Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Capsule Guarana

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
kitty2008

kitty2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 22.03.2008
A folosit cineva capsulele Guarana pt. slabit de la ProNatura? Ce indicatii si contraindicatii au? Ce efect au si in cat timp se vad efectele?
Multumesc anticipat.

#2
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Chiar si eu sunt interesat, ca m-am saturat de atata sport si transpiratie! Vreau sa slabesc cu niste capsule(cred ca nu sunt d-alea de sifon :lol: ) fara sa misc un deget. Si daca le-a incercat cineva, sa ne spuna daca slabesti si cand mananci ca spartul! Cate capsule d-astea trebuie sa iau daca mananc mai mult intr-o zi?
Gizas! :death:

#3
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
Despre pastile nu stiu ce sa iti zic, dar eu beau ceai de kiwi si guarana, ceai energizant cica. Nu am slabit de la ceaiul asta. Despre guarana am citit ca ar avea aceleasi efecte ca si cafeaua. Eu cafea nu pot sa beau :(.

#4
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

View Postbubu30, on May 15 2009, 16:34, said:

Despre pastile nu stiu ce sa iti zic, dar eu beau ceai de kiwi si guarana, ceai energizant cica. Nu am slabit de la ceaiul asta. Despre guarana am citit ca ar avea aceleasi efecte ca si cafeaua. Eu cafea nu pot sa beau :(.
offtopic: Exista si cafea cu guarana! :w00t:

#5
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
asta ca sa fii in priza 3 zile  :lol:

#6
kitty2008

kitty2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 22.03.2008

View Postadybmw, on May 15 2009, 16:28, said:

Chiar si eu sunt interesat, ca m-am saturat de atata sport si transpiratie! Vreau sa slabesc cu niste capsule(cred ca nu sunt d-alea de sifon :lol: ) fara sa misc un deget. Si daca le-a incercat cineva, sa ne spuna daca slabesti si cand mananci ca spartul! Cate capsule d-astea trebuie sa iau daca mananc mai mult intr-o zi?
Gizas! :death:
Dragul meu, mama are 48 de ani, are probleme cu inima si din aceasta cauza nu poate face efort prelungit.Dieta recomandata de un nutritionist o tine cam de 6 luni si nu a slabit mai mult de 2 kilograme. Deci... multumesc pt. sfaturi. Au fost de un real ajutor. <_<

#7
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

View Postbubu30, on May 15 2009, 16:34, said:

Despre pastile nu stiu ce sa iti zic, dar eu beau ceai de kiwi si guarana, ceai energizant cica.
:w00t: Si eu beau ceai negru cu guarana! Scrie pe pachet ca persoanele cardiace trebuie sa se abtina (deci nu i l-as recomanda mamei tale). Sunt foarte treaza timp de cateva ore dupa ce il beau si am si pulsul mai rapid.

#8
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
Ciudat este faptul ca eu de la ceaiul asta cu guarana nu am niciun fel de stare pe care o am de obicei de la cefea sau ceai negru, chiar si ceai verde uneori. Nu am probleme nici cu inima si nici cu tensiunea, asta o am chiar mai mica, dar cand beau cafea simt ca fac infarct. Nu stiu de ce.

#9
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007

View Postkitty2008, on May 15 2009, 21:01, said:

Dragul meu, mama are 48 de ani, are probleme cu inima si din aceasta cauza nu poate face efort prelungit.Dieta recomandata de un nutritionist o tine cam de 6 luni si nu a slabit mai mult de 2 kilograme. Deci... multumesc pt. sfaturi. Au fost de un real ajutor. <_<
Ce greutate are si la ce inaltime? Efort prelungit iese din discutie, dar o plimbare in parc sau pe unde e posibil nu strica, un medic de specialitate ar trebui consultat. Nutritionistul ala e pe dinafara, daca mama ta a respectat intocmai regimul alimentar prescris.
Ca sa slabesti sanatos trebuie sa...mananci mai putin. Daca se poate si miscare cu atat mai bine. Dar pastile care slabesc nu exista. Imi pare rau ca am fost ironic, dar nu m-am putut abtine, adica in anul 2009 mai sunt oameni care cred ca luand niste pastile de orice fel au impresia ca slabesc! :lol:


P.S. Si ce regim alimentar i-a prescris, daca nu e un secret?

#10
kitty2008

kitty2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 22.03.2008

View Postadybmw, on May 15 2009, 22:35, said:

P.S. Si ce regim alimentar i-a prescris, daca nu e un secret?

Regimul prescris este bazat pe fructe, legume,iaurt,carne slaba,muuuulta apa. Un regim disociat. Miscare face, cam o ora de mers pe jos in fiecare zi, plus ca urca si coboara de cateva ori pe zi scarile(sta la etajul IV). A luat si Capsula de slabit si chiar a slabit cateva kilograme, dar a inceput sa simta discomfort in zona ficatului si nu a mai luat.
Si are cam 70 kg si 1,60.

#11
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
Cu tiroida cum sta?

#12
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Pai kitty, nu sta foarte rau cu greutatea! Am zis foarte rau, sa nu sariti! Alimentele prescrise sunt bune, cred ca problema este la cantitate si la combinatiile intre ele.
In primul rand fructele se mananca dimineata pe stomacul gol, pana in pranz si nu se mai combina cu nici un aliment. La fel iaurturile, nu le combini cu nimic, eventual cu cereale daca i-a prescris. In rest e bine sa combini carne cu legume sau salate, dar e de evitat pe cat posibil combinatia carnii cu cartofi, mazare, orez etc. Si pe cat posibil sa evite mancarurile gatite in exces(unde se fierbe, prajeste mult). Alimentele trebuiesc consumate pe cat posibil asa cum se gasesc in natura. Cred ca astea pot fi spuse de oricine, nu trebuie diploma de nutritionist.
Muuuulta apa nu prea e buna daca nu transpira mult, ceea ce nu cred ca e cazul. Sa bea cand i se face sete. Cat despre urcatul scarilor este foarte bine, este o miscare super pt o persoana de varsta dansei. Normal trebuia sa slabeasca mai mult, ai grija la cantitate si la combinatiile intre alimente.
Cat despre capsula, ai vazut ca da reactii negative in organism. De ce dracu' trebuie sa bagam in noi toate tampeniile, cand avem mult mai la indemana solutia?

#13
kitty2008

kitty2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 22.03.2008

View Postadybmw, on May 15 2009, 23:47, said:

Pai kitty, nu sta foarte rau cu greutatea! Am zis foarte rau, sa nu sariti! Alimentele prescrise sunt bune, cred ca problema este la cantitate si la combinatiile intre ele.
In primul rand fructele se mananca dimineata pe stomacul gol, pana in pranz si nu se mai combina cu nici un aliment. La fel iaurturile, nu le combini cu nimic, eventual cu cereale daca i-a prescris. In rest e bine sa combini carne cu legume sau salate, dar e de evitat pe cat posibil combinatia carnii cu cartofi, mazare, orez etc. Si pe cat posibil sa evite mancarurile gatite in exces(unde se fierbe, prajeste mult). Alimentele trebuiesc consumate pe cat posibil asa cum se gasesc in natura. Cred ca astea pot fi spuse de oricine, nu trebuie diploma de nutritionist.
Muuuulta apa nu prea e buna daca nu transpira mult, ceea ce nu cred ca e cazul. Sa bea cand i se face sete. Cat despre urcatul scarilor este foarte bine, este o miscare super pt o persoana de varsta dansei. Normal trebuia sa slabeasca mai mult, ai grija la cantitate si la combinatiile intre alimente.
Cat despre capsula, ai vazut ca da reactii negative in organism. De ce dracu' trebuie sa bagam in noi toate tampeniile, cand avem mult mai la indemana solutia?
Multumesc pt sfaturi.Nu mananca mult, nu mananca prajit, mai mult fiert sau in stare cruda. Bea doua cani de ceai verde pe zi. De doctori nu stiu ce sa mai zic... inainte sa ia capsula de slabit, mama a intrebat medicul de familie daca poate lua asemenea pastile, iar medicul a spus ca este ok, deoarece este produs naturist. <_< Din ce am mai gasit pe internet, guarana are efect de energizant, dar in acelasi timp scade pofta de mancare si are efect anticelulitic. :rolleyes:

#14
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007

View Postkitty2008, on May 16 2009, 11:42, said:

Multumesc pt sfaturi.Nu mananca mult, nu mananca prajit, mai mult fiert sau in stare cruda. Bea doua cani de ceai verde pe zi. De doctori nu stiu ce sa mai zic... inainte sa ia capsula de slabit, mama a intrebat medicul de familie daca poate lua asemenea pastile, iar medicul a spus ca este ok, deoarece este produs naturist. <_< Din ce am mai gasit pe internet, guarana are efect de energizant, dar in acelasi timp scade pofta de mancare si are efect anticelulitic. :rolleyes:
Cu placere. Parerea mea e ca 2 cani de ceai verde pe zi e cam mult. Capsula de slabit e o prostie. Scazi pofta de mancare cu creierul si vointa nu cu pastile. Cat despre efectul anticelulitic...ma abtin.
Hai sa discutam altfel. Uite da-mi exemplu de o persoana care strict cu capsulele astea i-a disparut celulita, fara alt efort si de maine ma apuc de invatat chineza.
Una e ce citesti pe internet si alta e ce aplici pe propriul tau corp...
Iti mai dau un exemplu, am o cunostinta care a luat pastile de slabit aduse din China, nu stiu ce ierburi, bla bla si intr-o luna a slabit vizibil si foarte eficient, pt ca taiau pofta de mancare. Vrei sa stii cum arata acum, dupa ce nu mai ia pastilele minune? Ca dracu si cu kilograme in plus. Totul pleaca de la creier. :)

#15
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

View Postkitty2008, on May 15 2009, 14:11, said:

A folosit cineva capsulele Guarana pt. slabit de la ProNatura?

cred ca este o minciuna ca multe altele de pe la noi. am fost in Brazilia, ei au planta de guarana acolo, si folosesc extractul doar ca tonic. exact cum ti s-a mai spus, are efectul cafelei. nu are nici o legatura cu slabitul.

#16
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

View Postkitty2008, on May 16 2009, 11:42, said:

medicul a spus ca este ok, deoarece este produs naturist.
Deci pardon, dar si cucuta e naturista.  -_-

#17
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007

View Postkitty2008, on May 15 2009, 22:49, said:

Regimul prescris este bazat pe fructe, legume,iaurt,carne slaba,muuuulta apa. Un regim disociat. Miscare face, cam o ora de mers pe jos in fiecare zi, plus ca urca si coboara de cateva ori pe zi scarile(sta la etajul IV). A luat si Capsula de slabit si chiar a slabit cateva kilograme, dar a inceput sa simta discomfort in zona ficatului si nu a mai luat.
Si are cam 70 kg si 1,60.
Adica ala de manaca o zi numai x , alta numai y.... ?

Edited by Valy1, 17 May 2009 - 16:50.


#18
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005

View Postkitty2008, on May 15 2009, 21:49, said:

Regimul prescris este bazat pe fructe, legume,iaurt,carne slaba,muuuulta apa. Un regim disociat. Miscare face, cam o ora de mers pe jos in fiecare zi, plus ca urca si coboara de cateva ori pe zi scarile(sta la etajul IV). A luat si Capsula de slabit si chiar a slabit cateva kilograme, dar a inceput sa simta discomfort in zona ficatului si nu a mai luat.
Si are cam 70 kg si 1,60.


La cata miscare zici ca face ori are un metabolism extrem de eficient (posibil) ori are foarte putina masa musculara (daca zici ca urca scarile e mai putin probabil) ori regimul asta e gresit complet (cel mai probabil). La noi sunt multi "nutritionisti", terapeuti, si alte inchipuiri de ramuri medicale doar cu numele, eu as cere si o a doua opinie.
Pe de alta parte, ca si miscare poate incepe cu bicicleta statica, nu impacteaza pe incheieturi, se poate doza comod rezistenta si efortul si poti s-o pui si in fata televizorului ca sa nu se plictiseasca in timp ce lucreaza. Inainte de a merge sa cumperi asta, bineinteles, opinia medicului primeaza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate