Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Programe ubuntu

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 27.08.2009
Sunt nou in Ubuntu si as vrea sa imi recomandati un program care afiseaza temperaturile pe desktop deoarece am sistemul overclockat ...am incercat asus probe in wine si nu pare sa fie compatibil...ms .Astept pareri

Edited by ionutzradu, 05 October 2009 - 18:09.


#2
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 17.06.2009
Primul lucru pe care trebuie sa il inveti in linux este ca trebuie sa muncesti pentru informatie !

#3
Silvi25

Silvi25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.05.2008

View Postionutzradu, on 5th October 2009, 19:02, said:

Sunt nou in Ubuntu si as vrea sa imi recomandati un program care afiseaza temperaturile pe desktop deoarece am sistemul overclockat ...am incercat asus probe in wine si nu pare sa fie compatibil...ms .Astept pareri
te duci la sistem apoi te duci la synaptic administrator de pachete acolo cauti Screenlets  si instalezi si apoi te duci in Accesorii lansezi Screenlets si bifezo ce vrei tu acolo temperatura hard temperatura procesor ca Sysmonitor Sensors Netmonitor disk usage si ce mai vrei tu.  Bye bye!!!
sau mai poti tasta conky in terminal da asta nu te ajuta asa mult la ce vrei tu !!!

Edited by Silvi25, 05 October 2009 - 20:39.


#4
gxg88

gxg88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 15.03.2006
Instaleaza din Synaptic LMSENSORS. Pachetul asta iti permite sa masori temperaturi, viteze de rotatie ale ventilatoarelor etc.

Ca sa vezi valorile masurate ai mai multe optiuni: Screenlets, Desklets sau pur si simplu dai click-dreapta pe un panou > Add to panel... > Hardware sensors monitor

#5
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 27.08.2009

View Postgxg88, on 5th October 2009, 22:38, said:

Instaleaza din Synaptic LMSENSORS. Pachetul asta iti permite sa masori temperaturi, viteze de rotatie ale ventilatoarelor etc.

Ca sa vezi valorile masurate ai mai multe optiuni: Screenlets, Desklets sau pur si simplu dai click-dreapta pe un panou > Add to panel... > Hardware sensors monitor

am dat add hardware sensors si imi spune ca nu sunt senzorii activati...


am reusit sa activez 2 senzori dar par sa nu functioneze deoarece temp sta la 39 grade intruna...dar eu vreau sa imi afiseze temperatura de la cpu si mobo...cum fac asta????

Attached Files



#6
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005
Sau poti incerca sensors-applet . System ---> Administration ---> Synaptic (in search type  sensors si bifeaza sensors-applet) . Iti va instala pe taskbar temp :peacefingers:

#7
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 27.08.2009
ms pentru raspunsuri .mi-au aparut temperaturile doar dupa ce ii dadusem restart...

#8
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 27.08.2009
AM UN TV TUNER PHILIPS SAA 7131 ...MA PUTETI AJUTA SA INSTALEZ DRIVERE SAU CE PROGRAME TREBUIE PT EL....PRECIZEZ SUNT INCEPATOR.

#9
Silvi25

Silvi25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.05.2008

View Postionutzradu, on 6th October 2009, 22:42, said:

AM UN TV TUNER PHILIPS SAA 7131 ...MA PUTETI AJUTA SA INSTALEZ DRIVERE SAU CE PROGRAME TREBUIE PT EL....PRECIZEZ SUNT INCEPATOR.


sudo modprobe -vr saa7131_dvb
sudo modprobe -vr saa7131_alsa
sudo modprobe -vr saa7131
sudo modprobe -v saa7131 card=21  
nu stiu la card ce valoare ai????  nu stiu daca e 21
rulezi in terminal   sudo lshw -C multimedia  si pui valoarea la card corespuzatoare  
  si invata-te sa folosesti cum a zis colegul nostru mai sus google

#10
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 27.08.2009

View PostSilvi25, on 6th October 2009, 23:03, said:

sudo modprobe -vr saa7131_dvb
sudo modprobe -vr saa7131_alsa
sudo modprobe -vr saa7131
sudo modprobe -v saa7131 card=21  
nu stiu la card ce valoare ai????  nu stiu daca e 21
rulezi in terminal   sudo lshw -C multimedia  si pui valoarea la card corespuzatoare  
  si invata-te sa folosesti cum a zis colegul nostru mai sus google



daca scriu oricare din comenzile date de tine imi da eroare iar daca dau sa caut cu tv time nu imi gaseste nimic

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate