Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Kdefthog si Triacu

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
folosesc ulei de masline si nu in cantitate foarte mare,stiu cate kcal are,sos nu...

seminte,nuci si toate asta mananc foarte rar,deci nu vb despre ele.
decat orez?imi place mai ales gasesc atatea sortimente,dar orezul nu ingrasa?cartof pot sa mananc dar cate zile?aaa si carne de 3 ori pe saptamana  mananc,este mult?
uff si eu ce mai mananc?ma refer la carhohidrati asta este problema mea...
azi am mancat o ciorba de vacuta,somon cu legume,o bagheta de paine marime medie,cu salata verde o felie si jambon<stiu asta ingrasa dar mananc rar>oricum nu avea multa grasime,si suc de portocale,apa minerala.

#56
DMIHNEA

DMIHNEA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 11.06.2005
Imi place ca sunteti studiosi,chiar daca citeodata inexact in exprimari....ca parere personala incearca sa reduci aportul de carbs,personal adopt o metoda mai neortodoxa,mai spre Atkins,in sensul ca atunci cind incerc sa reduc kile in plus,imi conced grasimi ce in alte conditii nu concep sa consum(costita,maioneza....)Am adoptat aceasta masura ca acea perioada de low carb sa nu imi produca stress psiho,dar dupa reglarea greutatii,scot din nou permanent grasimile mentionate....E ca si cum te joci la butoanele cuptoarelor de carbs si fat,dar intr-o maniera constienta....in rest e mult de vorbit pe tema,dar exagerarile nu sunt bune....viata e un tot unitar,nu exagerari...bafta

#57
Triacu

Triacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 10.02.2007
Mihnea tu faci regimuri disociate, nu combini carbo cu grasimi, de fapt asta este si cea mai buna metoda de a slabi.
Insa aici e vorba de un diabetic, unu sanatos poate face orice, si regim si neregim, dar Moschino are mare problema aici, pe care se pare ca nici tu nu ai luat-o in seama, ea NU se ingrasa asa in mod normal desi manca mai mult inainte de diabet, s-a ingrasat imediat dupa ce a inceput tratamentul cu Insulina.

Moschino

Pai ce cauta carnea de 3 ori pe saptamana si jambonul ?
Carbohidrati ai in legume si fructe cat vrei, uite eu la salata pe care o mananc pe la ora 11 ziua, am 75 g glucide nimim ! Si are doar legume, atat, niici un cartof, nici un orez, doar legume, printre ele si fibroase, cu cantitati mici de glucide dar si cu un indice glicemic mic.
Salata mea contine zilnica de la masa de dimineata:
Varza -                              300 g
Ardei gras verde -              200 g
Castraveti cu coaja cu tot - 200 g
Brocoli -                            200 g
Rosii -                               550 g
Morcovi -                            60 g (1 morcov de marime medie)
Usturoi -                             10 g (3-4 catei)
Frunze Patrunjel -                10 g
Deci cam 1530 g total, Kcalorii cam 380, glucide cam 77 g ai aici, grasimi cam 2,7 g dar doar din vegetale adica nu dauneaza deloc, proteine cam 20 g tocmai bine.
Tu o poti imparti in doua sau 3 mese, nu este sub nici o forma obligatoriu sa o mananci pe toata ca mine, o poti imparti in n mese dar sa o mananci intr-o zi pe toata, nu intamplator am pus cantitatile alea, alea sunt minim recomandat din fiecare leguma ptr ca sa aiba efect benefic.
Apoi daca mai pui si 200 g de Mar pe zi impatit in doua mese care are si ala 28 g glucide (14 g/100 g mar), ai deja 77 +28 = 105 g glucide.
Ai voie si un 150 g paine integrala impartita in trei mese (in nici un caz porcarie din aia alba rafinata) pe zi deci dintr-un foc inca 77 g Carbo ai si din asta (o poti combina cu 3 mese de salata)
Deja ai 180 g glucide. Si asta doar din alimente sanatoase, fara grasimi animale, fibre la greu ai, tot ce trebuie, proteine.
Sau in loc de paine poti baga echivalent in cartofi fierti in coaja si mancati tot cu coaja adica cam 380 g.
Indicele glicemic este viteza cu care creste glicemia la 30 sau la o ora dupa masa. Tot ce e peste 50 inseamna IG ridicat si cam trebuie evitat si de catre un om sanatos. Se combina cu grasimi doar ce are IG mai mic sau egal cu 35 !
Glucoza are 100 (cam maxim), Zaharul alb si cel brun nerafinat are 70 (Asta asa ca punct de plecare).
Orezul obisnuit fiert are IG-ul de 70 deci ca si zaharul, iti urca violent glicemia.
Orezul Basmati cu bob lung are IG de 50, asta ar mai merge, orezul brun deci cel nedecorticat la fel
Cartoful fiert in coaja are IG de 65, acum nu stiu cum se comporta la tine cartofii, la unii zboara glicamia in aer, la unii nu.
Spaghetele insa sunt bunicele, cumperi spaghete integrale deci nu din faina alba, le fierbi maxim 5 minute, le lasi sa se raceasca si iti asiguri un IG de 40 adica bun, se combina cu salata deci spaghetele la temp camerei, aca le mananci calde au IG de 45 tot bunicel dar mai bine e 40.
Slava domnului ca ai la CH in ele de nu se poate, 71-72 % CH cel putin au. Deci ai de unde alege CH !
De grasimi multe n-ai nev ca si asa vrei sa slabesti. Proteine ai si in paste cam 12 %.
Ce-ti mai trebuie ? Vitamine, minerale si ce trebuie iei din salata si fructe, Proteine iei tot din ele dar si din paste, paine integrala curata (nu din aia cu coloranti), cartof fiert si mancat cu coaja, Carbo iei tot din acestea la un loc, grasimile putine in toate astea.
Deci iata de ex cu ce poti sa jonglezi:
Salata legume, fructe (cantarite desigur), Spaghete integrale (NU fidea, Tagliatele sau taitei ori macaroane, alea nu-s plastificate deci au un IG de 70, doar Spaghete, Cartofi, Orez Basmati cu bob lung sau orez brun.
Desi eu as evita orezul intrucat urca glicemia mult mai rapid decat se spune.
Combina astea cu sala sport si vedem in 3 luni cum stai !
Nu ai nevoie de grasimi animale gen carne, jamboane si alte din astea, incearca, incercarea moarte n-are, sa vedem fara grasimi animale tot asa greutate vei avea ?!
Desigur si sport.

#58
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

View PostDMIHNEA, on May 23 2009, 02:45, said:

Imi place ca sunteti studiosi,chiar daca citeodata inexact in exprimari....ca parere personala incearca sa reduci aportul de carbs,personal adopt o metoda mai neortodoxa,mai spre Atkins,in sensul ca atunci cind incerc sa reduc kile in plus,imi conced grasimi ce in alte conditii nu concep sa consum(costita,maioneza....)Am adoptat aceasta masura ca acea perioada de low carb sa nu imi produca stress psiho,dar dupa reglarea greutatii,scot din nou permanent grasimile mentionate....E ca si cum te joci la butoanele cuptoarelor de carbs si fat,dar intr-o maniera constienta....in rest e mult de vorbit pe tema,dar exagerarile nu sunt bune....viata e un tot unitar,nu exagerari...bafta
sigur nu ai citit cu atentie  :)
jambonul a fost exceptie <_<
dar de exemplu daca pun salata rucola,gulie,branza aici nu exista carbohidrati....
as putea rezista cateva zile si fara carne,dar trebuie sa caut ceva sa ma satur nu?
paine nu mananc din aia alba de 3 ani,mananc din asta mai speciala cu fibre si tot felul :lol: ,mereu cand vine cineva la mine imi lipseste,am mancare dar paine nu :lol:
paste,sa zic maxim de 2 ori pe saptamana da?
orez basmati asta imi place,dar cate zile pot manca si asta? <_<
da si la sala chiar as vrea sa ajung :rolleyes:
o sa incerc si regimul tau :)

#59
Triacu

Triacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 10.02.2007
Eu nu mai scriu nimic intrucat vad ca scriu de pomana. Faceti ce vreti.

#60
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
in ultima vreme am mancat destul de sanatos,sa vedem daca am noroc de data asta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate