Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Receiver 5.1 Sony STR-DG520 + Incinte acustice Sony SSF-6000

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Romeo_NT

Romeo_NT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 11.01.2007
As dori sa achizitionez aceste 2 produse,dar as aprecia o parere avizata...


Attached File  L_SON_AMPL_047.jpg   67K   106 downloads

Audio/Video Receiver 5.1 canale, Putere 5x100 W, (8 ohmi, 20Hz-20kHz),
Conexiuni HDMI 1080p (2 intrari, 1 iesire),
Decodare Dolby Digital, Dolby Prologic II
Caracteristici principale:
Putere: 5x100 W
Canale: 5.1
Conexiuni:
Video RCA: Da
Video compozit: Da
Audio digitala optica: Da
Video component: Da
Audio L / R: Da
Audio digitala coaxiala: Da
HDMI: Da
Specificatii:
Tip tuner: Digital, FM/AM
RDS
Decodor Sunet: Dolby Digital
Dolby Prologic II
DTS
Raspuns in frecventa: 20 Hz - 20 kHz
Impedanta la iesire: 8 Ohm
Alte caracteristici:
Culoare: negru
Greutate: 7.7 kg
Dimensiuni: 430 x 157.5 x 318 mm
Telecomanda: Da


Attached File  L_SON_INCI_042.jpg   36.94K   97 downloads


Putere continua/maxima 180 W, Set boxe podea cu iesire pe 4 canale,
Raspuns in frecventa 40 - 50000 Hz, Tweeter Nano-Fine, Bass Reflex, Ecranate magnetic

Caracteristici principale:
Putere: 180 W
Numar cai: 4 cai
Specificatii:
Raspuns in frecventa: 40 - 50.000 Hz
Impedanta la iesire: 8 Ohm
Alte caracteristici:
Altele: ecranate magnetic
tweeter nano-fine

#2
Romeo_NT

Romeo_NT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 11.01.2007
M-am mai documentat intre timp,si despre boxe am ajuns la aceeasi parere pe care mi-o facusem de prima data:sunt de proasta calitate.
As aprecia o parere,atat pro cat si contra,despre amplificator.

#3
chicony

chicony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 11.01.2006
pai...

1. daca iei receiver 5.1 de ce iei doar 2 boxe sau invers daca iei 2 boxe de ce cumperi receiver?
2. daca vrei doar pentru muzica (stereo) nu iei receiver ci un amplificator stereo, daca vrei 5.1- filme, jocuri -  iei receiverul + sateliti + central + ..eventual subwoofer.
3. daca mai citeai pe forum putin observai ca NIMENI NU RECOMANDA SONY , PIONEER & CO (fara suparare pt posesori..) in gama asta de pret pt ca sunt aiurea.

in banii astia daca vrei pt muzica poti incerca Denon + Magnat Monitor

daca vrei pt muzica, filme, jocuri (adica 5.1, etc) un receiver decent(fara HDMI) ajunge cam la 1300-1500 ron minim!!!

eu am combinat seria Magnat Monitor Supreme (800 + 100 + 250) cu un receiver Harman Kardon AVR 137 si suna excelent

LE: si receiverul Sony e la fel...:)

Edited by chicony, 08 March 2009 - 10:03.


#4
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

View PostRomeo_NT, on Mar 8 2009, 09:53, said:

As aprecia o parere,atat pro cat si contra,despre amplificator.

View Postchicony, on Mar 8 2009, 10:02, said:

in banii astia daca vrei pt muzica poti incerca Denon [...]
Subscriu la ce-a zis chicony, daca nu iei pe viitor si restul de boxe pentru sistem 5.1, pentru filme encodate 5.1 (nu avi-uri dupa net), atunci recomand cu caldura stereo, iar in ceea ce priveste amplif-ul stereo poti merge pe o varianta SH, gasesti in banii aia ceva mai bun decat Denon-ul ala, aproape sigur, dar e bine sa ai pe cineva priceput si de incredere care sa te ajute la cumparare.
Daca insa nu suporti ideea de SH, atunci mergi mai bine pe NAD C315BEE, nu suna asa de strident pe Magnat-uri ca Denon-ul, se "pupa" mai bine cu ele.
Recomand si Magnat Monitor 880, desi nu cred ca mai gasesti decat SH... Varianta noua din seria Supreme este asta. Recomand boxele, am 880, sunt un compromis bun intre Magnat 220 (atat de discutate pe aici) si mai mult bas. Si cu niste spike-uri mult mai ascutite decat ale lor originale, puse pe monede, vei avea o dinamica surprinzatoare fata de dinainte si un bas mai scurt, mai precis. Atentie insa la pozitionare, au porturi de bass-reflex pe spate si va trebui sa respecti niste distante fata de pereti, cam minim 50cm fata de peretele din spate si minim 30 fata de peretii laterali, pentru a scoate ce e mai bun din ele... Altfel basul scurt se va transforma usor in bubuiala...

#5
Romeo_NT

Romeo_NT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 11.01.2007
Intradevar,nu pot spune ca sunt fan 5.1.Deocamdata inca prefer sunet stereo de calitate.
Aruncand o privire peste link-urile de la voi,m-ati facut sa ma razgandesc in ceea ce priveste receiver-ul de la Sony...
Atat NAD,cat si Denon,sunt convins ca sunt produse de calitate.
Tinand cont de raportul calitate/pret,m-am oprit asupra acestor doua produse :


Attached File  Denon_PMA_500AE.jpg   10.48K   96 downloads

# amplificator stereo
# putere:

    * 2 x 70W (4 ohmi)
    * 2 x 45W (8 ohmi)

# tranzistori finali de curent mare
# raspuns in frecventa pana la 100KHz
# sasiu de inalta calitate
# panou frontal din aluminiu
# Loudness
# telecomanda RC-1022 (poate controla tuner, CD-player, casetofon deck)
# 6 intrari analogice
# 2 iesiri analogice
# iesire pentru casti
# iesire alimentare (prin releu)
# dimensiuni: 434 x 121 x 337mm
# greutate: 6.5Kg


Attached File  Magnat_Monitor_Supreme_1000.jpg   8.45K   132 downloads


# boxa floorstanding, 3 cai
# putere RMS: 180W
# putere Max: 360W
# impedanta: 4-8 ohmi
# sensibilitate (1W/1m): 92dB
# raspuns in frecventa: 19Hz - 38KHz
# frecventa crossover: --- / 3500Hz
# tip incinta: bass-reflex
# diametru woofer: 3 x 6.5”
# dimensiuni: 210 x 950 x 320 mm (WxHxD)

Puterea amplificatorului e cam redusa,dar prefer sa aiba tranzistori in etajul final.
Cum credeti ca se vor potrivi?

#6
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Despre diferentele intre Magnat Monitor 880 vs 1000 s-a discutat mult, iar modelul 1000 este inferior modelului 880
http://forum.softped...t...54&start=54
http://forum.softped...howtopic=386390
Inca fac referire la seria veche deoarece sunt foarte asemanatoare cu omoloagele lor noi, deci teoretic si Magnat Monitor Supreme 1000 sunt inferioare modelului Magnat Monitor Supreme 800.
Mai bine ai alege deci MMS800 dintre cele doua, iar despre matching-ul boxe-amp am citit prin mai multe locuri ca pe Magnat NAD suna mai bine decat Denon, acum depinde ce tip de sunet preferi...
NAD are un sunet mai "dark" dar are ritm si energie. Magnaturile Monitor sunt mai dinamice si incisive si se completeaza reciproc. Amplificatoarele cu tip de sunet mai deschis si mai sclipitor, ca Denon, pot suna prea agresiv si intepat cu MM.
Anyway, mai ai alte variante, mai ales SH, consulta cu atentie arii de publicitate, si pe site-ul ala cunoscut de licitatii, si poti gasi usor vreo bijuterie din anii '80 la pret de nimic.

#7
Romeo_NT

Romeo_NT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 11.01.2007
M-ati facut sa-mi schimb radical impresia despre Sony.
Acum ma gandesc serios la Magnat Monitor 880.
Nu stiu,insa,ce diferente ar fi la auditie intre Monitor 880 si Monitor Supreme 800...
Ca si specificatii,Supreme 800 are 10 watts in plus,si 3 KHz in plus pe frecventele inalte.


Attached File  Magnat_Monitor_Supreme_800.jpg   8.02K   25 downloads


# boxa floorstanding, 2 cai
# putere RMS: 160W
# putere Max: 320W
# impedanta: 4-8 ohmi
# sensibilitate (1W/1m): 92dB
# raspuns in frecventa: 22Hz - 38KHz
# frecventa crossover: 3500Hz
# tip incinta: bass-reflex
# diametru woofer: 2 x 6.5”
# dimensiuni: 210 x 850 x 280 mm(WxHxD)


Attached File  Magnat_Monitor_880.jpg   8.18K   22 downloads


# boxa floorstanding, 2 cai
# putere RMS: 150W
# putere Max: 300W
# impedanta: 4-8 ohmi
# sensibilitate (1W/1m): 92dB
# raspuns in frecventa: 22Hz - 35KHz
# frecventa crossover: 3500Hz
# tip incinta: bass-reflex
# diametru woofer: 2 x 17cm
# dimensiuni: 210mm x 850mm x 280mm


Cineva spunea ca ar fi mai indicate boxele pe 2 cai.Care ar fi explicatia?

#8
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

View PostRomeo_NT, on Mar 8 2009, 16:16, said:

Cineva spunea ca ar fi mai indicate boxele pe 2 cai.Care ar fi explicatia?
Pe scurt, in general 2 cai vor suna mai bine decat 3 cai in aceeasi bani
Mai pe larg, explicatia o gasesti tot in primul link din cele doua de mai sus, de la pagina 1 http://forum.softped...howtopic=333809

#9
razvan2011

razvan2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.07.2007
Nu te mai lua dupa specificatii. Mai ales la produse ieftine sunt facute sa pacaleasca naivii. Daca zici ca te intereseaza un sunet stereo cat de cat de calitate eu zic sa renunti la Magnat, cel putin la seria Monitor. Incearca niste boxe de raft mai de calitate.

#10
Romeo_NT

Romeo_NT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 11.01.2007
Ce mi-ai recomanda in loc de Magnat?

A ascultat cineva incintele astea?

Attached File  Cerwin_Vega_VE_12__12_____3_way_Tower_300W_93dB_28Hz_20_kHz.jpg   37.61K   85 downloads

12'' 3-way Tower Speaker
� Power Handling: 300 watts
� Sensitivity: 93 dB
� Frequency Response: 28 Hz - 20 kHz
� 12'' Extended Throw Woofer
� 5.25 Treated Paper Cone Midrange
� 1 1/4'' Mylar Balanced Dome Tweeter with Ferro Fluid
� High Frequency Protection
� 3/4'' High Density Cabinet Baffles
� Cast Frame Woofer with Vintage Red Surround
� Legendary Cv Bass-Reflex Design in Sleek, Slim Cabinet

14.1'' x 16'' x 33''
(35.8 x 48.2 x 83.8 cm)
51 lbs ( 23.13kg)

Ce parere aveti?

#11
razvan2011

razvan2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.07.2007
Doamne fereste! Mai bine ramai la Magnat decat sa iei astea.  :D . Cam ce dimensiuni are camera in care vei asculta sistemul si ce buget ai pentru investitia asta?

#12
Romeo_NT

Romeo_NT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 11.01.2007
OK,am uitat de Cerwin Vega... :)
Camera in care vor fi asezate incintele,are 20 mp.Bugetul pe care il aloc,e de maxim 2000 lei,in care as vrea sa cuprind si un amplificator (Denon PMA-500AE).
In prezent ascult pe doua incinte rusesti Vega 25AC 109-2,iar sunetul e amplificat de un Pioneer DC-220Z (un dublu deck din 1986,de pe care folosesc doar amplificarea).
Amplificatorul are etajul final construit cu STK-uri (4178,parca...),de 2x40 Watts,si impedanta de 8-16 Ohm.
Sunt destul de multumit de calitatea auditiei,dar...se poate mai bine.

Attached File  Boxa_crop.jpg   110.45K   49 downloads  Attached File  Denumire_boxa_resize.jpg   111.69K   38 downloads Attached File  Grafic_boxa.jpg   174.32K   29 downloads

#13
razvan2011

razvan2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.07.2007
Mie imi place Denon ca firma. Am ascultat multe amplificatoare de la ei. Dar dintre Denon PMA-500 si Nad 315BEE as recomanda Nad, chiar daca e putin mai scump. Ca boxe poti sa incerci Monitor Audio, Wharfedale, Mission. Daca esti din Bucuresti, cu o auditie la Nad-ul ala pot sa te ajut si eu. Ti-am trimis un mesaj pe privat.

#14
Romeo_NT

Romeo_NT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 11.01.2007
Se poate face comparatie intre Infinity Primus 250,si Monitor Audio 880?

Attached File  Primus_250.jpg   37.02K   27 downloads

# boxe 2 cai, floor standing
# putere RMS: 75W
# impedanta: 8 ohmi
# raspuns in frecventa: 19Hz - 20KHz
# sensibilitate: 92dB (2,83V/1m)
# diametru tweeter: 19mm
# diametru difuzor joase: 13cm
# dimensiuni: 900 x 187 x 300mm
# greutate: 16kg


Si o intrebare putin off topic...Ce parere aveti de amplificatoarele (vechi),care au in etajul final STK-uri?

Edited by Romeo_NT, 10 March 2009 - 10:55.


#15
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Daca te ajuta atasez concluziile revistei AUDIO VIDEO FOTO in legatura cu sistemul de incinte Magnat Monitor Supreme in comparatie cu :
Boston Horizon MCS 100, Pure Acoustics XTI
100F+100C+100S+Sub RB 1200, Canton Movie
CD 151, Jamo A 402 HCS 5

Pot atasa si concluziile asemantoare de la alta revista in care MMS "musca" la fel de tare din Wharfedale Vardus ca si vechea serie Monitor care matura cu seria Diamond.Attached File  MonitorSupremeSet.AVFB2.09en.pdf   309.48K   123 downloads

#16
razvan2011

razvan2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.07.2007
Sa retinem faptul ca testele sunt facute de nemti. Probabil aceeasi care au rasturnat si Loganul  :D.
Lasand gluma la o parte mi se pare normal sa le placa mai mult boxele facute la ei in tara. Pentru ca sunetul ala e facut de si pentru urechile nemtilor. Daca intrii la wharfedale pe site diamond 9.1 sunt declarate boxele anului de nu stiu ce publicatie de pe la ei. Parerea mea este ca testele astea sunt extrem de subiective si nu trebuie folosite ca adevaruri absolute in luare decizii de achizitie. De curiozitate chiar o sa incerc in viitorul apropiat sa fac rost de o pereche de monitor 200 si vardus vr-100 sa vad diferentele.
In ceea ce priveste faptul ca vechea serie de la magnat monitor matura cu wharfedale diamond nici gluma nu mi se pare. Mi se pare o exagerare nesimtita a celor din departamentul de marketing de la magnat.

Edited by razvan2011, 10 March 2009 - 17:24.


#17
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Here we go again...  :D

Ideea e ca boxele Magnat au un foarte bun raport calitate-pret. Mai intra in discutie doi factori foarte importanti: sursa (CD Player / placa audio) si muzica ascultata. Acestia pot decide daca se justifica achizionarea unor boxe ce ofera foarte mult la pretul oferit, sau a unora cu niste diferente in plus percepute probabil ca subtile de majoritatea incepatorilor, dar la un pret mai mare. Depinde asadar foarte mult de factorii de mai sus.
Pana la urma tot urechea ascultatorului poate decide daca se justifica diferentele de bani pentru plusul de calitate, si ideea e ca ascultatorul sa fie multumit in momentul achizitiei de cum se aude pe muzica lui in camera lui. Ca urechea se educa in timp e adevarat, si ca in timp va invata sa aprecieze incinte mai calitative, dar mult conteaza si satisfactia din momentul cumpararii.

Deci Romeo_NT, iti poti programa niste auditii, ai mai multe showroom-uri (exemplu)
Cu Magnat va fi ceva mai greu, motiv pentru care daca vrei pot sa te invit cu placere pe la mine pentru o auditie la modelul Monitor880. Sunt pozitionate cum trebuie, am si basstraps prin camera, le-am pus spike-uri foarte ascutite cu monezi etc...  - deci le vei auzi nu foarte departe de adevaratul lor potential.

Cheers! :)

#18
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Eu iti recomand sa citesti numarul 6 al revistei Audio-Video unde MM220 sunt declarate campioane la categoria 200 euro surclasand Diamond 9.1 diferentele fiind clare la orice capitol, arhiva o gasesti aici si este in limba romana: http://www.audio-vid...;rubrica=arhiva inca ceva pretul la care se vindeau nu a depasit niciodata 100 euro perechea cu toate ca au concurat la categoria 200 euro.
Aprecierile nu apartin departamentului de marketing ci unei reviste care a facut un test comparativ nu a ridicat o oda la comanda pentru un produs in special.
Nemtii au avut intotdeauna o puternica inclinatie tehnica, nu fac aprecieri dupa impresii "artistice".Aprecierile, fitele si impresiile personale sunt apanajul popoarelor latine unde fiecare se simte buricul pamantului.
Pot sa vad un test comparativ facut de oricine din media in care MM220 sunt depasite de alte modele la categoria lor?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate