Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

volvo FH12-420,460

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
eugica27

eugica27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.04.2009
Salut tuturor soferilor de Volvo si nu numai,ma intereseaza si pe mine dotarile standard care le are volvo(clima ,geamuri,pilot automat etc)si care sunt cele de care intradevar ai nevoie...,daca frana de motor este tot una cu retarderul,intarderul.va multumesc anticipat tuturor celor care isi vor da cu parererea.(doresc sa cumpar un cap tractor si m-am decis sa cumpar volvo)

#2
blaster_bh

blaster_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 14.05.2006

 eugica27, on 15th June 2009, 02:20, said:

Salut tuturor soferilor de Volvo si nu numai,ma intereseaza si pe mine dotarile standard care le are volvo(clima ,geamuri,pilot automat etc)si care sunt cele de care intradevar ai nevoie...,daca frana de motor este tot una cu retarderul,intarderul.va multumesc anticipat tuturor celor care isi vor da cu parererea.(doresc sa cumpar un cap tractor si m-am decis sa cumpar volvo)


Salut, are clima, geamuri electrice, pilot, casetofon sau cd depinde de model sau are amandouasi caseta si CD,  are decompresor nu retarder, si e destul de bun Volvo (cam cele mai bune). Am trimis PM cu poze din interior.

#3
eugica27

eugica27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.04.2009

 blaster_bh, on 15th June 2009, 06:18, said:

Salut, are clima, geamuri electrice, pilot, casetofon sau cd depinde de model sau are amandouasi caseta si CD,  are decompresor nu retarder, si e destul de bun Volvo (cam cele mai bune). Am trimis PM cu poze din interior.
multumesc mult dar de abs, esp,ebd sunt optiuni sau dotari de serie?aaaaa si pe mobile sunt anunturi care pun ca sunt dotate cu intarder retarder imi poti explica

#4
blaster_bh

blaster_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 14.05.2006

 eugica27, on 15th June 2009, 16:39, said:

multumesc mult dar de abs, esp,ebd sunt optiuni sau dotari de serie?aaaaa si pe mobile sunt anunturi care pun ca sunt dotate cu intarder retarder imi poti explica
Are ABS si ESP in serie. Si de EBD nu stiu sigur daca e sau  nu in serie. Eu nu am auzit de Volvo cu retarder  numai cu decompresor.

#5
ugly_cat2003

ugly_cat2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 09.05.2008

 eugica27, on 15th June 2009, 16:39, said:

multumesc mult dar de abs, esp,ebd sunt optiuni sau dotari de serie?aaaaa si pe mobile sunt anunturi care pun ca sunt dotate cu intarder retarder imi poti explica

      Salut
  

  Intarderul sau retarderul sunt unul si acelasi lucru . Diferenta dintre ele este de ordin constructiv. In cazul retarderului ,uleiul nu comunica cu cel din cutia de viteze(avand rezervor separat),iar in cazul intarderului uleiul comunica cu cel din cutie .In plus,intarderul este racit cu apa din circuitul motorului,deci in permanenta uleiul din cutie va avea temperatura apei din motor (se elimina posibilitatea supraincalzirii cutiei).Este bine de stiut ca aceste sisteme auxiliare de franare (intarder/retarder sau decompresorul) pot fi folosite doar in conditii de asfalt uscat,ele actionand numai asupra capului tractor.Intarderul/retarderul este eficient doar la viteze de peste 30-40 km/h si la turatii mari ale motorului,de aceea-de exemplu- exista acea zona  albastra (in cazul DAF-ului) pe turometru.
   Sper sa-ti fie de folos aceste informatii,chiar daca au venit cu intarziere.     Bafta si drumuri bune!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate