Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

roandre

- - - - -
  • Please log in to reply
2136 replies to this topic

#451
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Fiecare noua zi reprezinta o provocare, o incercare a nervilor la maxim.
Ca tot vorbeam de caramida de la ANDAMI, sirul problemelor cu ei nu s-au terminat.
Ei bine, sambata stabilisem sa ne aduca 3 paleti de caramida. F bine, au venit cu 3 paleti dar nu caramida mea ci alta (adica porotherm simpla si nu seismica). Cum eu n-am fost pe santier atunci, muncitorii mei au descarcat cei 3 paleti (crezand ca poate am schimbat eu tipul de caramida), ba au urcat si toata caramida sus pe casa pana la etj 2. Ieri dimineata cand am vazut ce s-a intamplat m-a luat cu ameteala. Suna la ANDAMI sa vina sa ia caramida gresita si s-o aduca pe cea buna. Au trimis 2 oameni s-o incarce pe a lor...asa ca oamenii mei au muncit de 2 ori sa descarce prima oara caramida gresita si acum si pe cea buna....bineinteles pe banii MEI !!!! Andami doar isi cere scuze si ca e si vina noastra ca muncitorii trebuiau sa stie ce descarca!!!! Pur si simplu ieri am fost un pachet de nervi din cauza lor mai ales ca zidarul nu avea ce sa zideasca, material nu avea cine sa-i faca pt ca oamenii ii foloseam la descarcare-incarcare pt greseala alora.
Bun, a trecut ziua de ieri iar astazi ce credeti ca patesc?
Eram pe santier cand vad ca in fata curtii se opreste o masina cu 3 paleti de caramida (era restul de caramida pe care trebuia s-o luam de la ANDAMI) fara ma fi sunat sau sa fi stabilit ceva inainte cu firma asta minunata cand sa faca livrarea. Alti nervi, alt stres ca pe santier nu aveam oameni cu care s-o descarc, caramida de ieri nu o urcasem pe casa asa ca nu aveam nici loc de depozitare. Alte telefoane la ei sa ne explice cine si de ce a trimis caramida fara sa anunte. Iar ne spun ca nu au crezut ca e necesar sa ne anunte cand sa ne faca livrarea. Pana la urma le-am trimis masina cu caramida inapoi si le-am cerut sa ne-o livreze maine dimineata cand vom aduce oameni pe santier la descarcat.
Atat incompetenta ca la ANDAMI nu am intalnit la nici un alt depozit !!!!

Altfel, printre atatea probleme s-a mai lucrat cat de cat. S-a turnat ieri grinda intoarsa si de azi s-a apucat de zidirea mansardei.
Am mai luat si azi inca 10 bare de fier de 14 si vreo 70 kg sarma...total 1035 ron.
Mai trebuie sa mai cumpar caramida mica eficienta...alti bani, alta distractie.

#452
mookie123

mookie123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 15.04.2008
Se merge dupa principiul "doi incarca.....doi descarca"

#453
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Azi tot cu caramida...dar parca lucrurile incep sa se rezolve. Mi-au livrat ultimii 3 paleti de caramida, le-am dat paletii goi inapoi sa-mi dea banii pe ei si acum astept sa-mi faca stornarea si sa-mi dea banii pe care ii mai am la ei in cont...vreo 140 mil.

Astazi au venit si baietii cu canalizarea si apa si au sapat groapa pt fixarea forezei si de maine incep sa sape.

S-a decofrat si grinda intoarsa "buclucasa" si a iesit rezonabil.

Attached Files



#454
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
De bine ce aseara ma bucuram ca am scapat de stresul cu caramida, ce telefon primesc azi dimineata??!?!!! Era constructorul care ma anunta ca mai are nevoie de inca 3-4 paleti de caramidaaaaaa  !!!!!!!! Am crezut ca o iau razna cand l-am auzit la telefon de dimineata.
Bineinteles ca acum astia de la depozit erau indreptatiti sa faca orice fel de nazuri si figuri asa ca am inghitit in sec si am acceptat sa-mi aduca doar 3 paleti (ca atat vor sa puna maxim pe o masina).

Bineinteles ca nici caramida mica nu le-a ajuns "deh, doamna, e greu sa facem necesarul exact!". Asa ca azi am mai luat inca 150 buc caramida mica si un palet de ciment...cost 1155 ron.

Constructorul propune ca stalpii de la mansarda si grinzile centurile care sustin acoperisul sa le turnam cu beton facut in curte (in proiect am B350). Stiti cumva care e reteta pt B350? (pe sac e trecuta reteta pt B250)

#455
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
roandre, stiu cum e cu nervii chiar daca nu sunt pe santier...
treci peste toate astea , nu le mai pune la socoteala ca nu e vina ta!
si depozitele au logistica proasta si meseriasii sunt asa cum sunt (nu generalizez doamne fereste) asa ca..ne conformam si tre sa iesim cu nervii intregi ca mai avem si altele de facut dupa :P
spor si..relax

#456
george67

george67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 03.01.2007
Constructorul propune ca stalpii de la mansarda si grinzile centurile care sustin acoperisul sa le turnam cu beton facut in curte (in proiect am B350). Stiti cumva care e reteta pt B350? (pe sac e trecuta reteta pt B250)
[/quote]

Buna

Eu zic ca daca tot ai ajuns pana aici(mansarda) sa torni tot cu pompa,chiar daca mai dai in plus 6-7 mil /h ptr.ea. Betonul de statie este beton de statie cat s-ar  stradui ei in curte nu are cum sa iasa la fel.Asta este parerea mea acum mai asteapta sa vezi ce spun si alti,dar la cati bani ati bagat in casa nu-i pacat sa va ''zgarciti'' tocmai acum?

#457
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Subscriu la cele spuse de george67.

#458
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Si eu subscriu la cele spuse de voi...se poate  :D ?
I-am spus constructorului ca as prefera sa turnam stalpii de la mansarda cu pompa dar sustine ca nu e cazul caci cantitatea va fi de 3-4 mc si ca nu se justifica costurile suplimentare (vreo 2 mil pt capacitatea neutilizata a cifei si vreo 6 mil pompa pt o ora) si ca lor le e mai greu cu pompa (caci stalpii mici nu pot sa-i toarne la pompa, ca li se intareste betonul dc il lasa sus pe placa pana cand apuca sa umple cu galeata cofrajele, etc).
Maine ma apuc sa cubez si eu stalpii sa vedem dc e vorba chiar de asa putin beton...desi ma cam indoiesc dar pana nu calculez nu mai zic nimic.

Maine se termina zidaria de la mansarda si vom mai avea putin de zidit dupa ce turnam grinzile si centurile.
Constructorul imi spune ca acoperisul casei va fi f tuguiat si ca nu o sa arate bine. Dc ma uit bine, cam asa imi pare si mie...dar ce e de facut? O arata chiar asa de urat un acoperis mai tuguiat?

Attached Files


Edited by roandre, 28 August 2008 - 23:56.


#459
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
betonul pe santier din ce il face?

#460
ngr

ngr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 12.03.2008
tocmai ce am discutat azi cu structuristul despre acoperisul meu, foarte tuguiat de altfel. si el pledeaza pentru inclinatie mare pentru ca este mult mai stabil decat unul mai plat (cu cat se aprope de triunghi echilateral, cu atat mai stabil; al meu are in varf insa un unghi de 90 grade).

il poti taia (turti) la capete ca sa il "ajustezi" putin.

#461
mcasa

mcasa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 760
  • Înscris: 23.01.2007
Salut "rondre"
Casa o faci in Buc. in sec.4?
Parca imi este cunoscuta zona.
Nu mai retin din jurnalul tau cu toate ca am citit mai tot ce este pe aici, sunt prea multe informatii.

#462
ngr

ngr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 12.03.2008
uite o mostra

Attached Files



#463
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007

View Postngr, on Aug 29 2008, 03:49, said:

tocmai ce am discutat azi cu structuristul despre acoperisul meu, foarte tuguiat de altfel. si el pledeaza pentru inclinatie mare pentru ca este mult mai stabil decat unul mai plat (cu cat se aprope de triunghi echilateral, cu atat mai stabil; al meu are in varf insa un unghi de 90 grade).

il poti taia (turti) la capete ca sa il "ajustezi" putin.
Adica...acoperisurile cu panta mica nu sunt stabile, sau cum naiba vine asta?  -_-  Mi se pare un non-sens. E treaba arhitectului si a structuristului sa faca treaba buna, caz in care nu vad de ce ar fi un acoperis "instabil". Poate doar daca a fost proiectat prost  :mellow:
@Roandre: bineinteles ca daca o sa ai un acoperis prea tuguiat (adica un stil de turnulete :D ) o sa arate ca dracu. Dar asta depinde de intreaga arhitectura. Daca ai casa marisoara si este P+1 sau P+M nu arata naspa cred, nici chiar la P+1+M in majoritatea cazurilor. Dar daca ai o amprenta micuta (cum voi avea eu de ex, aprox 70mp), atunci daca mai pui si acoperis normal, arata a palat cu turnulete :), caz in care solutia poate fi un acoperis cu panta mica (eu voi avea undeva la 15 grade aproximativ) sau proiectarea unui acoperis sexy-flexy :) cu n ape, etc...dar la suprafata mica, e clar ca nu prea poti face mari cascadorii. Si uite asa rezulta ca solutia cea mai ok cateodata este un acoperis cu panta mica.
Oricum..trebuie sa vezi o randare ceva..sa-ti faci niste idei. Acoperisul e foarte important ca estetica, poti da gherle serioase cu el :)

#464
ngr

ngr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 12.03.2008
evident ca e treaba arhitectului/structuristului sa il calculeze sa fie stabil. nu-i vorba de asta. e vorba de fizica pura. si de faptul ca natura singurica si-a ales niste forme care conserva cel mai bine energiile; cum ar fi picatura.
cat despre acoperisul lui roandre, nu crezi ca-i cam tarziu sa inceapa sa "se joace" cu acoperisul? avand in vedere ca deja a zidit pana la coama? cred ca niste sugetii practice ar ajuta-o in discutia ei cu structuristul/arhitectul/constructorul.

#465
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Eu ma refeream la general la faza cu acoperisul. Bineinteles ca in cazul ei e altceva - are deja proiectul facut si acoperisul calculat de mult timp :), nu stiu ce se mai poate face.

#466
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Pana la urma voi lasa acoperisul asa cum este, mai tuguiat. Este un acoperis in 2 ape, o apa este spre fata casei cu o lucarna marisoara iar spatele e o alta apa, simpla....deci nici vorba de turnulete si alte cele.
Ca sa schimb ceva acum mi se pare bataie mare de cap si la muncitorii mei care merg pe premisa "noi muncim, noi nu gandim" nu pot avea mari pretentii.

De zidit nu am zidit pana la coama, ci doar pana la centura, adica 2,45 m dupa care urmeaza centurile si apoi se zideste iar pana la coama.

Astazi am avut o zi tare proasta, numai probleme si nervi.
De dimineata ma suna zidarul ca ii mai trebuie inca 2 paleti de caramida!!!! Stresul meu cel mare: caramida.

Le-am cerut in mod clar sa nu toarne nici un stalp la mana asa ca au aparut alte conflicte, ca ei cofrasera stalpii ca pt turnarea la mana si nu cu pompa unde tre sa fie mai rezistente legaturile, etc.
Pana la urma se vor turna cu pompa stalpii si grinzile.

Alta chestie...am comandat sa mi se aduca azi pe santier 2 mc de scandura caci le trebuia urgent si eu nu eram prin zona. Le-am lasat bani si le-am cerut sa cubeze inainte sa descarce si sa plateasca. Ajung pe santier si imi spun ca s-a adus 1,8 mc scandura dar ei au platit cat pt 2 mc si nici soferului nu i-au aratat ca a fost mai putin. Ce sa incerc sa explic la firma (de unde am luat tot timpul lemn si ma cunosc si pana acum n-am avut neplaceri cu ei) ca a fost mai putin ca ei sustin contrariul. Acum care a gresit nu stiu...nu stiu nici dc a fost paguba sau nu dar am avut dureri de cap de la prostia muncitorilor care cubeaza dar tin pt ei rezultatul.

mcasa, casa e in sec 2 langa Stadionul National.

Gata, plec in weekend la munte sa ma relaxez ca am avut o sapt fff grea!

#467
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Ieri am depus dosarul si am platit taxa pt prelungirea organizarii de santier la Electrica.
Lucrarile pt canalizare si apa sunt aproape la final dar s-a muncit cam toata noaptea.

Ieri a venit si un nene de la Primarie sa faca si el putin circ ca e mizerie in fata curtii/in curte...desi pe trotuar nu avem depozitat nici macar un fir de nisip. Banuiesc ca e vorba tot de o reclamatie micuta de la vecini binevoitori.

Maine speram sa turnam stalpii si grinzile cu pompa (am ajuns la pace cu constructorul si vom turna cu pompa de data asta).

#468
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Gata canalizarea si schimbat apa de pe joasa pe inalta pt a avea mai mare presiune...cost 100 mil.

Astazi la pranz se pare ca vom avea turnare dc nu apare nimic neprevazut. Ma duc pe santier sa arunc un ultim ochi sa ma asigur ca e totul in regula.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate