Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Calculator pe bucati...

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
boda_best

boda_best

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 01.01.2007
Salutari! Vreau sa va intreb ce parere aveti despre compatibilitatea dar si despre performalta si calitatea partilor hardware. M-am orientat totusi...recunosc...catre o suma cat mai mica si performante cat mai mari  :newblush:  si totusi as vrea ca suma sa nu depaseasca 12-13 milioane.
Placa de baza ASROCK ALIVENF7G-HD720P R5.0 AM2 (am vazut la sfaturi ca nu e buna sau nu am inteles eu bine  :confused: )
Carcasa: Ultra Power P3091B 450W (sami ziceti despre sursa ce credeti)
Procesor: AMD Athlon 64 X2 4800 (skt AM2, 2.5 ghz, 2x512 KB L2 Cache, 65 W) (parere)
DDRAM2 1 GB PC6400 800 MHZ Apacher
HDD Sata 500 GB 7200 RPM 16 MB, SATA-II , Samsung (sata si sata II e acelasi lucru?)

Am atasat mai multe detalii despre fiecare piesa in parte  ;) .
Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsuri :D

Attached Files



#2
alexxveres

alexxveres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 20.01.2007
asa ceva http://www.shopit.ro/plm/a563fe/ daca nu ai nevoie si de dvd-rw

Edited by alexxveres, 04 October 2008 - 19:08.


#3
Emia

Emia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 05.02.2008
http://www.shopit.ro/plm/1407fe/  :D

#4
constantin28

constantin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 29.02.2008
pt ce vrei pc -ul ? jocuri, multimedia, aplicatii ?
monitor ai ? daca da de care >?

o idee de la mine http://www.shopit.ro/plm/43d25b/

Edited by constantin28, 04 October 2008 - 19:24.


#5
S3rban77

S3rban77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 16.08.2008
Detalii :) ....
Ceva:
http://www.shopit.ro/plm/c2ed7f/

L.E. : Acum observ ... 790 nu e normal sa aiba video integrata :huh: .... voi reface ... sau nu :)

L.E. : Cam depaseste ..... da' :)
http://www.shopit.ro/plm/7c92b5/

Edited by S3rban77, 04 October 2008 - 19:19.


#6
boda_best

boda_best

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 01.01.2007
va multumesc pt raspunsuri...akm o sa ma uit...pai calculatorul si pentru jokuri si pt multimedia si programe nu-mi trebuie cine stie ce dar sa mearga majoritatea jokurilor, programelor, etc.

Apropo monitor CRT, dar mai incolo, dupa ce o sa stang fonduri poate unul plat.

P.S. sunteti foarte rapizi ;)

Inca ceva...de pe site-ul asta shopit cum se face? Cum platesc? cu cardul sau vine prin posta si platesc la ridicare...e de incredere...nu am mai comandat niciodata de pe vreun site.

Inca o intrebare ce nu e bine in configurarea mea? Intreb de curiozitate :D.

Edited by boda_best, 04 October 2008 - 19:28.


#7
constantin28

constantin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 29.02.2008
uite cum comanzi : http://www.shopit.ro/cum-cumpar/
contact : http://www.shopit.ro/contact/

ideea e ca poti pleca de aici cu cel mai bun sistem in banii tai,
dar pentru ca ai primit mai multe configuratii la alegere

iti recomand sa te mai uiti din cand in cand sa vezi ce alte sugestii mai primesti
sa ne spui care din configuratii o alegi
sa te mai uiti luni dimineata ce s-a mai scris, apoi sa dai comanda


diferenta dintre ce ai ales tu si noi este de performante,
asta pt ca preturile au o dinamica destul de ciudata in IT:
nu intotdeuna ce e mai nou sau performant e si mai scump ...

ps: alte firme care vand componente (produse 'originale', de incredere, preturi mici) : emag.ro, pcgarage.ro

Edited by constantin28, 04 October 2008 - 19:45.


#8
bva22

bva22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 20.01.2008
eu as merge pe o placa de baza gigabyte sau asus iar hdd seagate sau wd sunt cele mai bune
ramul sa fie un kit de 2*1g frecventa sa fie 800mhz  in rest ce vrei hotarasti u de restul banilor

Edited by bva22, 04 October 2008 - 19:47.


#9
boda_best

boda_best

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 01.01.2007

 constantin28, on Oct 4 2008, 20:33, said:

uite cum comanzi : http://www.shopit.ro/cum-cumpar/
contact : http://www.shopit.ro/contact/

ideea e ca poti pleca de aici cu cel mai bun sistem in banii tai,
dar pentru ca ai primit mai multe configuratii la alegere

iti recomand sa te mai uiti din cand in cand ce s-a mai scris aici
sa ne spui care din configuratii o alegi
sa te uiti luni dimineata ce s-a mai scris, apoi sa dai comanda


diferenta dintre ce ai ales tu si noi este de performante,
asta pt ca preturile au o dinamica destul de ciudata in IT:
nu intotdeuna ce e mai nou sau performant e si mai scump ...

Multumesc pt raspunsuri...eu m-am uitat doar la magazinele din orasul meu, Deva dar aici preturile sunt mult mai bune.
Pai alegerile sunt destul de multe, eu insa vroiam doar sa vad daca e buna compatibilitatea dintre partile calculatorului "asamblat" de mine. e prima mea configurare si vroiam doar sa vad ce parere aveti insa raspunsurile voastre m-au m-ai luminat. Nu stiu daca o sa pot raspunde ce voi cumpara dar va felicit pe toti pentru configurarile pe care le-ati facut. Unele piese din raspunsurile voastre sunt comune deci voi avea o mica inclinatie spre acele produse. Inca o data va multumesc pentru efortul depus.

#10
S3rban77

S3rban77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 16.08.2008

 bva22, on Oct 4 2008, 19:44, said:

eu as merge pe o placa de baza gigabyte sau asus iar hdd seagate sau wd sunt cele mai buna
ramul sa fie un kit de 2*1g frecventa sa fie 800mhz  in rest ce vrei hotarasti u.
L-ai lamurit  :OK:
........

 boda_best, on Oct 4 2008, 19:45, said:

Multumesc pt raspunsuri...eu m-am uitat doar la magazinele din orasul meu, Deva dar aici preturile sunt mult mai bune.
Pai alegerile sunt destul de multe, eu insa vroiam doar sa vad daca e buna compatibilitatea dintre partile calculatorului "asamblat" de mine. e prima mea configurare si vroiam doar sa vad ce parere aveti insa raspunsurile voastre m-au m-ai luminat. Nu stiu daca o sa pot raspunde ce voi cumpara dar va felicit pe toti pentru configurarile pe care le-ati facut. Unele piese din raspunsurile voastre sunt comune deci voi avea o mica inclinatie spre acele produse. Inca o data va multumesc pentru efortul depus.
Deci nu e o problema mare la al tau ... dar nu ai pus ce e mai bun la ce buget ai :)

#11
bva22

bva22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 20.01.2008
[quote name='S3rban77' date='Oct 4 2008, 20:46' post='5321145']
L-ai lamurit  :OK:
........

ms:P

#12
boda_best

boda_best

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 01.01.2007

 S3rban77, on Oct 4 2008, 20:46, said:

Deci nu e o problema mare la al tau ... dar nu ai pus ce e mai bun la ce buget ai :)

Pai toate s-au incadrat in buget...pentru a afla care e cel mai bun...va trebui sa mai asteptati ca sa le "analizez mai atent" pentru ca toate au piese performante si bune :OK:. Raspunsul ramane pe maine ;).

 bva22, on Oct 4 2008, 20:44, said:

eu as merge pe o placa de baza gigabyte sau asus iar hdd seagate sau wd sunt cele mai bune
ramul sa fie un kit de 2*1g frecventa sa fie 800mhz  in rest ce vrei hotarasti u de restul banilor

Prin kit de 2*1g te referi la o placuta de ram care are 2 GB sau 2 fiecare de 1GB?

#13
bva22

bva22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 20.01.2008
kitul are 2 placute de cate un 1g

la mb-urile astea noi recomandarea mea sa iti ramul kit e mai bn decat sa cumperi 2 rami \(chiar daca sunt de la acelasi producator cu aceleasi specificatii) kitul lucreasza mult mai bn

#14
S3rban77

S3rban77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 16.08.2008

 boda_best, on Oct 4 2008, 20:53, said:

Pai toate s-au incadrat in buget...pentru a afla care e cel mai bun...va trebui sa mai asteptati ca sa le "analizez mai atent" pentru ca toate au piese performante si bune :OK:. Raspunsul ramane pe maine ;).



Prin kit de 2*1g te referi la o placuta de ram care are 2 GB sau 2 fiecare de 1GB?
2 x 1 gb  adica :) ... dar de preferat pt jocuri (nu pt. multi-tasking) sa ai una singura decat doua .... adica 1 x 2 gb  in cazul "nostru"

Edited by S3rban77, 04 October 2008 - 19:59.


#15
boda_best

boda_best

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 01.01.2007

 S3rban77, on Oct 4 2008, 20:58, said:

2 x 1 gb  adica :) ... dar de preferat pt jocuri (nu pt. multi-tasking) sa ai una singura decat doua .... adica 1 x 2 gb  in cazul "nostru"

Multumesc tuturor. Acum m-ati lamurit de tot.
P.S. Multumesc si pentru site. Acum am unde sa ma "chiorasc" la hardware si altele :D .

Stiu ca este vesnicul "razboi" dintre Intel si Amd dar totusi spre ce sa inclin? Amd-ul are mai multi GHz, dar mai putini Cache fata de Intel la acelasi pret. Care e mai rapid, rezistent, fiabil? O parere, doua, trei... :D

#16
S3rban77

S3rban77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 16.08.2008

 boda_best, on Oct 4 2008, 21:13, said:

Multumesc tuturor. Acum m-ati lamurit de tot.
P.S. Multumesc si pentru site. Acum am unde sa ma "chiorasc" la hardware si altele :D .

Stiu ca este vesnicul "razboi" dintre Intel si Amd dar totusi spre ce sa inclin? Amd-ul are mai multi GHz, dar mai putini Cache fata de Intel la acelasi pret. Care e mai rapid, rezistent, fiabil? O parere, doua, trei... :D
Intel ( nu sunt fan ~ sunt extrem de obiectiv ...chiar daca am intel pe ambele computere :) )

#17
boda_best

boda_best

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 01.01.2007

 S3rban77, on Oct 4 2008, 21:15, said:

Intel ( nu sunt fan ~ sunt extrem de obiectiv ...chiar daca am intel pe ambele computere :) )
deci nu conteaza asa de mult frecventa procesorului?

#18
Silvan14

Silvan14

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 12.04.2007
si o config de la mine :)

http://www.shopit.ro/plm/cc767b/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate