Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

cum scap de grasime de pe abdomen

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
doxxx

doxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.06.2008
Salut, am si eu o intrebare, cum as putea sa scap de grasimea de pe abdomen, mai ales de cea de sub buric, pipetu arata bine , practic innot de 1 luna , astept sfaturi/pareri/sugestii. MS!

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postdoxxx, on Dec 14 2008, 21:55, said:

Salut, am si eu o intrebare, cum as putea sa scap de grasimea de pe abdomen, mai ales de cea de sub buric, pipetu arata bine , practic innot de 1 luna , astept sfaturi/pareri/sugestii. MS!

Continui sa mergi la inot. Alegi cu grija ca bagi in tine si dormi destul.

#3
maryany1906

maryany1906

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.01.2008
salutare tuturor!am 22 de ani si in 'tinerete' am avut muschii abdominali foarte dezvoltati.Timpul a trecut si ma vad acum cuceva tesut adipos(adica burtica...:D).Intrebarea mea este:Daca ma apuc din nou de exercitii abdominale voi arde grasimea si apoi imi voi remodela muschii abdominali, sau doar imi voi tonifia muschii abdominali si grasimea e posibil sa nu se arda...astept si io parerile celor in masura sacomenteze acest aspect.deasemenea orice sfat este binevenit.mentionez ca am 1,70 m si 74 kg....o zi buna tuturor.

#4
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
Grasimea ramane tot acolo , doar cu abdomenele nu faci nimic.
Regim , eventual niste alergat..

#5
maryany1906

maryany1906

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.01.2008
mersimersi...insa nu imi ex-plic explic in ce masura alergatul influenteaza intr o maniera transanta arderea grasimii de pe abdomen...in fine....salutari

#6
coolsport

coolsport

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.04.2006
Grasimea se reduce in mod proportional de pe toata suprafata corpului, nu din anumite zone cu precadere.Asa ca fa exercitii , ai grija ce mananci si vei slabi si de pe abdomen.

#7
Wiz69

Wiz69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.04.2006
Salut.

Eu am avut 102 Kg. In tineretea mea am avut si eu abdomen plat cu "patratele" dar cu timpul nu am mai dat importanta la ce mananc si...... am ajuns intr-un hal de nedescris:
- burta imens de mare
- pantaloni nici nu gaseam sa imi cumpar. Trebuia sa caut pentru ca purtam 40.

In octombrie anul trecut m`am hotarat sa slabesc. Asa am si facut .... am renuntat aproximativ la 50% din alimentatie. Daca inainte consumam in jur de 3000-3500 Kcal/ zi, am trecut radical la 1000-1300 Kcal/zi. Asa am reusit sa ajung la greutatea de 79 kg.
Daca vi se pare de necrezut va spun cu sinceritate ca asa a fost.


Acum am inceput sala , mai alerg, abdomene fac pana nu mai pot. In fiecare seara si cu program mixt. Adica nu fac un singur fel de abdomene ci mai multe feluri de exercitii.
Problema este aceeasi ca si a ta. Nu pot scapa de "colacel", adica partea din josul burtii. De la abdomene am observat ca s`au intarit foarte mult, dar de partea de tesut adipos nu pot scapa.

Daca cineva stie cum se poate scapa va rog si eu ca si colegul de forum sa ne dati un sfat.

Vreau sa mentionez ca inca mananc "curat", fara grasimi, cu cap.

Va multumesc !

#8
coolsport

coolsport

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.04.2006
@Wiz69 cred ca in cazul tau este si pielea care nu si-a revenit si inca atarna, ca si in cazul femeilor care au nascut si raman cu acea burta de dupa.Din ce am mai auzit discutii o solutie ar fi chirurgia plastica. Cred ca tu trebuie sa mai ai rabdare sa vezi cum mai evolueaza , totusi din octombrie n-a trecut mult timp .

Acea grasime "veche" se da foarte greu jos si dureaza pana o arzi si cum am mai spus cred ca perseverenta este singura solutie + mentinerea ritmului de viata si alimentatie sanatos.

Lucreaza-ti tot corpul, nu numai abdomenul, ia-ti macar o luna un antrenor personal care sa te invete miscarile corecte si sa-ti faca un program.

Mi se pare  ca mananci prea putine calorii.Nu stiu exact  cat efort faci dar eu zic ca echilibrul si pasii mici ajuta mai mult decat pasii mari si radicali, care de multe ori te pot trage inapoi si cu fizicul si cu sanatatea.Nu elimina de tot grasimile din alimentatie.Citeste despre grasimile sanatoase indispensabile functionarii corecte.

Sa ne tii la curent cu evolutia lucrurilor.

#9
Vidike

Vidike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 31.07.2006

View PostWiz69, on Mar 12 2009, 22:57, said:

In octombrie anul trecut m`am hotarat sa slabesc. Asa am si facut .... am renuntat aproximativ la 50% din alimentatie. Daca inainte consumam in jur de 3000-3500 Kcal/ zi, am trecut radical la 1000-1300 Kcal/zi. Asa am reusit sa ajung la greutatea de 79 kg.
Daca vi se pare de necrezut va spun cu sinceritate ca asa a fost.

Nu e de necrezut, pentru ca nu ai cum sa slabesti in cazul asta. Prostia e ca pierzi si masa musclara reducand asa de drastic caloriile. Cum a spus si coolsport, ar trebui sa consumi mai multe calorii. Pentru tine 2000, chiar peste 2000 ar fi ok, mai ales daca faci sala si alergi. Nu te baza doar pe abdomene sa scapi de grasime, conteaza dieta enorm de mult.

#10
fkn0wned

fkn0wned

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 05.08.2008

View PostVidike, on Mar 19 2009, 19:12, said:

Nu e de necrezut, pentru ca nu ai cum sa slabesti in cazul asta. Prostia e ca pierzi si masa musclara reducand asa de drastic caloriile. Cum a spus si coolsport, ar trebui sa consumi mai multe calorii. Pentru tine 2000, chiar peste 2000 ar fi ok, mai ales daca faci sala si alergi. Nu te baza doar pe abdomene sa scapi de grasime, conteaza dieta enorm de mult.

Dupa ce o sa scape de zeci de kg o sa isi dea seama de ce mi-am dat eu cand eram mai usor cu 28kg.....aproape tot ce am facut s-a dus ,masa musculara si ca ramane o scandura.Daca a slabit atat pri infometare eu cred ca aproape jumatate sau daca nu mai mult din kg alea au fost masa musculara.

Edited by fkn0wned, 19 March 2009 - 19:50.


#11
Vidike

Vidike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 31.07.2006
"Nu e de necrezut, pentru ca nu ai cum sa NU slabesti in cazul asta" am vrut sa spun.

View Postfkn0wned, on Mar 19 2009, 19:49, said:

Dupa ce o sa scape de zeci de kg o sa isi dea seama de ce mi-am dat eu cand eram mai usor cu 28kg.....aproape tot ce am facut s-a dus ,masa musculara si ca ramane o scandura.Daca a slabit atat pri infometare eu cred ca aproape jumatate sau daca nu mai mult din kg alea au fost masa musculara.
Da, si tampenia e ca in cazul asta, parca mai accentuata pare grasimea.

#12
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
exact. prin infometare se consuma muschii prima data, fiind mult mai la indemana decat grasimile.
in primul si-n primul rand, pt metabolizarea grasimilor organismul are nevoie de ALBUMINA.
gasiti si vedeti voi in ce se gaseste (hint: in ce se renunta cand se fac curele de slabire). foarte important in metabolizarea grasimilor este si calciul.
si eu recomand alergatul pt burtica dar atentie la varsta si kg.
parerea mea este ca daca ai peste 30 de ani, nu ai mai alergat de cel putin 10 ani si ai peste 100 de kg mai bine rai gras decat sa alergi. vei gasi alte solutii de slabit care sa nu-ti nenoroceasca articulatiile. pe viata!

#13
maryany1906

maryany1906

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.01.2008
mai sincer nu stiu cat de buna e solutia cu alergatul.o sa incerc insa sa mi pun si ceva gen punga(celofan) in zona abdominala care sa creasca acea cantitate de transpiratie atunci cand fac efort....ca practic grasimea e formata din apa,right?in rest ce sa zic...dupa 3 saptamani de eforturi la sala si alergat pe aparate se vede putin de tot diferenta.....dar e un inceput nu?

#14
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
wrong!

apa pierduta cu punga aia creeaza un mic dezechilibru pe care organismul il regleaza la prima cana de apa bauta.
nu imi vina sa cred ca lumea inca mai crede in chestii dintr-astea :D

la fel si sauna. te ajuta pe moment sa scazi in greutate iar cand bei apa pui la loc.

dupa voi, cand slabesti mai mult?
cand stai la frig sau la cald? adica cand organmismul pierde caldura si trebuie sa accelereze arderile ca sa compenseze sau cand stai la cald si nu pierde caldura?

inca ceva...
ce mediu absoarbe mai multa caldura? apa sau aerul? ati inteles de ce se slabeste la inot?
creste metabolismul pt ca asigura temperatura corpului ;)

#15
Baphomet

Baphomet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,440
  • Înscris: 15.06.2008

View Postcoolsport, on Mar 8 2009, 09:05, said:

Grasimea se reduce in mod proportional de pe toata suprafata corpului, nu din anumite zone cu precadere.
Nu. Unele zone sunt predispuse la a retine stratul adipos, fata de altele. Am un coleg in club care slabeste mai mult decat vizibil peste tot, dar numai pe coapse, nu.


View Postundercoverbrother, on Mar 20 2009, 11:28, said:

prin infometare se consuma muschii prima data
Nu chiar. Depinde de efortul asociat cu infometarea si fara indoiala de tipul somatic/metabolic. Infometarea trebuie facuta pe zona de lipide/glucide si nu de proteine.
Deci poti face foame pe zona amintita, dar consumand proteina de calitate in ratii corecte, pierzi doar grasimea. Formula se aplica pt competitiile de culturism.

Edited by Baphomet, 20 March 2009 - 22:48.


#16
maryany1906

maryany1906

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.01.2008
vreau sa ii intreb pe cei care se duc la sala regulat cam care ar fi metodele de automotivare pt a face asta zi de zi(ma rog cu 1pauza,2 pe saptamna)

#17
Vidike

Vidike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 31.07.2006
Eu am ceva filme sau clipuri pe youtube la care ma mai uit cateodata, dar nu neaparat pentru motivatie ci pentru ca sunt pasionat de asta. Chiar joi nu aveam chef deloc sa merg, cred ca am stat pe gandui vreo ora daca sa ma duc sa nu ma duc, incepeam sa imi spun ca mai bine stau acasa, ca sunt prea obosit, ca nu are rost sa merg. Eh, pana la urma am mers, si a fost foarte bine, am lucrat foarte intens cat am stat. Gandeste-te ca e mai bine sa mergi si sa lucrezi acolo o ora, decat sa stai acasa sau altceva. 60 de minute nu e foarte mult

#18
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,721
  • Înscris: 06.07.2005

View Postmaryany1906, on Mar 23 2009, 08:43, said:

vreau sa ii intreb pe cei care se duc la sala regulat cam care ar fi metodele de automotivare pt a face asta zi de zi(ma rog cu 1pauza,2 pe saptamna)

Fixeaza-ti o tinta: Vreau sa slabesc x kg, vreau sa am bratul de x cm, etc. La sala vei vedea pe altii mult mai avansati ca tine: " Vreau sa ajung ca ala, vreau sa fac cu cate greutati face si celalalt, uite cat de mic e ala si totusi ce greutati ridica ". Du-te si vezi cum e atmosfera la antrenament, imprieteneste-te cu lumea, cere sfaturi. Vei fi acceptat de multi foarte usor daca arati ca esti ambitios

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate