Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

instalatie producere energie electrica

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#1
popescu_pope

popescu_pope

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.11.2008
uitativa in descriere instalatiei si in schita ei cu mentiunea ca am facut-o sa functioneze si cu apa dar dupa partu ore a intrat aer in instalatie dar in curind o sa prezint si un filmulet cu ea functionind mai am de preparat lichidul care va circula prin aceasta
chiar as accepta sugestii de la voi cu mentiunea ca cea mai buna va fi recompensata

Attached Files



#2
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postpopescu_pope, on 18th November 2009, 18:06, said:

uitativa in descriere instalatiei si in schita ei cu mentiunea ca am facut-o sa functioneze si cu apa dar dupa partu ore a intrat aer in instalatie dar in curind o sa prezint si un filmulet cu ea functionind mai am de preparat lichidul care va circula prin aceasta

Intrarea aerului este cea care face sa "functioneze" instalatia un timp limitat. Altminteri orice schema de tuburi pentru apa, la o inaltime a coloanei de mai putin de vreo 10 m (echivalenta la 1 atm.), o face sa stea pe loc (vezi si experientele lui Torricelli + notiunea de vid barometric). Iar la mai mult de 10 m, rezervorul se poate goli partial si fara sa intre aerul, insa  nu mai suie apa la loc...

Quote

chiar as accepta sugestii de la voi cu mentiunea ca cea mai buna va fi recompensata

1. citeste o carte de gramatica
2. citeste o carte de fizica (hidrostatica)
3. Academia Franceza nu mai primeste propuneri de perpetuum mobile de peste 200 de ani

#3
marxo

marxo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 02.10.2009

View Postpopescu_pope, on 18th November 2009, 19:06, said:

uitativa in descriere instalatiei si in schita ei cu mentiunea ca am facut-o sa functioneze si cu apa dar dupa partu ore a intrat aer in instalatie dar in curind o sa prezint si un filmulet cu ea functionind mai am de preparat lichidul care va circula prin aceasta
chiar as accepta sugestii de la voi cu mentiunea ca cea mai buna va fi recompensata

Ce vrei sa faci tu aici e ...sa scoti energie din presiunea atmosferica ! Nu merge ....... Gandeste instalatia ta in vid  (In vid toata apa ajunge la acelasi nivel ....se scurge pur si simplu afara ...in camp gravitational , in vid )! Ca sa vezi eroarea ...in plus bagi in instalatie mult mai multa energie decat scotzi = nu are randament nici macar la stocarea energiei !

Vezi supafetele unde actioneaza ...presiunea atmosferica in instalatia ta ....si mai cujeta !

In plus ...n-a intrat aer ....aerul e deja in instalatie ....dizolvat in apa ......si iese cu scadearea presiuni ......sus ......etc :

Edited by marxo, 18 November 2009 - 20:32.


#4
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005
@mdionis
Sunt de acord cu ce ați spus, și nu cred că o să contest afirmațiile dvs ex cathedra ( :) ) prea repede.
Atâta doar că

Quote

Realizarea și soluționarea problemei zborului cu un aparat mai greu decât aerul este o himeră. Această concepție nu poate izvorî decât dintr-un creier bolnav

Și eu am tot desenat perpetuum mobile, cred că cine n-a încercat o dată măcar nu e destul de îndrăzneț din fire, sau n-a auzit de ideea asta înainte să facă destulă școală să fie convins că nu se poate sau măcar să priceapă de ce nu merge a lui.

Edited by Anjin`, 18 November 2009 - 20:35.


#5
marxo

marxo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 02.10.2009

Quote

Realizarea și soluționarea problemei zborului cu un aparat mai greu decât aerul este o himeră. Această concepție nu poate izvorî decât dintr-un creier bolnav

Ei se refereau la zborul tip balon-aer-cald fara motor (ca nici n-auzisera de asa ceva !) ... adica usurand un obiect ...
ASTA(ce au zis mai sus) E ADEVARAT INCA SI AZI !

De faptul ca daca consumi energie ....poti face sa zboare si obiecte mai grele decat aerul ...le era si lor clar ....ca doar au aruncat si ei cu pietre in SUS !

Ne avand insa motoare ...nu-si puteau imagina motoarele care ar fi facilitat zborul mai greu decat aerul .....E CLAR ACUM DECE E INCA LOGIC CE AU ZIS ? .....hmmm .....orice adevar depinde de sistemul in care-i zis !

PS: Balonul fara motor cu aer cald e mai usor decat aerul ....si fara motor ...ce poate zbura fiind mai greu decat aerul .....fara un impuls ?

Daca tot vrei sa faci o demonstratie VIDEO ....foloseste apa fiarta ....asta are mai putin aer in ea !

Edited by marxo, 18 November 2009 - 20:58.


#6
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,118
  • Înscris: 25.02.2007
Felicitari pentru efort :)
Sunt curios sa vad filmuletul.

Personal am incercat ceva similar prin clasa a 4-a. Vroiam sa fac o barca cu motor cu apa. Teava 15 se alimenta din apa in care evolua barca. Iesirea apei era printr-un pix (9 la tine) bagat intr-o cutie de vitamina C, pix care fiind bagat in apa asigura propulsia. Mnah.. mergea cateva secunde :) Cand se oprea, cutiuta rezervor era goala. Intra aer in ea.

Iti urez bafta cu instalatia ta si sper sa-ti functioneze. Mie nu mi-a mers si acum consider ca nici n-are cum sa mearga. Dar, m-as bucura sa gresesc intr-o asa situatie :)

p.s. thanks for sharing
p.s.2. - aerul din instalatie nu-l regasesti cumva in apa suplimentara de sub instalatie ?

#7
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View PostAnjin`, on 18th November 2009, 20:31, said:

nu cred că o să contest afirmațiile dvs ex cathedra ( :) ) prea repede.

"Ex cathedra"?! Nu cred. Am facut afirmatii explicative relative la "functionarea" instalatiei, fara referiri la sentintele unor autoritati ci la experientele inaintasilor. Poate doar la sugestii :) .

Quote

Atâta doar că [...]

Tocmai. Instalatia propusa nu va produce energie gratis cat ii haul, insa pentru a realiza de ce, niste lecturi suplimentare sunt intotdeauna binevenite. Odata parcurse, deja propunatorul instalatiei va fi inteles cate ceva, iar apropoul la decizia A.F. ar trebui sa ii ofere un stimulent pentru a intelege si alte "de ce"-uri ascunse in spatele unui refuz. Descoperirea propriilor erori e un bun exercitiu pentru cunoastere.

#8
tavi1985

tavi1985

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 338
  • Înscris: 11.07.2008
ca tot e topicul despre perpetuum mobile tijele alea cu bile la cap ce se lovesc mereu am inteles ca sunt perpetuum mobile
sau era si ceva de genul unor planete ca un sistem solar numai ca planetele erau puse pe niste cercuri si in cerntru un soare tinut de o tija
la primele inteleg care e principiul la al doilea nu

Edited by tavi1985, 18 November 2009 - 21:22.


#9
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postpopescu_pope, on 18th November 2009, 18:06, said:

uitativa in descriere instalatiei si in schita ei cu mentiunea ca am facut-o sa functioneze si cu apa dar dupa partu ore a intrat aer in instalatie dar in curind o sa prezint si un filmulet cu ea functionind mai am de preparat lichidul care va circula prin aceasta
chiar as accepta sugestii de la voi cu mentiunea ca cea mai buna va fi recompensata

Eu cred ca vidul format de dizlocuirea volumului de apa, nu produce energie rentabila, dar poate creste randamentul intregului angrenaj daca avem auxiliar si o pompa electrica.

Este mult mai rentabil sa ridici apa intr-un rezervor la cativa metrii inaltime, cu ajutorul unei pale-eoliene ordinare, din tabla si o curea de transmisie la un lant circular-oval ascensional cu cupe, ori sa actioneze o pompa mecanica de vid.

O alta idee ar fi sa realizezi singur o instalatie pompa geo-termala ce exista deja la noi. 1-2 conducte cu apa, fixate in sol, ori niste calorifere dezafectate umplute cu apa si plasate la 1m in subsol, la care vei avea legat la suprafata o instalatie cu freon cu turbina, similara frigiderului si un generator-motor electric micut.

#10
popescu_pope

popescu_pope

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.11.2008
raspunsuri de doi lei
nu voi folosi apa
in franta acum citiva ani a fost brevetata o instalatie de genul perpetuum mobile

#11
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postpopescu_pope, on 19th November 2009, 07:48, said:

raspunsuri de doi lei

... la o propunere de 15 bani.

Quote

nu voi folosi apa

  Tot un drac. Consideratiile precedente sunt la fel de valabile, cu mentiunea ca in loc de 10 m ai sa ai o inaltime limita mai mare sau mai mica, in directa proportionalitate cu raportul dintre densitatea apei si cea a lichidului. Pune mana pe carte si citeste despre experientele lui Torricelli, ca au trecut mai bine de 350 de ani de cand se stie cum se comporta recipientele cu lichid intoarse in sus si e rusine sa vada lumea ca dumneata n-ai aflat pana acum de ce mercurul urca vreo 760 de mm in tubul barometric.

Quote

in franta acum citiva ani a fost brevetata o instalatie de genul perpetuum mobile

Nu zau? Pai de ce nu iei dumneata instalatia din brevetul respectiv si nu iti luminezi casa cu el daca esti atat de sigur ca el exista si e viabil?!

#12
popescu_pope

popescu_pope

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.11.2008
uite adresa http://ingenrw.narod...dv1/Opi2_1.html
torricelli stiam citeste mai bine si vei intelege

ce diametru are coloana de mercur
daca ar avea un metru diametru ce presiune sar crea

#13
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postpopescu_pope, on 19th November 2009, 10:14, said:


Bine, inteleg ca omul si-a facut brevet pe o masina de impachetat fum. Asta nu inseamna ca e si functionala. Intr-o carticica de fizica pe care am citit-o in urma cu multi ani era prezentat un model asemanator de "perpetuum mobile", cu doua vase comunicante si o serie de flotoare insirate pe un fir; intr-unul dintre vase, nivelul apei era mentinut electrostatic mai inalt decat in celalalt, deci forta arhimedica acolo era mai mare si firul ar fi trebuit la prima vedere sa dea ture. Problema cerea insa sa gasesti de ce sistemul propus nu poate functiona. :)

Quote

torricelli stiam citeste mai bine si vei intelege

ce diametru are coloana de mercur
daca ar avea un metru diametru ce presiune s[-]ar crea

Intrebarea aceasta arata deja ca dumneata nu ai inteles nimic din experientele lui Torricelli. Presiunea hidrostatica nu depinde de suprafata (vezi principiul vaselor comunicante si presele hidraulice), ea este simplu d*g*h (d = densitatea lichidului, g = acceleratia gravitationala, h = inaltimea coloanei de lichid). Torricelli a utilizat un tub subtire fiindca n-avea o cisterna de mercur la dispozitie si nici nu avea rost sa se incurce cu cantitati mari de lichid.
Singurul mod pentru a face lichidul sa urce la loc in rezervor (in schema dumitale) este sa creezi o depresiune suficient de mare pentru ca presiunea atmosferica exterioara sa il impinga in sus fara opozitie dinauntrul acestuia. Insa rezervorul din lighean nu este altceva decat un tub rasturnat ca al lui Toricelli in care nu se poate crea depresiune mai are decat cea corespunzatoare inaltimii coloanei de apa dinauntru, iar aceasta este intotdeauna mai mica decat inaltimea pe care trebuie sa fie ridicata apa din colectorul de jos. Deci nu poate functiona in circuit inchis. Daca nu lasi aerul sa intre prin orificiul de scurgere, atunci hidrostatica spune ca din rezervor nu se va scurge mare lucru, iar daca se scurge o cantitate insemnata de lichid, neaparat trebuie sa intre aer pe orificiul de scurgere, exact ca la o sticla intoarsa cu gura in jos.

#14
popescu_pope

popescu_pope

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.11.2008
nu mai cauta greseli gamaticale va voi arata ca functioneaza nu trebuie sa intre aer in instalatie
de functionat chiar daca uni nu ati vrea

#15
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postpopescu_pope, on 19th November 2009, 11:12, said:

nu mai cauta greseli gamaticale

Nu le caut eu, sar ele in ochi.

Quote

va voi arata ca functioneaza nu trebuie sa intre aer in instalatie

Chiar sunt curios cum vei arata ca functionarea nu face sa intre aerul in instalatie.

Quote

de functionat chiar daca uni nu ati vrea

Aici gresesti, as fi foarte bucuros daca am putea obtine energie intr-un mod super ieftin. Insa te asigur ca in acest fel nu se poate.
Ca veni vorba de energie, iata un alt argument: sa presupunem ca instalatia dumitale ajunge sa functioneze la un regim stationar cu un debit masic constant D. Asta inseamna ca intr-o secunda, pe teava (15) trebuie sa urce D kg de lichid pe o inaltime H si deci acestui lichid trebuie sa i se furnizeze energia D*g*H. De unde poate proveni aceasta energie? Daca am ajuns la regim stationar, nivelul apei este constant peste tot si deci presiunea exterioara atmosferica nu poate efectua vreun lucru mecanic asupra instalatiei intrucat o "vede" de volum fix. Singurul loc unde se "produce" o energie este caderea de apa din sistem, care poate furniza un maxim tot D*g*H (intrucat aceeasi apa care urca trebuie sa si coboare pe aceeasi inaltime, la regim stationar; spun "maxim" insa in realitate mai exista si pierderi prin vascozitate si altele). Insa din acest disponibil teoretic, instalatia dumitale utilizeaza o parte nenula Pu pentru a invarti o morisca. Asadar energia maxima produsa in timp de o secunda si efectiv disponibila in sistem pentru ridicarea apei nu este D*g*H ci D*g*H - Pu <  D*g*H, care reprezinta energia necesara in timp de o secunda pentru a asigura debit constant pe teava de aductiune (15). Iar daca dumneata nu ai de gand sa contesti legea conservarii energiei, trebuie sa accepti ca instalatia propusa nu va ajunge niciodata la un regim stationar de functionare, asa cum ai afirmat initial.

#16
popescu_pope

popescu_pope

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.11.2008
prima parte e reala substanta  care curge in regim stationar este egala cu cantitatea de substanta care este absorbita prin teava 15
consideri gravitatia ca o energie care intra in sistem
daca lichidul ar fi mercur si ar curge cu un debit de exemplu de 1l pe minut s-ar produce energie electrica
in functie de dimensiunea instalatie se produce si energie
initial am incercat-o cu o teava de i tol si nu sa ridicat prea mult dar am inlocuit teava 15 cu un furtun transparent de o jumatate de tol si a mers mai bine de 4 ore dupa care desi mai curgea apa din instalatie am observat prin furtunul 15 ca scadea lichidul si intra aer de fapt pe la imbinarea conductei 15 cu vasul imi intra aer
acum am izolat foarte bine acea imbinare si functioneaza cu un debit deocamdata mic datorita faptului ca apa nu are o densitate mare dar daca de exemplu voi folosi cel putin un lichid cu o densitate de 3 ori mai mare cecat a apei raportul de forte se va modifica foarte mult si debitul va fii mult mai mare

#17
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005
Măi într-un câmp conservativ nu contează pe ce traiectorie se mișcă un obiect, ci doar poziția lui finală și cea inițială.

În ce clasă ești?

Ok pentru a calcula presiunea hidrostatică într-o coloană de apă ...
Pbază =Psuperioară +dgh  unde d e densitatea, h înălțimea și g accelerația
Dacă te uiți la desenul tău, coloana 15 e la o înălțime la același nivel cu rezervorul mare 6 cred că l-ai notat.
De ce apa în 6 coboară iar în 15 urcă?

La același nivel presiunile sunt egale.
Raportat la preiunea atmosferică, presiunea la acest nivel, în recipientul 7
e Patmosferică +dgh2 sau cum ai notat înălțimea apei acolo.
În 13, la baza tubului 15 e Patmosferică +dgh3 iar mai sus pe coloană, la nivel cu baza lui 6 e Patmosferică +dgh3 -dghx  hx fiind înălțimea până acolo.
Dacă Patmosferică +dgh3 -dghx = Patmosferică +dgh2 atunci neapărat h3-hx=h2
Dacă apa se mișcă nu te ajută. Pentru ca apa să poată urca e obligatoriu ca înălțimea coloanei în vasul 13 să fie mai mare ca cea din vasul 7+lungimea coloanei de apă până la baza lui 6.

Sub nici o formă nu poți scoate mai multă energie in două vase comunicante decât până se echilibrează. Io zic că tu asta ai făcut.

Ok rândul meu.
M-am gândit la o mașinărie care având un jet purtători de sarcină îi separă cu un câmp magnetic și astfel obținem o diferență de potențial.
Un coleg de al meu, care a ajuns mai târziu la faza națională la fizică(io nu), mi-a zis două chestii :
Sau nu se poate(fals)
Sau se poate, și a făcut-o altcineva.
Noa asta e adevărat, Faraday a încercat de ex. să măsoare diferența de potențial între malurile Tamisei, câmpul magnetic terstru și apa cu ioni fiind cele două chestii.
De atunci mulți oameni mai deștepți ca mine au studiat problema asta.
Totuși când am studiat efectul Hall, senzorii bazați pe el, m-am simțit ceva mai bine :)

Edited by Anjin`, 19 November 2009 - 15:22.


#18
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postpopescu_pope, on 19th November 2009, 14:15, said:

prima parte e reala substanta  care curge in regim stationar este egala cu cantitatea de substanta care este absorbita prin teava 15
consideri gravitatia ca o energie care intra in sistem

Gravitația e o forță. Întâmplător, mai e și conservativă (i.e. lucrul mecanic gravitațional dat de integrala lui G*dl pe o curbă închisă face fix 0, sau, echivalent, lucrul ei mecanic între două puncte date nu depinde de parcursul ales, rot G = 0, ori forța de gravitație derivă dintr-un potențial), după cum se demonstrează banal. În consecință, nu poți folosi forța gravitațională pentru a produce lucru mecanic util într-un sistem închis (așa cum ai dumneata), este neapărat necesar să ai un sistem deschis în care să îți intre continuu un agent mecanic (fluid sau nu) cu o energie potențială gravitațională mare și să îți iasă cu energie potențială gravitațională mică. Or la dumneata, lichidul se fâțâie în circuit închis: deja ar trebui să te pună pe gânduri explicația pe care ai dat-o.

Quote

daca lichidul ar fi mercur si ar curge cu un debit de exemplu de 1l pe minut s-ar produce energie electrica
in functie de dimensiunea instalatie se produce si energie
initial am incercat-o cu o teava de i tol si nu sa ridicat prea mult dar am inlocuit teava 15 cu un furtun transparent de o jumatate de tol si a mers mai bine de 4 ore dupa care desi mai curgea apa din instalatie am observat prin furtunul 15 ca scadea lichidul si intra aer de fapt pe la imbinarea conductei 15 cu vasul imi intra aer

Detaliile tehnice sunt irelevante. Poate să fie țeava de 1 cm sau de 10 cm diametru iar pe post de agent mecanic să ai alcool sau osmiu topit: sistemul nu va ajunge la staționaritate, iar dacă va curge ceva mai multă vreme va fi pentru că intră aer pe undeva.

Quote

acum am izolat foarte bine acea imbinare si functioneaza cu un debit deocamdata mic datorita faptului ca apa nu are o densitate mare dar daca de exemplu voi folosi cel putin un lichid cu o densitate de 3 ori mai mare cecat a apei raportul de forte se va modifica foarte mult si debitul va fii mult mai mare

Vezi figura schematizată de mai jos:
Attached File  hidro.jpg   59.83K   238 downloads

Dacă deasupra lichidului din rezervor ai presiunea p (aer intrat sau vapori de apă la o presiune infimă), atunci hidrostatica spune p0 - p = d*g*hm (p0 e presiunea atmosferică). Diferenta de presiune minimă necesară urcării lichidului prin țeava laterală este  (p0 - p)min =  d*g*HM care nu poate fi niciodată atinsă deoarece hm e mai mic decât HM prin construcție.
Dacă presupui că lichidul umple complet rezervorul și deasupra lui nu se formează niciodată o zonă de depresiune, atunci imposibilitatea funcționării este la fel de evidentă întrucât pe de o parte avem p0 - p = d*g*H (dacă privim la rezervor), iar pe de alta p0 - p ar trebui să fie cel puțin egal cu d*g*HM, dar H e și el mai mic decât HM.

Gata, am făcut și tema de casă în locul dumitale (ceea ce nu prea e pedagogic fiindcă nu ai pus neuronii la treabă), acum încearca dumneata măcar să înțelegi cum stă treaba.


View PostAnjin`, on 19th November 2009, 15:18, said:

M-am gândit la o mașinărie care având un jet purtători de sarcină îi separă cu un câmp magnetic și astfel obținem o diferență de potențial.
[...]
Totuși când am studiat efectul Hall, senzorii bazați pe el, m-am simțit ceva mai bine :)

Dacă dumneata ai ajuns să studiezi efectul Hall înseamnă că ai auzit ceva și de formula lui Langmuir, apropo de dioda cu vid (legea 3/2). Nu știu dacă ai avut ocazia să o și demonstrezi, însă e instructivă analiza fenomenologică care duce la ea, cea cu sarcinile spațiale (foarte utilă și aici, alături de efectul Hall, pentru înțelegerea a ce se poate întâmpla).
În ceea ce privește separarea în câmp magnetic a purtătorilor de sarcină: este exact ceea ce se petrece în detectorii de particule.
Propunerea dumitale de obținere a energiei ieftine are două inconveniente:
1. un jet de purtători de sarcină înseamnă o grămadă de energie furnizată din exterior pentru a îl crea și a accelera purtătorii (trec peste dificultatea principială de a acelera purtători de sarcină de semne opuse în fix aceeași direcție, precum și peste dificultățile tehnice de a colima fascicolul);
2. dacă purtătorii de sarcină de semne opuse sunt colectați pe două ținte metalice diferite, între acestea se va crea un câmp electric care va tinde să contracareze efectul deviator al câmpului magnetic.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate