Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Potopul - test de inteligenta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
356 replies to this topic

#1
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Pentru toti cei ce se cred tari la problemele de logica si la testele de inteligenta, dau mai jos o problema care mie mi-a luat ceva timp sa o rezolv, adica ore bune. Fac asta pentru ca exista un topic in care se sugereaza ca ateii ar avea un IQ superior teistilor, deci vreau sa le dau sansa sa si demonstreze acest lucru!
       Nu dau nici un premiu, decat moral, dar avem sanse sa ne convingem ca intradevar ateii sunt mai inteligenti. Problema este destul de dificila, dar are solutie, chiar daca anumite lucruri raman totusi in suspans.
       Bafta tuturor!        
       Mergeti deci la Geneza, cap.7 si 8 si calculati cate luni si cate zile dura un an pe vremea lui Noe. Veti avea "a big surprise", bineinteles, pentru cei ce vor fi in stare sa calculeze.
       Pentru cei care se descurca mai greu cu Biblia online, dau totusi integral cele doua capitole, in traducerea Cornilescu:



Geneza, 7

1 Domnul a zis lui Noe: "Intra în corabie, tu si toata casa ta; caci te-am vazut fara prihana înaintea Mea în neamul acesta de oameni.
2 Ia cu tine câte sapte perechi din toate dobitoacele curate, câte o parte barbateasca si câte o parte femeiasca; o pereche din dobitoacele care nu sunt curate, câte o parte barbateasca si câte o parte femeiasca;
3 Si câte sapte perechi de asemenea, din pasarile cerului, câte o parte barbateasca si câte o parte femeiasca, pentru ca sa le tii vie samânta pe toata fata pamântului.
4 Caci dupa sapte zile, voi face sa ploaie pe pamânt patruzeci de zile si patruzeci de nopti; si voi sterge astfel de pe fata pamântului toate fapturile pe care le-am facut."
5 Noe a facut tot ce-i poruncise Domnul.
6 Noe era de sase sute de ani, când a venit potopul pe pamânt.
7 Si Noe a intrat în corabie cu fiii sai, cu nevasta sa si cu nevestele fiilor sai, din pricina apelor potopului.
8 Din dobitoacele curate si din dobitoacele necurate, din pasari si din tot ce se târaste pe pamânt,
9 au intrat în corabie la Noe, doua câte doua, câte o parte barbateasca si câte o parte femeiasca, asa cum poruncise Dumnezeu lui Noe.
10 Dupa cele sapte zile, au venit apele potopului pe pamânt.
11 În anul al sasesutelea al vietii lui Noe, în luna a doua, în ziua a saptesprezecea a lunii, în ziua aceea, s-au rupt toate izvoarele Adâncului celui mare si s-au deschis stavilarele cerurilor.
12 Ploaia a cazut pe pamânt patruzeci de zile si patruzeci de nopti.
13 În aceeasi zi au intrat în corabie: Noe, Sem, Ham si Iafet, fiii lui Noe, nevasta lui Noe si cele trei neveste ale fiilor lui cu ei:
14 ei, si toate fiarele câmpului, dupa soiul lor, toate vitele dupa soiul lor, toate târâtoarele care se târasc pe pamânt dupa soiul lor, toate pasarile dup? soiul lor, toate pasarelele, tot ce are aripi.
15 Au intrat în corabie la Noe, doua câte doua, din orice faptura care are suflare de viata.
16 Cele care au intrat, erau câte o parte barbateasca si câte o parte femeiasca, din orice faptura, dupa cum poruncise Dumnezeu lui Noe. Apoi Domnul a închis usa dupa el.
17 Potopul a fost patruzeci de zile pe pamânt. Apele au crescut si au ridicat corabia, si ea s-a înaltat deasupra pamântului.
18 Apele au ajuns mari si au crescut foarte mult pe pamânt, si corabia plutea pe deasupra apelor.
19 Apele au ajuns din ce în ce mai mari si toti muntii înalti, care sunt sub cerul întreg, au fost acoperiti.
20 Cu cincisprezece coti s-au înaltat apele deasupra muntilor, care au fost acoperiti.
21 Si a pierit orice faptura care se misca pe pamânt, atât pasarile cât si vitele si fiarele, tot ce se târa pe pamânt, si toti oamenii.
22 Tot ce rasufla, tot ce avea suflare de duh de viata în nari, tot ce era pe pamântul uscat, a murit.
23 Toate fapturile care erau pe fata pamântului au fost nimicite, de la om pâna la vite, pâna la târâtoare si pâna la pasarile cerului: au fost nimicite de pe pamânt. N-a ramas decât Noe si ce era cu el în corabie.
24 Apele au fost mari pe pamânt o suta cincizeci de zile.


Geneza, 8

1 Dumnezeu si-a adus aminte de Noe, de toate vie?uitoarele si de toate vitele care erau cu el în corabie; si Dumnezeu a facut sa sufle un vânt pe pamânt, si apele s-au potolit.
2 Izvoarele Adâncului si stavilarele cerurilor au fost închise, si ploaia din cer a fost oprit?.
3 Apele au scazut de pe fata pamântului, scurgându-se si împutinându-se, si, dupa o suta cincizeci de zile, apele s-au micsorat.
4 În luna a saptea, în ziua a saptesprezecea a lunii, corabia s-a oprit pe muntii Ararat.
5 Apele au mers scazând pâna în luna a zecea. În luna a zecea, în ziua întâi a lunii, s-au vazut vârfurile muntilor.
6 Dupa patruzeci de zile, Noe a deschis fereastra corabiei pe care o facuse.
7 A dat drumul unui corb, care a iesit, ducându-se si întorcându-se, pâna când au secat apele de pe pamânt.
8 A dat drumul si unui porumbel, ca sa vada daca scazusera apele de pe fata pamântului.
9 Dar porumbelul n-a gasit nici un loc ca sa-si puna piciorul, si s-a întors la el în corabie, caci erau ape pe toata fata pamântului. Noe a întins mâna, l-a luat, si l-a bagat la el în corabie.
10 A mai asteptat alte sapte zile, si iarasi a dat drumul porumbelului din corabie.
11 Porumbelul s-a întors la el spre seara; si iata ca în ciocul lui era o frunza de maslin rupta de curând. Noe a cunoscut astfel ca apele scazusera pe pamânt.
12 A mai asteptat alte sapte zile; si a dat drumul porumbelului. Dar porumbelul nu s-a mai întors la el.
13 În anul sase sute unu, în luna întâi, în ziua întâi a lunii, apele secasera pe pamânt. Noe a ridicat învelitoarea corabiei: s-a uitat, si iata ca fata pamântului se uscase.
14 În luna a doua, în a douazeci si saptea zi a lunii, pamântul era uscat de tot.
15 Atunci Dumnezeu a vorbit lui Noe, si i-a zis:
16 "Iesi din corabie, tu si nevasta ta, fiii tai si nevestele fiilor tai cu tine!
17 Scoate afara împreuna cu tine toate vietuitoarele de tot felul care sunt cu tine, atât pasarile cât si vitele si toate târâtoarele care se târasc pe pamânt: sa misune pe pamânt, sa creasca si sa se înmulteasca pe pamânt."
18 Si Noe a iesit afara cu fiii sai, cu nevasta sa si cu nevestele fiilor sai.
19 Toate dobitoacele, toate târâtoarele, toate pasarile, tot ce se misca pe pamânt, dupa soiurile lor, au iesit din corabie.
20 Noe a zidit un altar Domnului; a luat din toate dobitoacele curate si din toate pasarile curate, si a adus arderi de tot pe altar.
21 Domnul a mirosit un miros placut; si Domnul a zis în inima Lui: "Nu voi mai blestema pamântul, din pricina omului, pentru ca întocmirile gândurilor din inima omului sunt rele din tineretea lui; si nu voi mai lovi tot ce este viu, cum am facut.
22 Cât va fi pamântul, nu va înceta semanatul si seceratul, frigul si caldura, vara si iarna, ziua si noaptea!"

Edited by tudorel666, 01 July 2008 - 13:46.


#2
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008
vasul ala descris de biblie nu putea naviga ..... se dezintegra la cel mai mic val ... dovedit stintific .... niciunde in biblie nu zice ca imensa canoe a fost sustinuta de mosul .... asa ca iati prezicerile si mai calculeaza o data folosind alt reper

#3
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postarpisz, on Jul 1 2008, 15:00, said:

vasul ala descris de biblie nu putea naviga ..... se dezintegra la cel mai mic val ... dovedit stintific .... niciunde in biblie nu zice ca imensa canoe a fost sustinuta de mosul .... asa ca iati prezicerile si mai calculeaza o data folosind alt reper

       Omule, este o problema de logica referitoare doar la durata anului, in zile si luni. Nu conteaza ca se dezintegra sau nu. Nu stii sa citesti, sau nu esti in stare sa rezolvi problema, ca vad ca esti totusi ateu!

Edited by tudorel666, 01 July 2008 - 14:05.


#4
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008
dragule am impresia ca ai probleme de perceptie atata timp cat nu poti dovedii ca acea afurisita canoe nu putea sta pe ape 40 de zile nu imi dau seama de ce ar mai trebui sa calculeze cineva ceva.
macar reformuleaza problema de matematica !!!@! NU DE LOGICA in asa fel incat sa aiba o umbra de plauzabilitate...
propun ca primul pas in reformulare sa fie : in loc de arca aia facuta din lemn sa pui o nava de lupta stealth

#5
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postarpisz, on Jul 1 2008, 15:12, said:

dragule am impresia ca ai probleme de perceptie atata timp cat nu poti dovedii ca acea afurisita canoe nu putea sta pe ape 40 de zile nu imi dau seama de ce ar mai trebui sa calculeze cineva ceva.
macar reformuleaza problema de matematica !!!@! NU DE LOGICA in asa fel incat sa aiba o umbra de plauzabilitate...
propun ca primul pas in reformulare sa fie : in loc de arca aia facuta din lemn sa pui o nava de lupta stealth


       Am inteles ca strugurii sunt prea acri pentru tine! Nu ma supar, nu-i gusta!

       Deasemeni, sa stii ca nu reformulez problema caci nici mie nu mi-a reformulat-o nimeni, ci o las exact asa cum a fost enuntata acum vreo...cinci mii de ani?! Nu stiu, dar cred ca este cea mai veche problema de logica pe care o are omenirea si, daca nu pricepi asta, du-te si mai cumparati niste puncte de IQ!

Edited by tudorel666, 01 July 2008 - 14:20.


#6
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

View Postarpisz, on Jul 1 2008, 15:12, said:

dragule am impresia ca ai probleme de perceptie atata timp cat nu poti dovedii ca acea afurisita canoe nu putea sta pe ape 40 de zile nu imi dau seama de ce ar mai trebui sa calculeze cineva ceva.
macar reformuleaza problema de matematica !!!@! NU DE LOGICA in asa fel incat sa aiba o umbra de plauzabilitate...
propun ca primul pas in reformulare sa fie : in loc de arca aia facuta din lemn sa pui o nava de lupta stealth

pentru tine problemele trebuie enuntate cu tractorase si galetuse , ne-am dat seama  :lol:

#7
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Raspunsul e simplu: http://dexonline.ro/search.php?cuv=an

AN2, ani, s.m. 1. Perioadă de timp care corespunde unei revoluții a Pământului în jurul Soarelui și care cuprinde 12 luni
an (-ni), s.m. – Perioadă de timp de 12 luni


Orice alte raspunsuri, sunt desigur filozofice si simbolice, nu isi au rolul in discutii despre realitatea istorica.

#8
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmrproper, on Jul 1 2008, 15:23, said:

Raspunsul e simplu: http://dexonline.ro/search.php?cuv=an

AN2, ani, s.m. 1. Perioadă de timp care corespunde unei revoluții a Pământului în jurul Soarelui și care cuprinde 12 luni
an (-ni), s.m. – Perioadă de timp de 12 luni


Orice alte raspunsuri, sunt desigur filozofice si simbolice, nu isi au rolul in discutii despre realitatea istorica.

       Alt ateu care da raspunsuri pe alaturi!
       Mrproper, daca nu ai inteles, afla ca problema chiar respecta regulile problemelor de logica, si nu e cacealma! Deci nu trebuie sa te documentezi, ci doar sa te incumeti sa rezolvi o problema de logica ce nu are nici o legatura cu Dumnezeu, in afara de faptul ca se gaseste in Biblie! Rezolvand problema, care trebuie sa fie o bagatela pentru tine, un ateu cu un IQ superior mie, un teist, doar demonstrezi ca esti superior in logica mie, care sunt un teist amarat si cu capul in nori, care nu stie pe ce lume traieste, si nimic altceva!
       Ce zici, te incumeti, sau preferi sa trancanesti in continuare despre inteligenta ateilor?
        DOVEDESTE-O!
        FAPTE, NU VORBE!


#9
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Hai sa iti explic ceva Tudorel: In momentul in care accepti lipsa de acuratete a Bibliei, toate problemele nu numai ca vor gasi solutii, dar majoritatea vor disparea. Totul va fi clar si coerent.

Deci e simplu: Biblia prezinta gresit un eveniment, sau natura acestuia este una pur simbolica. Pe timpul presupus in care ar fi trait Noe, anul avea acelasi numar de luni si zile.

#10
riddler

riddler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 31.08.2004
Hai sa-ti dau eu niste probleme de logica de rezolvat:

- Dumnezeu a omorat toate animalele, dar n-a avut nimic cu pestii? Balene, delfini, treburi? Ne spune cumva Biblia ca lui dumnezeu ii plac acvariile?

- Maslinii cresc si infrunzesc in 7 zile? Ma intreb de ce e uleiul de masline asa scump atunci.

- Tot pamantul era acoperit de apa, pana la muntii cei mai inalti. Bon. In 150 de zile apa s-a scurs. Unde s-a scurs mai exact? Exista o lege (stupida stiinta asta) la Geografie numita Circuitul apei in natura. O cunosti?

- Cum s-a desfasurat mai exact iesirea asta a animalelor de pe corabie si ajungerea lor acolo unde sunt? Bine asta sarind peste faptul ca multe specii n-ar fi rezistat atat timp pe o corabie, unele n-ar fi rezistat in captivitate, samd etc. Majoritatea s-ar fi mancat intre ele cu prima ocazie cand au iesit de pe corabie. Probabil ca unele din ele l-ar fi mancat si pe Noe si pe familia lui. Vreo logica de vreun fel in toata treaba asta?


Si ca sa imi dau singur raspunsul, e vorba de miracol divin nu? Desigur.

#11
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmrproper, on Jul 1 2008, 15:33, said:

Hai sa iti explic ceva Tudorel: In momentul in care accepti lipsa de acuratete a Bibliei, toate problemele nu numai ca vor gasi solutii, dar majoritatea vor disparea. Totul va fi clar si coerent.

Deci e simplu: Biblia prezinta gresit un eveniment, sau natura acestuia este una pur simbolica. Pe timpul presupus in care ar fi trait Noe, anul avea acelasi numar de luni si zile.

      Nu ma intereseaza cat avea sau cat presupui tu ca avea anul pe vremea lui Noe! Apropo, care Noe, ca doar nu te-ai scrantit sa crezi in el?!
      Este o problema de logica ce se gaseste in Biblie si care poate nici nu are vreo legatura cu durata reala a anului!!!
      Stiu ca este dificila, dar asta nu te absolva de rezolvarea ei!
      Sunt convins ca ai turuit si tu despre superioritatea IQ-ului ateilor. Considera asta doar un contratopic in care ateii chiar sunt pusi la incercare! Pana acum, trei au picat examenul si tu faci parte dintre ei!
      Spune doar daca poti sa rezolvi problema sau nu! Flecarelile obisnuite gen exista-nu exista Dumnezeu, nu-si au rolul aici, daca tot nu ai priceput!
      Si nu ar fi problema ca esti offtopic, ci ca esti pe total pe alaturi si continui sa persisti in greseala. Incep sa cred ca-ti place mai mult palavrageala decat logica!

#12
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
In luna 2 ziua 17  anul 600 al lui Noe incepe  potopul
potopul dureaza 40 de zile
apele stau ridicate 150 de zile
apoi timp de 150 de zile apele au scazut
Apele au acazut complet in luna 2 ziua 27 anul 601 al lui Noe.De la inceputul potopului au trecut un an si 10 zile
40+150+150=340= 1 an 10 zile
1 an = 330 zile=11 luni

Multumit?

#13
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postriddler, on Jul 1 2008, 15:36, said:

Hai sa-ti dau eu niste probleme de logica de rezolvat:

- Dumnezeu a omorat toate animalele, dar n-a avut nimic cu pestii? Balene, delfini, treburi? Ne spune cumva Biblia ca lui dumnezeu ii plac acvariile?

- Maslinii cresc si infrunzesc in 7 zile? Ma intreb de ce e uleiul de masline asa scump atunci.

- Tot pamantul era acoperit de apa, pana la muntii cei mai inalti. Bon. In 150 de zile apa s-a scurs. Unde s-a scurs mai exact? Exista o lege (stupida stiinta asta) la Geografie numita Circuitul apei in natura. O cunosti?

- Cum s-a desfasurat mai exact iesirea asta a animalelor de pe corabie si ajungerea lor acolo unde sunt? Bine asta sarind peste faptul ca multe specii n-ar fi rezistat atat timp pe o corabie, unele n-ar fi rezistat in captivitate, samd etc. Majoritatea s-ar fi mancat intre ele cu prima ocazie cand au iesit de pe corabie. Probabil ca unele din ele l-ar fi mancat si pe Noe si pe familia lui. Vreo logica de vreun fel in toata treaba asta?


Si ca sa imi dau singur raspunsul, e vorba de miracol divin nu? Desigur.

      Vad ca si tu ai nevoie sa te pui la punct cu logica, dar cred ca ai nevoie si de un psiholog! Daca nu ai inteles, pe topicul asta nu au ce cauta frustrarile gen de ce exista povesti nemuritoare in Biblie!
      Capisci?
      Asa-i ca-i dificila problema? Este ca-i mai usor sa-ti dai si tu cu presupusul si sa arati ce destept esti ca stii ca maslinii nu infloresc in sapte zile! Cred ca si unii pusti de la gradinita stiu asta! Nu impresionezi pe nimeni ca o stii si tu!

Edited by tudorel666, 01 July 2008 - 14:51.


#14
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

View Postriddler, on Jul 1 2008, 15:36, said:

Hai sa-ti dau eu niste probleme de logica de rezolvat:

1Dumnezeu a omorat toate animalele, dar n-a avut nimic cu pestii? Balene, delfini, treburi? Ne spune cumva Biblia ca lui dumnezeu ii plac acvariile?

2Maslinii cresc si infrunzesc in 7 zile? Ma intreb de ce e uleiul de masline asa scump atunci.

3Tot pamantul era acoperit de apa, pana la muntii cei mai inalti. Bon. In 150 de zile apa s-a scurs. Unde s-a scurs mai exact? Exista o lege (stupida stiinta asta) la Geografie numita Circuitul apei in natura. O cunosti?

4 Cum s-a desfasurat mai exact iesirea asta a animalelor de pe corabie si ajungerea lor acolo unde sunt? Bine asta sarind peste faptul ca multe specii n-ar fi rezistat atat timp pe o corabie, unele n-ar fi rezistat in captivitate, samd etc. Majoritatea s-ar fi mancat intre ele cu prima ocazie cand au iesit de pe corabie. Probabil ca unele din ele l-ar fi mancat si pe Noe si pe familia lui. Vreo logica de vreun fel in toata treaba asta?


Si ca sa imi dau singur raspunsul, e vorba de miracol divin nu? Desigur.
1 . ia omorat si pe aia :)) doar nu crezi ca vreun peste rezista la apa plina de aluviuni cu temperatura si ph-ul schimbat
2 marketing :)))
3 viziunea bibliei asupra acestei teorii e cel putin comica ..... un strat de apa de o grosime de 1 km (1500de pentatone)
4 alta dilema si tot ma intreb cum a ajuns platypus in australia :)))

#15
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Posteu_unul, on Jul 1 2008, 15:44, said:

In luna 2 ziua 17  anul 600 al lui Noe incepe  potopul
potopul dureaza 40 de zile
apele stau ridicate 150 de zile
apoi timp de 150 de zile apele au scazut
Apele au acazut complet in luna 2 ziua 27 anul 601 al lui Noe.De la inceputul potopului au trecut un an si 10 zile
40+150+150=340= 1 an 10 zile
1 an = 330 zile=11 luni

Multumit?

       Felicitari, esti primul ateu (sau nu esti?) care vorbeste la obiect si incepe si bine rezolvarea problemei. Din pacate insa, ti-au scapat cateva lucruri din vedere!
       Te-am avertizat ca nu este chiar simpla!

#16
toi_rapid

toi_rapid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.03.2008

View Posttudorel666, on Jul 1 2008, 14:38, said:

Pentru toti cei ce se cred tari la problemele de logica si la testele de inteligenta, dau mai jos o problema care mie mi-a luat ceva timp sa o rezolv, adica ore bune. Fac asta pentru ca exista un topic in care se sugereaza ca ateii ar avea un IQ superior teistilor, deci vreau sa le dau sansa sa si demonstreze acest lucru!
       Nu dau nici un premiu, decat moral, dar avem sanse sa ne convingem ca intradevar ateii sunt mai inteligenti. Problema este destul de dificila, dar are solutie, chiar daca anumite lucruri raman totusi in suspans.
       Bafta tuturor!        
       Mergeti deci la Geneza, cap.7 si 8 si calculati cate luni si cate zile dura un an pe vremea lui Noe. Veti avea "a big surprise", bineinteles, pentru cei ce vor fi in stare sa calculeze.
       Pentru cei care se descurca mai greu cu Biblia online, dau totusi integral cele doua capitole, in traducerea Cornilescu:



Geneza, 7

1 Domnul a zis lui Noe: "Intra în corabie, tu si toata casa ta; caci te-am vazut fara prihana înaintea Mea în neamul acesta de oameni.
2 Ia cu tine câte sapte perechi din toate dobitoacele curate, câte o parte barbateasca si câte o parte femeiasca; o pereche din dobitoacele care nu sunt curate, câte o parte barbateasca si câte o parte femeiasca;
3 Si câte sapte perechi de asemenea, din pasarile cerului, câte o parte barbateasca si câte o parte femeiasca, pentru ca sa le tii vie samânta pe toata fata pamântului.
4 Caci dupa sapte zile, voi face sa ploaie pe pamânt patruzeci de zile si patruzeci de nopti; si voi sterge astfel de pe fata pamântului toate fapturile pe care le-am facut."
5 Noe a facut tot ce-i poruncise Domnul.
6 Noe era de sase sute de ani, când a venit potopul pe pamânt.
7 Si Noe a intrat în corabie cu fiii sai, cu nevasta sa si cu nevestele fiilor sai, din pricina apelor potopului.
8 Din dobitoacele curate si din dobitoacele necurate, din pasari si din tot ce se târaste pe pamânt,
9 au intrat în corabie la Noe, doua câte doua, câte o parte barbateasca si câte o parte femeiasca, asa cum poruncise Dumnezeu lui Noe.
10 Dupa cele sapte zile, au venit apele potopului pe pamânt.
11 În anul al sasesutelea al vietii lui Noe, în luna a doua, în ziua a saptesprezecea a lunii, în ziua aceea, s-au rupt toate izvoarele Adâncului celui mare si s-au deschis stavilarele cerurilor.
12 Ploaia a cazut pe pamânt patruzeci de zile si patruzeci de nopti.
13 În aceeasi zi au intrat în corabie: Noe, Sem, Ham si Iafet, fiii lui Noe, nevasta lui Noe si cele trei neveste ale fiilor lui cu ei:
14 ei, si toate fiarele câmpului, dupa soiul lor, toate vitele dupa soiul lor, toate târâtoarele care se târasc pe pamânt dupa soiul lor, toate pasarile dup? soiul lor, toate pasarelele, tot ce are aripi.
15 Au intrat în corabie la Noe, doua câte doua, din orice faptura care are suflare de viata.
16 Cele care au intrat, erau câte o parte barbateasca si câte o parte femeiasca, din orice faptura, dupa cum poruncise Dumnezeu lui Noe. Apoi Domnul a închis usa dupa el.
17 Potopul a fost patruzeci de zile pe pamânt. Apele au crescut si au ridicat corabia, si ea s-a înaltat deasupra pamântului.
18 Apele au ajuns mari si au crescut foarte mult pe pamânt, si corabia plutea pe deasupra apelor.
19 Apele au ajuns din ce în ce mai mari si toti muntii înalti, care sunt sub cerul întreg, au fost acoperiti.
20 Cu cincisprezece coti s-au înaltat apele deasupra muntilor, care au fost acoperiti.
21 Si a pierit orice faptura care se misca pe pamânt, atât pasarile cât si vitele si fiarele, tot ce se târa pe pamânt, si toti oamenii.
22 Tot ce rasufla, tot ce avea suflare de duh de viata în nari, tot ce era pe pamântul uscat, a murit.
23 Toate fapturile care erau pe fata pamântului au fost nimicite, de la om pâna la vite, pâna la târâtoare si pâna la pasarile cerului: au fost nimicite de pe pamânt. N-a ramas decât Noe si ce era cu el în corabie.
24 Apele au fost mari pe pamânt o suta cincizeci de zile.


Geneza, 8

1 Dumnezeu si-a adus aminte de Noe, de toate vie?uitoarele si de toate vitele care erau cu el în corabie; si Dumnezeu a facut sa sufle un vânt pe pamânt, si apele s-au potolit.
2 Izvoarele Adâncului si stavilarele cerurilor au fost închise, si ploaia din cer a fost oprit?.
3 Apele au scazut de pe fata pamântului, scurgându-se si împutinându-se, si, dupa o suta cincizeci de zile, apele s-au micsorat.
4 În luna a saptea, în ziua a saptesprezecea a lunii, corabia s-a oprit pe muntii Ararat.
5 Apele au mers scazând pâna în luna a zecea. În luna a zecea, în ziua întâi a lunii, s-au vazut vârfurile muntilor.
6 Dupa patruzeci de zile, Noe a deschis fereastra corabiei pe care o facuse.
7 A dat drumul unui corb, care a iesit, ducându-se si întorcându-se, pâna când au secat apele de pe pamânt.
8 A dat drumul si unui porumbel, ca sa vada daca scazusera apele de pe fata pamântului.
9 Dar porumbelul n-a gasit nici un loc ca sa-si puna piciorul, si s-a întors la el în corabie, caci erau ape pe toata fata pamântului. Noe a întins mâna, l-a luat, si l-a bagat la el în corabie.
10 A mai asteptat alte sapte zile, si iarasi a dat drumul porumbelului din corabie.
11 Porumbelul s-a întors la el spre seara; si iata ca în ciocul lui era o frunza de maslin rupta de curând. Noe a cunoscut astfel ca apele scazusera pe pamânt.
12 A mai asteptat alte sapte zile; si a dat drumul porumbelului. Dar porumbelul nu s-a mai întors la el.
13 În anul sase sute unu, în luna întâi, în ziua întâi a lunii, apele secasera pe pamânt. Noe a ridicat învelitoarea corabiei: s-a uitat, si iata ca fata pamântului se uscase.
14 În luna a doua, în a douazeci si saptea zi a lunii, pamântul era uscat de tot.
15 Atunci Dumnezeu a vorbit lui Noe, si i-a zis:
16 "Iesi din corabie, tu si nevasta ta, fiii tai si nevestele fiilor tai cu tine!
17 Scoate afara împreuna cu tine toate vietuitoarele de tot felul care sunt cu tine, atât pasarile cât si vitele si toate târâtoarele care se târasc pe pamânt: sa misune pe pamânt, sa creasca si sa se înmulteasca pe pamânt."
18 Si Noe a iesit afara cu fiii sai, cu nevasta sa si cu nevestele fiilor sai.
19 Toate dobitoacele, toate târâtoarele, toate pasarile, tot ce se misca pe pamânt, dupa soiurile lor, au iesit din corabie.
20 Noe a zidit un altar Domnului; a luat din toate dobitoacele curate si din toate pasarile curate, si a adus arderi de tot pe altar.
21 Domnul a mirosit un miros placut; si Domnul a zis în inima Lui: "Nu voi mai blestema pamântul, din pricina omului, pentru ca întocmirile gândurilor din inima omului sunt rele din tineretea lui; si nu voi mai lovi tot ce este viu, cum am facut.
22 Cât va fi pamântul, nu va înceta semanatul si seceratul, frigul si caldura, vara si iarna, ziua si noaptea!"





care-i faza dureaza 12 luni ;365 de zile ce-ai?


#17
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View Posttudorel666, on Jul 1 2008, 14:50, said:

Felicitari, esti primul ateu (sau nu esti?) care vorbeste la obiect si incepe si bine rezolvarea problemei. Din pacate insa, ti-au scapat cateva lucruri din vedere!
       Te-am avertizat ca nu este chiar simpla!

Ateu prin mila lui Dumnezeu! :lol:

Sa inteleg ca nu e corect?

#18
Sylvestru

Sylvestru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 20.02.2008
LOL - ce ti-e si cu ateii astia!

Puneti mana pe hartie si creion si calculati aritmetic ce v-a intrebat tudorica669, ce-i asa de greu?!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate