Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cum slabim

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#109
mossel

mossel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 26.04.2009
Ca să fiu util altora: alergați numai dimineața, la prima oră, pe stomacul gol; seara e dezastru, am testat iarăși și am constatat că am pedalat aproape în gol.

#110
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008

View Postdmx85, on 27th May 2009, 15:29, said:

carnea te poate ajuta f mult sa slabesti...
Din fericire nu tre sa slabesc ci doar sa ma mentin.
Carne power!  -_-

View Postmossel, on 30th May 2009, 18:43, said:

Ca să fiu util altora: alergați numai dimineața, la prima oră, pe stomacul gol; seara e dezastru, am testat iarăși și am constatat că am pedalat aproape în gol.
Io cea mai multa energie o am seara. Pot fugi cu anumite pauze pana si o ora juma.
Mai naspa cu cainii maidanezi care imi provoaca din cand in cand o sperietura de-ncremenesc.

#111
mossel

mossel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 26.04.2009

View PostJudith, on 30th May 2009, 19:30, said:

Din fericire nu tre sa slabesc ci doar sa ma mentin.
Carne power!  -_-


Io cea mai multa energie o am seara. Pot fugi cu anumite pauze pana si o ora juma.

E adevărat, însă doar pentru menținere, că pentru slăbire ai nevoie să arzi din țesutul adipos la prima oră!


View PostJudith, on 30th May 2009, 19:30, said:

Mai naspa cu cainii maidanezi care imi provoaca din cand in cand o sperietura de-ncremenesc.

Ce să-ți fac dacă nimerești pe osu' lor ?! Mai aruncă-le și tu câte-un bombon, ca să te cunoască mai bine...

#112
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postmossel, on 30th May 2009, 18:43, said:

Ca să fiu util altora: alergați numai dimineața, la prima oră, pe stomacul gol; seara e dezastru, am testat iarăși și am constatat că am pedalat aproape în gol.
io nu stiu cum puteti, eu numai dupa-amiaza/ seara ma simt in stare sa fac sport, dimineata sunt asa moale, ca o cirpa, si ma simt edematiata si pufoasa ca un cozonacel  :lol:  seara sunt numa' fibra ( ...not), atunci e sporul maxim.
de ceva vreme am incercat sa fac si ceva aerobic dimineata ca ma trezesc la 6:30 si plec la spital pe la 8-8:20 si am timp, da' imi trebuie o gramada de vreme pina reusesc sa nu ma incurc in picioare. de obicei imi trintesc diverse lucruri peste degete sau imi sucesc membrele din incheieturi, sunt exact ca o coca, moaaale si pufoasa :))

#113
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Sa va zic metoda mea de slabire cu rezultate garantate: stres, nopti nedormite, nervi, crize si in plus, atunci cand sunt stresata sau nervoasa nu pot sa mananc si nici nu mi-e foame. -_-

#114
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007

View PostJaqueline, on 7th June 2009, 00:29, said:

Sa va zic metoda mea de slabire cu rezultate garantate: stres, nopti nedormite, nervi, crize si in plus, atunci cand sunt stresata sau nervoasa nu pot sa mananc si nici nu mi-e foame. -_-
Metoda ta nu e buna pentru toti....eu cand sunt nervoasa manac mult si numai dulciuri :cursing:

Eu am slabit tinand un regim alimentar si sport, dar nu dimineata ca nu-s in stare, ci seara alerg cu rolele cel putin o ora si jumatate. Daca vreti sa slabiti, e important sa consumati pe zi maxim 1200 cal. Daca scoateti din alimentatie dulciurile, pastele fainoase, painea si alte prouse asemanatoare, eu zic ca aveti mari sanse de reusita. Evident, o data sau doua ori pe saptamana ma mai rasfat si eu cu o bucatica de ciocolata, cu o inghetata, sau o pizza, ca doar nu o sa mor de pofta  -_-
Ideea e sa nu slabiti brusc, pentru ca o sa va apara vergeturi si alte probleme la piele, incercati sa slabiti cate putin....pana ajungeti la greutatea dorita.
Eu, de exemplu, din februarie pana acum am slabit 8 kg si sunt multumita pana acum de cum merg lucrurie.
Dimineata mananc o banana sau un baton de cereale, la pranz pui la gratar cu orez/piure/legume fierte si o salata, iar seara un mar sau doua :) Daca imi este prea foame seara, mai mananc un baton de cereale, dar atat. Si muuuulta apa.
In curand, ma gandesc sa renunt si la orez/piure, etc, sa mananc numai carnea si salata, ca din prima nu am reusit, mi se facea prea foame seara. Acum ca mi-am obisnuit organismul cu mai putin, pot sa incerc si asta.

Bafta si spor la dat kilograme jos!  :thumbup:

#115
mossel

mossel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 26.04.2009

View Postrox, on 6th June 2009, 17:45, said:

io nu stiu cum puteti, eu numai dupa-amiaza/ seara ma simt in stare sa fac sport, dimineata sunt asa moale, ca o cirpa, si ma simt edematiata si pufoasa ca un cozonacel  :lol:  seara sunt numa' fibra ( ...not), atunci e sporul maxim.
de ceva vreme am incercat sa fac si ceva aerobic dimineata ca ma trezesc la 6:30 si plec la spital pe la 8-8:20 si am timp, da' imi trebuie o gramada de vreme pina reusesc sa nu ma incurc in picioare. de obicei imi trintesc diverse lucruri peste degete sau imi sucesc membrele din incheieturi, sunt exact ca o coca, moaaale si pufoasa :))

Obișnuința e o a doua natură a omului. Dacă nu mă crezi, încearcă!
Iar dacă nu există riscul să devii un frigider cu picioare evident că e ochei să alergi și seara. Eu mă refer efectiv la faptul de a slăbi cu rezultate vizibile și într-un timp relativ scurt. Păi într-o săptămână am alergat în fiecare seară mai rău ca un kenyan după antilopă având și leul în spatele lui și n-am slăbit decât în jur de un kilo. Rușinos, adică, și io mă enervez!
Ia aleargă în fiecare dimineață 30 de minute să vezi ce miresme de sănătate răspândești în jur după aceea, la serviciu, zici că e aparatul meu de împachetat fumul, de aromo-terapie.

#116
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,913
  • Înscris: 03.12.2005
Va dau un pont. Daca vreti sa mancati ceva dulce si periculos pt silueta, faceti-i loc. That's right. Ceva activitate/efort aerob inainte ca sa goleasca rezervele (gen 45 minute plimbare in pas alert, role, 2 ture din picioare cu titularul, dupa imaginatie), apoi obiectul pasiunii, apoi iar pauza pana la urmatoarea masa functie de cat de periculoasa a fost mancarea, incepand de la 1h30 incolo.

#117
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postsebulbus, on 7th June 2009, 19:41, said:

2 ture din picioare cu titularul
ce, si asta consuma calorii? deci d-aia am io pofta de ceva dulce dupa...  :naughty:

#118
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008

View PostJaqueline, on 7th June 2009, 01:29, said:

Sa va zic metoda mea de slabire cu rezultate garantate: stres, nopti nedormite, nervi, crize si in plus, atunci cand sunt stresata sau nervoasa nu pot sa mananc si nici nu mi-e foame. -_-

Da, si la mine merge de minune aceasta metoda, noroc ca acum nu am nevoie sa slabesc :)

#119
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,913
  • Înscris: 03.12.2005

View Postrox, on 7th June 2009, 18:53, said:

ce, si asta consuma calorii? deci d-aia am io pofta de ceva dulce dupa...  :naughty:

Acu depinde si de cine face munca, si cata :)

#120
Anelisse

Anelisse

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.05.2010
Bun, iată că m-am hotărât și eu să postez aici. De ce ? Ei bine, pentru că țin o dietă care cred că v-ar putea ajuta mult, girls. :]
Să încep totuși cu-nceputul.

Vedeți voi, eu am doar treisprezece ani și sunt mai plinuță. Până acum o lună aveam șaizeci și trei de kilograme, dar am reușit să slăbesc opt în cinci săptămâni.
Știu, supraponderală pentru vârsta mea, dar adevărul este că am o poftă de mâncare incredibilă. Whatever.
Ideea e că mi-am propus să ajung la patruzeci și opt, patruzeci și nouă de kilograme urmând o dietă din revista Click! Pentru femei.

Dietă cu orez

Prima săptămână
Prima zi
Mic dejun: o porție de orez fiert, două fructe
Prânz, cină: o porție de orez fiert, două fructe

Ziua 2-7 (se adaugă lactate)
Mic dejun: o porție de orez fiert, o porție de lactate degresate, un fruct
Prânz și cină: orez fiert, trei porții de legume, un fruct

Pont: Fierbi 250 g de orez, fără sare, și îl împarți în trei porții.

A doua săptămână
Prima zi
Mic dejun: orez fiert, două fructe
Prânz: orez fiert, două fructe
Cină: orez fiert, pește

Ziua 2-6
Mic dejun: orez fiert, un produs lactat dietetic, un fruct
Prânz: orez fiert, trei porții de legume
Cină: orez fiert, trei porții de legume, un fruct

Ziua 7
Mic dejun: orez fiert, un fruct
Prânz: orez fiert, trei porții de legume, pește sau carne de pui fierte sau la grătar
Cină: orez fiert și o porție de lactate degresate

A treia săptămână
Mic dejun: orez fiert, un ou fiert tare, o felie de brânză degresată sau lapte degresat cu cereale
Prânz: piept de pui fiert sau la grătar, legume înăbușite și o salată de roșii și de castraveți fără sare.
Ca desert, te poți răsfăța cu o porție de orez fiert, pe care-l amesteci cu o lingură de miere de albine.
Cină: orez fiert, carne slabă la grătar

Info: În ce-a de-a treia săptămână, vei putea include în dietă și ouă sau brânză. Trebuie însă să consumi în continuare alimente cu puțină sare. Poți mări cantitatea de sare pe parcurs.

Cantitățile unei porții
-  un fruct: un fruct de dimensiune medie (mai ales mere), 1/2 de banană sau o cană de fructe mărunțite.
-  o porție de legume: o cană de legume proaspete sau 1/2 cană de legume gătite la abur sau la grătar.
-  lactate degresate: o cană de lapte, o cană de iaurt sau 1/2 cană cu brânză.

Cu această dietă, vei slăbi 4 kilograme în doar trei săptămâni. În prima săptămână vei slăbi un kilogram, iar în a doua încă trei.
Acum niște sfaturi din partea mea:
1. Ca lactat dietetic, vă recomand Iaurtul meu fin 0% Grăsime de la Tnuva.
2. Cele mai slabe cereale sunt Nestle Fitness simple.
3. Cel mai slab lapte este cel cu 1,5% grăsime. Îl puteți încerca pe cel de la Zuzu sau Napolact.

Pe lângă alimentație, ar trebui incluse vreo cel puțin treizeci de minute de efort fizic pe zi. Niște genoflexiuni, niște fandări, nițeluș alergat, o sută de sărituri cu coarda și tot felul de alte chestii.
Nu vă recomand suplimentele acelea, deoarece au și efecte adverse. Cel mai bine ar fi să încercați această dietă, care la mine s-a dovedit a fi foarte utilă.

Ar mai fi încă ceva... Veți spune că-s doar o copilă, că nu știu ce vorbesc, c-am înebunit! Dar nu, sunt chiar foarte lucidă la ora asta.
Eu o țin de cinci săptămâni și deja am slăbit opt kilograme, așadar am cincizeci și patru de kile. Țelul meu este să ating patruzeci și opt, patruzeci și nouă, deci o voi ține până viu ajunge la acea greutate.
Cu chiu, cu vai, o să reușesc. Mă ajută mult și sportul, căci fac două ore de antrenament (la scrimă) aproape-n fiecare zi, exceptând bineînțeles weekendurile. Pe lângă asta, profit de orele de sport de la școală și de concursuri.

Whatever. Cred c-am spus destule.
Sper că v-am fost de ajutor și, înainte să mă-ntrebați, chiar am treisprezece ani.

Ah, da. Dacă vreți mai multe informații, dați-mi un pm. O să vă răspund cât de repede am să pot.

Byee! ^^

#121
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,453
  • Înscris: 04.05.2006
Esti copila, nu stii ce vorbesti, esti nebuna :) Nu ma apuc acum sa-ti tin prelegeri despre ce si unde gresesti, deja s-a discutat si rasdiscutat despre asta. Iti spun doar atat: Nu-ti fixa ca target o anumita greutate, fixeaza-ti ca target schimbarea stilului de viata. Daca ai tendite de ingrasare, degeaba tii tu acum dietele pacii, pentru ca desi vei slabi si te vei bucura, de indata ce vei renunta la ele, te vei ingrasa inapoi, ba mai mult, vei pune peste greutatea de la care ai plecat. Este asa numitul efect Bumerang. Trebuie sa vezi din ce motive te-ai ingrasat in primul rand si ce dezechilibre ai...si acolo trebuie lucrat. Dar totusi....voi ce parinti aveti mai copii...de va permit sa va tineti de tampeniile astea?

#122
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008
Anelisse, daca as fi mama ta te-as lega de calorifer si te-as incuia in casa, cu mancare sanatoasa in jurul tau.

Sincer acum, inteleg ca poate nu esti multumita de felul in care areti, dar nu crezi ca esti cam mica? La 13 ani corpul se dezvolta, e normal sa ai fluctuatii in greutate. Eu am 17 ani si-ti spun sincer ca mi se face rau cand citesc dieta ta. Las-o lbalta. Punem pariu ca peste un an o sa areti ca inainte sa incepi regimul?

#123
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Plus ca vei creste in inaltime si atunci kg se vor aseza altfel.

#124
deea_deiutza

deea_deiutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.06.2010
buna! nu se slabeste prin infomatare, sau pastile, asta e clar! eu am slabit mergand la sala, unde faceam 20 de min alergare la banda, 20 de min pe stepper, 20 min la bicicleta, si lucram si bratele la aparate! exista o oarecare dieta pt pers care fac sport. se mai poate face si sauna, dupa preferinte . bafta!

#125
elf11

elf11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 24.07.2008
Ati innebunit de tot daca la 13 ani tineti cura de slabire  :w00t:  daca nici atunci nu poti sa mananci ce vrei,atunci clar cand veti avea 30 nu veti mai manca nimic.Mai bine te bagi in echipa de baschet/volei/handbal sau ce sport faci tu pe la scoala,mergi la sala o data de doua ori pe saptamana sau alearga...

#126
Ncsd

Ncsd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.06.2010
Deci daca alergam dimineata e mai bine decat daca facem asta seara? Daca da,de ce?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate