Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

FURT GROSOLAN LA ATLASSIB!

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
boogie_86

boogie_86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 28.04.2004
Cu putin timp in urma trebuia sa primesc un laptop de la mama,din Spania.Ea a trimis laptop-ul respectiv prin intermediul firmei de curierat rapid ATLASSIB.Evident,urma ca eu sa merg la agentia din Romania(din Loc. Caransebes,mai exact) sa ridic pachetul.M-am prezentat la agentie,am preluat pachetul si i-am cerut angajatei sa imi dea ceva de taiat,ca sa il desfac si sa ma asigur ca totul e in ordine.Precizez ca nu eram singur,ci impreuna cu un prieten care urma sa ma ajute sa transport coletul pana acasa.Cand am desfacut pachetul(in fata angajatei)  am constatat cu stupoare ca in locul laptop-ului pe care il asteptam,acolo era UN BOLOVAN!!!Am facut numeroase plangeri,reclamatii,sesizari atat la firma respectiva,cat si la politie si la OPC.Nici una dintre acestea nu a avut sorti de izbanda din cauza ca angajata care a preluat pachetul din Spania,de la mama,nu i-a eliberat acesteia chitanta care sa aiba inscrise greutatea si valoarea coletului,asa cum era normal.Consider ca angajata respectiva avea indatorirea profesionala sa elibereze si sa inmaneze clientului o atfel de chitanta,indiferent daca clientul cere acest lucru in mod explicit sau nu.Astfel ma vad pus in situatia de a nu mai primi nici un fel de despagubire pentru acest furt grosolan.Asadar vreau sa aduc la cunostinta tuturor celor care vor sa trimita colete (din strainatate in tara sau din tara in strainatate) sa nu faca acest lucru prin intermediul firmei "ATLASSIB",deoarece risca sa ramana fara continutul coletelor.Ceea ce v-am relatat este 100 % adevarat.Nu e nicio minciuna si nici vreo gluma.Ganditi-va de 2 ori inainte de a incredinta coletele dvs. pe mana acestei firme neserioase.Daca exista cineva care crede ca  nu spun adevarul,pot sa prezint oricand scrisoarea  primita de la firma "ATLASSIB" in urma reclamatiilor mele,in care mi se comunica (intr-o gramatica oribila,de altfel) ca nu pot beneficia de niciun fel de despagubire.
Concluzia:Nu va incurcati cu ei ca nu merita.

#2
aaee

aaee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.01.2008
intradevar dar mama ta a primit o chitanta cu ce era inscris pe ea, ca poti sa pui o placa de metal de 2 kg si sa zici ca e laptop... cand ai deschis coletul erau urme ca sar fi umblat la el, atunci pe loc trebuia sa chemi politia, e suspecta si atitudinea ta, mama ta trebuia sa faca o poza coletului... e nasol cand ti se intampla asa ceva.

#3
boogie_86

boogie_86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 28.04.2004
Man crede-ma ca nu te mint,chiar asa s-a intamplat.Mama a uitat sa ceara pana si chitanta,ce sa mai vorbim de poze facute pachetului.Si da,pachetul prezenta urme de violare.Am chemat politia,dar ei au zis ca problema trebuie solutionata cu cei de la firma de transport si cu cei de la OPC.In alte cuvinte,treaba nu e de competenta politiei(sau cel putin nu era la momentul la care eu i-am chemat acolo sa constate furtul).

#4
CLAXON

CLAXON

    din Republica Bananiera Romania

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 07.04.2006
Vina va apartine in totalitate pt ca ati avut incredere oarba intr-o firma de curierat romaneasca.Data viitoarea stiti ce aveti de facut.

#5
2LA

2LA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 20.10.2008
eu nu inteleg cum poate semana un bolovan cu un lap-top...

#6
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Confirm nesimtirea celor de la Atlassib :cutit:

Situatia a fost asa. Am mers la autogara Rahova cu un prieten care urma sa primeasca un pachet de la rudele plecate in italia. La primirea pachetului am constatat ca era rupt intr-un colt si gol pe jumatate. Scandal la baiatul de acolo, un putzulica - lucreaza probabil fara acte acolo. Dupa ceva negocieri am obtinut mobilul sefului lui, care ne-a asigurat ca se rezolva luni. Era sambata. Dupa inca 5 minute de convingere s-a hotarat sa vina sa vada despre ce e vorba.

A venit, a constatat ca e rupt... dar a zis ca e de la transport. Justificarea de coma nr. 1 - asta e banda de italia, noi nu avem decat banda de romania. Mai da-o draq de treaba. Bun. Confruntand datele de pe chitanta (10 km) cu cele de la fata locului (~6 kg), am zis ca i-am prins. Dar de unde. Vezi dom'le, a trecut 10 kg in italia pentru ca e acelasi tarif.

Pana la urma a luat pachetul, nefiind lucruri de mare valoare. Bineinteles ca nu s-a ajuns la OPC sau la Politie (furt).

Edited by C.F.S., 21 October 2008 - 19:54.


#7
brutussas

brutussas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 09.06.2007
Da ...cam aveti dreptate.Am o cunostinta care lucreaza la posta Atlassib si are aduse tot felul de bauturi si alte chestii pe-acasa.Motivul? se mai "rupe" cate un colet si se intampla sa mai ramana lucruri pe afara cand il sigileaza la loc :lol:

#8
BrainDamage

BrainDamage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 26.07.2006
Nu credeam ca e posibil sa se mai intimple asa ceva. E bine de stiut.
OPC-ul ce raspuns ti-a dat?

#9
florea4u

florea4u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.07.2007
Asa este fratilor, o firma de cacao! Si mie mi-au umblat la pachet si mi-au furat  o camera foto digitala. Nu cred ca o sa o mai recuperez ca nu a fost declarata. Aveti grija la cum si ce fel trimiteti ca fraierii debia asteapta cate unul mai putin pregatit sa-l lucreze. Cred ca patronul Atlassib e tot unul de-al lor, ca altfel nu-mi explic, le-a dat verde la hotii si probabil ca impart prada.

Attached Files



#10
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Nu poti sa faci un amarat de packing list, care sa fie semnat la preluare de transportator?
Eu asa faceam, plus ca la chestii scumpe plateam si asigurarea de transport.

De curiozitate, cat costa Atlassib pe curierat international fata de curierii expres gen TNT, DHL, sau fata de posta?

#11
killnneo

killnneo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.08.2009

 JJOne, on 3rd February 2009, 15:45, said:

Nu poti sa faci un amarat de packing list, care sa fie semnat la preluare de transportator?
Eu asa faceam, plus ca la chestii scumpe plateam si asigurarea de transport.

De curiozitate, cat costa Atlassib pe curierat international fata de curierii expres gen TNT, DHL, sau fata de posta?

Mai jos aveti un link cu tarifele internationale Posta Atlassib .

http://www.postaatla...incarca=servext

Cred ca vina ca apartine voua ci nu angajatilor asigurati-va marfa oameni buni cand aveti lucruri de valoare ! Sunt Romani ce draq !

#12
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 killnneo, on 9th August 2009, 09:36, said:

Mai jos aveti un link cu tarifele internationale Posta Atlassib .

http://www.postaatla...incarca=servext

Cred ca vina ca apartine voua ci nu angajatilor asigurati-va marfa oameni buni cand aveti lucruri de valoare ! Sunt Romani ce draq !

Pe alt topic demonstrai ca este imposibil sa se intimple asa ceva. Camere video, sigiliu pe pachet, deci cum ramine?

#13
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Deci sa recapitulam: laptop minim 500 de euro dus pe apa sambetei. DHL ar fi costat probabil 100 de euro si era colet asigurat si ajungea mai repede decat autocarul curului.

Camera digitala la fel. Probabil costa mai mult decat dublul tarifului DHL sau FedEx sau UPS sau TNT.

Exceptand situatia in care trimiti un sac de haine second hand nu vad de ce nu ar plati cineva o firma serioasa si consacrata de curierat cu bunul asigurat in mod automat in pretul tarifului de expeditie.

#14
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Si eu am patit-o cu posta atlasib. Trebuia sa primesc niste bani din italia de la soacra mea si angajatii m-au amanat 3 zile pe motiv ca nu au euro sa imi dea. Odata mi-au spus ca am venit dupa program, adica la 16.30 cand programul este pana la 16, desi pe site-ul lor scrie clar ca au program pana la 17.00.
Am auzit lucruri si mai rele despre angajatii atlasib, dar nu stiu daca sunt 100% adevarate. Ideea este ca au jefuit o femeie in gara la Milano si tind sa cred ca este adevarat.

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Atlassib e cea mai varza firma de transport... de ce va incurcati cu ea nu stiu, doar capsunarii le folosesc cand merg la lucru, sunt ieftine si fara garantii. Nici nu stiam ca au si "posta", doar transport persoane.

Edited by andreic, 22 August 2009 - 22:07.


#16
cursuricalificare

cursuricalificare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.08.2009
noi am primit prin atlassib coletul altcuiva si l-am returnat, insa a durat 1 luna de rugaminti la cei de la atlasib sa dam coletul inapoi, iar in cele din urma am contactat personal familia ce trebuia sa primeasca niste dulciuri de craciun si un telefon... asa s-au bucurat saracii oameni... in schimb cei de la atlassib nu au dat nici un semn nici azi n.r. dupa 2 ani, sa le duc inapoi ccoletul sa-l returneze. (Au avut o scuza, numele pe care a sosit coletul era acelasi cu al nostru =)) insa adresa era diferita...)

#17
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
Parca mai era un topic cu Atlassib si acolo pusesem o intrebare pe care o repet acum (oarecum off-topic, oarecum on-topic): despre "posta/curierat" prin Eurolines stie cineva ceva?

#18
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
firma de hoti si tepari
stiu pe cineva fost angajat acolo
venitul lui de baza era dat de furtul din pachete, taxari fara chitanta sau in plus
in mai putin de 3 ani si-a luat apartament...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate