Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

DAB în România.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
734 replies to this topic

#55
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
adaugati pe langa DVB-uri si DAB-ul ca sa fie si mai super .. :)
in seara asta dab-ul din bucuresti a atins maxim 9 nivele din 10 .. daor de cateva ori in rest se mentine 9/10
21:02

#56
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Programele Romantic FM si ProFM nu mai sunt transmise pe emitatorul T-DAB din Bucuresti deoarece Societatile GMC, respectiv MediaPro, au reziliat contractele cu societatea noastra. Alte programe de radio pot fi transmise, doar dupa obtinerea licentelor de la CNA si incheierea unor contracte intre societatile care produc respectivele programe si Societatea Nationala de Radiocomunicatii.

#57
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
foarte tare lume , a 4 zi cand dau de DAB romania luand fara antena semnalul in casa sub elevatia emitatorului adica 71M si in casa ne avand deschidere cu nord ci cu sud .. bun deci daca asta va emite asa , faci dx cu el oriunde ..
apropo daca ar da cu 10kw cu DAB cred ca [nu exagerez][ dar din lehliu il voi vedea cu vreo 4 nivele din 10

Edited by Zvartoshu, 24 March 2009 - 14:43.


#58
Aurellyan18

Aurellyan18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 13.12.2006
lamuritima si pe mine cu ceva va rog. am un tuner avermedia  hibrid super 007 capabil sa reptioneze analog tv + dbv-t si radio fm + digital.
In bucuresti eu nu am prins si nici nu prind nici un post de radio digital. imi trebuie vreun soft mai special pentru dab-t???

#59
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
SA STIE sa decodeze DAB cu semnale RAW .. adica deschise fara pid audio , evident ca in ro .. tie iti trebuie sa ii dai 223.936mhz si sa scoti sarma pe geam deci ceva pana la 1.5m si cand ajungi la decoadare .. vezi cum se manifesta ca scrie pe ecran , dai auto station list si o ia la cheie .. daca e setezi DRC 0 si nu 1 .. si enter sau select

Spoiler


noutati pentru cei interesati

deci pe info data .. nouati care acu le vad :
radio 21 fm cpt
varied speech
herastrau buc
01:12_25-03-2009
12A_223.936
192kbps_stereo

Edited by Zvartoshu, 25 March 2009 - 01:15.


#60
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
si mai bine .. fara antena 21 are 2 nivele si se misca catre 3 si se poate intelege ce canta de shorovaiala
cu antena de canal 10 de tv cu bucla realizata exact pe canal si chiar dipolul debitat si indoit la capete corespunzator  imi da 8/10 nivele non stop de reo 2 zile
error signal 12a2A - 8-11 foarte mica ..

Edited by Zvartoshu, 25 March 2009 - 12:02.


#61
ghyo

ghyo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 698
  • Înscris: 16.01.2005
Zvartoshu, poti adauga numelui acestui topic si HD Radio. Adica sa se numeasca DAB + HD Radio. Nu scrii degeaba, promit, dar sa fie scris, chiar daca nu transmite nimeni acum. Postul asta poti sa-l stergi, e doar informativ, pt voi.

Edited by ghyo, 02 April 2009 - 22:40.


#62
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,752
  • Înscris: 07.04.2006

View Postghyo, on Apr 2 2009, 23:39, said:

Zvartoshu, poti adauga numelui acestui topic si HD Radio. Adica sa se numeasca DAB + HD Radio. Nu scrii degeaba, promit, dar sa fie scris, chiar daca nu transmite nimeni acum. Postul asta poti sa-l stergi, e doar informativ, pt voi.
O.K., s-a făcut.

#63
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
si HD si XDR .. merg pe aceeasi zona curand

#64
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
14.05 - problema in dab bucuresti , 1 la mana
semnalul scap de sub putere adica vine in rafale si smetru da de la 4 la 8 nivele si 21 floscaie face patratele audio ! :lol:

#65
Cognac

Cognac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.12.2006
Sunt foarte curios ce vor face posturile noastre de radio in privinta numelui, atunci cand se va trece de la FM  la DAB... Cum va suna Europa DAB sau PRO DAB... nu mai zic de KISS DAB :D

#66
xsol

xsol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 16.07.2008
Sa sti ca m-am gandit si eu la asta, cred ca ramane doar numele, Radio Europa, Radio Kiss,  sau unele poate devin mai englezesti "Kiss reidio"

#67
TheAlphonso

TheAlphonso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 18.11.2005
Si totusi, care ar fi setarile necesare pt. a ne acorda pe frecventa respectiva 223936 kHz? Ce transponder, pe ce frecventa, etc....
Exista cineva cu un receptor hybrid analog + digital care sa fi reusit sa prinda ceva pe DAB. Mentionez ca am Winfast DTV Dongle H de la Leadtek.
E vreo diferenta intre DAB si DVB-T radio?

#68
ghyo

ghyo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 698
  • Înscris: 16.01.2005

View Postxsol, on 30th May 2009, 23:40, said:

Sa sti ca m-am gandit si eu la asta, cred ca ramane doar numele, Radio Europa, Radio Kiss,  sau unele poate devin mai englezesti "Kiss reidio"


fiti seriosi, n-o sa schimbe nimeni numele :)

#69
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
care era nod in papura pe vremuri care zicea ca nu se poate sporaidc sus pe 180mega .. nu mai tin minte .. parca beavix sau nu mai stiu care sorin70 sau unu care nu sa pupat bot in bot cu realitatea asta
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/noOMdcGAlfM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#70
Golem

Golem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 17.01.2004
Cum ar fi fost copilaria noastra, daca ne-am fi nascut in era DAB??? cu un cartof, o dioda EFD108, o casca telefonica, la 9 ani iti faceai un radio , legai o sarma de 10 m, si auzeai un post de radio...cu doi-trei tranzistori pe o bucatica de pertinax, aveai doua posturi, selectabile cu un cond variabil de la un radio pe lampi,,,vreti o lume fara MAGIE, unde totul sa fie comert, bani cipuri fierbinti, si secrete stapanite doar de ingineri de clasa zero???alegeti DAB...alegeti sclavia si nestiinta.Alegeti banul si dominatia lui absoluta... :cursing:

#71
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
noi macar am mai prins , dar noi ce filmulete strangem facem un bine sa le aratm la copii nostri sa le aratam cum era tv la noi si cum era radio , nu ca digitalu sa se vada perfect in orice conditie, sau sa se auda perfect . Subscriu ce zici

Edited by Zvartoshu, 29 June 2009 - 03:55.


#72
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
dabu lu herastrau ala :D
radio 21 se aude slab si uneori deabia se aude de la cata submodulatia are
romaniile se aud bine in afara de bucuresti care are sunetu mp3 la 96 si streamul de dab la 192 ,adica e sunet aiurea pe stream calumea

calitatea semnalului de acoperire  ۳ mult mai mare , adica 3 nivele fara antena , adica am scos antena din surub , si 6 nivele cu o antena de 56cm , cu antena de pe casa 8 nivele din 8 adica maxim , deci 1kw par sau 1.5kw are pe sigur

Edited by Zvartoshu, 01 July 2009 - 00:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate