Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Amplasera indicator pentru persoanele cu handicap

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,687
  • Înscris: 13.10.2003
Am parcat pe locul obisnuit in fata blocului, insa de vineri pana azi in dreptul locului respectiv a aparut si un indicator care arata parcarea interzisa, loc rezervat persoanelor cu handicap.
Mentionez ca in blocul unde locuiesc eu cat si in cele vecine nu am cunostinta (ca sa nu zic categoric,  ca 100% nu exista asa ceva intre soferii din zona ), in plus seara este o adevarata loterie sa gasesti un loc liber la o distanta respectabila de casa, in plus (din nou) , la mica distanta sunt cateva masini abandonate (una teribil accidentata) pe care nimeni nu se gandeste sa le ridice ptr. a mai face rost de un loc de parcare...
Subliniez ca blocul este inconjurat de alte blocuri, nu exista nici un obiectiv de genul spital, hypermarket, institutie publica in preajma. Suntem doar noi, blocuri intre blocuri,  locatarii, care cautam seara disperati un loc de parcare.

In sfarsit, am parcat acolo unde parchez de obicei. Am vazut semnul cand m-am indreptat spre scara blocului... sincer am luat-o ca o gluma... chiar am intrebat o vecina ce e cu ala acolo, cine-i handicapatul...

dupa o ora ma suna alta vecina ca sunt comunitarii jos si imi lipesc amenda pe parbriz. Pana am ajuns jos, aveam lipit un acctibild care mi-a luat vreo juma de ora sa-l deslipesc cum ca am de platit amenda conform H.C.L. 371/2007, amenda de la 500-1000 de lei. Bineinteles ca ptr. a da jos acctibildul a trebuit sa-l razuiesc dupa ce in prealabil l-am immbibat cu apa. Mi-am notat ce scria pe el...

este absolut absurd ce fac astia....

sfaturi, pareri?

P.S. de unde stiau ei ca nu a parcat o persoana cu handicap?

Edited by radumiki, 01 February 2009 - 19:37.


#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
persoanele cu handicap care au loc pentru handicapati au stickere vizibile in masina in fata si in spate

#3
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,687
  • Înscris: 13.10.2003

 spare-me, on Feb 1 2009, 20:24, said:

persoanele cu handicap care au loc pentru handicapati au stickere vizibile in masina in fata si in spate

ok.

idiotii insa au ocupat insa unul dintre putinele locuri de parcare din zona cu ,,parcarea interzisa, parcare ptr. persoanele cu handicap".
de vineri pana in seara asta cand m-am gasit eu de fraier, nu a parcat nimeni acolo, chit ca au parcat pe trotuare, spatii verzi sau la sute de m de casa unde au gasit un loc de parcare.
pur si simplu, nu era nevoie sa puna semnul respectiv acolo. nu aveau nici o justificare...
ca sa nu mai zic ca la cativa m distanta sunt cateva rable accidentate sau neinmatriculate abandonate de ani de zile, care ocupa potentiale locuri de parcare ptr. ceilalti si pe care nu le-au vazut comunitarii...
probabil e prea multa bataie de cat cu ele...

amenda o voi plati, ptr. ca nu e mare branza, in plus, eu nu sunt dator nimanui... insa analizez sincer cum sa actionez la randul meu ptr. a amenda cretinatatea celor ce au pus semnul respectiv acolo.

#4
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Teoretic trebuie asigurat un % din nr total de locuri de parcare persoanelor cu handicap, dar daca la noi in tara numarul de vehicule adaptate persoanelor cu handicap e foarte mic are vreo justificare o astfel de masura? Eu cred ca nu.

M-am uitat la cele 2 Kaufland din oras, cam 5-6 locuri de parcare fiecare, in 10-15 vizite am vazut numai masinile angajatilor si cate un taximetrist si atat. Nimic cu semne sau adaptari speciale.

#5
mbseb

mbseb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.03.2009

 radumiki, on Feb 1 2009, 20:22, said:

Am parcat pe locul obisnuit in fata blocului, insa de vineri pana azi in dreptul locului respectiv a aparut si un indicator care arata parcarea interzisa, loc rezervat persoanelor cu handicap.
Mentionez ca in blocul unde locuiesc eu cat si in cele vecine nu am cunostinta (ca sa nu zic categoric,  ca 100% nu exista asa ceva intre soferii din zona ), in plus seara este o adevarata loterie sa gasesti un loc liber la o distanta respectabila de casa, in plus (din nou) , la mica distanta sunt cateva masini abandonate (una teribil accidentata) pe care nimeni nu se gandeste sa le ridice ptr. a mai face rost de un loc de parcare...
Subliniez ca blocul este inconjurat de alte blocuri, nu exista nici un obiectiv de genul spital, hypermarket, institutie publica in preajma. Suntem doar noi, blocuri intre blocuri,  locatarii, care cautam seara disperati un loc de parcare.

In sfarsit, am parcat acolo unde parchez de obicei. Am vazut semnul cand m-am indreptat spre scara blocului... sincer am luat-o ca o gluma... chiar am intrebat o vecina ce e cu ala acolo, cine-i handicapatul...

dupa o ora ma suna alta vecina ca sunt comunitarii jos si imi lipesc amenda pe parbriz. Pana am ajuns jos, aveam lipit un acctibild care mi-a luat vreo juma de ora sa-l deslipesc cum ca am de platit amenda conform H.C.L. 371/2007, amenda de la 500-1000 de lei. Bineinteles ca ptr. a da jos acctibildul a trebuit sa-l razuiesc dupa ce in prealabil l-am immbibat cu apa. Mi-am notat ce scria pe el...

este absolut absurd ce fac astia....

sfaturi, pareri?

P.S. de unde stiau ei ca nu a parcat o persoana cu handicap?

astazi am patit si ceva foarte asemantor;  
mi-am gasit locul marcat "INCHIRIAT ADP" si cu NR.1 + o hartie in geam in care eram rugat sa nu mai parchez pe locul ala ca e "rezervat pt handicap"; am sa merg maine la ADP sa ma lamuresc; sunt curios daca in cazul tau s-a rezolvat in vreun fel. Multumesc anticipat!

#6
gsteph

gsteph

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 24.03.2005
hai sa incerc sa explic si din pozitia celelalta, "H"... poate pricep si cei care se simt deranjati de situatia asta, locuri de parcare rezervate pentru persoane cu handicap.

persoanele cu dizabilitati, handicap grav sau accentuat, au prioritate la repartizarea locurilor de parcare, in vecinatatea domiciliului. se specifica destul de clar in legea 448/12.2006, art. 64. ADP-ul fiind administratorul, se ocupa de chestia asta.

intai vreau sa precizez ca este gresita asocierea care se face cu autovehicul modificat si adaptat handicapului, sau cu scaunul cu rotile, s.a.m.d... pentru cazurile astea se da gratuitate la loc de parcare.

eu sunt intr-o astfel de situatie, sigur mult mai fericita decat a altora cu probleme mult mai mari.
eu am handicap accentuat cod 9 (boli rare, "boala oaselor de sticla" sau maladie Lobstein), cod boala M40 (dorsopatii). astia de la ANPH, comisia de expertiza, au cam ametit-o aici, dar aici e alta poveste...
pe scurt: risc ridicat de fracturi ale oaselor (membrele inferioare in cazul meu, ca acolo e localizata maladia), prin traumatism sau stress mecanic prelungit ("fracturi spontane"). prin urmare nu am nevoie nici de scaun cu rotile si nici de masina modificata (comenzi manuale), dar trebuie sa evit efortul fizic, si sa reduc situatiile cu risc de traumatism (alunecat pe gheata/zapada, impiedicat de T-urile din parcari, denivelari in teren, astea sunt cateva exemple). chestia cu dorsopatia (cifoscolioza) este o consecinta (tipica) a maladiei, si intervine si ea intr-un fel, dar nu are sens sa detaliez.
cu toate astea, se intampla deseori sa fiu dintre cei care cedeaza un loc pe scaun pentru ca asa e civilizat...

un alte exemplu ar fi cei cu deficiente respiratorii sau cardiace, care nu pot sa faca efort prelungit.

masina pentru mine (si altii) e o necesitate si nu un lux. transportul in comun nu ofera siguranta suficienta (mai sus am explicat un pic), si eu deja am un precedent nefericit cu RATB.

dupa aproape 3 ani de incercari, am obtinut de cateva zile, un loc de parcare in spatiu nou, amenajat de curand de catre ADP.
locul asta e ocupat de o masina si eu acum incerc cu frumosul sa lamuresc proprietarul sa il elibereze, si o sa am rabdare suficienta cu el.
deocamdata ii las un bilet la stergatorul de parbriz. o sa vad mai departe, dar probabil ca o sa apelez la cei abilitati (politie, ridicari auto, etc... info se gaseste pe acest forum)

eu ma intreb insa cat de "capos" poate sa fie proprietarul masinii in cauza. si cam cat se extinde "caposenia" asta la ceilalti proprietari (si utilizatori) de masini? retoric.

pentru ca am trecut prin toate situatiile cu parcarea pe unde se poate, cu ridicat stergatoare, pliat oglinda retrovizoare, bilet de amenintari, cu bilet lasat de mine (tel mobil si fix, adresa, interfon) urmat totusi de avertisment pe ton mai mult sau mai putin amenintator...
apogeul a fost de curand cand mi-au ridicat masina (rutierii si firma abilitata) din fata unui sediu de primarie de sector (institutie de inters public!) care nu are locuri de parcare "H", sau altfel de parcare, ori daca o exista nu e semnalizata ("oprire interzisa, vezi parking acolo). ce face in situatia asta o persoana cu handicap care chiar e in scaunul cu rotile dar trebuie sa mearga la primarie?

si apopos de chestia asta cu ridicarea masinii, sa traiasca si politia rutiera! sa o strangi bine, bine de tot in brate, pana...

#7
gsteph

gsteph

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 24.03.2005
din pacate nu mai pot sa editez, si revin cu un reply.

ii datorez scuze proprietarului masinii care ocupa locul de parcare care mi-a fost repartizat. se pare ca omul a inteles, si a procedat civilizat. voi incerca sa aflu cine e si sa ii multumesc pentru promptitudine. am gasit acum 1 ora locul eliberat.

in al doilea rand, imi cer scuze pentru ca e posibil ca printre cei numiti de mine "caposi" pot sa fie persoane neinformate, sau pur si simplu nu au avut contact cu probleme de genul asta (H). adica nu e vorba neaparat de rea vointa...

Edited by gsteph, 01 April 2009 - 13:38.


#8
suntzutzu

suntzutzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.03.2010
justificarea este asta: "Toate spatiile de parcare organizate vor avea rezervate si semnalizate prin semnul international
minimum 4% din numarul total al locurilor de parcare, dar nu mai putin de doua locuri pentru parcarea
gratuita a mijloacelor de transport ale persoanelor cu handicap (art. 16 NP 051/2000 aprobat prin Ordinul 649/2001)"
sper ca ti-am raspuns nelamuririi... din pacate sunt prea putine reguli care se respecta din domeniul protectiei persoanele cu handicap. ala nu era locul tau de parcare, era un loc de pe domeniul public, tu doar te-ai suparat pentru ca acolo te obisnuisei sa parchezi

#9
zdraveius

zdraveius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.01.2007

 radumiki, on 1st February 2009, 19:22, said:

Am parcat pe locul obisnuit in fata blocului, insa de vineri pana azi in dreptul locului respectiv a aparut si un indicator care arata parcarea interzisa, loc rezervat persoanelor cu handicap.
Mentionez ca in blocul unde locuiesc eu cat si in cele vecine nu am cunostinta (ca sa nu zic categoric,  ca 100% nu exista asa ceva intre soferii din zona ), in plus seara este o adevarata loterie sa gasesti un loc liber la o distanta respectabila de casa, in plus (din nou) , la mica distanta sunt cateva masini abandonate (una teribil accidentata) pe care nimeni nu se gandeste sa le ridice ptr. a mai face rost de un loc de parcare...
Subliniez ca blocul este inconjurat de alte blocuri, nu exista nici un obiectiv de genul spital, hypermarket, institutie publica in preajma. Suntem doar noi, blocuri intre blocuri,  locatarii, care cautam seara disperati un loc de parcare.

In sfarsit, am parcat acolo unde parchez de obicei. Am vazut semnul cand m-am indreptat spre scara blocului... sincer am luat-o ca o gluma... chiar am intrebat o vecina ce e cu ala acolo, cine-i handicapatul...

dupa o ora ma suna alta vecina ca sunt comunitarii jos si imi lipesc amenda pe parbriz. Pana am ajuns jos, aveam lipit un acctibild care mi-a luat vreo juma de ora sa-l deslipesc cum ca am de platit amenda conform H.C.L. 371/2007, amenda de la 500-1000 de lei. Bineinteles ca ptr. a da jos acctibildul a trebuit sa-l razuiesc dupa ce in prealabil l-am immbibat cu apa. Mi-am notat ce scria pe el...

este absolut absurd ce fac astia....

sfaturi, pareri?

P.S. de unde stiau ei ca nu a parcat o persoana cu handicap?

Cand spui "handicapat" te gandesti la cineva imobilizat intr-un scaun cu rotile? Este singura dizabilitate care iti vine in minte? Din pacate pentru cei care sunt vizati, handicapurile sunt de mai multe feluri, vizibile sau nu. Cum spunea cineva mai sus, boala oaselor de sticla nu se vede, dar exista. Afectiuni ale inimii, ale plamanilor, diabetul samd pot fi incadrate in grad de handicap. Acesti oameni nu au voie sa faca efort - de aici si conditia ca locurile rezervate sa fie cat mai aproape de domiciliu. Nu este obligatoriu insa ca persoana cu handicap sa fie proprietara masinii care o transporta si pentru care s-a rezervat locul de parcare. Te poti gandi la afectiunile care exista, dar care nu se vad facand o paralela cu 3 exemple simple: aerul pe care il respiri, curentul electric pe care il folosesti sau forta gravitationala care te tine cu picioarele pe pamant exista... dar nu se vad. Macar in sensul asta sa fie si in Romania o firimitura de civilizatie - amenajarea de parcari si revervarea locurilor pentru persoane cu handicap. autoritatile sa zicem ca se misca intr-o directie buna. Soferii insa mai au un drum lung de parcurs pana sa se civilizeze. Iar aceasta civilizatie trebuie sa fie trasatura a educatiei, nu frica de amenzi. Oricine poate ajunge, la un moment dat al vietii, persoana cu handicap. Toleranta, intelegere, respect pentru semenii nostri aflati in situatii dificile sunt notiuni straine pentru majoritatea dintre noi. Exemple sunt nenumarate. Soferi care iau la bataie batrani care nu traverseaza mai repede, soferi care claxoneaza in nestire pe cineva care incearca sa-si impinga masina, soferi care nu dau doi bani pe semnificatia indicatorului Parcare rezervata samd. Soferi = oameni.

#10
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 10.09.2005

 zdraveius, on 25th April 2010, 16:35, said:

Cum spunea cineva mai sus, boala oaselor de sticla nu se vede, dar exista.

Crede-ma ca se vede al naibii de bine, cauta pe net despre aceasta boala si o sa vezi ca acel om nu se dezvolta normal.

#11
armando_16v

armando_16v

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.05.2010
nu si daca este vorba de o boala fictiva in acte cum sunt peste 40% din handicapatii nostri din romania. ii vezi cu legitimatii puse in parbriz se dau jos mai bine decat oricare alt om sanatos din masina.

si eu am incasat o amenda azi ptr ca am parcat pe un loc dinasta azi dar pur si simplu ca nu am vazut...semnu era intre 2 copaci si asfaltu ingropat in noroi sa se mai vada ceva...ptr ca toata strada se parcheaza pe spatiu verde care nu mai e demult verde ci doar noroios.
si proprietarul locului (adica handicapatul) a binevoit sa sune repede la politie sa i fie eliberat locul pana ajunge el acasa cu luxosul sau passat

Edited by armando_16v, 04 March 2012 - 22:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate