Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

jos grasimea

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
FloRyns

FloRyns

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 01.05.2008
Salutare.Am 173 cm,68 kg(ma mentin de vreo 2 ani),cand eram mai mic eram slab,de mi se vedeau oasele iar acum  corpul meu prezinta grasime(putina burtica,putina grasime pe solduri,si picioare mai grase care le mostenesc dar care zic eu le pot subtia arzand grasimea).Informatiile de care dispun dar care necesita si intrebari  sunt urmatoarele:
1.Unii spun ca trebuie sa asimilezi 2500 kcal /zi ,alti spun 1800..deci care e varianta corecta?dep de corp(inaltime,greutate)?
2."alimentatie corecta:

proteine :20-30%
carboxidrati: 50-60%
grasimi:10-25%

"  E o varianta corecta?DAaca nu ,care ar fi aceasta?(intrebare destinata exclusic cunoscatorilor,no offense)

3.Stiu ca nu e bine sa consumi multi carboxidrati pentru ca iti provoaca foame..deci contrazice procentele de mai sus...gresesc?
4.Mancarea santoasa ar consta in: carne(pui,vitel,peste si altele),grasimi vegetale(ulei de masline,nuci,migdale),carbo(fructe,legume) dar si altele precum oua,braza,smantana (aici e discutabil)...

5.Incerc deocamdata sa alerg de 3- 4 ori pe saptamana,pentru picioare (subtiat) e recomandata bicicleta(alergatul e bun?),si  mai incerc sa fac de 2-3 ori pe sapt abdomene ...cum spunea un tip  adi..care am vazut ca e in cunostinta de cauza,apoi poate voi merge si la sala pentru definire,daca dau jos grasimea .

6.Nu stiu exact ce sa mananc la mese..ce treb dimineata ,gustari...si cat trebuie sa mananc(grame)....presupun ca  la 5 mese pe zi 3 usnt principale iar 2 sunt gustari

7.Cand se pot  si cand nu se pot manca merele ?am inteles ca seara si dupa masa nu este voie..
8.La ce interval se mananca dupa antrenament ?
9.Apa in timpul si dupa antrenament..?

Cam astea ar fi nelamuririle mele.Stiu ca am scris cam mult si v-as ruga sa nu ma criticati pentru asta ,dar pot spune ca am nevoie de aceste raspunsuri...pentru ca vreau sa incep sa am o viata cu o alimentatie mai sanatoasa...sa nu ajung peste cativa ani un obez.Va multumesc! ^_^

Edited by FloRyns, 31 May 2009 - 14:45.


#2
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

 FloRyns, on 31st May 2009, 15:41, said:

Salutare.Am 173 cm,68 kg(ma mentin de vreo 2 ani),cand eram mai mic eram slab,de mi se vedeau oasele iar acum  corpul meu prezinta grasime(putina burtica,putina grasime pe solduri,si picioare mai grase care le mostenesc dar care zic eu le pot subtia arzand grasimea).Informatiile de care dispun dar care necesita si intrebari  sunt urmatoarele:
1.Unii spun ca trebuie sa asimilezi 2500 kcal /zi ,alti spun 1800..deci care e varianta corecta?dep de corp(inaltime,greutate)?
2."alimentatie corecta:

proteine :20-30%
carboxidrati: 50-60%
grasimi:10-25%

"  E o varianta corecta?DAaca nu ,care ar fi aceasta?(intrebare destinata exclusic cunoscatorilor,no offense)

3.Stiu ca nu e bine sa consumi multi carboxidrati pentru ca iti provoaca foame..deci contrazice procentele de mai sus...gresesc?
4.Mancarea santoasa ar consta in: carne(pui,vitel,peste si altele),grasimi vegetale(ulei de masline,nuci,migdale),carbo(fructe,legume) dar si altele precum oua,braza,smantana (aici e discutabil)...

5.Incerc deocamdata sa alerg de 3- 4 ori pe saptamana,pentru picioare (subtiat) e recomandata bicicleta(alergatul e bun?),si  mai incerc sa fac de 2-3 ori pe sapt abdomene ...cum spunea un tip  adi..care am vazut ca e in cunostinta de cauza,apoi poate voi merge si la sala pentru definire,daca dau jos grasimea .

6.Nu stiu exact ce sa mananc la mese..ce treb dimineata ,gustari...si cat trebuie sa mananc(grame)....presupun ca  la 5 mese pe zi 3 usnt principale iar 2 sunt gustari

7.Cand se pot  si cand nu se pot manca merele ?am inteles ca seara si dupa masa nu este voie..
8.La ce interval se mananca dupa antrenament ?
9.Apa in timpul si dupa antrenament..?

Cam astea ar fi nelamuririle mele.Stiu ca am scris cam mult si v-as ruga sa nu ma criticati pentru asta ,dar pot spune ca am nevoie de aceste raspunsuri...pentru ca vreau sa incep sa am o viata cu o alimentatie mai sanatoasa...sa nu ajung peste cativa ani un obez.Va multumesc! ^_^

1.Nu exista varianta corecta sau incorecta, va trebui sa descoperi tu ce e mai bine pentru tine. Nici intr-un caz nu-ti poate cineva un raspuns clar la intrebarea asta, fiecare e diferit, ce merge la mine s-ar putea la tine sa nu mearga, experimenteaza si urmareste progresele.
2. Daca vrei sa slabesti e clar ca nivelul carbohidratilor trebuie sa fie unul mai scazut, mai degraba
proteine :50-60%
carboxidrati: 20-30%
grasimi:10-25%

Dar si asta depinde de fiecare, are foarte multe variabile.

3.In mare carbohidratii din paine, orez, cartofi ar trebui strict interzisi intr-o dieta deoarece ridica nivelul insulinei care este responsabila in definitiv de depunerea grasimilor pe solduri, talie etc. Incearca sa consumi doar alimente cu un incide gliemic mic si mediu, gasesti pe net destule tabele. Oricum  e evident ca un procent mare de carbohidrati e exclus daca vrei sa slabesti.
4.Cam asa ceva totusi e discutabil, oricum sugestia mea e sa ti cont de indicii glicemici atunci cand iti propui o dieta combinata cu exercitii
5.Alergatul e foarte bun insa daca ai o greutate mare sunt sanse mari sa ai probleme cu genunchii, deci atentie la aspectul asta. Abdomenele n-au legatura cu slabitul neparat, sugestia mea e sa le ignori deocamdata, sa-ti canalizezi energia spre alergat, bicicleta etc. Sigur nu strica insa in mod sigur nu te vor ajuta sa ai o talie mai subtire, abdomenele n-au nici o legatura cu grasimea de pe abdomen.
6.Aici va trebui sa te informezi tu si sa-ti faci un program, intrebarea e prea complexa.
7.Merele doar intre mese si nu seara pentru ca contin fructoza care ridica nivelul insulinei si nu vei avea cum sa slabesti.
8.In cazul tau cel mai bine ar fi sa nu mananci cu 2-3 ore inainte si o ora dupa alergare/bicicleta
9.Apa cat mai multa pe tot parcursul zilei.

#3
FloRyns

FloRyns

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 01.05.2008
ok ms..la procente e discutabil...uite ce am gasit "Daca dorim sa ardem grasimile trebuie sa respectam un balans optim zilnic astfel:
30% proteine, 15-20% grasimi, 50-55% carbohidrati." Asta pentru a arde grasimile dar nu specifica daca e pentru mentinere,sau arderea gasimilor in cazul in acre doresti sa slabesti..:D paine sa mananc?mi se pare cam..sa renunt la paine...si iar la ciorbe,mancaruri care le face mamicutza :D ce parere aveti?

#4
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
Nu grasimile ingrasa, carbohidratii ingrasa deci e logic ca daca mananci multi carbohidrati nu ai cum sa slabesti indiferent ce ai citit tu nush pe unde. Nu ai cum sa slabesti mancand paine alba multa, cartofi, orez, tot ce e preparat cu faina alba,  chipsuri etc. Daca vrei sa slabesti e bine sa renunti la paine de tot, daca nu poti atunci macar mananca paine integrala intr-o cantitate mai mica.
Pe langa dieta poti folosi un supliment pentru arderea grasimilor, l-carnitine de la universal eventual combinat cu alfa-burn de la scitec.
Mancarea nu conteaza ca o face "mamicutza" sau nu, trebuie sa fi atent la cantitati si la ce contine, la fel ca la orice altceva.
Nu exista metode usoare daca vrei sa slabesti, munca plus o dieta echilibrata e singura care da rezultate.

Nu mai lua de bun tot ce gasesti pe net, cele mai multe informatii sunt prostii, cum am mai spus, NU EXISTA un procent in care sa consumi proteine, carbohidrati , grasimi si care sa se potriveasca pentru orice persoana, singura metoda e sa experimentezi si sa-ti urmaresti rezultatele.

#5
FloRyns

FloRyns

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 01.05.2008
aoleu ! sa renunt la paine,cartofi,orez...as renunta o perioada ca sa slabesc dar apoi daca mananc iar nu ma ingras,ba chiar mai rau?sau pot sa mananc dar sa fiu atent la cantitati? sa presupunem ca incerc sa mananc mai sanatos,mai multe mese si mai putin si  tin  cont de ce ziceai tu...dar de ex daca as manca in jur de 2800 de calorii /zi asta inseamna vreo 600 g mancare/zi...nu e cam putin intr o zi sa manac 600 g?:)) sincer nu stiu exact  in g cat mananc pe zi dar cred ca nu asa de putin

#6
FloRyns

FloRyns

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 01.05.2008
Pai numai la pranz daca mananc aprox o farfurie de supa/ciorba si putin "felul 2" plus aprox juma de paine constat ca mananc vreo500-600 g mancare... apoi  sa zic ca mai mananc 1,2 fructe pe zi chiar 3  plus celellate 2 mese principale ....ar insemna in jur de 1,2 kg /zi .cum sa mananc doar  600 g pe zi?ce parere aveti ?:confuzzled:

Edited by FloRyns, 01 June 2009 - 16:14.


#7
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

 FloRyns, on 1st June 2009, 17:10, said:

Pai numai la pranz daca mananc aprox o farfurie de supa/ciorba si putin "felul 2" plus aprox juma de paine constat ca mananc vreo500-600 g mancare... apoi  sa zic ca mai mananc 1,2 fructe pe zi chiar 3  plus celellate 2 mese principale ....ar insemna in jur de 1,2 kg /zi .cum sa mananc doar  600 g pe zi?ce parere aveti ?:confuzzled:
eu zica s anu mai mananci paine deloc, si nici ciorbe, supe.


axeaza-te doar pe felu 2, dar sa fie fara grasimi!

#8
FloRyns

FloRyns

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 01.05.2008
dar care ar fi cantitatea normala de mancare /zi ca 600 g mi se pare o aberatie..asta e infometare..sincer

#9
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
daca renunti la paine si alte produse de panificatie, dulciuri, sucuri, alcool si reduci cantitatea de fructe pe care o mananci sunt mari sanse sa fii ok. adevarul este ca majoritatea oamenilor are un metabolism ok si prin acest regim deosebit de simplu si prin exercitii fizice o sa slabeasca destul de usor. ah, cel mai important mi se pare ca pe langa a evita total acele alimente sa mananci echilibrat. nu zeci de gratare, nu grasimi in nestire ci echilibrat.

#10
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003
poti manca linistit 1 kg de piept de pui la gratar +1 kg de legume fierte pe zi, si o sa dai jos grasime!

conteaza ce mananci!

#11
fkn0wned

fkn0wned

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 05.08.2008
Eu cand vad in oglina ca pun sunculite,reduc carbo 2-3 zile si se rezolva.Daca vrei sa arati bine trebuie sa uiti TOTAL de patiserie si sucuri ,asta e durul adevar.

#12
FloRyns

FloRyns

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 01.05.2008
au..chiar azi am mancat un strudel :D..pai ce sa zic ..cred ca voi renunta la paine,dulciuri ....cateva zile sa vad cum e :D.2 mere pe zi  nu cred ca ar fi mult ,uneori 1 alteori deloc.. ^_^

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate