Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Desenele copilariei...

- - - - -
  • Please log in to reply
805 replies to this topic

#109
alexoac

alexoac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 06.01.2005
eu nu prea am prins ..... am 18 ani acum dar tot imi aduc aminte cate ceva...ma uitam la captian planet :D era super tare....cu fraierii aia de aveau fiecare un inel: unu era foc,unu vant,unu apa,si unu inima parca...adica erau si femei parca...:) si impreunau aia inelele alea si.....TA DAAAA... ! ! !Captian planet ii spargea pe toti. :w00t:  mai era sandy bell..pif si hercule alea...mai era unu cu roboti parca macron ii zicea,ceva de genul asta si erau mai multe dar nu imi aduc aminte. dar am gasit pe o caseta video sandy bell,m-am uitat si eu putin si am inceput sa plang:((

aaa daa !  !si mai erau unele cu unu de i-a facut nu stiu ce la un spiridus de l-a suparat, si ala al draq l-a transformat pe ala mic....:D

[quote name='Pollux' date='May 16 2005, 19:26']
pe o logica asemanatoare eu urasc Coyote and Road Runer. Adica, coiotul ala e chiar genial. Nu e usor sa construiesti capcanele alea. Dar vine un scenarist idiot care face balustrada prea flexibila si se intoarce ghiuleaua inapoi, sau pune un tren unde un trebuie cand nu trebuie si strica minunatie de plan.  :rant:

si eu la fel...cand am crescut mai mare au inceput sa dea la cartoon alea cu coyote ... care nu puteam sa le sufar :cursing: si mai erau alea cu top cat parca...groaznice dar nu stiu dc...si tom si jerry la fel... castiga sobolanul ala mereu  :confuzzled: im venea sa sparg televizorul cat eram eu de mic....:D

[quote name='shobi' date='May 16 2005, 20:24']acu serios ... sunt singuru caruia i se pare o mare prostie ca s-au tradus desenele animate la cartoon network (si nu numai) ??  :death:
[right]<{POST_SNAPBACK}>[/right]
[/quote]



mda..si eu sunt de aceeasi parere...super proasta ideea... le dau la copii "mura in gura" si in plus astia de astazi nici nu mai stiu si ei de desene celebre gen cartea junglei,alba ca zapada,bambi,frumoasa si bestia si multe altele.... acum pokemon ardel-ar focul pe pokemon ...


acum am citit si eu dupa forum si am vazut ca sunt scrise deja astea cu captian planet ..etc    tzestoasele erau tari si alea acum mi-am adus aminte, si mai erau unele nu stiu cum ii zicea dar imi aduc aminte ceva de genul:sabia stelesi si sabia puterii  super tari si alea :D ala cu sabia puterii era al draq parca, si ala cu sabia stelei era bun :D ma jucam si eu pe la bloc cand eram mai mic ziceam ca sunt ala din sabia stelei...

[quote name='bbshtrumf' date='May 16 2005, 22:01']Baai ce mistoo...si eu le-am vazut pe toate-toate.
Dar n-a pomenit nimeni de Beavi si Butthead! :worthy: Pot sa ma uit la episodul ala cu Nicaragua o viata si tot rad la fiecare replica.
Alea cu "Am sa te prind eu, iepurasule" au fost intr-adevar de senzatie. Pe Mihaela nu prea am prins-o pe cat mi-as fi dorit. Dar era o emisiune duminica parca cu o femeie cu o voce extrem de blanda  si cu o papusa, mai stie cineva cum se numea?
Cand am mai crescut mai erau niste desene de vroi 5 minute cu un bebelus pe care il chema Virgule parca si facea tot felul de traznai.

Va recomand calduros si seria "Happy tree friends", e geniala.
[right]<{POST_SNAPBACK}>[/right]
[/quote]

aia cu bebelusul e am prins cand eram prin clasa 1 erau misto..... stiu ca era un episod de ningea afara si el s-a suit pe o casa cu o linguritza sa manance din zapada (credea ca e frishca)  :lol:

[quote name='iriwdir' date='Jun 6 2005, 10:14']Clemantine? Ca prin vis imi aduc si eu aminte se el... Fata asta in viata reala parca era paralizata.. si doar noaptea sau naiba mai stie cand.. venea cineva la ea.. si o lua in calatorie sau sa indrepte relele.
Foarte vag, intr-un colt al memoriei. Ce stiu sigur e ca era paralizata...
Detalii cineva?
[right]<{POST_SNAPBACK}>[/right]
[/quote]


nu am auzit de el dar crede-ma ca e sinistru rau... cel putin mie asa mi se pare  :confuzzled:

#110
tata.zmeu

tata.zmeu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.07.2005
Toate desenele astea animate le urmaream pe Canale 5 sau pe RT Luxemburg sau asa ceva. Mai ales cel cu Tom&Benji sau Tom&Olive... Mai era pe Italia1 prin '93-'94 un desen animat tot cu fotbal, Forza Campioni... Si-acum stiu melodia.
La fel, Cavalerii Zodiacului, pe care ii gasiti pe multe siteuri italiene.
Si, da, Competitia cu olimpiada de iarna, foarte tare.
Am gasit dvd-ul cu Nils Holgerson in Germania la MediaMarkt, insa numai varianta in germana...
Cred ca orice post tv de la noi, daca ar relua cateva dintre desenele de alta data ar avea succes nu numai printre copii... Ar trebui sa se gandeasca la asta. Cum a existat fenomenul filmelor romanesti reluate, apoi ale celor indiene, asa ar putea fi si un fenomen al desenelor animate din anii '90. Ce ziceti?...

#111
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Ar fi ceva...
știu că prin '95 a încetat retrasmitera de către operatorii de televiziune prin cablu a unor programe italienești...

Edited by djl, 05 July 2005 - 17:40.


#112
tata.zmeu

tata.zmeu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.07.2005
Si asta numai din vina lui Berlusconi...  :finger:
Mi-am mai adus aminte de unul: Tao Tao :D
Il mai tineti minte?

Attached Files



#113
maharu1

maharu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 28.03.2005
Mai stie careva filmul serial Captain Power?
Solon!!! Yes master! (si urma Raiz!! daca era in razboiul stelelor)

#114
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003

tata.zmeu, on Jul 6 2005, 14:22, said:

Mi-am mai adus aminte de unul: Tao Tao :D
Il mai tineti minte?

<{POST_SNAPBACK}>

Daaa :lol:

maharu1, on Jul 6 2005, 18:35, said:

Mai stie careva filmul serial Captain Power?
Solon!!! Yes master! (si urma Raiz!! daca era in razboiul stelelor)

<{POST_SNAPBACK}>

Power sau Planet? :P Details!

#115
tata.zmeu

tata.zmeu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.07.2005

maharu1, on Jul 6 2005, 17:35, said:

Mai stie careva filmul serial Captain Power?
Solon!!! Yes master! (si urma Raiz!! daca era in razboiul stelelor)

<{POST_SNAPBACK}>



Da, era un film de genul asta... Mi-aduc aminte de Solon. Era parca un fel de robot care avea niste aripi si zbura. Mi-aduc bine aminte? Iar capitanu' putere avea o motocicleta invincibila... Foarte vag....

#116
maharu1

maharu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 28.03.2005
Power da, nu Planet. Era film normal nu de desene animate.
Solon era un robot cu aripi, un fel de pasare. Si mai era un robot, tot de partea raului, care tragea cu gloante din degete.

#117
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Solon! YES MY LORD. NU, master.
Captain Power se numea serialul si era duminica dupa masa la Stiinta si Anticipatie ... sau ceva de genul asta unde prezentau 2 (Mironov(f?) si inca unu mai in varsta).
Nu e desen animat ... e un sf gen Power Rangers (dar nici chiar asa de sf .. ca sa zic, cu 70920819 de monstrii). Era cu niste oameni care aveau costume de TRANSFORMERS :w00t: care se bateau cat era episodul de lung cu niste borgi.
Solon era al mai al dreaq borg, dupa seful lui. Ce necaz imi era ca nu il distrugeau  ... prea scapa de fiecare data. Semana cu un gargoyle.

Edited by Alucard, 11 July 2005 - 16:07.


#118
videostar

videostar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 30.03.2005
Mai oameni buni dar voi vorbiti de desene de acum 10-11 ani...eu am prins vremea desenelor animate cu Mihaela de la ora 7 fara 10 seara si care tine-au 10 minute pina la ora 8 cind incepea telejurnalul si mai era Lolek si Bolek, Miaunel si Balanel, Patratel iar doamna cu voce calda si cu papusa Aschiuta care a spus cineva in acest topic se numeste Daniela Anencov...aceasta a revenit cu Aschiuta dupa revolutie dar eu am prins debutul cind era foarte tinara prin anii 70-71. Pacat ca voi generatia de dupa revolutie nu l-ati prins pe Iurie Darie desenind...avea o emisiune alaturi de Anencov duminica dimineata in care spunea o poveste live si in acelasi timp cind povestea si desena...iar cind ne dadeau la tvr Tom si Jerry, Chip si Dale si Donald era super lux.

#119
videostar

videostar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 30.03.2005

Alucard, on Jul 11 2005, 16:05, said:

Solon! YES MY LORD. NU, master.
Captain Power se numea serialul si era duminica dupa masa la Stiinta si Anticipatie ... sau ceva de genul asta unde prezentau 2 (Mironov(f?) si inca unu mai in varsta).
Nu e desen animat ... e un sf gen Power Rangers (dar nici chiar asa de sf .. ca sa zic, cu 70920819 de monstrii). Era cu niste oameni care aveau costume de TRANSFORMERS :w00t: care se bateau cat era episodul de lung cu niste borgi.
Solon era al mai al dreaq borg, dupa seful lui. Ce necaz imi era ca nu il distrugeau  ... prea scapa de fiecare data. Semana cu un gargoyle.

<{POST_SNAPBACK}>



Stau si vad cit de mult am imbatrinit...a doua persoana care prezenta acea emisiune se numeste Mihai Badescu este cumnatul domnului Mironov si mi-a fost coleg de serviciu la un institut.

#120
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,016
  • Înscris: 01.05.2004

videostar, on Jul 15 2005, 09:01, said:

cind ne dadeau la tvr Tom si Jerry, Chip si Dale si Donald era super lux.

<{POST_SNAPBACK}>

Da, in reprize de 10 - 15 min, duminica, parca pe la ora 13, 14, nu mai stiu!
Pluto, Mickey, Minnie......

#121
maharu1

maharu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 28.03.2005
Asa e, MY LORD nu master. Emisiunea se numea Stiinta si Imaginatie si era beton.
Imi placea la robotii astia doi ca se regenerau in cazul in care sufereau damage.

Alucard, on Jul 11 2005, 16:05, said:

Solon! YES MY LORD. NU, master.
Captain Power se numea serialul si era duminica dupa masa la Stiinta si Anticipatie ... sau ceva de genul asta unde prezentau 2 (Mironov(f?) si inca unu mai in varsta).
Nu e desen animat ... e un sf gen Power Rangers (dar nici chiar asa de sf .. ca sa zic, cu 70920819 de monstrii). Era cu niste oameni care aveau costume de TRANSFORMERS :w00t: care se bateau cat era episodul de lung cu niste borgi.
Solon era al mai al dreaq borg, dupa seful lui. Ce necaz imi era ca nu il distrugeau  ... prea scapa de fiecare data. Semana cu un gargoyle.

<{POST_SNAPBACK}>



#122
egrimisu

egrimisu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.01.2005
Eu chiar azi am cautat pe www.anidb.net cam toate titlurile care le tin minte si credeti-ma cam tot ce a fost pe tvr italia1 ,canale 5 ,rete 4 ,rtl 1 si 2, mtv1 cam tot este acolo :D.

cam asta am gasit :
- Anne of Green Gables
- Alps Stories: My Annette
- Heidi: Girl of the Alps
- Adventures of Pepero the Andes Boy
- Three Musketeers
- Arrow Emblem: Hawk of the Grand Prix
- Attack on Tomorrow
- Attack No.1, Mila Superstar
- Candy Candy
- Alice in Wonderland
- Nadia, the Secret of Blue Water
- Ryu the Primitive Boy
- Grandizer
- From the Appenines to the Andes
- Sandybell
- Petite Ange
- Jungle Book, The
- The Magnificent Zorro
- Kaze no Naka no Shoujo Kinpatsu no Jeanie ----- asta a fost tare garantat
- Robinson Family Lost at Sea
- Nadine - Stern der Seine
- Lupin The Third
- Belle and Sebastian
- Future Boy Conan
- Adventures of Maya the Honeybee
- Mumin
- Wonderful Adventures of Nils
- The Story of Perrine
- Saber Rider
- Mysterious Cities of Gold
- The Adventures of Tom Sawyer
- Wee Wendy
- Les Aventuriers de l`espace
- Rose of Versailles
- Sailor Moon


si multe altele.
Titlurile pot sa difere de originale ele fiind traduse dar nu tot timpul adaptate din japoneza(in majoritatea cazurile) in alte limbi.Nu am chef sa pun poza la fiecare,dar cine e interesat sa dea search la titlurile de mai sus pe site-ul www.anidb.net, si credeti-ma cand veti vedea copertile veti ramane socati, nu va fi unul pe care sa nu-l recunoasteti.

Sper sa scrieti ce parere aveti :P
Apropos - cine e istet s-ar putea sa reuseasca sa downloadeze niste episoade dar nu le veti gasi pe toate garantat.


Caut colectionar ANIME pt Schimb.
Salutare all

Attached Files

  • Attached File  1155.jpg   34.22K   114 downloads
  • Attached File  1971.jpg   61.25K   133 downloads
  • Attached File  4095.jpg   50.5K   176 downloads
  • Attached File  4980.jpg   39.63K   143 downloads


#123
andria

andria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 31.05.2005
De Popeye nu aminteste nimeni?  :mellow:

#124
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
am trait si eu cu aceste desene mentionate mai sus. Imi aduc aminte cum stateam cu sufletul la gura ca sa vad ce a mai facut captain planet, la fel cum tremuram de fiecare data cand vedeam cate un episod din saiber rider, si cum imi placea melodia de la debutul desenelor.

Sandy Belle iarasi a fost o nebunie , sufeream alaturi de personaje lucru ce mi s-a mai intamplat si la Candy. Apropo.. are cineva melodiile originale de la candy (atat de inceput cat si de sfarsit) si eventual de la sandy belle? PM me.


Ce sa mai adaug? Desenele alea cu pitici si astronautul ce aterizeaza pe planeta lor , michell vaillant cu cursele lui nebunesti, desenele frantuzesti ce avea ca tema sporturile olimpice de iarna.. ca sa nu zic de Piff si Hercule (si inca o doleanta...... care are melodia de la inceputul desenelor?)

Am crescut, am dat de cartoon network, de unde mi-au placut printre multe altele Centurionii, Flinstones, Jetsons, Swat Kats (absolut superbe!!) sau Masca.

Amintiri dulce amintiri..  :rolleyes:

#125
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
am trait si eu cu aceste desene mentionate mai sus. Imi aduc aminte cum stateam cu sufletul la gura ca sa vad ce a mai facut captain planet, la fel cum tremuram de fiecare data cand vedeam cate un episod din saiber rider, si cum imi placea melodia de la debutul desenelor.

Sandy Belle iarasi a fost o nebunie , sufeream alaturi de personaje lucru ce mi s-a mai intamplat si la Candy. Apropo.. are cineva melodiile originale de la candy (atat de inceput cat si de sfarsit) si eventual de la sandy belle? PM me.


Ce sa mai adaug? Desenele alea cu pitici si astronautul ce aterizeaza pe planeta lor , michell vaillant cu cursele lui nebunesti, desenele frantuzesti ce avea ca tema sporturile olimpice de iarna.. ca sa nu zic de Piff si Hercule (si inca o doleanta...... care are melodia de la inceputul desenelor?)

Am crescut, am dat de cartoon network, de unde mi-au placut printre multe altele Centurionii, Flinstones, Jetsons, Swat Kats (absolut superbe!!) sau Masca.

Amintiri dulce amintiri..  :rolleyes:

#126
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
„Ratonii”? Cu Cyril Rictus. Sper că așa se scrie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate