Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Internet metropolitan

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
netuser

netuser

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 12
  • Înscris: 30.01.2005
Salut!

Ar putea cineva sa ma ajute sa inteleg ce inseamna Internet metropolitan si care este diferenta intre rata de transfer si viteza?
As vrea sa imi pun Internet acasa si nu prea inteleg mare lucru din ofertele ISP. Poate imi dati un sfat si in privinta alegerii ISP.
Multumesc!

#2
DarkHate

DarkHate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 07.07.2003
"metropolitan" = acces (de obicei mai rapid) in site-urile cu care ISP-ul tau are peering (interconectare) decat in restul internetului (de obicei site-uri din afara Romaniei).

Spre exemplu, cu ISP-ul meu fac download de pe www.site.com cu 30-36 KB/s iar de pe www.site.ro (site interconectat cu providerul meu) cu 700-800 KB/sec.

Daca am gresit undeva, va rog sa ma corectati.

Edited by DarkHate, 31 January 2005 - 00:13.


#3
aproape0m

aproape0m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.06.2004
da . eu am 2-3 mega pe metro . dar din nefericire nu tot ce se gaseste in .ro este considerat metro .

#4
netuser

netuser

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 12
  • Înscris: 30.01.2005
multumesc pentru informatii!

exista vreun motiv legat de calitate pentru care unii ISP nu ofera Internet metropolitan?

#5
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
E destul de ambiguu ce inteleg ei prin metropolitan. Daca vrei sa mergi (aprope) la sigur, intra pe dc++ si downloadeaza doar de la cei care sint pe astral - au nickul [ro][b][astral]user

#6
netuser

netuser

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 12
  • Înscris: 30.01.2005

renderman, on Jan 31 2005, 16:38, said:

E destul de ambiguu ce inteleg ei prin metropolitan. Daca vrei sa mergi (aprope) la sigur, intra pe dc++ si downloadeaza doar de la cei care sint pe astral - au nickul [ro][b][astral]user

<{POST_SNAPBACK}>


nu stiu ce inseamna dc++

#7
Phileas

Phileas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 29.07.2003
dc vine de la direct connect si este un program open source de file sharing facut in c++, de aici si denumirea dc++.

mai multe informatii gasesti pe pagina oficiala:
http://dcplusplus.sourceforge.net/

in privinta alegerii unui ISP depinde f mult in ce zona stai si din ce oferte ai de ales. daca ne-ai da mai multe detalii sunt sigur ca ai obtine si niste sfaturi pertinente.

baftaa

#8
netuser

netuser

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 12
  • Înscris: 30.01.2005
multumesc pt informatii, Phileas!

in privinta ISP am oferte de la RTC si Astral, zona e Pajura-Buc. Noi.
RTC nu ofera Internet metropolitan, iar dupa cate am inteles de aici de pe forum, Astral e la pamant cu serviciile oferite.

#9
sforicel

sforicel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 30.03.2004

netuser, on Feb 2 2005, 05:14, said:

Astral e la pamant cu serviciile oferite.

<{POST_SNAPBACK}>


Mi-am pus Astral acum o saptamina si merge super fain (la serviciu).

S-ar putea sa mearga in unele perioade mai greu, dar ma gindeam sa-mi pun si acasa ca la 12$/luna nu am ceva mai bun!

Sau am? (Dr. Taberei-Compozitorilor)

Multam anticipat pentru o varianta mai buna.

#10
rv

rv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 28.01.2004

netuser, on Jan 31 2005, 16:36, said:

exista vreun motiv legat de calitate pentru care unii ISP nu ofera Internet metropolitan?

<{POST_SNAPBACK}>


Orice ISP ofera internet "metropolitan", difera doar ce intelege el prin acest termen. Pentru unii, metropolitan inseamna doar traficul din reteaua proprie, pentru altii, toti providerii de internet cu care au un acord de interconectare. Cam toti providerii de net din Romania ofera diferentieri in functie de trafic (metropolitan/extern), fie ca acestea sunt legate de gratuitatea traficului (vezi Astral AIPA sau RDS CableLink, traficul metro nu se contorizeaza), fie de latimea de banda (viteza de acces), mai mare pe metropolitan (abonamentele business ale cam oricarui ISP, mai putin Zapp si RTC).

Deci, ca sa raspund la intrebare, in general nu se face diferentiere intre metropolitan si international la abonamentele cu viteze relativ mici de banda (cum sunt cele de dial-up sau AIPA/CableLink).

#11
netuser

netuser

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 12
  • Înscris: 30.01.2005
multumesc pentru informatii, rv!

mai am o problema legata de rata de transfer si largimea de banda. care ar fi formula dintre cele 2 marimi? defapt exista o asemenea formula? de la unii altii am auzit ca pentru o banda de 64 kbps rata de transfer ar fi 8 kbps, pentru 128 kbps ar fi 16 kbps. este adevarat?

#12
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
In cazul RDS care sunt sunt-urile care nu inregistreaza traficul? Hub-uri pe dc++ ori ip-uri gratuite unde nu se inregistreaza traficul

#13
veverita

veverita

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 13.12.2004

netuser, on Feb 16 2005, 18:39, said:

multumesc pentru informatii, rv!

mai am o problema legata de rata de transfer si largimea de banda. care ar fi formula dintre cele 2 marimi? defapt exista o asemenea formula? de la unii altii am auzit ca pentru o banda de 64 kbps rata de transfer ar fi 8 kbps, pentru 128 kbps ar fi 16 kbps. este adevarat?

<{POST_SNAPBACK}>


64kb ~= 8kB

latimea de banda se masoara in biti. si 1 byte (1B) inseamna cam 8 biti (8b).

#14
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

veverita, on Feb 16 2005, 20:53, said:

64kb ~= 8kB

latimea de banda se masoara in biti. si 1 byte (1B) inseamna cam 8 biti (8b).

<{POST_SNAPBACK}>


Si io care stiam ca 1 Byte= exact 8 Biti

Oricum pentru rata de transfer pe retea se foloseste ca unitate de masura KiloBitul/s, cam aberant dar asta e. Pentru a afla viteza in Bytes (in bytes  este raportata marimea unui fisier in windows) trebuie impartita rata de transfer la 8.

ex. viteza maxima =256 Kbiti/s = 32 KBytes/secunda.

#15
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
256 kbps = 256 * 1000 bps = 256000 bps = 256000 / 8 Bps = 32000 Bps = 32000 / 1024 kBps = 31.25 kBps

Faptul ca viteza de transfer se masoara in biti pe secunda nu este deloc aberant daca te gandesti la faptul ca transferul se face serial (bit cu bit).

#16
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

evilone, on Feb 16 2005, 21:05, said:

256 kbps = 256 * 1000 bps = 256000 bps = 256000 / 8 Bps = 32000 Bps = 32000 / 1024 kBps = 31.25 kBps

Faptul ca viteza de transfer se masoara in biti pe secunda nu este deloc aberant daca te gandesti la faptul ca transferul se face serial (bit cu bit).

<{POST_SNAPBACK}>


Io stiam iarasi ca 1Kbit = 2^10 bits = 1024 bits (totusi sintem in baza 2 nu 10), dar inca odata nu sint detinatorul adevarului absolut. Poate si aici se aplica regula stupida de la hard discuri unde 1G = 1000M, nu cum ar fi corect 1G=1024M. Noroc ca la RAM nu se aplica regula asta...

By the way, si pe hard bitii stau tot unul dupa altul, ca sa vezi... dar nu circula, asta e adevarat... cred ca rata de transfer pe retea e aleasa tot din considerente de marketing, e obositor sa imparti tot timpul la 8 sa vezi ce viteza reala ai...

Edited by renderman, 16 February 2005 - 21:24.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate