Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

NORDSEE - Mancare putina si scumpa

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Cand s-a deschis Mall-ul din Baneasa am fost incantat ca au venit si la noi Nordsee.
Asa cum zice si numele/sigla firma vinde produse de peste si tot ce misuna prin mari si oceane.

Doar ca la noi trebuie sa fie altfel. Preturile sunt cam cu 30% mai mari ca in Germania iar portia este aproape pe jumatate.
Produsele prajite in aluat sau in pesmet sunt uscate iar crusta este ciudata, parca ar fi veche.

Inca o data se adevereste ca tot ce se face in Romania este mai prost ca in vest.


Am gasit si un link pe Romania Libera in care ziaristul isi spune parerea   http://www.romaniali...ntru-elite.html
De remarcat ca din nou romanasii dau comentarii in care se lauda cat de bogati sunt. :)

Edited by terratec, 04 October 2008 - 16:01.


#2
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Nu as zice ca sunt cu 30% mai mari preturile, ci cu undeva intre 10 si 20%. Dar portiile nu sunt pe jumatate (cel putin la fast food, adica la parter). Sandvisurile nu-mi aduc aminte, dar ma indoiesc ca in D e chifla de doua ori mai mare, iar pestele cu garnitura mai mare nu vad cum ar fi, ca iti umple caserola aia in forma de peste (daca iei la pachet), care e aceeasi si in Germania. La cutia de creveti iti da peste 10 bucati. Si e oricum aceeasi cutie ca in D. Ca preturi da, dar ca portii cred ca e acelasi lucru cu D. Ca preturi oricum e un fast food scump, poate chiar cel mai scump, dar nu neaparat ca are preturi mari raportat la cantitate, ci pentru ca nu are produse ieftine. Un peste cu garnitura e in jur de 30 de lei. Adica vreo 3 produse de Mc (salate sau sandvisuri babane). Sa zicem ca de la Mc pleci o idee mai satul in aceiasi bani. O bagheta cu file de somon e 11 lei, cit cel mai scump sandvis de la Mc. Chestia e ca astia nu au si produse la 3 sau 4 lei, ca Mc-ul, la ei produsele incep de la 7 lei si merg inspre 70, la Mc pleaca de pe la 2 (sau cit e un hamburger) pina pe la 12.

Iar ala de a scris articolul e clar ca n-a fost la etaj, unde oferta e mult mai bogata, si unde chiar ar fi avut prilejul sa se scandalizeze la vederea cozii de langusta la 68 de lei!

#3
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
pe afara nu am vazut lantul, dar aici mi-a placut mancarea. ce-i drept, e foarte scumpa si putina.

Edited by zuppy, 08 October 2008 - 12:52.


#4
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
In Germania sunt omniprezenti, si in Austria te ciocnesti de ei, in rest nici eu nu am vazut.

PS Am gasit un articol unde spune clar ca sunt numai in Germania, Austria, Elvetia si Cehia (in afara de Romania), in Elvetia avind 4 crisme, iar in Cehia 3. In Germania si Austria au sute. Cica la noi vor sa aiba intre 10 si 15 in urmatorii ani. Tot acolo zice ca haleala vine din Germania, saptaminal, congelata si gata portionata. Au o fabrica unde se produce pentru toata reteaua.

Edited by abancor, 08 October 2008 - 13:06.


#5
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 22.01.2008
intotdeauna vor exista carcotasi care vor spune lucruri de genul cola are alt gust nu stiu unde, lamele gillette taie mai bine nu stiu unde, etc.

am fost la nordsee in Austria si nu pot sa spun ca exista vreo diferenta intre ce am vazut acolo si ce e la noi. de preturi nu-mi amintesc, dar mi s-au parut mari si acolo (avand in vedere ca e vorba de mancare congelata)

daca vreti seafood adevarat, mergeti la restaurant Mesogios unde iti faci portia cat vrei de mare si platesti pe masura

#6
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Atat timp cat carcotasii merg destul de des pe afara, primesc vizite de la prieteni, colegi, amici si toti zic la fel... inseamna ca acei carcotasi au dreptate.
Imi place un file de somon de mare (parca asa ii zice) cu niste ciuperci deasupra plus niste cartofi natur.
La noi e foarte mica portia.

M-am ambitionat si o sa masor bucatile de peste. :)

#7
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postterratec, on Oct 4 2008, 17:00, said:

Inca o data se adevereste ca tot ce se face in Romania este mai prost ca in vest.
Daca franciza e prost gandita sau controlata, cu ce e vina Romaniei?
Sa-si faca manualele mai bine.

PS: Don't be shy, contact

Edited by don_dannielo, 09 October 2008 - 00:03.


#8
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003

View Postdon_dannielo, on Oct 9 2008, 00:01, said:

Daca franciza e prost gandita sau controlata, cu ce e vina Romaniei?
Sa-si faca manualele mai bine.

PS: Don't be shy, contact


Perfect adevarat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate