Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Cum să slăbesc 20 kg ?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Am 21 de ani, 1.83 m ?i 98 kg.

Asta e burta mea de acum 1 an, acum arată la fel.


Mă poate ajuta sala + arzătoarele de grasimi ?

Sala de 4 ori pe saptămînă + o dată pe săptămînă alergat pe faleză -> ce zice?i ?

Arzătoarele de grasimi, pot dăuna sănătă?ii ?

Men?ionez că am început să mă îngra? cam de la 17 ani, odata cu schimbarea stilului de via?ă, cred.

De aproximativ 2 ani oscilez in jurul valorilor de 96 - 98 kg.

Edited by InTech, 11 July 2009 - 19:07.


#2
Gabystelistu95

Gabystelistu95

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.07.2009
1. mai intai trebuie sa ai cantar la tine ca sa te cantaresti zilnic
2. consuma 8 pahare cu apa zilnic
3. iti poti face publica dieta, dar nu tine dieta in weekend-uri (sunt o multime de diete cu care le poti incerca)
4. sa faci sport si gimnastica si sa nu renunti cat timp ai 98 de kg

#3
Dark_Myhay

Dark_Myhay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 25.04.2006

 InTech, on 11th July 2009, 18:06, said:

Am 21 de ani, 1.83 m ?i 98 kg.

Asta e burta mea de acum 1 an, acum arată la fel.


1.Mă poate ajuta sala + arzătoarele de grasimi ?

2.Sala de 4 ori pe saptămînă + o dată pe săptămînă alergat pe faleză -> ce zice?i ?

3.Arzătoarele de grasimi, pot dăuna sănătă?ii ?

Men?ionez că am început să mă îngra? cam de la 17 ani, odata cu schimbarea stilului de via?ă, cred.

De aproximativ 2 ani oscilez in jurul valorilor de 96 - 98 kg.

1.Cu siguranta te va ajuta mult mai mult decat sa ramai sedentar.

2.Cand zici sala de 4 ori pe saptamana,terbuie sa ai in minte si un program. 4 zile de sala pe saptamana sunt suficiente pentru scopul tau.

3.Din ce am citit fat burners sunt periculoase,pot duce la nervozitate,insomnii,cesterea presiunii sanguine,dar asta doar in cantitati mari,nu cred ca ai avea de ce sa iti faci griji.

Pentru inceput renunta la prajeli,dulciuri,fainoase,cola&shit.

#4
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005

 Dark_Myhay, on 11th July 2009, 20:35, said:

Pentru inceput renunta la prajeli,dulciuri,fainoase,cola&shit.

Asta va fi cel mai greu :(

#5
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007

 InTech, on 11th July 2009, 20:39, said:

Asta va fi cel mai greu :(
Daca nu renunti la mancarea nociva, n-ai nici o sansa sa slabesti!
Greu dar nu imposibil! :)
Succes!
P.S. Cam care ar fi programul de sala?

#6
silvius003

silvius003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.07.2009
Ai spus sala de 4 ori pe saptamana si alergat 1 data pe faleza.
Incearca sa alergi in cele 4 sedinte de sala , 30-40 de minute dupa antrenament.
Cauta-ti o dieta buna , si poti folosi si un arzator de grasimi gen Xs de la ProNutrition.
PS:fara o dieta buna , arzatoru' e degeaba.

#7
wiizard

wiizard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 13.02.2009

 adybmw, on 11th July 2009, 19:52, said:

Daca nu renunti la mancarea nociva, n-ai nici o sansa sa slabesti!
Greu dar nu imposibil! :)
Succes!
P.S. Cam care ar fi programul de sala?


E imposibil chiar daca faci sala! Eu cu un coleg(el avea 100kg, iar eu vreo 70kg) , anul trecut am fost la sala. Ne duceam de 5 ori pe saptamana, in fiecare zi stateam in jur de 2 ore tragand ca lumea. Dupa 6 luni, NU AM DAT NICI UN KG jos(bine, am pus masa musculara ca lumea), colegul respectiv a slabit 30 si ceva de kile si s-a dezvoltat ca lumea (pachet de muschi, gorila).  Care a fost diferenta? El a tinut regim iar eu NU. Nu a mancat deloc paine, manca 2 rosii pe zi sau cartofi FIERTI. Iar eu beam o cola de 2l pe zi si mancam multa paine cu cartofi prajiti sau pulpe la cuptor. Nici pana acum nu am tinut regim si am ajuns la 90kg+, nefacand deloc miscare.

Ideea e ca trebuie sa ai vointa de fier daca vrei sa slabesti. Nu conteaza ca bagi in tine o gramada de batoane de slabit(vezi ca si alea au calorii, parca vreo 250) ca nu rezolvi nimic, pierzi timpul....

Edited by wiizard, 11 July 2009 - 20:06.


#8
PHOENIX_GUARDIAN

PHOENIX_GUARDIAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 25.02.2009

 InTech, on 11th July 2009, 20:06, said:

Am 21 de ani, 1.83 m ?i 98 kg.

Asta e burta mea de acum 1 an, acum arată la fel.


Mă poate ajuta sala + arzătoarele de grasimi ?

Sala de 4 ori pe saptămînă + o dată pe săptămînă alergat pe faleză -> ce zice?i ?

Arzătoarele de grasimi, pot dăuna sănătă?ii ?

Men?ionez că am început să mă îngra? cam de la 17 ani, odata cu schimbarea stilului de via?ă, cred.

De aproximativ 2 ani oscilez in jurul valorilor de 96 - 98 kg.
Ai grija, ca nu prea e deloc sanatos sa slabesti 20 de kile, cu atât mai mult într-o perioada scurta
Cauta un medic nutritionist sa îti faca un regim, apropo sa nu întelegi ca ala îti scoate carne, si lactatele din ce manânci de obicei
Toata lumea când aude regim se gândeste decât la carne fiarta si cu legume la greu, un regim calumea consta în carne, fructe, legume, lactate, dar într-o anumita cantitate si cu mare atentie la ulei, sau ce grasime este inclusa în carne
Regim nu însemna sa faci foamea, însemna sa manânci chiar mai des dar mâncare sanatoasa
De 1 luna de zile vad la tv numai persoane ajunse la spital din cauza la fel si fel de ceaiuri (naturale cica)/pastile de slabit, sa fim seriosi, nu slabeste nimenea doar din luat pastile asa cum nu face nimenea conditie fizica doar cumparând o centura cu virati/socuri electrice

Edited by PHOENIX_GUARDIAN, 11 July 2009 - 20:08.


#9
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Daca vrei rezultate mai promitatoare, incearca arzatorul Anadrox. E mai scump, dar mai bun.

#10
Radu18-

Radu18-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 16.02.2008
Cea mai sigura, eficienta si sanatoasa metoda: alergatul sau ma rog, ideea de efort.
Nu exista pastila minune fara urmări. Am si exemple, destule.

Eu am slabit 5-6 kg deja intr-o luna jumate, fara dieta, fara sa ma abtin de la NIMIC. Am mancat ca si pana acum, nu m-am abtinut de la ciocolata, sau alte "bombe".
A, si am baut multa apa. Si inca ceva, nu beau niciodata sucuri, alea au mult zahar si fiind lichide se absorb bine

Cum s-a intamplat totul? Pai la job eu merg pe jos, merg "peste deal" - Dobrogeanu Gherea din Brasov, alerg la deal, merg la vale. Am zis sa imbin utilul cu placutul, mai ales ca am nevoie de recreere si cum stau mai mult pe scaun, miscarea si efortul imi prind foarte bine. Fac cam 20 de minute pana la job daca alerg doar la deal, daca alerg si la vale fac 15 minte, depinzand de cat de repede alerg.

Am 1.85 m, si am avut 98 kg, acum am intre 92-93 kg, si continui sa alerg. Probabil ca daca as fi tinut regim, aveam rezultate mult mai bune, dar nu imi place sa ma abtin. Plus ca nu sunt exagerat de gras, sunt destul de bine conformat, iar de cand alerg, ma simt excelent. Simti ca traiesti.

Asa ca...eu te-as sfatui sa incerci sa alergi macar 30-40 minute zilnic si combinat cu o dieta(daca te poti abtine) o sa ai rezultate. Rezultat garantat, extrem de sanatos pentru organsim, no side effects.
Succes!

Edited by Radu18-, 11 July 2009 - 20:35.


#11
boss2real

boss2real

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.07.2006

 InTech, on 11th July 2009, 19:06, said:

Am 21 de ani, 1.83 m ?i 98 kg.

Asta e burta mea de acum 1 an, acum arată la fel.


Mă poate ajuta sala + arzătoarele de grasimi ?

Sala de 4 ori pe saptămînă + o dată pe săptămînă alergat pe faleză -> ce zice?i ?

Arzătoarele de grasimi, pot dăuna sănătă?ii ?

Men?ionez că am început să mă îngra? cam de la 17 ani, odata cu schimbarea stilului de via?ă, cred.

De aproximativ 2 ani oscilez in jurul valorilor de 96 - 98 kg.


Daca vrei sa slabesti sanatos, fara sa bagi toate porcariile in tine si fara sa tii cine stie ce regimuri de fotomodel, ceea ce iti si recomand este sa faci alergare, bicicleta sau aerobic! Daca te apuci de sala vei constata ca, pentru inceput, vei creste in greutate si asta nu vrei! Tipul de antrenament de care tu ai nevoie este CARDIO si anume antrenament activ! Daca faci cardio si tii si un mic regim, regim pe care ti-l poate recomanda cel mai bine un nutritionist, ai sa vezi rezultatele cat de curand in schimb daca te apuci de sala tot ceea ce poti face este sa opresti depunerea de grasimi insa musculatura ta va incepe sa creasca in dimensiuni, astfel rezultatul pe care tu il urmaresti nu va putea  fi obtinut!

Recomand CARDIO la o intensitate cardiaca de 60% din maxim si de 3-5 ori pe saptamana!

Succes!

#12
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Pot înlocui sucul cu sifon ? e ok ?


Sper ca de zilele astea sa pot incepe antrenamentele, deocamdata ma refac dupa o operatie.

Multumesc pentru sfaturi.

#13
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Hai sa iti spun si eu "dieta" mea, cu care am dat jos 15 kg, de la 97 la 82 de kg, cam in 6 luni! Greutatea de 97-100 kg am avut-o cam 10 ani!

1 - ia-ti un cintar si cintareste-te zilnic, de dorit cam la aceeasi ora
2 - maninca mai putin, in sensul sa nu te indopi la masa, sa nu te scoli de la masa imbuibat, poti sa maninci tot ce iti place, cantitatea conteaza si trebuie sa fie mai mica. Ideea e sa te scoli de la masa putin flamind !
Evita pe cit posibil "micile" gustari de seara, si evita arahidele, fisticul si alte asemenea nuci sarate! Poti minca ocazional dulciuri, ciocolata, inghetata, etc, dar nu zilnic!
Evita sa maninci 2-3 feluri de mincare la o masa, maninca unul singur care iti place !
3 - evita bauturile dulci in cantitati mari, adica nu bei 2 litri de cola pe zi, dar daca o data pe saptamina ti-e pofta de o cola la jumate de litru, poti sa bei linistit ; apa poti sa bei cita simti nevoia
4 - evita berea in cantitati mari sau bauta zilnic (aici eu n-am avut probleme, ca nu-mi place berea), alcool in cantitati mici sau daca se poate deloc
4 - fa efort fizic moderat, adica nu te apuca sa alergi 3 km, dar poti sa faci o plimbare de 3 km cu un pas mai alert, si incearca sa iti gasesti de facut activitati fizice zilnic, dar fara sa te "rupi" !

Punctul 1 si 2 sunt cele mai importante!

Bafta!

Edited by kodiak, 19 July 2009 - 19:39.


#14
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Legat de febra musculară.
Apare doar dupa prima sedință, sau va aparea dupa fiecare sedință ?

#15
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Febra musculara va aparea dupa primele 3-4 sedinte, si de fiecare data cand vei schimba exercitiile antrenementului.

#16
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005

 GlobalMods, on 15th August 2009, 17:18, said:

de fiecare data cand vei schimba exercitiile antrenementului.

Detaliază, te rog.

#17
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Pai, pentru ca sa obtii cresterea musculara, ai nevoie ca muschii sa nu intre intro rutina. De exemplu, timp de 2 luni faci anumite exercitii pentru o grupa musculara, iar in urmatoarele 2 luni faci alte exercitii pentru acea grupa musculara.

#18
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

 GlobalMods, on 16th August 2009, 02:37, said:

Pai, pentru ca sa obtii cresterea musculara, ai nevoie ca muschii sa nu intre intro rutina. De exemplu, timp de 2 luni faci anumite exercitii pentru o grupa musculara, iar in urmatoarele 2 luni faci alte exercitii pentru acea grupa musculara.

Aiureli, de unde le scoateti nu stiu. Asta cu rutina musculara e o idee tembela de la uceanu care vad ca nu mai moare niciodata. Poti sa faci aceleasi exercitii cati ani vrei tu, ideea e e sa cresti greutatea periodic, doar cand nu mai avansezi atunci se schimba exercitiile. Sigur exista diverse metode de antrenament dar referitor la schimbarea exercitiilor teoria cu rutina musculara n-are nici un suport stiintific.

Edited by SE7EN, 18 August 2009 - 08:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate