Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Listă de cuvinte în limba română

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Unde gasesc lista cu toate cuvintele limbii Romane (wordlist) sub forma de fisier pentru a putea fii folosita off-line ?

Multumesc.

#2
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Eu ma indoiesc ca exista asa ceva...  :huh:

#3
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 Ignition, on Nov 23 2008, 15:58, said:

Unde gasesc lista cu toate cuvintele limbii Romane (wordlist) sub forma de fisier pentru a putea fii folosita off-line ?
Categoric există o asemenea listă pentru uzul lingviștilor, al programatorilor care au legătură cu prelucrarea de text, al jucătorilor de scrabble etc. Eu n-o am, dar vă recomand să vedeți la pagina aceasta (de la DEX online) o listă de unelte, printre care și clienți offline ai sitului. Aceștia conțin o bază de date cu toate definițiile. Ar trebui să puteți extrage de acolo lista de cuvinte. De asemenea mai puteți contacta Federația Română de Scrabble, care deține o listă actualizată a cuvintelor românești (ceea ce numesc ei LOC, adică „lista oficială de cuvinte”).

„Toate cuvintele” este o noțiune ambiguă. Există unele cuvinte „mai cuvinte” decît altele. De exemplu, unele cuvinte sînt ieșite din uz, altele sînt sau au fost folosite doar regional sau doar de anumite persoane, iar altele sînt abia acum pe cale de a intra in lexic. Va trebui să vă hotărîți ce anume căutați, pentru că rezultatul poate să depindă foarte mult de asta.

Observații. Se scrie „limba română”: fără majusculă, cu diacritice. Se scrie „a putea fi folosită”, cu un singur i la fi, pentru că e forma de infinitiv. Asta fiindcă tot vorbim de limba română.

#4
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005

 AdiJapan, on Nov 23 2008, 11:24, said:

Categoric există o asemenea listă pentru uzul lingviștilor, al programatorilor care au legătură cu prelucrarea de text, al jucătorilor de scrabble etc. Eu n-o am, dar vă recomand să vedeți la pagina aceasta (de la DEX online) o listă de unelte, printre care și clienți offline ai sitului. Aceștia conțin o bază de date cu toate definițiile. Ar trebui să puteți extrage de acolo lista de cuvinte. De asemenea mai puteți contacta Federația Română de Scrabble, care deține o listă actualizată a cuvintelor românești (ceea ce numesc ei LOC, adică „lista oficială de cuvinte”).

„Toate cuvintele” este o noțiune ambiguă. Există unele cuvinte „mai cuvinte” decît altele. De exemplu, unele cuvinte sînt ieșite din uz, altele sînt sau au fost folosite doar regional sau doar de anumite persoane, iar altele sînt abia acum pe cale de a intra in lexic. Va trebui să vă hotărîți ce anume căutați, pentru că rezultatul poate să depindă foarte mult de asta.

Observații. Se scrie „limba română”: fără majusculă, cu diacritice. Se scrie „a putea fi folosită”, cu un singur i la fi, pentru că e forma de infinitiv. Asta fiindcă tot vorbim de limba română.

Nu stiam de "LOC" insa este o idee buna.
Scopul principal este auditul parolelor unor sisteme. In acest sens imi sunt utile toate cuvintele posibile, indiferent daca sunt sau nu in lexic, inclusiv jargon.
Multumesc pentru sugestii si corectare... cu exceptia diacriticelor pe care nu le folosesc :)

#5
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
LOC apare si pe dexonline, tot la pagina de unelte.

#6
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007

 Ignition, on Nov 23 2008, 21:07, said:

Nu stiam de "LOC" insa este o idee buna.
Scopul principal este auditul parolelor unor sisteme. In acest sens imi sunt utile toate cuvintele posibile, indiferent daca sunt sau nu in lexic, inclusiv jargon.
Multumesc pentru sugestii si corectare... cu exceptia diacriticelor pe care nu le folosesc :)

Eu personal n-am folosit niciodata cuvinte din limba romana (si nici din engleza) in cadrul parolelor, ci doar litere, cifre si (eventual) caractere speciale. Si nu doar eu, de-a lungul timpului am avut acces la mai multe aplicatii (din unele institutii), din care puteam extrage parolele utilizatorilor, si crede-ma ca prea putini foloseau cuvinte din limba romana. Chiar ma amuzam teribil de ingeniozitatea oamenilor. :)
Si chiar mi s-ar parea aiurea sa constrangi utilizatorii la folosirea cuvintelor standard in cadrul unei parole, daca asta ti-e scopul cu acel audit.

La fel si daca intentionezi sa restrangi intervalul de cautare in cazul unui algoritm de gasit parole prin incercari. Mai bine iei in seama alte criterii, pentru a mai micsora multimea de incercari.

#7
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 abancor, on Nov 24 2008, 19:19, said:

LOC apare si pe dexonline, tot la pagina de unelte.
Așa este! Nu m-am gîndit să apăs pe „Arată” și am crezut că doar se pot verifica unul cîte unul cuvintele. Deci Ignition a găsit lista pe care o căuta.

#8
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Din pacate nu am gasit ceea ce cautam, adica un fisier text cu aceasta lista de cuvinte.
Persoana care se ocupa de LOC a refuzat sa puna la dispozitie lista, din motive necunoscute...
In continuare sunt interesat... daca are cineva lista...

@kr0k0dilu
Rolul auditului parolelor nu este de a restrange/constrange intr-un fel sau altul lungimea sau continutul parolelor utilizatorilor. Este o modalitate prin care se pot descoperii parolele prea simple (adica usor de spart) compuse din cuvinte obisnuite, fara combinatii de caractere alfanumerice + caractere speciale, pentru a ingreuna un atac de tip "brute force".
Conturile descoperite pot fii prezentate in raport, iar utilizatorii pot sa-si modifice/adauge parolele in asa fel in cat sa creasca gradul de siguranta.

#9
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 Ignition, on Dec 10 2008, 20:07, said:

Din pacate nu am gasit ceea ce cautam, adica un fisier text cu aceasta lista de cuvinte.
Persoana care se ocupa de LOC a refuzat sa puna la dispozitie lista, din motive necunoscute...
In continuare sunt interesat... daca are cineva lista...
Dar vi s-a spus deja unde se găsește lista! Iată din nou, pas cu pas:

* Mergeți la http://dexonline.ro/.
* Dați clic pe „Unelte”.
* În josul paginii dați clic pe „Lista Oficială de Cuvinte”.
* Apăsați pe „Arată”
* Salvați lista care se afișează.

Legătura directă este aceasta: http://dexonline.ro/...?locVersion=4.1, dar la următarea actualizare a LOC nu va mai duce la cea mai nouă versiune.

Veți avea nevoie să pieptănați lista, pentru că acum conține informații care nu vă trebuie, de exemplu poziția accentului în cuvinte și alte informații gramaticale. Dacă vreți să generați o listă cu toate formele flexionare ale cuvintelor, deci nu doar forma de cuvînt-titlu din dicționar, acele informații vă sînt totuși utile.

Se scrie corect „se pot descoperi” și „pot fi”, cu un singur i.

#10
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
@AdiJapan
Multumesc pentru descriere si corectare, acum am lista.

#11
freedesk

freedesk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.04.2012
http://freedesk.ro/t...mat-txt-si-sql/

#12
freedesk

freedesk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.04.2012

 freedesk, on 4th May 2012, 04:21, said:


... sau: http://freedesk.ro/t...-pentru-filtre/

#13
andr87

andr87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 15.08.2007
Salutare!
Dacă mai urmărește cineva topicul ăsta, m-ar interesa mult o listă curată în format text cu toate cuvintele din DEX.

Am căutat peste tot și nu am găsit ce am vrut.

Cel mai aproape am ajuns aici pe Scribd, dar nu am cont plătit și nu pot descărca tot documentul. Eventual ar fi cineva pe aici care ar putea să-mi facă favoarea asta?
https://www.scribd.c...-de-Cuvinte-DEX

Ar mai fi o chestie, edu.ro are listate toate cuvintele din dexonline pe litere, dar pe mine mă interesează doar cele din DEX. Ar fi o soluție să le extrag?
http://dictionare.ed...lista-cuvinte/a

Mai știu că pe dexonline poți să folosești la căutare de exemplu a* (cu filtrul DEX) ca să îți listeze toate cuvintele care încep cu a, dar afișează maximum 1000. Există o soluție să le listeze pe toate?

Mersi mult.

#14
georgeercus

georgeercus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.01.2014
Am compilat eu o lista din listele pe litere de pe dexonline.ro. O puteti descarca in format txt din fisierul atasat sau din linkul de mai jos

https://www.dropbox....na a-z.txt?dl=0

Attached Files



#15
somedude

somedude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 03.04.2012

View Postgeorgeercus, on 08 februarie 2019 - 18:26, said:

Am compilat eu o lista din listele pe litere de pe dexonline.ro. O puteti descarca in format txt din fisierul atasat sau din linkul de mai jos

https://www.dropbox....na a-z.txt?dl=0
Foarte mișto. Mersi c-ai postat-o!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate