Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Construire mansarda

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
kabul

kabul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.02.2005
In primavara as vrea sa ma apuc sa mansardez casa. Poate cineva sa-mi spuna ce implica asta (in afara de faptul ca trebuie mai intai sa consolidez si sa renovez casa...), cam ce costuri sunt, care sunt cele mai bune materiale ce ar trebui folosite, ce acte sunt necesre. Multumesc pentru ajutor!

#2
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Prima oara trebuie sa scoti certificat de urbanism in care primaria iti spune de ce ce avize ai nevoie.
Iti trebuie releveul casei, dupa aia expertiza tehnica de la un inginer care sa stabileasca daca trebuie consolidari, dupa aia proiect de arhitectura pt mansarda --> cu astea trebuie sa obtii avizul ISC (inspectia de stat in constructii).  Dupa asta se face PAC (proiect pt autorizare) si se depune la primarie.
Cate etaje are casa, din ce e construita, din ce an, care e structura de rezistenta? Pt mansarda io as merge cu o compartimentare cu pereti usori (rigips) si niste veluxuri...
Bineinteles ca toata alegatura o poate facu un arhitect...
Io ti-as putea  face proiectul da n-am inca drept de semnatura :(

Edited by renderman, 03 February 2005 - 13:45.


#3
kabul

kabul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.02.2005
Merci de raspuns? Dar eu vreau pereti usori doar in interior. Pe exterior ce sfaturi imi puteti da? Vreau sa fie super izolata atat termic cat si fonic. Si de acoperis ce-mi puteti spune? Care e cea mai buna solutie? Nu si-a facut nimeni de curand o mansarda sau un etaj sa-mi poata spune cam la cat ajunge? Ca nu prea dispun de bani   :huh: . Plus ca din pacate mai trebuie sa consolidez si casa (sa fac centura stalpi de sustinere) si nici asta nu stu cat imi ia, da am inteles ca e foarte scump....

#4
avocatpro

avocatpro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.11.2004
În primul rand iti trebuie autorizatie de construire. Ca sa obtii asta, mai intai iti trebuie facuta o expertiza a structurii de rezistenta existenta.
Ca materiale, iti recomand BCA+ polistiren, nu din ala de la ambalaje, e special pentru izolatii.
Acoperis fie din tabla zincata, fie Lindab. (sunt mai ieftine ca pret si montaj) Se pot pune si diverse materiale izolatoare.
Ca pret, undeva intre 350-400 euro/mp, cu toate cheltuielile si finisajele.(nu de lux)

#5
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Looool Mare atentie...autorizatia de constructie COSTA....e posibil sa poti evita acest lucru(TAXE ABERANT de MARI) daca ceri o autorizatie de reparatie!
Vecinul meu asa a reusit sa faca inca un etaj si cind au venit inspectorii nu au avut ce sa-i faca ...avea vecini invidiosi:)

#6
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
daca vrei sa o faci fara stres, urmezi cele spuse de renderman. varianta a doua, care presupune ceva sange-n ... sau o pila pe unde trebuie, e cea spusa de aiwaman.

din punct de vedere al solutiei constructive, pentru cel mai mic pret, dincolo de orice discutie, iti recomand:

o supra-inaltare de aprox 1-1,5 m, sarpanta cu scaune "A", invelis ondulin, izolatie intre capriori din vata minerala, un geam-doua velux sau tip velux, tavan si pereti despartitori gips-carton.
pret estimativ final: cel mai mare dintre
- 250-300 eur/mp. suprafata locuibila
- 180-200 eur/mp suprafata desfasurata acoperis

preturile sunt estimativ maximale.

ca idee, uita-te si pe aci:
http://forum.softped...showtopic=43275

Edited by as xxl, 11 February 2005 - 23:47.


#7
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

AIWAMAN, on Feb 9 2005, 15:31, said:

Looool Mare atentie...autorizatia de constructie COSTA....e posibil sa poti evita acest lucru(TAXE ABERANT de MARI) daca ceri o autorizatie de reparatie!
Vecinul meu asa a reusit sa faca inca un etaj si cind au venit inspectorii nu au avut ce sa-i faca ...avea vecini invidiosi:)

<{POST_SNAPBACK}>

Eh costa taxa de autorizarie care parca e 1% din valoarea estimata, care pt mansarde este parca 50% din 7.200.000/mp, nu mai stiu sigur cat se scade la amansarde, oricum pt etaje normale se ia valoarea de 7.200.000 lei/mp suprafata construita (util+pereti)

#8
Sorrow

Sorrow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 11.03.2004
hmm...locuiesc la ultimul nivel al unui bloc tip vila...si acum 2 ani am mers cu o hartiutza si am cules  semnaturi de la vecinii de sub mine cu care imparteam suprafata podului...norocu meu ca din 3 doar 1 a avut pretentii si i-am lasat o camaruta sa-shi depoziteze vekituri..dupa care am trecut la treaba...am ajuns la primar care m-am trimis acasa sa-mi vad de treaba mea ca nu`l deranjeaza cu nimic..sa ma duc sa-mi fac izolatia prin mansarda si sa-mi reamenajez spatiu de deasupra capului...am mai trantit un balcon peste cel de la bucatarie unde am instalat o scara...am sa revin cu poze...

materiale: lemn mult uscat neaparat, cuie :), si diverse izolatii si hidroizolatii ;)

#9
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Varianta cu compartimentare pereti din rigips asigura un confort fonic ? Adica nu se aude dintr-o camera in alta ?

#10
el_bandito

el_bandito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 07.07.2006

 AIWAMAN, on Feb 9 2005, 16:31, said:

Vecinul meu asa a reusit sa faca inca un etaj si cind au venit inspectorii nu au avut ce sa-i faca ...avea vecini invidiosi:)

e posibil sa fac personal inca un etaj? Adica sa imi mai fac o locuinta sus ?

#11
DavidNicole

DavidNicole

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.12.2007
Sunt si eu interesat de o mansaradre dar as vrea sa plec cu acoperisul direct din muchia plafonului curent, fara suprainaltare. Avand 7m latime nu pierd prea mult din spatiu si oricum cred ca voi merge pe un acoperis mai ascutit.
Intrebarea ar fi, cam care este lungimea maxima a grinzilor din comert ?

#12
merab

merab

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.05.2008
Salut,

Am o mare nelamurire: Care este diferenta din punct de vedere legal intre un pod si o mansarda?
Stie cineva?

Edited by merab, 11 February 2011 - 23:55.


#13
wasexx

wasexx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 06.03.2008

 merab, on 11th February 2011, 23:54, said:

Salut,

Am o mare nelamurire: Care este diferenta din punct de vedere legal intre un pod si o mansarda?
Stie cineva?


am gasit o schita referitoare la mansarde poate te ajuta

Attached Files



#14
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Atentie ca daca o faci fara autorizatie de construire, n-o vei putea intabula. Pentru intabulare va fi necesara intocmirea unei documentatii de legalizare care te va costa la fel de mult ca proiectul pentru mansardare. Sfatul meu....urmeaza calea legala.  :peacefingers:

#15
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 30.03.2005
Se poate cere si o cerere pentru schimbare invelitoare casa, eu asa am vrut sa fac initial dar m-am razgadit si am demolat tot..:)

#16
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Se poate dar repet, nu se poate intabula fara o documentatie de legalizare care in final costa la fel si uneori e chiar mai complicata ca procedura decat autorizarea. Asta nu inteleg unii beneficiari, dupa care se dau cu capul de pereti.  :peacefingers:

#17
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 12.03.2009

 wasexx, on 8th June 2011, 18:43, said:

am gasit o schita referitoare la mansarde poate te ajuta
Hai bre, ne lasi?!?!
Daca ne explici si poza esti tare.

#18
wasexx

wasexx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 06.03.2008

 misu78, on 8th June 2011, 21:16, said:

Hai bre, ne lasi?!?!
Daca ne explici si poza esti tare.

sa ingeleg ca esti mecanic ? sau care e problema ?

schita respectiva nu e facuta de mine deci nu am ce sa explic ... poate pentru tine trebuie sa o redesenez .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate