Serial Prostii Care Ne Conduc Episod Miron Mitrea


anetea


Executivul de la Bucuresti a emis o ordonanta de urgenta (73/2003) prin care, la recomandarea FMI, Băncii Mondiale si a Comisiei Europene, scoate la privatizare o serie de societati comerciale aflate pana atunci in directa subordonare a Ministerului Transporturilor. Pana aici nimic senzational, doar ca printre societatile scoase la vanzare se numara si una care avea ca activ Palatul CFR. Adica taman sediul in care isi desfasoara activitatea ministrul Miron Mitrea, precum si multe alte institutii de tipul Metrorex, CFR Calatori sau CFR Marfa. Cu alte cuvinte si fara prea multe comentarii, Guvernul condus de Adrian Năstase, in care Miron Mitrea detine un portofoliu extrem de important, respectiv cel al transporturilor, locuintelor si turismului, il trimite pe saracul ministru sa lucreze cu secretare si directori pe peronul de la Gara de Nord. La cateva luni bune insa, probabil asaltati de numarul mare de cumparatori veniti la usa lui Mitrea, dornici sa-si puna firma pe peretele biroului acestuia, Guvernul se sesizeaza si da o noua ordonanta prin care abroga articolul ce lasa un ministru pieton pe peronul Garii de Nord. Noua ordonanta (47/2004) e emisa pe sest in vacanta parlamentara, pe baza legii de abilitare a Guvernului de a emite ordonante. "Prezenta ordonanta prevede, de asemenea, ca Societatea Comerciala "Grup Exploatare si intretinere Palat CFR" - SA sa fie scoasa de pe lista aprobata prin OUG nr. 73/2003 deoarece toate activitatile sale au fost privatizate. in prezent societatea comerciala mai detine ca unic activ cladirea Palat CFR care nu poate face obiectul privatizarii, fiind sediul in care isi desfasoara activitatea Ministerul Transporturilor, Constructiilor si Turismului", se precizeaza in expunerea de motive care insoteste ordonanta salvatoare. Asa cum ne-am asteptat insa, ambele acte normative au trecut de cel putin o camera a Parlamentului pana acum, fara ca nimeni insa sa sesizeze anomalia semnata la Palatul Victoria.
(preluat din Libertatea 12.10.2004)

Aurel
add
NU ma mai mira absolut nimic!
 
zuppy
nici nu se compara cu alte legi mult mai stupide...
de ex. exista o lege pentru despagubirea persoanelor accidentate de o masina cu un posesor neidentificat. toate societatile de asigurare sunt obligate sa cotizeze la un fond, iar pentru despagubire, legea pune doar 2 conditii:
1) autorul sa nu detina asigurare
2) autorul sa fie necunoscut
ghici cati autori necunoscuti nu aveau asigurare auto ?
madman2711
ce te astepti de la un sofer de camion ajuns ministru

asta ar fi chestiuni minore dar sa vezi legi votate in parlament care se bat cap in cap cu codul civil sau cu constitutia

sindicalist + psdist sa fi ca restul sa rezolva
terratec
Ei nu sunt tampiti.
Tampiti sunt aia care ii voteaza si au de suferit dupa aia.
Si dupa ce sufera ii mai voteaza pentru inca un mandata.
Masochismul trebuie facut sport national.
radumiki
Textul de mai jos reprezinta un ghid de mesaje pe care staff-ul de campanie al PSD (sub semnatura lui Miron Mitrea) l-a transmis propriilor candidati. Eu tind sa fiu de acord doar cu prima parte, nu si cu ipocrizia unui partid de al carui compatimism ma lipsesc oricind fara sa clipesc.
Mesaje – 21 octombrie 2008

Guvernul este obligat să protejeze cetățenii de abuzurile băncilor

• Sub pretextul crizei economice, băncile au majorat dobânzile variabile cu până la 30%.- Aceste majorări nu au fost justificate total. Practic o serie de bănci au profitat de criza economică internațională pentru a lua bani din buzunarele românilor.
- Mai mult, după ce indicatorii care au dus la majorarea dobânzilor au revenit la normal, băncile refuză să scadă dobânzile.

• Până în prezent Guvernul a fost total absent.
- Nici primul ministru, nici ministrul de Finanțe nu s-au deranjat măcar să atragă atenția în mod public băncilor să renunțe la aceste practici imorale de jefuire a cetățenilor.
- Comportamentul cinic al acestor bănci și indiferența Guvernului României afectează foarte mulți oameni.
- Este vorba în principal tot de oamenii cu posibilități reduse, care au credite de maxim 5.000 de euro și care se văd acum în situația de a plăti rate mult mai mari.

• PSD solicită Guvernului să adopte public o poziție în legătură cu abuzul pe care îl fac băncile sub umbrela crizei economice.- Aceste abuzuri ale băncilor se datorează în parte și vidului de autoritate pe care guvernarea de dreapta a încurajat-o în ultimii patru ani.
- Statul are obligația să își protejeze cetățenii. Acesta trebuie să intervină inclusiv când unele instituții afectează direct interesele oamenilor de rând, încercând să obțină profituri uriașe într-o manieră imorală.

• Guvernul trebuie să prezinte un plan de măsuri pentru a combate comportamentul abuziv al băncilor.- Acest subiect a fost adus în prim plan încă de la primele semnale ale crizei economice.
- De atunci Guvernul nu a făcut nimic pentru a proteja interesele celor care au credite la bănci și care acum sunt puși în situația de a plăti în fiecare lună rate cu 30% mai mari.

• PSD solicită Guvernului să prezinte o strategie de combatere a comportamentului abuziv al băncilor.

Marko Bela vrea ca românii din Ardeal să fie obligați să învețe limba maghiară

• Propunere a lui Marko Bela este o demonstrație de impertinență din partea unui partid care a stat la guvernare pentru cea mai lungă perioadă de timp în România după 1989.• Guvernul și primul ministru nu au amendat atitudinea UDMR, deși a avut o ședință comună cu Guvernul maghiar.
- Declarațiile sfidătoare ale lui Marko Bela trebuie combătute energic de către Guvernul României.
- UDMR este partenerul PNL în Guvern, iar primul ministru are obligația să se delimiteze ferm de declarațiile lui Marko Bela.
- La ședința comună cu Guvernul maghiar orice lider responsabil al Executivului avea datoria să amendeze excesele UDMR.

• Tăcerea Guvernului îl face complice la atitudinea UDMR.
- Faptul că primul ministru nu a reacționat la declarațiile ipocrite ale partenerilor săi din Guvern îl face complice la atitudinea nesimțită a liderilor UDMR.
- Primul ministru este obligat, în numele Guvernului României, să se delimiteze clar de atitudinea UDMR.
- În caz contrar, Călin Popescu Tăriceanu se face responsabil de acceași atitudine impertinentă pe care o demonstrează Marko Bela.

CĂTRE ORGANIZAȚIA PSD
ÎN ATENȚIA PRESEDINTELUI–COORDONATORUL DE CAMPANIE ELECTORALĂ

Pentru a marca inceputul campaniei electorale, se va organiza, Lansarea la nivel de Circumscriptie Judeteana, simultan in toata tara, vineri 31 octombrie 2008.
Va recomandam, ca aceste manifestari, sa se organizeze in aer liber, in masura in care timpul o permite, fiind insotite de programe artistice, care sa asigure prezenta a cat mai multor persoane.
Premergator evenimentului de lansare, se va organiza conferinta de presa cu toti candidatii.
Pana miercuri, 22 octombrie 2008, va rugam sa ne transmiteti la adresa de e-mail, psdcampanie2008@mac.com, programul si locul de desfasurare stabilite de dumneavoastra.

Cu stimă,
Miron Mitrea
Coordonator National de Campanie Electorala

sursa

coolspeak.gif
Reclama
In curand... autoevolution.ro

Teste, stiri, ghiduri, jurnale, forum si multe altele!
Aceasta este o versiune simplificată a paginii originale. Pentru a vizita versiunea originala click aici.