Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Cum slabim

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#1
AlexaF

AlexaF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 26.01.2009
:D Ce cure de slabire ati incercat si au dat rezultate? Cat ati slabit si in cat timp?

Stiu ca au mai fost topicuri de genul astam, dar sunt vechi si nu se mai uita nimeni prin ele, asa ca m-am gandit sa incep unul nou, in care sa scriem ce diete am incercat si rezultatele obtinute.

Edited by AlexaF, 02 April 2009 - 18:40.


#2
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
stați pe scaun minim 6 ore pe zi, 5 mese regulate, mai ales seara - musai copiaosă. ciocolată, dulciuri, etc.. :thumbup:

pe bune acu - o vizită la endocrinolog, sau cum s-o numi ăla. dacă e pe fond genetic posă alergi 5 ore pe zi că nu slăbești neam, ci te extenuezi.
regim de viață echilibrat - 8 ore de somn, sport măcar o oră pe zi, fără excese alimentare sau de niciun fel. fără cola și prostii, fără fast food și prăjeli mai puține. oxigenarea zilnică a creierului - adică nu stat în spații închise prea mult timp.
în acest caz, chiar dacă nu slăbești cel puțin capeți un tonus bun, atât fizic cât și psihic, și ăsta e cel mai important lucru.
asta cu dieta minune, gen halești nițcai varză acră și faci foamea zi lumină da-n rest stai cu curu pe scaun 24/24 sunt cât se poate de imbecile.

regimul echilibrat de viață e sfânt :)

#3
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008
Ahaha, cea mai tare amintire, o am cu o dieta de genul 1 saptamana sau 2 numa\\\' cu supa de varza o tii. Si alte adaosuri. Mai, io am fost fericita, ca mie imi place varza, dar dupa vreo 5 zile, mi s-a acrit cand o vedeam, si mai bine nu mancam nimic(cred ca si de acolo succesul acestei diete in de-ale slabitului :lol:
Bun, am slabit cat am slabit, cateva kile frumoase, dar cred ca in nici 3 saptamani au reaparut ca prin \\\"minune\\\". Dupaia am spart frigideul, desi incercam sa ma abtin. Nu se putea domne.
Faza e ca dietele astea iti afecteaza psihicul, in sensul ca devii depresiva si iritata si frustrata cand in fata ta trece o ciocolata, si dupa multe lupte cu tine, gusti din ea, si nu 1 bucatica ci doua. Sa vezi ce te apasa constiinta si cat de vinovata te simti ca ai mancat bucatica aia de ciocolata. :lol:
Am inceput nspemii de diete, din care max o zi 2, daca am putut tine. IS mancacioasa de-a dracu, adica extrem de pofticioasa, cateodata lumea mai intreaba din gluma daca-s insarcinata, sau tre sa-mi vina de am pofte asa ciudate. Si mi-am zis ca da-o dracului, decat cine stie, peste cativa ani sa devin vreo obsedata de calorii care le numara cu microscopu\\\', mai bine imi pun curu\\\' la miscat si bag in mine ce-mi pofteste inimioara, sau in acest caz stomacelul. :lol:
Mi-am achizitionat 2 aparate de fitness, bicicleta eliptica, si una de aia normala, ma rog, tot stativa de aia, da\\\' oricum numa\\\' pe aia eliptica fac exercitii, ca arde mai multe calorii si nu stiu, imi place mai mult.
Si asa iti impaci si corpul, si si psihicul
De ati sti voi ce bine ma simt dupa ce am ars 500 de calorii, parca imi vine sa mai si fug o tura in jurul casei :lol:
Ahh, si poti manca dulcuri, sau chiar si cate un fast-food, in situatii extreme, dar sa nu devina un invitat zilnic.
Cel putin, la mine, metoda asta cu miscatul si cat de cat moderatul exceselor a facut minuni.
Nu neaparat ma refer la grasimi, ca nah, nu eram supraponderala, dar cat pentru tonusul muschilor, si forma picioarelor, a fundului s-a remodelat. Ca sa nu mai zic de efectele psihice. De atunci sunt mereu incarcata cu energie pozitiva

Si acum ca a venit primavara, pe care o astept de vreo 5 luni  <_< , e mult mai usor sa-ti bagi in program plimbari mai lungi, iesiri in padure, sa nu iei taxiul, masina, busul pana la o destinatie, etc. (pana acu\\\' am zis ca pe timp de iarna io nu mai ies din casa, numa\\\' daca-i musai :lol:)

Stiu ca asta cu miscare cat mai multa suna boring, si io credeam la fel, dar cu dietele ce te faci? Le tii 1 saptamana, 2, 3 si dai jos aiurea un surplus foarte mare pentru organism, pe care-l pui la loc una doua. Asta daca nu faci din diete un mod de viata, si sincer nu stiu cine ar fi fericita si ok din punct de vedere psihic sa manance morcovi, mere, si lamaie toata ziua, pentru tot restul vietii.

Edited by Judith, 02 April 2009 - 19:45.


#4
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
Tot ce s-a scris e perfect adevărat. De multe ori mi se întâmplă însă să-mi trebuiască rapid dat jos un kil două. Și atunci recurg la trucul minune (la mine funcționează). Bag 1-3 zile cartofi fierți cu iaurt dietetic și mere. Dar nu o pot numi cură de slăbire.

#5
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008
Ahh, pai la ocazii de astea de urgenta, iti dai seama ca si io stau pe uscat 2-3 zile.
La kg nici nu ma uit, numa' sa-mi vina bine rochia/bluza la talie  si-s multumita. :D

#6
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
Exact la asta mă refeream. Treaba e că și eu sunt mâncăcioasă și nu prea pot să stau pe uscat. Combinația asta mă ajută.

#7
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Eu mă feresc de cartofi, și tu-i mănânci ca să slăbești ?! Așa are unii noroc domne  :angry:

#8
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
si eu dau jos 1-2 kg daca mananc mai degraba orez si cartofi decat carne, de exemplu...am zile cand mi-e cam rau, ma doare stomacul...si atunci renunt la carne, mananc orez cu ciuperci sau cartofi cu branza si daca mananca asa 2-3 zile pana ma simt mai bine slabesc sigur 1 kg, uneori doua.
de legume nu prea ma ating, dar ele sigur m-ar ajuta si mai tare!

dar asta nu e dieta, ca majoritatea nu-si doresc sa dea jos 1-2 kg...deci nu cred ca se aplica

#9
alina85

alina85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 10.07.2007
pana la mine acum n-au functionat dietele fara sport...am tinut atat de multe ca nu le mai stiu numarul -_-

am ajuns la concluzia ca o sa mananc ce-mi place in cantitati mici, bineinteles fara dulciuri si fainoase, carne doar slaba, si o sa fac sport cat de mult pot...sala, alegari in aer liber, tenis, plimbari

am fost si la nutritionist, mi-a dat o dieta de 1500 cal pe care n-am urmat-o cu strictete...se poate desigur, insa daca urmezi de la inceput o astfel de dieta dupa ce te-ai lasat de ea, exista riscul sa te ingrasi..dar exista si varianta cand te intorci la nutritionist si-ti schimba dieta...in concluzie nu e o idee atat de rea :)

va atasez dieta recomandata de un nutritionist unei cunostinte ...la ea a dat rezultate..o sa vedeti in coltul de sus, saptamanile si cate kg avea :)


succes fetelor cu kilogramele :)

Attached Files



#10
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008
Ideea este ca daca vrei sa slabesti, multe kilograme, si chiar pe bune, tre' sa mergi tu personal la un nutritionist.
Ce ma face pe mine sa slabesc si sa ma simt bine, nu ma face neaparat si pe tine.
Ce bine ar fi de totul ar fi asa universal :lol:
N-ar mai fi milioane de diete pe lumea asta.
Te duci frumos, la nutritionist, acesta iti face niste analize, te masoara, sa vada cat si cum trebuie sa dai jos, si pe baza datelor tale iti face/propune o dieta, si eventual un program pe care sa-l urmezi in legatura cu exercitiile.
Dar cu siguranta nu vei da kg jos in 2-3 saptamani, ci luni.
Dar parca pare mai rezonabil decat sa faci foamea 10 zile, si dupaia sa ramai falita la cati bani dai pe mancare :lol:, sa moderezi totul si sa-ti obisnuiesti corpul cu schimbari.
Stomacul trebuie sa se stranga, si asta nu se intampla in decursul a catorva zile.
Va dati seama ca e nitel dilatat, in momentul in care bagi in tine cat pentru altul ii ajunge 3-4 zile :lol:

#11
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008

 Moaca, on Apr 3 2009, 14:27, said:

Eu mă feresc de cartofi, și tu-i mănânci ca să slăbești ?! Așa are unii noroc domne  :angry:
Pe bune, fierți și fără sare în combinație cu iaurtul ăla acru, face minuni. Pare de necrezut. Și orezul funcționează, cum spune și Adriana, pe ăsta îl fierb simplu și rad mere ca să-l pot îmbuca. Dar mai rar apelez la varianta asta. De n-ar fi maică ciocolata (nu aia amară) n-ar fi nevoie. Și mai spune al meu că dacă n-aș da gustul la mâncare așa cum îmi iese, ar fi și el mai puțin durduliu. :lol:

LE: am citit și cartea Mihaelei Bilic. Am înțeles că trebuie să mă abțin. :D

Edited by amonra_71, 03 April 2009 - 16:06.


#12
Evelinaa

Evelinaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 18.03.2009
Pey eu acum de exemplu tin un regin bazat pe lactate cu maxim 6%grasime adica branzica fagaras si salata verde cu ridichii, castraveti, ceapa etc. Adica multe legume, dar deja m-am saturat -_-  si am pofta de ciocolata:(( sunt geloase pe cele ce au super metabolism si nu se ingrasa orice si oricat si la orice ora ar manca :P

#13
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008
Ce pofta mi-ai facut cu salata aia. Ma duc sa-mi fac :lol:

#14
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
La mine functiona balaria aia de "regim disociat pentru lenesi" - adica 3 zile legume, 3 zile carne, 3 zile lactate.
Dar de cateva luni nu mai mananc carne, si nu stiu cu ce s-o inlocuiesc - ca ideea de orez fara sare, fara niciun condiment, ma ingrozeste :D

Edited by Moaca, 03 April 2009 - 16:14.


#15
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
Habar n-ai. E oribil. dar ce nu face baba pentru frumusețe!

Judith: ai amintit cura cu zama de varză. Pe cuvântul meu, atunci când am încercat-o a fost pentru prima dată în viața mea când mi-am pus problema de lenjerie de schimb la purtător. Înfiorător.

#16
nightlight

nightlight

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.04.2009
Recomand WW. La mine a avut efect de fiecare data, si daca nu sari calu' dupa, nici nu te ingrasi.
Cauta pe google ca sunt forumuri si situri care au toate detaliile.

#17
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
Eu M-am pus pe cantar ieri dimineata si spre surprinderea mea arata 44 de kg. De la 46. Nu va speriati, am doar 153 la inaltime.
Acu o luna si ceva m-am hotarat sa incep o cura de detoxifiere, destul de drastica (nu pentru a slabi) ci pentru a ma simti mai putin balonata si mai putin lesinata si mai putin...etc.
Mi-am propus asa: de azi mananc doar legume si fructe crude, obiectiv 10 zile. Pe langa asta baut ceai de 3 frati patati si brusture, plus luat de 3 ori/zi tinctura de aloe. Zis si facut, doar ca prima zi am zis ca ma urc pe pereti, eram gata gata sa renunt, dar a doua zi am zis 'hai sa mai incerc', asa si a treia, si a patra, asa ca am rezistat o saptamana. Nu am tinut 10 zile ca deja incepusem sa am arsuri. Usor usor am inceput sa mananc si mancare gatita (fara carne) dupa aia lactate si oua, dupa care si peste. La carne inca nu m-am intors si nici nu ii simt lipsa, chiar deloc. As putea foarte bine sa traiesc fara carne.
Deci meniul meu acum e ceva in genul:
dimineata la prima ora apa, dupa aia cateva felii de pomelo, pe la 10 cereale matina (zic matina pentru ca sunt cele mai ieftine si sunt fara zahar/miere/cacao/etc), cerealele astea merg minunat cu un paharel de sana. Pe la 12 mananc o banana, pe la 2 mananc mancarea de pranz (legume fierte, salata, omleta, etc), de la 2 pana la 6 mai gasesc eu ceva de rontait (alune prajite fara ulei, caju fara ulei, fistic, nuci, 2 cuburi de ciocolata, sau o portocala) iar acasa mai beau o bere si rontai niste seminte.
Deci, mananc aproape orice si de multe ori/zi. Exceptand carnea si snacks-urile.
Pentru mine simpla renuntare la carne a dat rezultate, desi nu asta a fost scopul.
Ah si inca ceva, nu folosesc liftul, urc pe scari, ori de cate ori am ocazia, in plus de asta, in ultima vreme in loc sa iau tramvaiul sau autobuzul, merg pe jos. E bestial!

#18
Evelinaa

Evelinaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 18.03.2009
Eu am o pblema f mare si anume....orice as manca, am burta.....cel mai mult pe burta se pune....am inceput sa fac si abdomene, dar nimic, si apa daca beau ma umflu in burta.....si sunt pofticioasa, si ma chinui mult sa nu mai mananc dupa 6 seara....ma amagesc cu seminte, ca sa nu mi se mai faca foame.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate