Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Ziarul Capital da informatii gresite contra cost!

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
veselie

veselie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.02.2005
Ziarul CAPITAL se doreste sa fii unul dintre cele mai respectate reviste din Romania, care se adreseaza oamenilor de afaceri cu stiri si articole utile.
Si eu credeam pana acum ca articolele din Capital erau serioase si scrise de jurnalisti profesionisti, din pacate dupa ce am citit acest articol: http://www.capital.ro/index.jsp?page=artic...76§ion_id=4
totul s-a schimbat.

Intimplator stiu ca firma in cauza are o situatie financiara foarte dificila de luni de zile si ca multi dintre angajati nu au primit leafa de mai mult de 6 luni de zile.

Angajatii lucreaza cate 12 ore pe zi fiind platiti numai din cand in cand.
Firma este departe de a fii un succes si la ora actuala este la un pas de faliment, din acest motiv presupun ca acest articol din Capital este un advertorial si ca a fost facut de catre Radu Tataru-Marinescu la comanda pentru firma in cauza.
Acest lucru nu poate decat sa puna sub semn de intrebare integritate jurnalistica a acestui ziarist si in acelasi timp a ziarului in cauza.

Dupa parerea voastra este necesar sa fie mentionat care din articolele existente sunt advertoriale (articole platite ) si care sunt cele reale si informative facute de jurnalisti adevarati care fac research inainte da a scrie orice ??????

Edited by veselie, 02 February 2005 - 22:43.


#2
Phenomenon

Phenomenon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 31.01.2005
Ziarul Capital e revista toata ziua, dar intr-adevar e cam dubioasa...

#3
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
nu stiu cat de adevarat e ce scrie in articol, dar mi se pare super funny cum se termina:

Quote

Stan Faryna, in varsta de 35 de ani, este hotarat sa ramana in Romania si sa obtina cetatenia. Este casatorit cu o romanca si asteapta un copil.

se pare ca omul e gravid, asa ca se explica de ce nu are timp sa dea salariile :)

#4
anonimix

anonimix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.10.2004
Hm,
sigur nu reprezinti concurenta invidioasa si neimpacata cu succesul omului?

#5
google

google

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 21.10.2004
Nu cred ca revista Capital se preteaza la asa ceva. Esti sigur ca detii toate informatiile corecte? Stiu ca si la noi la firma au venit sa faca un reportaj si au cam puricat foarte mult toate datele (parca erau de la fisc).
Vezi si ce sistem de plata au, nu cumva salariatii sa fie platiti in functie de "contul de client" (se cam practica in domeniu), si daca nu-si dau silinta sa aibe clienti sau sa urmareasca platile acestora (restantele la plata) nu prea iau salariu. Oricum nu prea cred ca daca nu ar fi platiti de 6 luni ar mai sta la firma aia.

#6
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
lol, capital, ca multe alte reviste/ziare face articole publicitare, acestea fiind considerante de un mai mare impact asupra publicului fata de reclamele normale. Intamplator sau nu, am sunat si eu o firma din ardeal mult laudata de Capital, in domeniul marketingului ( rafturi, port preturi, cataloage, bla bla) Vorbesc chiar cu unul din patroni, care ma asigura ca imi trimite in cel mai scurt timp catalogul si listele de preturi, dupa 1 sapt sun din nou, dupa 2 sapt le trimit un mail...nimic...asta se intampla acum 3 luni...

#7
google

google

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 21.10.2004

Kidu, on Feb 8 2005, 00:07, said:

lol, capital, ca multe alte reviste/ziare face articole publicitare, acestea fiind considerante de un mai mare impact asupra publicului fata de reclamele normale. Intamplator sau nu, am sunat si eu o firma din ardeal mult laudata de Capital, in domeniul marketingului ( rafturi, port preturi, cataloage, bla bla) Vorbesc chiar cu unul din patroni, care ma asigura ca imi trimite in cel mai scurt timp catalogul si listele de preturi, dupa 1 sapt sun din nou, dupa 2 sapt le trimit un mail...nimic...asta se intampla acum 3 luni...

<{POST_SNAPBACK}>

Offtopic: Neseriozitatea firmelor romanesti este binecunoscuta de acum. Ele nu inteleg ca orice client, cat de mic, este un client de pe urma caruia traieste si care poate deveni mare, daca nu direct prin rulajul lui macar prin reclama catre altii. Eu, pt. a testa seriozitatea unei firme, chiar daca am de achizitionat o cantitate mare (unde sunt sigur ca ar tabara pe mine) fac cerere, initiala, de oferta, pe o cantitate mica ca sa-i vad cum se misca si cum ma trateaza, dupa care, daca imi convine, cer cantitatea necesara. Dar asta-i alt subiect.

#8
veselie

veselie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.02.2005
Si se pare ca revista Capital nu este singura care preia informatii gresite sau care scrie articole contra cost. A aparut un articol despre firma mai sus mentionata si in Ziarul Jurnalul National din 21 februarie la pagina 19. PENIBIL ESTE SINGURUL LUCRU CARE POT SA-L SPUN DESPRE EI! SE pare ca nici echipa domnului Tuca nu prea are un standard foarte ridcat, cum a ajuns oare Cristian Ionita jurnalist :death: ????

#9
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Linkul initial nu mai functioneaza (?) si nu pot sa imi dau cu parerea despre un caz aparte, insa stiu ca foamea este mare, iar articolul la comanda e ceva des intalnit.

E o forma voalata de reclama.
Totusi daca reclama e pe invers realitatii, ziarul si-o ia in freza.. pana la urmatorul numar...

#10
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
cine ia un ziar ca etalon pentru adevarul suprem e nebun. mai aud pe unii care, cu ochii holbati de fanatism, iti scuipa in fata: "scrie in capital!!!!!!!" so fucking what? cit despre ziarul capital, e de fapt saptaminal, daca nu ma insel

#11
pass3partout

pass3partout

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.04.2005
Gasesti cel putin la fiecare publicatie din Romania pe cineva sa te ajute cu chestii din astea cred :)

#12
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Daca tot vb. de publicitate mascata in ziare, atunci merita precizat cotidianul Unirea care este platit de Eurogold Corporation pentru articole publicitare.
   Mda, e un ziar judetean insa e vorba de exploatarea de suprafata, pe baza de cianura, de la Rosia Montana...
   Acet tip de publicitate mi se pare o rusine pentru oamenii care se numesc JURNALISTI, si care ar trebui sa fie impartiali si obiectivi...2 calitati pe care, din pacate, putini le au... :confuzzled:

#13
FAKKYU

FAKKYU

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 478
  • Înscris: 21.03.2005
nasoala treaba.
Daca asta se intampla cu ziare judetene sau centrale dar mici si amarate ... asta e. Foamea. Care este.

daca se intampla cu nume mari "Capital", "EVZ" etc .. nashpa -> valoreaza mai putin decat hartia igienica  :puke:  folosita ... :nonobad:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate