Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

amenda contraventionala

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
16 replies to this topic

#1
MosCraciun86

MosCraciun86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.05.2008
Salutare lume. Am si eu o nelamurire. Daca poate cineva sa ma ajute. Ca ma zbat de vreo 3 zile. Am primt de la finante o instiintare ca am de achitat o anumita suma de bani din amenzi, care e cam mare. Cum as putea sa fac sa nu le achit deloc sau sa le achit in rate ? Pentru ca sincer sunt multi bani. As vrea sa imi spuneti si mie daca exista o posibilitate prin care sa scap de ele. Oricare ar fi aia. Daca se duce cineva si zice ca sunt stabilit in alta tara ce se intampla ? Nu se prescrie intr-un anumit timp ? -_-

#2
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View PostMosCraciun86, on May 15 2008, 07:50, said:

Salutare lume. Am si eu o nelamurire. Daca poate cineva sa ma ajute. Ca ma zbat de vreo 3 zile. Am primt de la finante o instiintare ca am de achitat o anumita suma de bani din amenzi, care e cam mare. Cum as putea sa fac sa nu le achit deloc sau sa le achit in rate ? Pentru ca sincer sunt multi bani. As vrea sa imi spuneti si mie daca exista o posibilitate prin care sa scap de ele. Oricare ar fi aia. Daca se duce cineva si zice ca sunt stabilit in alta tara ce se intampla ? Nu se prescrie intr-un anumit timp ? -_-
Se prescrie, dar prescriptia opereaza doar daca autoritatea care emite amenda nu intreprinde niciun act spre recuperarea ei. In cazul tau, ai si primit citatie, nu poate fi vorba de prescriptie. Irelevant ca esti in alta tara. Data viitoare nu mai incalca legea, iar daca o faci, plateste amenda la timp.

#3
MosCraciun86

MosCraciun86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.05.2008
de ce adica sa fie irelevant ? pur si simplu sunt in stabilit in alta tara ? ce or sa faca ? vin dupa mine ? adica este vreo posibilitate prin care se poate scapa de ea ? sau daca pot sa o achit in rate ? asta ma intereseaza mai mult ca sincer nu sunt vreun patron ca sa scot 4000 de lei asha din buzunar. Sincer pentru oricine cred ca e o suma cam mare

#4
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View PostMosCraciun86, on May 15 2008, 08:11, said:

de ce adica sa fie irelevant ? pur si simplu sunt in stabilit in alta tara ? ce or sa faca ? vin dupa mine ? adica este vreo posibilitate prin care se poate scapa de ea ? sau daca pot sa o achit in rate ? asta ma intereseaza mai mult ca sincer nu sunt vreun patron ca sa scot 4000 de lei asha din buzunar. Sincer pentru oricine cred ca e o suma cam mare
Da, sa vina dupa tine. Normal ca nu. Dar la administratia fiscla unde esti inregistrat ca platitor de taxe si impozite va ajunge o sesizare. Nush daca poti achita in rate. Vorbeste si tu cu ei, prezinta-te in instanta si cere esalonarea.

#5
MosCraciun86

MosCraciun86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.05.2008
chestia asta ca va ajunge o sesizare stiu. Dar eu sunt curios... ce posibilitate exista ca sa nu o achit ? adica este vreuna ? asta m-ar interesa mai mult.. cum pot scapa de ea ? daca se poate

#6
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View PostMosCraciun86, on May 15 2008, 08:14, said:

chestia asta ca va ajunge o sesizare stiu. Dar eu sunt curios... ce posibilitate exista ca sa nu o achit ? adica este vreuna ? asta m-ar interesa mai mult.. cum pot scapa de ea ? daca se poate
Pai nu mai poti trebuia sa contesti si tu in termen amenda aia. Acuma, se considera tacit ca esti de acord cu ea. O platesti, ce sa-i faci!

#7
MosCraciun86

MosCraciun86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.05.2008
pai da... dar si instiintarea asta se poate contesta in termen de 15 zile. Asa se spune acolo. De achitat, sincer 4000 lei ? hm... de unde sa scot eu in 2 saptamani atatia bani ? Eu nu prea as vrea sa achit... asta e chestia. ca sunt cam multi bani dupa parerea mea

#8
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View PostMosCraciun86, on May 15 2008, 08:18, said:

pai da... dar si instiintarea asta se poate contesta in termen de 15 zile. Asa se spune acolo. De achitat, sincer 4000 lei ? hm... de unde sa scot eu in 2 saptamani atatia bani ? Eu nu prea as vrea sa achit... asta e chestia. ca sunt cam multi bani dupa parerea mea
Hai ca o dam in diverse. Eu in niciun caz nu te ajut sa scapi nepedepsit dupa ce ai facut un lucru rau. Fii matur si asuma-ti responsabilitatea pentru faptele tale. Daca ai chef de scandal, ia-ti un avocat si streseaza-l pe ala prin instanta. Te mai asteptam cu probleme reale.

#9
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Amenzile nu se majoreaza prin penalizari sau dobanzi. Cat e de plata (maximul amenzii) ala ramane si peste o saptamana si peste 10 ani.

Te poti lovi de ele la plata impozitelor. Nu poti sa iti platesti impozitele pana nu achiti amenzile. Iar asta e periculos, pentru ca la impozite se aplica penalizari. Alea cresc in timp daca nu sunt platite. Intr-un final vei fi chemat in instanta si pus in fata a doua optiuni: ori platesti ori suma de plata se traduce in zile de puscarie. Plata se poate face esalonat ca procent din veniturile tale. Adica nici un judecator nu te va arunca in puscarie daca tu ai salariul 5 milioane si ai amenzi de 30 de milioane. Vei plati lunar un anumit procent.

Edited by Dragon Warrior, 15 May 2008 - 08:26.


#10
MosCraciun86

MosCraciun86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.05.2008
nu e vorba ca vreau sa scap nepedepsit. Pur si simplu am zis ca vreau sa o achit in rate sau chestii de astea. Adica hai sa fim seriosi cati fura in tara asta si scapa nepedpsiti ? Pana si statu fura. De ce nu ar fi unu care sa fure si statu? Pur si simplu m-am saturat ca altii sa scape nepedpsiti pentru ca vezi dom`le sunt parlamentari si eu pentru ca sunt un nimeni sa platesc ca sa poata sa isi cumpere ei masini. Ma bucur ca tu esti cinstit dar sincer uite ca eu nu sunt. Am zis doar ca vreau sa platesc in rate si atata tot. Si daca se poate.

mersi Dragon Warrior. Asta ma interesa. Daca pot sa achit in rate. Mersi mult de raspuns
Adica pur si simplu imi era frica sa nu vina sa ma bage in puscarie. Atata tot. Sau sa ma puna sa muncesc in folosul comunitatii, la plantat compaci si alte alea alea. Pentru ca da am servici si pot sa achit esalonat

Edited by MosCraciun86, 15 May 2008 - 08:27.


#11
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
pai in rate poti sa le achiti. Ai incercat tu sa platesti 3 milioane azi si ti-au zis aia ca nu iti iau banii?
platesti si tu 3 mil acuma 5 luna ailalta si etc.
Ei daca vad ca incepi sa achiti din ele nu mai declanseaza procedura de executare silita, sunt oameni totusi.
Nasol e daca ai de platit impozite and stuff care nu poti sa le aqchiti pana nu platesti toate amenzile

#12
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
de ce nu ai achitat amenzile?
atunci te credeai smecher, acum nu mai e asa?

sau, daca considerai ca esti nevinovat, de ce nu ai contestat?

#13
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
aeon, nu este de datoria ta sa clarifici aceste aspecte. Fiecare om are motivele lui personale pentru care alege sa nu respecte legea sau sa nu plateasca amenzile. Consider postul tau provocator.

#14
MosCraciun86

MosCraciun86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.05.2008
nu e vorba ca ma credeam smecher. Ca daca iei amenzi nu cred ca esti smecher. Pur si simplu am fost prost. Si acuma tre sa platesc pentru asta. Asta e. Toti gresim nu ? Nu cred ca toata lumea e cinstita si nu a gresit macar o data. Eu am gresit de mai multe ori. Mi-e frica sa nu patesc ceva mai rau, atata tot. Deci eu vreau sa le achit dar nu am toti banii ca sa ii dau pe toti odata

#15
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View PostDragon Warrior, on May 15 2008, 08:46, said:

aeon, nu este de datoria ta sa clarifici aceste aspecte. Fiecare om are motivele lui personale pentru care alege sa nu respecte legea sau sa nu plateasca amenzile. Consider postul tau provocator.
Eu consider thread-ul  foarte jignitor.

#16
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Ai buton de unsubscribe.

#17
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008

View Postsnipest, on May 15 2008, 09:48, said:

Eu consider thread-ul  foarte jignitor.
De acord. Topic inchis.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate