Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

World of IQ

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
Taquito

Taquito

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 497
  • Înscris: 18.10.2007
la 12, "code": "every problem bears the crossroads of being a better person"

#38
Taquito

Taquito

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 497
  • Înscris: 18.10.2007
cea de sus e de fapt la 11.

la 16, m-am blocat: http://www.2and2.net...58bed601433.jpg
am incerca 'taste', mai multe, si nimic.

#39
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007

View PostTaquito, on Dec 29 2008, 15:08, said:

cea de sus e de fapt la 11.

la 16, m-am blocat: http://www.2and2.net...58bed601433.jpg
am incerca 'taste', mai multe, si nimic.

Incearca "Keyhole". (fara quotes)

#40
C.RoNaLdO7

C.RoNaLdO7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.09.2007
On a shelf you see 20 books.
                                   Each book is 8 cm thick, the pages being 7.5 cm thick and each cover is 0.25 cm thick.
                                   A bookworm starts eating its way from the first page of volume 1 and stops at the last page of the last volume.
                
                How many cm did the BookWorm travel?

Imi scapa ceva , dar nu stiu ce. Am incercat o gramada de variante care mi-au iesit , niciuna corecta.

#41
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007

View PostC.RoNaLdO7, on Dec 29 2008, 17:56, said:

On a shelf you see 20 books.
                                   Each book is 8 cm thick, the pages being 7.5 cm thick and each cover is 0.25 cm thick.
                                   A bookworm starts eating its way from the first page of volume 1 and stops at the last page of the last volume.
                
                How many cm did the BookWorm travel?

Imi scapa ceva , dar nu stiu ce. Am incercat o gramada de variante care mi-au iesit , niciuna corecta.

Gandeste-te cum asezi cartile pe un raft? Poate in asa fel incat cotorul cartii sa fie spre exterior nu? Deci daca viermele incepe de la prima pagina, tinand cont de modul de asezare al cartilor pe raft poate ca totusi, cel putin o carte ramane aproape intreaga (lipsa o coperta) si daca termina la ultima pagina a ultimei carti poate ca mai ramane inca o carte aproape completa nu? Acum ia vezi, cat a mancat viermele?

PS: La toate intrebarile de genul asta, prima oara vizualizeaza situatia, inainte de a incepe orice calcul. Multe pot fi intrebari capcana.

Edited by ThunderSS, 29 December 2008 - 19:01.


#42
C.RoNaLdO7

C.RoNaLdO7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.09.2007
La asta chiar nu am nicio idee. :huh:

Attached Files



#43
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007

View PostC.RoNaLdO7, on Dec 30 2008, 15:08, said:

La asta chiar nu am nicio idee. :huh:

Uita-te in spate la un post de al meu (prima pagina), aici m-am blocat si eu si de atunci nu am mai facut nimic insa am resuit sa fac niste calcule bazandu-ma pe butoanele de la tastatura si sirurile alea ciudate de numere insa la sfarsit imi da o "eroare", nu stiu de ce! :D Bafta aici, daca reusesti imi zici si mie.

#44
maradona13

maradona13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 27.06.2005
1000 M in 1 K             ?!?
1000 metres in 1 kilometre? sau cum se scrie corect?

#45
Taquito

Taquito

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 497
  • Înscris: 18.10.2007
http://en.wikipedia.org/wiki/Kilometre
tot asta am avut-o si eu. am incercat multe variante pana la ce corecta. nu mai stiu care era. incearca si 'kilometer' si 'meters'.

#46
maradona13

maradona13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 27.06.2005

View PostTaquito, on Dec 31 2008, 13:14, said:

http://en.wikipedia.org/wiki/Kilometre
tot asta am avut-o si eu. am incercat multe variante pana la ce corecta. nu mai stiu care era. incearca si 'kilometer' si 'meters'.
Mersi. Raspunsul era:
1000 meters in 1 kilometer

#47
maradona13

maradona13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 27.06.2005

View PostThunderSS, on Dec 29 2008, 15:11, said:

Incearca "Keyhole". (fara quotes)
Eu am SUNMIVEERLSEL la intrebarea 16. care e raspunsul?
Le: Am gasit. Raspunsul e Universe.

Edited by maradona13, 01 January 2009 - 12:06.


#48
maradona13

maradona13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 27.06.2005

View PostThunderSS, on Nov 26 2008, 23:34, said:

Am sosit dupa un hint nou inca o data! :)
Attachment sry.JPG

eu am facut urmatorul lucru:

1. am divizat sirul asa:
127 155 194 137 180 167   33 48   41 14 26 55 24 25 50 24 26

2. Am calculat pe sir secventa de jos
2 la dreapta (inainte de 194)
 5 delete (delete la : 194 137 180 167 33)
 END
 5 la stanga (si ajung dupa 55)
 5 delete si ajung la capat (cu 55 ultimul)
 HOME
 2 la dreapta
 DELETE
 1 la dreapta 
 delete la 4 (nu raman decat 3 de sters aici)
 
 -----------------
 
 dupa toate astea mi-au ramas 127 155 41 care, decodate din text inseamna "ntm". Dar nu este corect :(
Ai uitat sa iei in considerare spatiul cand stergi(la pasul 2 nu se sterge 33 se sterge spatiul). cred ca raspunsul tau este 127,155,48,55.

#49
Taquito

Taquito

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 497
  • Înscris: 18.10.2007
eu tot la 18 sunt. am luat in considerare spatiul. am incercat o gramada de variante. tot nu merge.

vad ca e la toti acelasi text. se spune la "hint" ca la sfarsit de rand nu e spatiu. la numarare in text, in cazul lui thunderss, nu dã "ntm". am atasat un programel care-ti da litera corespunzatoare pozitiei in text(iese cand introduci 0. e arhivat ca n-am voie sa pun .exe).
metoda lui thunderss nu merge, dar se potrivesc multe. a gandit bine, dar scapa ceva.

Attached Files

  • Attached File  unu.rar   5.49K   16 downloads


#50
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007

View PostTaquito, on Jan 3 2009, 22:01, said:

eu tot la 18 sunt. am luat in considerare spatiul. am incercat o gramada de variante. tot nu merge.

vad ca e la toti acelasi text. se spune la "hint" ca la sfarsit de rand nu e spatiu. la numarare in text, in cazul lui thunderss, nu dã "ntm". am atasat un programel care-ti da litera corespunzatoare pozitiei in text(iese cand introduci 0. e arhivat ca n-am voie sa pun .exe).
metoda lui thunderss nu merge, dar se potrivesc multe. a gandit bine, dar scapa ceva.

Aia este una din metoda, care am crezut ca este mai aproape de cea reala, insa am incercat si altele. Am luat spatiile in considerare, am cautat cuvinte, anagrame, formule dar nu prea imi iese. Asta e... :)

#51
maradona13

maradona13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 27.06.2005

View PostThunderSS, on Jan 3 2009, 22:46, said:

Aia este una din metoda, care am crezut ca este mai aproape de cea reala, insa am incercat si altele. Am luat spatiile in considerare, am cautat cuvinte, anagrame, formule dar nu prea imi iese. Asta e... :)
Vezi ca ti-am dat eu deja raspunsul. Eu am trecut de nivel. Spatiu nu este la sfarsit de rand(in text) el este intre numere.

#52
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006
On a shelf you see 3 books.
Each book is 7 cm thick, the pages being 6.5 cm thick and each cover is 0.25 cm thick.
A bookworm starts eating its way from the first page of volume 1 and stops at the last page of the last volume.

How many cm did the BookWorm travel?

va rog sa imi explicati si mie .. se pare ca mi-s idiot de-a dreptul.

20.5 cica nu-i

#53
Taquito

Taquito

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 497
  • Înscris: 18.10.2007
uita-te la cartile din imaginea de pe site. prima pagina a primei carti inseamna prima pagina cum incepi tu sa citesti cartea. la fel si ultima la ultima carte.

#54
Harababurel

Harababurel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 17.06.2008
Question 15 - "Signs"

[ http://www.worldofiq.co.cc/arteff/no/3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.worldofiq.co.cc/arteff/no/4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.worldofiq.co.cc/arteff/no/5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.worldofiq.co.cc/arteff/no/1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.worldofiq.co.cc/arteff/no/1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate