Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Emigrare in UK

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Mary1982

Mary1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.05.2009
salut,

vreau sa mergem si noi sa muncim in UK, imi puteti recomanda o firma de plasare a fortei de munca in UK?
ce fel de teste de limba engleza se dau? engleza trebuie la nivel avansat sau mediu?
cam cat trebuie platit daca pleci printr-o firma de plasare a fortei de munca?
ce parere aveti despre firma Danfil?

#2
masserati

masserati

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.05.2009

View PostMary1982, on May 17 2009, 21:20, said:

salut,

vreau sa mergem si noi sa muncim in UK, imi puteti recomanda o firma de plasare a fortei de munca in UK?
ce fel de teste de limba engleza se dau? engleza trebuie la nivel avansat sau mediu?
cam cat trebuie platit daca pleci printr-o firma de plasare a fortei de munca?
ce parere aveti despre firma Danfil?



BUNA,
Eu am mai scris pe forum si mai gasesti si comentariile altora, indicat este sa nu pleci cu o firma care cere comision de mediere-ei isi iau bani de la partea engleza, nu fac opere de caritate -DANFIL -BRASOV sunt dintre cei care cer o groaza de bani si au lasat oameni pe drumuri din ce am mai citit .Mie si dupa un an de zile tot imi mai trimit oferte cu toate ca le-am comunicat ca nu sunt interesata de o colaborare in ceea ce ii priveste .Nivelul de engleza depinde f mult de ce tip de job cautati-spre ex :care assistant, hospitality -mediu /pt asist medical de lucrat in spital nu case rezidentiale cam trebuie un nivel avansat.Eu am fost plecata din sept in ANGLIA ca si care assistant si nu am platit nici un comision si nici o taxa la agentie .Intr-adevar mi s-au oprit din salariu in primele trei luni cite 200 de lire pt NVQ. Daca mai ai intrebari ,te mai pot ajuta -acum am experienta.

#3
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

View PostMary1982, on May 17 2009, 19:20, said:

salut,

vreau sa mergem si noi sa muncim in UK, imi puteti recomanda o firma de plasare a fortei de munca in UK?
ce fel de teste de limba engleza se dau? engleza trebuie la nivel avansat sau mediu?
cam cat trebuie platit daca pleci printr-o firma de plasare a fortei de munca?
ce parere aveti despre firma Danfil?

Sper ca esti la curent cu faptul ca munca in Anglia pentru cetatenii romani este restrictionata, da?

DETALII

#4
eva21uk

eva21uk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.07.2009
Sunt in Anglia de 2 ani si ceva , mai exact de cand am putut intra aici fara viza - inc anului 2007. La fel ca toti romanii de aici am intampinat foarte multe greutati , in primul rand ca noi romanii nu avem drept de munca in uk .
Avem nevoie de Blue Card ca sa muncim legal , dar acum il obtii foarte greu sau chiar deloc.
Ma consider o norocoasa, la inceput era mult mai usor sa obtii NINO si Blue Card.
Totusi mai e o urma de speranta pt cei veniti totusi aici .
Poti deveni Self Employed ( iti platesti singur taxele ) doar  ca e mai dificil sa gasesti un angajator care sa te accepte in aceste conditii.

Oricum in perioada asta , in Londra cel putin, job-urile sunt la foarte mare cautare iar romanii nu au nicidecum prioritate.
Salariile sunt f mici , si nici macar minimul de £5.75 / pe ora impozabil nu-l mai iei, ba in plus lucrezi mai multe ore pe mai putini bani.
Nu as recomanda sa apelezi la o firma pt plasarea fortei de munca in uk.
Am auzit si cunosc foarte multe cazuri, care au ajuns aici si au fost pur si simplu lasati pe strada si cu banii luati sau pur si simplu ajungi aici si constati ca nimic din ce ti-a fost promis nu e.

Oricum , va doresc mult succes!

#5
LordHowHow

LordHowHow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.10.2009
Salutare tuturor,

Ceea ce veti citi mai jos reprezinta un mic rezumat referitor la firmele de recrutare respective plasare a romanilor pe piata de munca britanica, cat si perspectivele acestora din momentul sosirii lor in Anglia.
E vorba de agentii de recrutare care in schimbul unui comision sau a unei asa zise taxe de mediere promit candidatilor “marea cu sarea” in UK, respectiv:
- asigurarea unui contract cu un angajator din UK
- asigurarea transportului
- asigurarea cazarii
- procurarea actelor necesare/rezolvarea si incheierea formalitatilor necesare (green card etc)
- obtinerea unui venit (destul de consistent dupa spusele dansilor).
Totul pare extraordinar la prima vedere, un contract foarte avantajos si tentant ptr. cei care doresc sa emigreze sau sa lucreze peste hotare.
Totusi lucrurile nu stau atat de bine precum par:

1. Nici o agentie de recrutare care pretinde ca este serioasa nu este indreptatita sa solicite comision sau orice alta  taxa de mediatizare candidatilor.
Agentia de recrutare isi obtine comisionul de la angajatori si in nici un caz de la candidati.
In tarile occidentale nu exista agentii de recrutare  care practica aceasta metoda !!!
In Romania insa exista multe firme de recrutare care in afara faptului ca percep comision de la angajator,  percep (sau jupoaie…) comision si de la candidat.
Acest comision poate avea diverse nume: taxa interviu; taxa procesare dosar; taxa mediatizare etc.
Valoarea acestei taxe (sau extorcari) difera da la o agentie la alta (la momentul actual sunt cerute sume cuprinse intre 700 si 900 GBP)
Repet: nu e normal ca o companie de recrutare sa pretinda comision unui potential candidat.
Multi candidati sunt insa constransi sau disperati sa plece asa incat achita si platesc tot ceea ce li se impune fara prea multe discutii, imbogatind astfel niste sarlatani.
In mod normal agentia de recrutare trebuie sa asigure unui angajator un candidat specializat, competent intr-un anumit domeniu, drept pentru care angajatorul va plati un comision agentiei de recrutare si normal ar fi sa acopere si costurile de transport.
Exista agentii de recrutare/ respectiv colegii care nu pretind astfel de comisioane.
Banii acestia pot fi folositi cu totul altfel decat prin a ajunge in buzunarele celor mentionati mai sus.

2. In ce priveste transportul: majoritatea agentiilor pretind sume intre 150-250 GBP pentru asigurarea transportului, atentie numai dus. Transportul trebuie asiguarat de catre agentie pana la locatia angajatorului nu numai pana in UK la aeroport.
Realitatea este ca suma platita ptr. transport este cu mult mai mare decat adevaratul cost al biletului de avion – in general la companii low-cost: Wizz Air etc.
Afara de aceasta drumul de la aeroport pana la locatia propriuzisa a angajatorului nu este acoperit si nici macar mentionat candidatului de catre agentia  de recrutare la incheierea contractului;
Lucruri marunte poate la prima vedere, dar tinand cont de faptul ca va aflati in UK absolut totul este scump.  Ex: daca vrei sa te ruinezi ia taxiul.
Pretul real al unui bilet dus Romania-Anglia prin companaia Wizz Air, Ex: Bucuresti Baneasa – London Luton in cazul in care biletul este rezervat cu aprox. 3 saptamani inainte este de aproximativ 209RON, echivalentul a 45 GBP.

3. Cazarea: chiria unui apartament decent sau a unei case modeste in Anglia se situeaza in general in jurul sumei de 800-1000GBP.
Agentiile mentioneaza o suma cuprinsa intre 40 si 75 GBP de persoana pentru o perioada de 1 saptamana, drep chirie. La un calcul rezulta o chirie de: 160-300 GBP pe luna de persoana.
Atentie: la aceste preturi sa nu va asteptati sa locuiti singuri/e in camera (deci camera!!!) ci impreuna cu inca una sau chiar 3 persoane impreuna.
Se spune ca au existat cazuri de chiar mai multe persoane inghesuite intr-un spatiu sau chiar 2 persoane ce au impart un singur pat.

4. Actele necesare: in prima etapa trebuie obtinut un asa zis green card, care iti poate da dreptul la munca in UK iar dupa o perioada de un an se poate aplica pentru Blue Card, document care iti poate oferi dreptul la munca in UK fara nici un alt fel de restrictii.
E de datoria agentiei sa se preocupe cu obtinerea green cardului.
Doresc sa precizez cateva detalii/fineturi pe care agentia nu le face cunoscute angajatului:
In vederea obtinerii green cardului trebuie emisa o cerere catre Home office, cerere care va fi procesata in decurs de aproximativ 20 de zile de catre aceasta institutie.
Atata timp cat angajatul nu poseda acest green card nu poate incepe munca la angajator – pur si simplu acest lucru este impus de legea britanica.
In conditiile in care nu ati intrat in posesia cardului iar agentia promite (sau mananca gem) ca veti incepe munca in 3-4 zile de la data sosirii in UK gandi-ti-va ca formalitatile necesare emiterii acestuia dureaza aproximativ 20 de zile (deci no green card - no work)
Mai multe inforamtii despre actele necesare emigrarii/ muncii in UK: http://actenecesareu...-acte-necesare/
Pentru a putea profesa in UK, statul britanic necesita atestarea fiecarui angajat in viitoarea lui meserie prin cursuri NVQ.
Aceste cursuri sunt facute in cadrul colegiilor din Anglia, ele acopera diferite domenii si specializari si vor fi platite bineanteles de catre aplicant.
Pretul acestor cursuri se situeaza intre 600 si 1300GBP in functie de colegiu iar aceste sume pot fi platite colegiilor in rate de catre angajat,DUPA inceperea muncii. Ex: 200GBP/Lunar timp de 5 luni pentru un curs in valoare de 1000GBP.

5. Salariul
In general agentiile de recrutare selectioneaza personal in domeniul Au-pair, ingrijire batrani, agricultura turism si catering. *exceptie de la aceasta regula sunt medicii, farmacistii pentru care exista alte conditii si grile de salarizare.
Atat angajatorul cat si agentiile vor selecta cu predilectie persoane pe care ulterior le vor plati cu salariul minim pe economie 5,76 GBP/ora  - aprox. 950 GBP/luna.
Ptr. munca sezoniera – gen cules capsuni se poate oferi si un salariu de 8GBP/ora.
1. In primul rand acesti bani sunt impozitabili respectiv statul britanic oprind o cotizatie de 18% LUNAR din fiecare salari brut ca impozit si cotizatii fiscale. FF. Important multe agentii de recrutare “uita” sa mentioneze acest lucru candidatilor, existand multe cazuri in care acestia au aflat la fata locului cum stau lucrurile.
2. Statul britanic nu va oferi pensie sau ajutor social
Luam cazul in care un candidat trece de “etapele de recrutare” si ajungand in UK va fi norocosul beneficiar al salariului minim pe economie 5.74GBP/ora (nu mai sunt sigur daca aceasta este valoare actuala exacta) in cu un volum de munca de 40 de ore pe saptamana = 950 GBP/luna.
Din acest salariu vom deduce lunar urmatoarele:
171GBP reprezentand 18% impozit catre statul britanic
150GBP  reprezentand o rata lunara a taxelor pentru cursurile de calificare NVQ *absolvirea acestui curs reprezentand o conditie obligatorie ptr a putea  profesa in UK – cum am precizat mai sus acest curs poate fi platit esalonat, rate lunare catre colegii.
160 GBP chiria 1 luna
100 GBP alimente (in conditiile in care ptr. a-ti asigura minimul de calorii necesare supravietuirii in UK trebuie sa cheltuiesti cel putin 25 GBP/saptamana)
La final daca vom trage o linie cheltuielile  se ridica la 580 GBP rezultand ca mai ramai cu 370 GBP.
Calculul de mai sus este estimativ, nu trebuie luat ca atare, cheltuielile fiind aproximative.
Trebuie precizat ca agentiile de recrutare promit un castig net de aproximativ 600-700GBP fara a tine cont de aceste cheltuieli, si mai ales in conditiile in care legal pe baza green cardului nu ai voie sa muncesti mai mult de 40 ore/saptamana.

Inca un lucru pe care agentiile de recrutare le “uita” este instiintarea candidatilor de faptul ca pe baza green cardului, legal nu ai voie sa muncesti mai mult de 40 de ore in UK.
Ca poate exista cazuri neoficiale in care lucrurile nu stau asa…exista dar neoficial.
Asa stau lucrurile si asta in conditia in care multi din cei care au plecat si muncesc acum in UK si-au facut datorii pentru a realiza acest lucru, au platit deja comision firmelor de recrutare, au platit drumul pana in Anglia si posibil sa achite inca in rate cursul NVQ, intrebarea mea este:
Daca lunar banii care mai raman sunt 370 GBP atunci cand vei putea amortiza toate costurile de mai sus pe care le-ai suportat pentru a munci in UK?

E un mediu in care nu oricine rezista in care exista compromisuri dar tot ceea ce am scris mai sus nu trebuie sa ii descurajeze pe cei care doresc sa plece ci doar sa le dea o notiune in ceea ce doresc sa se bage, sa ii avertizeze de mirajul strainatatii si a banilor multi, a unui trai mai bun promis  de catre agentiile de recrutare de aici din tara.
In Romania este acum la mare moda sa intermediezi oferte de plecare in strainatate, exista fel si fel de firme de consultanta si recrutare ce in schimbul comisioanelor trimit oameni in strainatate, fara sa le ofere toate informatiile necesare, viitorii angajati fiind voit dezinformati. Acest lucru nu se intampla numai la noi in tara, ci si in Bulgaria.
Aceste agentii de recrutare au o acoperire legala buna, ele functionand in mod legal si unele dintre ele chiar sunt mana in mana cu alte firme de recrutare sau colegii din UK.
Aceste firme ademenesc si plaseaza oameni in UK, si-au luat comisionul si din punctual lor de vedere si-au facut treaba, s-au spalat pe maini si nu ii mai intereseaza cum se va descurca omul lor trimis la munca in UK, daca “ala” si-a gasit si a inceput munca, daca are unde sa stea si daca mai are bani.
In capcana acestor agentii cad de obicei oameni care au fost destul de naivi sa se increada in promisiunile agentiilor de recrutare, si mai ales destul de naivi incat sa nu se informeze inainte de a se “arunca”, cu capul inainte.
In final si la urma:
Agentiile si-au luat comisionul si daca se vad cu sacii in caruta nu le mai intereseaza de tine
Angajatorul este pe deplin multumit deoarece a facut rost de mana de lucru foarte ieftina pe care o poate exploata
Iar angajatul va trebui sa traga tare ca sa isi poata plati taxele, si chiriile catre colegii, ca la final sa ramana cu mai nimic

Sfaturi utile pentru cei care vor sa plece:
Evitati agentiile din Romania care percep comision, exista si agentii/colegii de recrutare care nu percep astfel de comisioane /posibilitate self employment
Nu voi da nume de agentii pentru a nu face reclama pe acest site – din acelasi motiv am evitat sa mentionez numele agentiilor care trebuie evitate, tratate cu mare atentie.
Agentiile de recrutare trebuie confruntate, chestioante de absolut fiecare detaliu – multe dintre ele dezinformand voit candidatii
Inainte de a merge mai departe cu o agentie de recrutare, verificati-i profilul pe internet, cautati si verificati forumurile pentru a vedea opinia oamenilor sau a celor care au mai plecat prin ei.
Acestea sunt cateva lucruri elementare care trebuie facute.
Nu va vindeti ieftin!! Cu salariu minim pe economie  Chiar daca multi sunt constransi sa plece si sa accepte orice conditii, inainte de a face pasul asta gandi-ti-va bine daca merita cu adevarat si daca agentiile, contractul de munca sunt in regula!!!
Asta pentru a evita sa aveti surprize neplacute, sa faceti drumul degeaba si sa va cheltuiti banii ca la final sa nu va alegeti cu nimic.
Nici un englez nu ar munci sau nu ar presta astfel de servicii pentru acesti bani.
In Anglia un cetatean resident obisnuit castiga in medie 25.000GBP/an iar femeile 23.000GBP.
Unui emigrant i se promit in general 11.000-12.000GBP anual bani cu care e destul de greu sa te descurci.
Chiar daca salariul (brut) oferit pare tentant, tineti cont de cheltuielile, si de faptul ca in Anglia aproape totul este f. scump (chiriile, transportul, servicii de asigurari, servicii de invatamant).
Mai multe detalii: http://www.hotnews.r...esti-studiu.htm
si
http://www.hotnews.r...ariul-minim.htm
Inca un fapt important ce trebuie mentionat: Lira sterlina nu mai are puterea financiara de acum cativa ani, ea a ajuns aproape la valoare cu Euro.
Cursul BNR 21.10.2009: 1EUR=  4,29  1GBP=  4,75
Preturile insa au fost in mare parte echivalate direct in Euro.
Pana in 2008 in Anglia existau aproape 400.000 de polonezi emigranti care munceau. Dupa declinul lirei sterline aproape jumatate din acestia au parasit tara, mare parte intorcandu-se acasa sau emigrand in alte state. Mai multe detalii pe acest site: http://www.financiar...
Tot ceea ce am scris mai sus este in scop informativ si nicidecum nu doresc sa descurajez sau sa demoralizez pe cei care doresc sa plece la munca in UK.  Bineanteles ca exista si persoane care au plecat prin contracte in regula, in conditii decente si care au un trai acceptabil.
Nu vreau decat sa trag un semnal de alarma, sa ii atentionez pe toti cei care doresc sa plece sa evite escrocii si tepele.
Pentru mai multe informatii nu ezitati sa accesati acest site, unde puteti pune intrebari si va puteti documenta despre acte, formalitati, agentii de recrutare: http://romani.co.uk/

#6
LORYIONY

LORYIONY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.05.2010

View Postmasserati, on 17th May 2009, 22:30, said:

BUNA,
Eu am mai scris pe forum si mai gasesti si comentariile altora, indicat este sa nu pleci cu o firma care cere comision de mediere-ei isi iau bani de la partea engleza, nu fac opere de caritate -DANFIL -BRASOV sunt dintre cei care cer o groaza de bani si au lasat oameni pe drumuri din ce am mai citit .Mie si dupa un an de zile tot imi mai trimit oferte cu toate ca le-am comunicat ca nu sunt interesata de o colaborare in ceea ce ii priveste .Nivelul de engleza depinde f mult de ce tip de job cautati-spre ex :care assistant, hospitality -mediu /pt asist medical de lucrat in spital nu case rezidentiale cam trebuie un nivel avansat.Eu am fost plecata din sept in ANGLIA ca si care assistant si nu am platit nici un comision si nici o taxa la agentie .Intr-adevar mi s-au oprit din salariu in primele trei luni cite 200 de lire pt NVQ. Daca mai ai intrebari ,te mai pot ajuta -acum am experienta.
Buna si eu sunt interesata sa plec ca si care assistant.vreau sa lucrez p o perioada de 4 luni.tu prin ce agentie ai plecat?eu vreau sa plec prin Business activ consult si ma intereseaza daca mai sti p cineva care a plecat cu aceasta agentie.ma costa 100-120 ron pt faptul ca ma ajuta  sa dau un interviu ap perfect.si cursul nvq ma costa doar 170 lire.u ce zici?m-ar interesa si firma cu care ai plecat tu si cam c presupune clar acest job si nivelul de engleza,eu ma descurc f bine dar e bn de stiut.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate