Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

cum se folosesc proepozitiile datorita si din cauza?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ervin8571

ervin8571

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 15.06.2007
se pare ca exista tendinta de a folosi aceste prepozitii cu anumite sensuri (datorita sinonim cu  multumita si din cauza-folosit in context cu ceva de rau). Totusi, exista vreo regul ain acest sens? Pentru ca in dictionarul de sinonime acestea sunt, v-ati prins, sinonime, amandoua cer cazul genitiv si niciunde nu se spune in ce contex trebuie folosite. Sau ma insel?

Edited by ervin8571, 28 October 2008 - 15:32.


#2
newtask

newtask

    proud porsche driver b-)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,183
  • Înscris: 26.06.2008
Te inseli. Ce spui tu acolo e in Dativ.

Ma refer la: gratie, multumita, datorita, conform, contrar, potrivit

#3
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,379
  • Înscris: 08.12.2006
Vezi aici:
http://www.pruteanu....emis010-014.htm

PS Ce înseamnă proepoziție?

#4
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,713
  • Înscris: 11.01.2005
Mircea Badea, facea aseara teoria celor doua exprimari din titlul topicului  :argue:

#5
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 22.01.2008

View Postervin8571, on Oct 28 2008, 15:31, said:

se pare ca exista tendinta de a folosi aceste prepozitii cu anumite sensuri (datorita sinonim cu  multumita si din cauza-folosit in context cu ceva de rau).
ai dreptate si eu asa le folosesc, din obisnuinta/reflex. datorita introduce o cauza pozitiva, in timp ce din cauza introduce o cauza negativa. totusi, multa lume le foloseste in ambele sensuri, ceea ce mi se pare OK, pentru ca:
- limba evolueaza in timp
- limba e facuta sa-l slujeasca pe om, nu invers

#6
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007

View Postkayman, on Oct 28 2008, 20:37, said:

ai dreptate si eu asa le folosesc, din obisnuinta/reflex. datorita introduce o cauza pozitiva, in timp ce din cauza introduce o cauza negativa. totusi, multa lume le foloseste in ambele sensuri, ceea ce mi se pare OK, pentru ca:
- limba evolueaza in timp
- limba e facuta sa-l slujeasca pe om, nu invers
În schimb, mie nu mi se pare deloc OK. E bine în comunicare să fie folosite datorită pentru o cauză pozitivă, și din cauza pentru cea negativă (cum ai spus tu), de altfel, cum e și în limba română, precum și în cea franceză. E posibil ca în timp să se mai schimbe situația, dar nu radical. Că dacă ne luăm după ce spui tu, "limba e făcută să-l slujească pe om, nu invers" s-ar ajunge la un haos, că de! fiecare ar scrie așa cum vrea el. Și nu mă refer doar la gramatică, ci și din punct de vedere lexical.

#7
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 22.01.2008

View PostLauriciD, on Oct 28 2008, 19:27, said:

În schimb, mie nu mi se pare deloc OK. E bine în comunicare să fie folosite datorită pentru o cauză pozitivă, și din cauza pentru cea negativă (cum ai spus tu), de altfel, cum e și în limba română, precum și în cea franceză. E posibil ca în timp să se mai schimbe situația, dar nu radical. Că dacă ne luăm după ce spui tu, "limba e făcută să-l slujească pe om, nu invers" s-ar ajunge la un haos, că de! fiecare ar scrie așa cum vrea el. Și nu mă refer doar la gramatică, ci și din punct de vedere lexical.
cum spui tu, dar eu unul nu ma mai supar si nu-i mai corectez pe cei care folosesc datorita intr-un context negativ, atat timp cat inteleg perfect ce vor sa spuna

#8
ervin8571

ervin8571

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 15.06.2007
intr-adevar, e dativul nu genitivul
Foarte bun articolul lui Pruteanu, dar n-ar fi rau ca aceasta chestiune sa fie reglementata in gramatica, asa cum au englezii de exemplu  la verbele modale

#9
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,379
  • Înscris: 08.12.2006
Probabil că se va reglementa odată cu reglementarea formei "succesuri" precum și a scrierii aleatorii a cratimei ca fiind corecte. Doar limba evoluează și ea îl slujește pe om, nu invers. :P

Edited by antinari, 29 October 2008 - 16:42.


#10
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 22.01.2008

View Postantinari, on Oct 29 2008, 16:40, said:

se va reglementa odată cu reglementarea
Ai grije ca astfel de scapari iti pot afecta credibilitatea, mai ales cand vrei sa fii ironic, desi nu ai inteles despre ce e vorba. ;)

Edited by kayman, 29 October 2008 - 17:16.


#11
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,379
  • Înscris: 08.12.2006
Detaliază :)

#12
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 22.01.2008

View Postantinari, on Oct 29 2008, 17:48, said:

Detaliază :)
ce sa detaliez, detaliile? ne oprim, ca am luat-o prea mult pe langa topic.

#13
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Observ că sensurile ”datorită” fiind pozitiv, iar ”din cauza” negativ se referă doar la interacțiunile umane, și pare o emanație relativ recentă a onor. Academiei Române, fără baze reale, fiind doar un moft care complică inutil vorbirea. Pînă acum vreo zece ani, termenii erau absolut interschimbabili, cu sensul de motivație sau cauză, pozitivă, neutră sau negativă. Dar cazurile neutre? Datorită (din cauza?) inerției, un corp tinde să-și păstreze starea de mișcare (sau traiectoria, dacă e cazul). Datorită valenței pozitive, atomul se combină cu un radical negativ. Datorită vitezei, impactul proiectilului a fost puternic. Datorită norilor, căldura a devenit suportabilă. Datorită (din cauza?) norilor, lumina a devenit sumbră. Datorită vitezei, mașina și-a continuat traiectoria dreaptă în curbă, izbindu-se de un copac iar ocupanții decedînd. De ce aș pune ”din cauza” în acest din urmă caz, fiind vorba tot de un proces fizic care descrie motivul?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate