Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

ZARA....un magazin de rebuturi din SPANIA

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
investesc

investesc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 26.06.2007
Rebuturile din Spania, aduse la magazinul Zara din Bucuresti


Mireille-Astrid Popa



   Romanii, din snobism sau din dorinta de a avea un lucru de calitate, prefera magazinele de firma. Dar nu stiu ca, odata intrati pe usa acestor magazine, au nesansa de a achizitiona produse (fie haine, fie incaltaminte) care sa nu-si merite banii. Am patit chiar eu, recent, un asemenea lucru. Am cumparat o pereche de sandale din piele cu 169 RON, de la magazinul ZARA din Plaza Romania, din Bucuresti, si, dupa cateva incaltari, talpa lor s-a rupt in toate partile. Niciun cizmar nu le mai poate face nimic, nu le mai poate lipi, nici macar cu solutie la cald. M-am dus inapoi cu ele, de unde le-am cumparat, respectiv la Zara. Niciun raspuns pozitiv. Nu am vrut neaparat banii, ci sa se gaseasca o solutie: adica sa pot lua o alta pereche de sandale si sa platesc o eventuala diferenta de pret. Vanzatoarea de la casa a dat din umeri si a sunat-o pe Andreea Cefalan, manager la Zara. Am vorbit fata in fata cu aceasta, timp de o ora, si tot nu am rezolvat nimic. I-am explicat pe un ton calm, la inceput, ca nu vreau banii pe aceste sandale, ci ca doresc sa le schimb cu altele, care nu au probleme si ca, daca sunt mai scumpe, sa platesc diferenta de pret. I-am dat ca argument (daca mai era cazul!) faptul ca le-am incaltat de doar 6 - 7 ori si ca nu e normal sa pateasca asa ceva. Mi-a raspuns impasibila ca nu poate face nimic, ca a trecut o luna de la achizitionarea lor si ca am depasit termenul. Termen fixat de cine? De vinzatorii de la Zara? De manager? "Asta e politica firmei noastre. Da, a trecut o luna de cand le-ati cumparat. Ati depasit cu 12 zile termenul! Altfel, va ajutam!". Minciuna! Am patit acest lucru purtandu-le de cateva ori, nici n-am apucat sa le incalt macar un sezon. E aberant ce se intampla intr-o tara civilizata, intrata in Uniunea Europeana! Sa nu ne miram ca romanii cumpara in ultimii ani imbracaminte, incaltaminte si produse de uz casnic din strainatate. Sunt mult mai ieftine in afara si, calitativ, mult mai bune decat cele de aici. "Ce, credeti ca noi aducem aici, la Zara, rebuturi din Spania?". "Mai mult ca sigur! Uitati-va la sandalele mele, sunt un exemplu in acest sens!", i-am replicat eu. M-am dus cu ele inapoi nu numai pentru ca am dat destul pe ele (169 RON, o buna parte din salariul meu de ziarista), ci si din principiu. Acela ca merit sa nu patesc asta in Romania. Daca eram in Turcia, in Grecia sau in oricare alta tara civilizata, nu pateam acest lucru. Dar, vorba lui Mircea Badea, traim in Romania! Vazand ca nu renunt asa de usor (pentru ca i-am spus ca voi scrie un articol despre acest subiect), Andreea Cefalan, manager la Zara, l-a sunat pe Lucian Dorobantu, country manager la INDITEX (seful ei) si i-a relatat de ce-am venit. Nu am auzit ce i-a spus (daca intr-adevar l-a sunat, asa cum a spus ea), dar s-a intors la mine si mi-a spus ca acesta i-a zis ca nu poate face nimic. "Cum nimic? De ce?", am continuat eu. "Pentru ca ati depasit termenul de o luna! Si i-am spus ca sandalele dumneavoastra sunt uzate!". Ce stupid, avand in vedere ca am incaltat aceste sandale, in termen de o luna si 10 zile, doar de cateva ori! Iar talpa lor a pleznit in toate partile! Ce diferenta este intre o pereche de sandale cumparate de la Zara si una cumparata de la piata, de la taraba, sau dintr-un magazin mai mic? Mare! Aceea ca, perechea de sandale de la Zara, dupa 6 - 7 incaltari, poate fi aruncata la gunoi, iar cea achizitionata de taraba, dintr-o piata precum Piata Moghioros sau Obor, te tine macar un sezon, daca nu chiar doua. Am incaltari de ani de zile (nu de la Zara) pe care le port si acum si nu s-au rupt. Traim intr-o tara stupida, cu oameni stupizi, ajunsi peste noapte manageri sau country manageri, la tot soiul de firme, cu salarii exorbitante, care nu pun pret pe bani, pentru ca ii castiga usor. Sunt sfidatori si sunt convinsi ca, daca au multi bani si o functie (in limba engleza!) nu le mai ajunge nimeni la nas. Nu sunt de partea clientilor si putin le pasa daca isi pierd sau nu un client sau daca acesta are de suferit din cauza faptului ca ei vand produse de proasta calitate. Le transmit pe aceasta cale un mesaj celor de la Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor: faceti ceva in acest sens! Poate ca ar trebui ca marfa adusa in Romania (in tot felul de asa-zise magazine de firma) sa fie mai atent verificata. Sunt convinsa (si chiar si multe vedete mi-au spus) ca la noi, in Romania, ajunge de multe ori marfa de proasta calitate si care nici macar nu e originala. Din pacate, de multe ori ajung sa fie vandute la noi atat obiecte de imbracaminte, cat si de incaltaminte, care peste hotare sunt rebuturi. Sunt refuzate de straini si cumparate de prosti, adica de fraierii de romani! De ce nu am patit acest lucru cu nicio pereche de incaltaminte cumparata din Grecia sau din Turcia? Pentru ca acelea erau de calitate. Si, culmea, si mai ieftine decat la noi, fara tot soiul de adaosuri. Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Domnisoara Andreea Cefalan, manager la Zara, ar trebui sa fie documentata in ce priveste garantia oferita pentru incaltaminte. Nu stiu cum a ajuns sa aiba aceasta functie, dar cert este ca nu stie mai nimic. Despre ce politica a firmei vorbeste ea? O luna garantie oferita de magazin pentru o pereche de incaltaminte? De unde si pana unde? Cine a stabilit acest lucru?
Am intrat pe Internet si m-am documentat referitor la perioada de garantie oferita de magazin pentru o pereche de incaltaminte. Am gasit un articol foarte interesant, aparut in ziarul Cancan semnat de Alexandra Nastase (la 23 mai 2007) despre noua lege a garantiei, care poate falimenta producatorii de incaltaminte. "Fabricile de pantofi din Romania ar putea da faliment, daca vor scoate pe piata produse de calitate indoielnica. Si aceasta pentru ca, potrivit legii aparute la 1 ianuarie 2007, atat o pereche de incaltari, cat si un produs de folosinta indelungata au o perioada de garantie de doi ani in care pot fi schimbate daca apar defecte. Magazinele de incaltaminte, insa, "ocolesc" prevederile actului normativ si ofera o simpla garantie comerciala "dupa ureche" clientilor, bineinteles pentru o perioada mult mai scurta de timp. Asa se face ca daca o pereche de pantofi pe care abia ati achizitionat-o se rupe, puteti sa o schimbati in primele sase luni, pentru ca se prezuma ca defectul a existat la momentul cumpararii. Cu toate ca legea a intrat in vigoare de mai bine de patru luni, consumatorii nu stiu ca au aceste drepturi. "Pana in prezent nu am primit nici o sesizare de acest gen. Cumparatorii cunosc vechea legislatie, asa ca nu indraznesc sa ceara socoteala vanzatorului daca intampina probleme. Oamenii stiu ca au la dispozitie 30 de zile pentru a reclama agentului comercial defectul si procedeaza in cauza", ne-a declarat Mihai Titichi, seful serviciului juridic al Asociatiei pentru Protectia Consumatorilor din Romania (APC). Noua lege este in avantajul clientilor, dar in defavoarea producatorilor articolelor de incaltaminte, care trebuie sa fie mult mai atenti inainte de a-si oferi spre vanzare produsele. In cazul in care o persoana face reclamatie dupa cele sase luni, dar produsul se afla in perioada de garantie de doi ani, atunci va trebui sa demonstreze ca defectul nu a fost produs din vina lui, ci a fabricantului, lucru care este mai greu de dovedit". Sa speram ca Lucian Dorobantu, country manager la INDITEX, nu doarme si ca va gasi o solutie pentru "reclamatia" facuta de mine la magazin.

#2
Goenitz

Goenitz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 01.08.2007
Nu se va rezolva nimic stai linistita .  Oricum ai putea scrie  un articol in ziar pe tema asta .  Ce chestie si la Zara se caca pe ei pt 169 lei si risca in felul asta sa le faci publicitate negativa  :)

#3
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
hainele de la zara pe care le-am cumparat pana acum au fost numai din strainatate si zau dac-am avut vreo problema cu vreuna...
bine ca n-am luat din romania :)

#4
investesc

investesc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 26.06.2007
...articolul este luat de aici Sursa

#5
LauriciD

LauriciD

    señoritã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007
Nici eu nu am avut probleme cu hainele de la Zara. Ba chiar mai mult, le ador. Am si acum tricouri de mai bine de un an care nu s-au rupt, nu s-au izit, nu s-au scamosit, nimic. Depinde de ghinion. :P

#6
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Sa te fereasca soarta sa pateasca vreun ziarist ceva la tine in magazin/restaurant/firma in general, sau sa omiti sa ii chemi la lansari, ca uite ce rezulta. Nu ca n-ar fi o problema faza cu sandalele, dar autoarea incepe sa construiasca citamai epopeea, cum sandalele din Obor sunt superioare, cum vin rebuturi din Spania aici, cum daca vrei pantofi Zara esti snob, cum ar fi fost ea tratata in Grecia etc.

#7
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,172
  • Înscris: 02.04.2007
Pretul nu garanteaza calitatea la fel cum nici numele nu garanteaza acest lucru. Am mers cu sotia sa-si caute ceva de imbracat de la Zara si nu am putut sa nu observ ca unele articole erau gata murdare si descusute. Pretul? Sa spunem ca nesimtit de mare raportat la calitate.

#8
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
erau murdare si descusute pentru ca in romania clientul are senzatia ca lui i se cuvine tot. n-ai idee cum probeaza unele femei hainele, cum le murdaresc de deodorant stick sau si le inghesuie pe corp cu riscul de a plesni la cusaturi...

nu iau apararea zara romania, nu am cumparat mai nimic de la ei, prefer de o mie de ori sa-mi cumpar zara in spania unde sunt inca cu 30-40% mai ieftine. dar asta nu inseamna ca putem arunca cu noroi fara sa ne uitam si in ograda noastra.
in  legatura cu articolul, imi pare rau pentru domnisoara respectiva, dar intr-adevar garantia e de o luna de zile la incaltaminte la zara. de unde putea sti respectivul manager daca nu cumva le-a purtat in conditii nepotrivite si s-au uzat din aceasta cauza? oricum, nu vad de ce si-ar lua cineva sandale de la zara cand exista atatea magazine de incaltaminte care sunt specializati pe asa ceva? la zara mergi dupa rochite si tricouri, plovare cel mult, nu panofi sau blugi ca nu e apanajul lor...

#9
rares_nica

rares_nica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 28.12.2005
Nu vreau sa fac vreo confuzie, dar parca la Zara am vazut produse made in bulgaria! Daca gresesc sa ma corecteze cineva!

#10
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,172
  • Înscris: 02.04.2007
Rares, eu mi-am cumparat niste pantofi "de firma" din Italia pe care scrie "made in Vietnam". Locul in care au fost fabricate produsele nu ar trebui sa conteze la firme serioase; conteaza asigurarea calitatii. Problema este ca un nume rasunator de la noi este o banalitate spre mai jos "la ei". Imi povestea o colega despre cum arata Zara la Paris, ce mare dezamagire a trait in acel magazin, ce preturi mici erau acolo in comparatie cu cele de la noi.

#11
penny_s

penny_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 19.10.2006

 rares_nica, on Jul 24 2008, 12:36, said:

Nu vreau sa fac vreo confuzie, dar parca la Zara am vazut produse made in bulgaria! Daca gresesc sa ma corecteze cineva!
si care e problema? la Mark&Spencer in londra gaseai o multime de haine facute in Ro!
este valabil si pentri H&M si C&A ...

#12
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 jay333, on Jul 25 2008, 09:35, said:

Rares, eu mi-am cumparat niste pantofi "de firma" din Italia pe care scrie "made in Vietnam". Locul in care au fost fabricate produsele nu ar trebui sa conteze la firme serioase; conteaza asigurarea calitatii. Problema este ca un nume rasunator de la noi este o banalitate spre mai jos "la ei". Imi povestea o colega despre cum arata Zara la Paris, ce mare dezamagire a trait in acel magazin, ce preturi mici erau acolo in comparatie cu cele de la noi.

parobabil, pe la noi sunt de o nesimtire rara
pret pe eticheta afisat in euro, in romania
26 euro
intreb daca platesc in euro, zice nu, in lei se plateste. cat? 120 ?
cat ?!! pai de cand cursul e spe 50mii lei pe eur?
mai prin luna mai 2008 se intampla asta, in baneasa

#13
Fzn9

Fzn9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 03.08.2014
Interesant topicul  Investesc !
Nu s-a mai scris in acest topic de mult mult timp, si mi se pare interesant!
Eu de la Zara am achizitionat o pereche de jeansi negrii, singurul articol de la ei, si am prins reducerea de sfarsit de sezon acum 2 saptamani, saptamana asta  este ultima saptamana de reduceri), jeansii costau 200 de lei, i-am luat  cu 100 de lei.
Nu am vazut imbracamintea la Zara sa scrie made in China, Banglades, asta ar fi un lucru bun!( sau poate nu am luat toate produsele la rand ) Posted Image.
In schimb am ramas cu o parere proasta despre H&M , mi-am achizitionat acum 2 zile un tricou  negru Henley, eram incantat ca pe eticheta din fata nu am vazut made in China sau Banglades, nu scria nimic. Cand am ajuns acasa, de obicei eu tai eticheta din interior ca sa nu ma incomodeze cand il port, si am vazut made in Banglades, am ramas surprins, cum la H&M sa fie produse made in Banglades?
Ca fapt divers, magazine pe care ar trebui sa le ocoliti, poate mai gasiti cate ceva  ok , dar in mare parte numai made in China, Banglades sunt magazine ca: Pull&Bear, Bershka, New Yorker, aceste 3 magazine numai marfa made in China si Banglades .
Ah acum mi-a mai venit in minte inca un magazin, unde am intrat din curiozitate, acolo numai haine de firma, si ghici ce ? Made in Bangades, la Peek and Cloppenburg.
Legat de articolul pe care l-ai scris, in legatura cu acea pereche de sandale, eu prefer ca incaltamintea pe care mi-o cumpar, sa fie din piele! Am 2 perechi de incaltari sport casual, cumparate de la Marelbo, in Constanta sunt 2 magazine Marelbo, sunt foarte multumit, recent mi-am cumparat de la ei o pereche de pantofi casual, tot din piele, in general prefer incaltarile sa fie din piele. De la Leonardo  am 2 perechi, una casual, si o pereche de ghete , amandoua din piele. Cea casual din piele intoarsa ii am din timpul liceului, si inca ii port, arata ca si cand nu s-au purtat niciodata.

Edited by Fzn9, 02 February 2017 - 20:51.


#14
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 Fzn9, on 02 februarie 2017 - 20:32, said:

........
In schimb am ramas cu o parere proasta despre H&M , mi-am achizitionat acum 2 zile un tricou  negru Henley, eram incantat ca pe eticheta din fata nu am vazut made in China sau Banglades, nu scria nimic. Cand am ajuns acasa, de obicei eu tai eticheta din interior ca sa nu ma incomodeze cand il port, si am vazut made in Banglades, am ramas surprins, cum la H&M sa fie produse made in Banglades?
......
http://www2.hm.com/r...0450031001.html 42 de lei la reducere , si vrei facut pe Tamisa ?
https://www.protects...polo-dhanu.html un tricou pt munca este 28 de lei ....
Bine , diferenta este ca cel polo de munca , este net superior calitativ ....la H&M , platesti fitele ...

#15
Fzn9

Fzn9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 03.08.2014

 maximg, on 02 februarie 2017 - 20:46, said:

http://www2.hm.com/r...0450031001.html 42 de lei la reducere , si vrei facut pe Tamisa ?
https://www.protects...polo-dhanu.html un tricou pt munca este 28 de lei ....
Bine , diferenta este ca cel polo de munca , este net superior calitativ ....la H&M , platesti fitele ...
Nu este cel pe care l-ai postat, arata diferit, si nu e asa de larg!

#16
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
https://forum.softpe...nduri-and-shit/
In cate locuri mai scrii?

#17
adrianboy

adrianboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 15.02.2006
Geaca de iarna luata de la Zara Unirea  la inceputul sezonului. Deloc ieftina! Foarte incantat de ea, material, cum statea pe mine, aspect! Doamna din zona cabinei de proba foarte amabila, a dat cu calm si rabdare sfaturi pertinente, profesioniste si... prietenesti. Super!

A doua zi ies in oras cu ea iar la revenirea acasa constat ca partea superioara a pantalonilor, partea care intrase in contact cu geaca, era aproape neagra - se transferase culoarea! Manecile camasii ce ieseau pe sub pulover si intrasera in contact cu geaca erau si ele murdare. WHAAAAAAT? Pe bune?

Am returnat-o in aceeasi zi, mi s-au restituit banii pe loc si fara intrebari suplimentare. Ar fi trebuit sa le cer despagubiri pentru pantalonii si camasa murdarit, insa nu am facut-o.

Aceasta este calitatea Zara... Posted Image

Edited by adrianboy, 04 February 2017 - 10:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate