

 dogoargentino, on 21st November 2009, 14:27, said:

Deci la Fuga nu ma duc niciodata:D ... Imi este rusine ... nu sunt locuri la mine in orasi unde sa nu fie oameni. La sala avem un sac de box ..... Multi miau zis ca e mai eficient ca fuga dar nush ce sa zic. La sala dau jumatate de ora in el in care ma opresc de 3-4 ori sa beau apa ... dupa 5 min e tot transpirat
Daca vrei sa slabesti ai nevoie de fuga ...daca nu sunt locuri fara oameni in oras mergi dimineata la ore matinale... sau noaptea foarte tarziu cand nu e nici moartea pe stara  :lol:

#8
dogoargentino

dogoargentino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.10.2009

 Krisler12, on 21st November 2009, 14:24, said:

mai bine zi ce faci tu de esti gras asa cum spui ca eu incerc din rasputeri sa ma ingras catusi de putin dar nu merge deloc , asa ca ma gandeam ca poate as putea sa fac tocmai exact ceea ce faci tu ...

Multumesc mult !
Poi am ajuns sa ma ingras de cand mi-am luat calculatoru de mult... Nu mai prea ieseam mult pe afara . Dar nu mancam mult. Acum numai cat stau la sala 3 ore pe zis si nu mai ies afara . Mai am de intazat ma mai joc pe calculator si sa dus ziua.

Deci zici ca sacul de box nu e asa eficient ca fuga?

#9
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Pt inceput e bine ca ai stagnat. La sala axeaza-te mai mult pe bicicleta sau banda de alergare(cu o mica inclinatie sa nu-ti distrugi incheieturile). Stepper, glidex ce aparate vrei, important e sa tii inima undeva intre 120-140 batai pe minut. La inceput 5 min, dupa aia cresti treptat timpul. Poti face pt inceput 2 min banda, 5 min bicicleta, 2 min stepper etc, dar fara pauza intre ele, in ritmul tau. Dupa aia cresti timpii la fiecare aparat.
Daca lucrezi si cu greutati(desi nu recomand pentru inceput) incearca sa lucrezi cu greutati foarte mici, dar sa faci superserii. Si bea apa si la sala si in general, minim 2 litri.
Ce nu mai trebuie sa mananci: dulciuri, prajituri, torturi, fast food, cola, pepsi si restul, paine si derivatele sale, prajeli(cartofi prajiti, snitele etc)
Mananca fructe si legume, lactate, salate la greu de toate felurile, dulciurile le inlocuiesti cu miere(nu exagera), peste, pui, vita, curcan, miel(oaie).
Mesele sa fie 3 pe zi(dar le imparti in 6). De exemplu micul dejun mananci jumatate de portie la 8 de exemplu si cealalta jumatate la 10. Pranzul la fel, mananci jumatate la 13 si cealalta jumatate la ora 15. Cina e recomandat sa fie usoara, adica o salata, un iaurt, un piept de pui etc. Dupa ora 18-19 nu mai bagi nimic in tine, doar apa plata. Nu ai cum sa nu slabesti, mai ales la varsta ta.
Sala pe care o frecventezi nu are antrenor?
P.S. Vara ia-ti o bicicleta si mergi prin parcuri cu ea, role, badminton, tenis ce doresti.
Si inca ceva foarte important, daca ai posibilitatea inoata. Inotul e cel mai bun sport pt slabit, mentinut greutatea, tonus, tot ce vrei. Daca inoti de 3-4 ori pe saptamana min 30-40 min nu-ti mai trebuie nici o sala.

#10
dogoargentino

dogoargentino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.10.2009

 adybmw, on 21st November 2009, 14:34, said:

Pt inceput e bine ca ai stagnat. La sala axeaza-te mai mult pe bicicleta sau banda de alergare(cu o mica inclinatie sa nu-ti distrugi incheieturile). Stepper, glidex ce aparate vrei, important e sa tii inima undeva intre 120-140 batai pe minut. La inceput 5 min, dupa aia cresti treptat timpul. Poti face pt inceput 2 min banda, 5 min bicicleta, 2 min stepper etc, dar fara pauza intre ele, in ritmul tau. Dupa aia cresti timpii la fiecare aparat.
Daca lucrezi si cu greutati(desi nu recomand pentru inceput) incearca sa lucrezi cu greutati foarte mici, dar sa faci superserii. Si bea apa si la sala si in general, minim 2 litri.
Ce nu mai trebuie sa mananci: dulciuri, prajituri, torturi, fast food, cola, pepsi si restul, paine si derivatele sale, prajeli(cartofi prajiti, snitele etc)
Mananca fructe si legume, lactate, salate la greu de toate felurile, dulciurile le inlocuiesti cu miere(nu exagera), peste, pui, vita, curcan, miel(oaie).
Mesele sa fie 3 pe zi(dar le imparti in 6). De exemplu micul dejun mananci jumatate de portie la 8 de exemplu si cealalta jumatate la 10. Pranzul la fel, mananci jumatate la 13 si cealalta jumatate la ora 15. Cina e recomandat sa fie usoara, adica o salata, un iaurt, un piept de pui etc. Dupa ora 18-19 nu mai bagi nimic in tine, doar apa plata. Nu ai cum sa nu slabesti, mai ales la varsta ta.
Sala pe care o frecventezi nu are antrenor?
P.S. Vara ia-ti o bicicleta si mergi prin parcuri cu ea, role, badminton, tenis ce doresti.
Si inca ceva foarte important, daca ai posibilitatea inoata. Inotul e cel mai bun sport pt slabit, mentinut greutatea, tonus, tot ce vrei. Daca inoti de 3-4 ori pe saptamana min 30-40 min nu-ti mai trebuie nici o sala.
In primul rand la sala bicicleta sa stricat ..trebuie reparata. si banda de alergat nu avem. Cu greutati fak dar cu greutati foarte mici ( nu vreau sa fak muschi) fac pana in 10-15kg dar multe repetari si multe seri ( sa ma obosesc mai mult) iar inainte sa plec dau la sac 30 min. Am exculs dulciurile si cola pesi...etc doar painea nu ( da mananc foarte putina) .Si momentat bazinul olimpic e in renovare .  O sa ma duc cand este gata .

Si apropo .va rog mult daca puteti sami dati o dieta pe o saptamana intreaga.EXACTA!..

Intro zi sa mananc alea intro zi altele .

#11
k1vlad

k1vlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 05.05.2008

 dogoargentino, on 21st November 2009, 14:44, said:

In primul rand la sala bicicleta sa stricat ..trebuie reparata. si banda de alergat nu avem. Cu greutati fak dar cu greutati foarte mici ( nu vreau sa fak muschi) fac pana in 10-15kg dar multe repetari si multe seri ( sa ma obosesc mai mult) iar inainte sa plec dau la sac 30 min. Am exculs dulciurile si cola pesi...etc doar painea nu ( da mananc foarte putina) .Si momentat bazinul olimpic e in renovare .  O sa ma duc cand este gata .

Si apropo .va rog mult daca puteti sami dati o dieta pe o saptamana intreaga.EXACTA!..

Intro zi sa mananc alea intro zi altele .
Pentru o dieta pe saptamana intreaga ,incearca sa mergi la nutritionist

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
eu mai bine zic sa mergi la doctor...cel mai probabil "mostenesti" greutatea!
in rest, fa ce o zis k1vlad!

apropo, sa NU cumva s-o dai pe ceaiuri chinezesti!!!

ok... uite o dieta:
dimineata mananci un mar. atat!
la amiaza, mananci un mar iar dupa o ora mananci mancare, fara grasimi, cu cat mai putina sare (eventual inexistanta), fara paine!. seara, un iaurt sau 3 cani cu apa.

mancarea ar trebui sa contina:
apa
legume, pre-fierte...adica nu le fierbi ca la ciorba!!!

poate fi un piept de pui, dar NU in ulei..si fara sare...

de exemplu... Ciorba de loboda fara sare are un gust destul de ok...mai ales daca nu o fierbi foarte mult. vei simti gustul fiecarei legume in parte..e o minunatie (pacat ca nu mananc decat cand merg la bucuresti).

exclude total urmatoarele lucruri: soia, fasole, sucuri, apa minerala, prajituri, dulciuri, zahar...


dimineata, daca vrei sa treci peste mar poti incerca o salata de varza (dar nu murata...dintraia normala) cu ceapa si ulei de masline.

pentru un echilimbru nutritiv, mai poti incerca o chestie foarte naspa: tai 2 cepe in 4 si le pui intr-un castron acoperit cu apa pana a doua zi. incerci sa bei sucul produs din mcerarea cepei. e sanatate curata (si greata sigura pentru prima oara..da te poti obisnui :) )

#13
Above_Gods

Above_Gods

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 03.06.2008

 lex404, on 21st November 2009, 15:22, said:

eu mai bine zic sa mergi la doctor...cel mai probabil "mostenesti" greutatea!
in rest, fa ce o zis k1vlad!
apropo, sa NU cumva s-o dai pe ceaiuri chinezesti!!!

ok... uite o dieta:
dimineata mananci un mar. atat!
la amiaza, mananci un mar iar dupa o ora mananci mancare, fara grasimi, cu cat mai putina sare (eventual inexistanta), fara paine!. seara, un iaurt sau 3 cani cu apa.


da nu e cam drastica dieta ? adica sa nu bea nici macar apa minerala ? ca doar apa nu are calorii , are doar niste minerale si eventual , daca bei prea multa te baloneaza putin . si sa excluda complet fasolea ? pai si aia stiam ca e buna la nush ce ...

ce s-ar intampla daca organismul , in timpul acestei diete , se adapteaza unei alimentatii foarte sarace si incearca sa isi traga cat mai multi nutrienti din tot ce manaca el ? o sa tina dieta sa zicem 1 - 2 ani ( ca sa nu spun cateva luni , cred ca mai mult este imposibil sa tii o asemenea dieta saraca ) si cand se da putin pe brazda pune pe el inzecit .
ca sunt sute de indivizi care mancau o boaba de mazare pe zi si dupa ce au terminat dieta s-au facut cat un tanc T-34 bagat pe steroizi .


mai bine cred ca ar fi sa renunti la bauturi gen cola , dulciuri si alte chestii daunatoare , sa nu mai manaci prajeli si semi-preparate .
sa consumi cateva fructe pe zi , ceva lactate , legume , carnuri si ceva paine .
in cantitatile cele mai mari legume si fructe , lactate moderat , gen un iaurt , niste unt ceva , iar carne sa zicem pui sau vita la gratar .
de exemplu alimente grase care sunt foarte bune pentru organism : ulei de masline sau pestele oceanic gras ( precum somonul ) . chiam am inteles ca este recomandat sa consumi cam 1/2 lingurite de ulei de masline pe zi , pentru vasele de sange , colesterol , etc . pestele gras are omega 3 care este bun pentru nush ce .
o felie de paine pe zi nu cred ca dauneaza . painea are fibre .

si mergi frate si alearga , ca daca tii o dieta in fata calculatorului , cu alimente sarace nutritiv , devii astenic si anemic . si o sa ajungi sa te indopi cu pastile cu multi-vitamine si minerale , ca sa suplinesti dieta .
totul e sa consumi putine grasimi provenite din carne si lactate si sa consumi mai mult fructe si legume . si in general sa cresti consumul de calorii , prin sport .

organismul are nevoie si de lipide , nu numai de proteine , sa zicem .

#14
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007

 lex404, on 21st November 2009, 15:22, said:

Lex..vezi ca un copil aflat in pragul disperarii ar putea sa creada tot ce ai debitat tu aici si sa puna in practica.
Aveti grija ce sfaturi dati , si daca nu sunteti siguri mai bine nu postati , pentru ca poate dauna altcuiva.

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
ce sfaturi am dat???
nu e drastica...dar cam tot ce are acid nu e bun (din mai multe puncte de vedere).
gandestete ca, mancarea de la amiaza trebuie sa fie in asa fel incat sa iti asigure maximum de proteine si minimum de calorii.
sarea favorizeaza retentia de apa.... adica, daca mananci sarat ai tendinta sa bei mai multa apa....problema e ca apa aia se poate depune din cauza sarii.
nu trebuie sa ai slanina si grasime ca sa fii gras..e deajuns sa ai multa apa in corp!
in general, axeazate pe mancarea sanatoasa! iti garantez ca poti manca o salata buna care iti asigura maximum de proteine!
pentru a trai ai nevoie de energie; nu de grasime!

apropo, cam singura paine "comestibila" e aia facuta in casa.... in care faina nu e stra stra multiplicata cu o tona de drojdie!

uleiul de masline face bine, si da gust bun salatelor ;)

eu am un exemplar (nu eu...) care mananca cum am spus mai sus... si nu sa slabeasca, ci sa manance sanatos intr-un echilibru cat de cat. nu e supra ponderal si nici sub-nutrit. dar pe langa asta...face zilnic 20 de ture de L. Titan :)
apropo, renunta la margarina! exista unt!
si inca ceva, mierea de albine dimineata face minuni!

trebuie sa cauti alimente cu cat mai multe vitamine si proteine...astea le poti gasi in mai toate legumele!
carnea care o recomand : pestele , pieptul de pui...dar NU in tigaie!..si fara ulei!
daca pieptul de pui ti se pare tare, lasa-l 20 de minute intr-un castron cu bere :) (da sa nu bei bereadupa!).

sunt multe metode prin care poti manca sanatos, si sa slabesti treptat. o cura de slabire e mai dtrastica (adica.... un mar dimineata , un iaurt la amiaza si o rugaciune seara...).

#16
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007

 lex404, on 21st November 2009, 23:12, said:

1. ai nevoie de energie; nu de grasime!


2.uleiul de masline face bine, si da gust bun salatelor ;)


3.  renunta la margarina! exista unt!
4. mierea de albine dimineata face minuni!

5. vitamine si proteine...astea le poti gasi in mai toate legumele!

1. Pai si energia de unde o iei ?
2. Pai uleiul ce-i ?  :huh:
3. Untu ce-i ?
4. Enumera 2-3.
5. Exemple de legume bogate in proteine ?

Tu ii spui sa manance dimineata , dupa ce organismul a consumat totul in somnul  de peste noapte doar un mar ? Adica , atunci cand organismul chiar are nevoie ii dai cu flit ?

Edited by Valy1, 21 November 2009 - 23:33.


#17
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Valy, leguma bogata in proteina e fasolea. Dar nu are decat jumate fata de carnea de vita de exemplu.
Cat despre initiator, spune programul care l-ai urmat la sala.

Edited by GlobalMods, 21 November 2009 - 23:45.


#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Fiecare dupa un metabolism...
Te asigur ca untul combinat cu sportul este foarte bun
uleiul de masline la fel
mierea de albine iti da energia de dimineata... Altii de ce pot trai asa??
Zi mersi ca se include o mica masa de seara... Cunosc n persoane care nu mananca seara.
Daca mananci orice?, la orice ora si stain in faTa PC ului ... E ceva natural sa te ingrasi
apropo, o colega a slabit de cand mananca mai " leguminos " insa fave si sport. Si are energie si sa stea la scoala, si sa alerge, si sa mai faca ce stiu eu ce.
Eu nu sunt impotriva untului atata timp cat consumi caloriile alea...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate