Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Jogging,alergare

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
Salutare, am practicat acest "sport" pana in urma cu 2-3 luni cand a inceput frigul sa-si faca simtita prezenta. Acum vreau sa ies din nou in fiecare seara pe malul Muresului din Arad pentru a reincepe acest minunat sport care te face sa te simti mult mai bine si in acelasi timp iti intareste organismul. Vreau ca in acest topic sa ne dam cu parerea toti amatorii dar si profesionistii despre diferite chestiuni: incepand cu  programe de antrenament,nutritie, pana la imbracamintea adecvata practicarii acestui sport. Sper sa fim destui ca sa tinem acest topic topic in fruntea threadului. Pentru inceput care credeti ca este diferenta dintre jogging si alergatul in sine? Am incercat sa ma documentez dar nu prea gasesc suficiente raspunsuri ca sa ma lamuresc.

EDIT: Daca nu am postat la categoria corespunzatoare rog moderatorii sa mute topicul la thread-ul Alte Sporturi

Edited by flavius1990, 31 January 2008 - 15:53.


#2
zalman

zalman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 10.09.2007
pentru jogging trebuie...sa nu mananci mult inainte (si nu ma refer toata ziua ci inainte de a alerga) ci doar asa putin...indicat ceva cu cantitate mare de proteine si calciu...
daca vrei sa slabesti trebuie sa alergi cel putin jumate de ora pentru ca in prima jumatate de ora se arde ce ai in stomac si de-abea dupa asta incep sa arda straturile de grasime...
este bine sa combini alergarea usoara cu sprintul ....tot la cateva minute faci un sprint insa ai grija nu mai mult de 30 de sec...restul depinde de forma fizica...hotararea pe care o ai si timpul de care dispui...



ps:si eu sunt tot din arad...cand facem odata jogging impreuna? :D

Edited by zalman, 31 January 2008 - 18:14.


#3
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
Salut,imi pare bine ca esti din Arad si chiar m-as bucura sa mai schimbam o vorba pe malul muresului in timpul unei alergari :).Inainte alergam pentru ca sa slabesc si cu ajutorul unui regim alimentar( nu mancam dupa ora 18:00) am reusit sa slabesc 20 de kg, dar acum simt nevoia sa ies din nou sa alerg chiar daca nu mai vreau sa dau jos kilograme, vreau doar sa ma mentin. Pana prin noiembrie alergam seara dar acum dupa ce am mai citit una alta despre jogging mi-am dat seama ca e mai optim dimineata pentru ca alergi pe stomacul gol si dupa cum ai zis si tu intai trebuie arsa hrana din "ghiozdan" dabia apoi se trece la FAT BURNING.In schimb dimineata procesul de trecere la FAT BURNING este mult mai rapid.Mai sunt si alte avantaje majore ale alergatului dimineata in comparatie cu seara dar vreau sa aflu si parerea voastra.Pana una alta cred ca maine dimineata voi incerca sa simt pe pielea mea aceste diferente.Asadar dupa o lunga perioada de inactivitate voi iesi sa alerg vreo 30 - 40 de minute.

#4
zalman

zalman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 10.09.2007
in cat timp ai slabit 20 de kg?in afara de jogging mai faci alt sport?...daca te tin picoarele si esti in conditie fizica buna...este muuuuuuuuulllttt mai indicat sa alergi dimineata...si daca se poate devreme...pentru ca atunci si aerul este mai curat si este indicat ca dimineata sa faci miscare in aer liber(ps:ca doamnele alea ce fac yoga si cand afara eee fffff frig)

#5
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007

 zalman, on Jan 31 2008, 22:54, said:

in cat timp ai slabit 20 de kg?in afara de jogging mai faci alt sport?...daca te tin picoarele si esti in conditie fizica buna...este muuuuuuuuulllttt mai indicat sa alergi dimineata...si daca se poate devreme...pentru ca atunci si aerul este mai curat si este indicat ca dimineata sa faci miscare in aer liber(ps:ca doamnele alea ce fac yoga si cand afara eee fffff frig)

Am avut 84 de kg cand am inceput sa alerg din martie pana in iunie si apoi din septembrie pana in noiembrie. Aveam un program bazat pe o zi faceam abdomene (programul acela cu 8 min ptr un abdomen perfect) si o zi ieseam seara la fugit.Ahh si cum am zis mai sus nu mancam dupa ora 18:00.In weekend ma relaxam :D. De rezistenta nu stiu ce sa zic,in perioada cand alergam spre sfarsit am reusit sa alerg si 20 de ture de Slavici in 30 de minute, acum insa nu stiu cum ma situez.Vedem maine .. :P

Edited by flavius1990, 31 January 2008 - 23:02.


#6
zalman

zalman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 10.09.2007
fain...si eu am inceput cu programul...ca si eu am de dat ceva jos...merg la sala(desi mai rar ca nu prea am timp) ,nu mai mananc seara, nu mai beau sucuri, nu mai mananc dulciuri, fara fast-food...sper sa se vad ceva... :D

#7
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
Vreau sa va spun ca diferenta dintre jogging-ul seara si jogging-ul dimineata este una ca de la cer la pamant, nici nu se compara. Iata cateva argumente care le-am simtit pe pilea mea cand am alergat pentru intaia oara dimineata aproximativ 45-50 de minute (relaxat, faceam din cand in cand sprinturi scurte):
1.Dimineata esti intr-o conditie fizica mai buna deoarece tocmai ce te-ai odihnit, astfel poti alerga mai mult si mai bine.
2.Cum am zis si ieri,treci direct la FAT BURNING fara sa mai treci prin procesul de ardere a carbohidratilor ce le-ai consumat in timpul zilei daca alergi seara
3.Imediat dupa efort te simti extraordinar si cand te gandesti ca ziua dabia a inceput nu iti vine sa crezi.E adevarat ca si seara te simti la fel doar ca atunci nu poti savura acele clipe pentru ca urmeaza somnul obisnuit
4.Sunt multe multe aspecte pe care va las sa le descoperiti voi.. :P

#8
Rayden3000

Rayden3000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 06.09.2006
Baieti ajutati-ma si pe mine va rog :) .Vreau sa am rezistenta mai mare pt ca vreau sa intru la pompieri sau la politie..unde o fi..important e ca trebuie sa scot sub 3:21 distanta de 1 km, la scoala cand am facut rezistenta am scos`o in vreo 4:50, deci eu cred ca sunt varza..am la dispozitie vreo 5 luni sa ma pregatesc sa fac fata.. La restul probelor ma descurc bine.. la viteza de exemplu eu cred ca e bine.. 50 m sprint il fac in ~6.8 sec. Dar la rezistenta stau prost tare
UN sfat ceva? :)

#9
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005

 zalman, on Jan 31 2008, 22:54, said:

in cat timp ai slabit 20 de kg?in afara de jogging mai faci alt sport?...daca te tin picoarele si esti in conditie fizica buna...este muuuuuuuuulllttt mai indicat sa alergi dimineata...si daca se poate devreme...pentru ca atunci si aerul este mai curat si este indicat ca dimineata sa faci miscare in aer liber(ps:ca doamnele alea ce fac yoga si cand afara eee fffff frig)

E indicat sa faci exercitii dimineata pentru ca atunci nivelul de testosteron din organism este cel mai ridicat.

Am alergat si eu cam o luna da m-am lasat ca nu mai aveam cu cine.

#10
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007

 Rayden3000, on Feb 1 2008, 22:46, said:

Baieti ajutati-ma si pe mine va rog :) .Vreau sa am rezistenta mai mare pt ca vreau sa intru la pompieri sau la politie..unde o fi..important e ca trebuie sa scot sub 3:21 distanta de 1 km, la scoala cand am facut rezistenta am scos`o in vreo 4:50, deci eu cred ca sunt varza..am la dispozitie vreo 5 luni sa ma pregatesc sa fac fata.. La restul probelor ma descurc bine.. la viteza de exemplu eu cred ca e bine.. 50 m sprint il fac in ~6.8 sec. Dar la rezistenta stau prost tare
UN sfat ceva? :)

Nu pot sa iti raspund concret pentru ca niciodata nu am avut in vedere dobandirea de rezistenta dar pot sa iti spun ca aceasta se formeaza in etapte. In primul rand trebuie sa alergi regulat si sa te cronometrezi.Daca spui ca in 5 luni ai examenul primele 2 luni poti sa alergi mai mult de 1 kilometru pentru ca organsimul sa se obisnuisca cu efortul pe termen lung. Dupa aceste doua luni ar trebui sa incepi sa alergi serii de cate 1 km si sa te cronometrezi cu pauze de vreo 10 minute intre serii.Conteaza foarte mult sa te odihnesti inainte de antrenament.Cu o luna inainte de concurs ai putea eventual sa iei suplimente sau energizante(nu prea ma pricep la categoria asta) pentru mai mare rezistenta. Ai sa vezi ca nu e un timp greu de scos daca te antrenezi regulat (e deajuns si de 3 ori pe saptamana doar). Bafta si astept comentarii dupa primul antrenament.. :)

#11
toma

toma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 18.11.2002

 flavius1990, on Feb 1 2008, 08:10, said:

Vreau sa va spun ca diferenta dintre jogging-ul seara si jogging-ul dimineata este una ca de la cer la pamant, nici nu se compara.
Sa zicem ca alerg pe la un 10-11. Mananc dupa aceea de dimineata sau iau o gustare inainte? Ma poti ajuta cu un sfat te rog? Nu iti poate veni rau daca alergi fara sa fi mancat nimic? Daca mananci dupa la cat timp dupa ce termini poti manca?

Am cam 85kn la 1.85m si vreau sa slabesc pentru 5-8kg cu banda de alergare.

#12
zalman

zalman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 10.09.2007

 toma, on Feb 9 2008, 21:45, said:

Sa zicem ca alerg pe la un 10-11. Mananc dupa aceea de dimineata sau iau o gustare inainte? Ma poti ajuta cu un sfat te rog? Nu iti poate veni rau daca alergi fara sa fi mancat nimic? Daca mananci dupa la cat timp dupa ce termini poti manca?

Am cam 85kn la 1.85m si vreau sa slabesc pentru 5-8kg cu banda de alergare.


e bine sa iei o gustare ca daca scapi sa nu iti vina rau oricum o sa ai randament scazut...

Edited by zalman, 09 February 2008 - 22:03.


#13
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007

 toma, on Feb 9 2008, 21:45, said:

Sa zicem ca alerg pe la un 10-11. Mananc dupa aceea de dimineata sau iau o gustare inainte? Ma poti ajuta cu un sfat te rog? Nu iti poate veni rau daca alergi fara sa fi mancat nimic? Daca mananci dupa la cat timp dupa ce termini poti manca?

Am cam 85kn la 1.85m si vreau sa slabesc pentru 5-8kg cu banda de alergare.

Depinde cand te trezesti, daca te trezesti chiar inainte de alergare atunci nu ar fi o problema sa nu mananci nimic,insa daca tu te trezesti la 8 dimineata si pana la 10-11 nu mananci nimic si te pui sa alergi poti sa ai unele simptome,deci nu ar fi indicat. Cel mai indicat este sa alergi imediat dupa ce te-ai trezit chiar daca spre finalul alergarii iti va carai putin burta nu este o problema. Poti manca dupa 30 de minute de la alergare. Succes la dat jos kilogramele iar daca mai ai nelamuriri te astept aici. Bafta

#14
unknownbla

unknownbla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.03.2008
Salut, o sa trec direct la subiect. sunt un tip de 18 ani , cu 1.90 si 76 de kg si cu o draguta de burtica nu e mare e doar inestetica. cum fac asa renumitele patratele ? cum fac sa o dau jos in timp util ? nu post negru, nu chestii extreme. ceva care sa imbine placutul cu utilul si dupa cum am zis in vreo 2 ,3 luni repet nu e mare cel mai probabil e de bere nu e grasime pentru ca in nicio alta parte a corpului nu am grasime asadar pareri :-) exista un tratament special pentru burta de bere , fata de cea de slana ?  ce fel de abdomene alergare pareri ? mersi.

Edited by ciutacu, 12 March 2008 - 21:53.
Nu mai pune "..." la fiecare 2 cuvinte !


#15
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003
daca e distensie abdominala , incearca si mananca de 5-6 ori pe zi, f putin, cat sa nu te saturi. ajuta alergarile si abdomenele, patratele faci doar cu regim strict... nu o sa poti imbina utilu cu placutu
:))

#16
unknownbla

unknownbla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.03.2008

 adi185, on Mar 12 2008, 21:47, said:

daca e distensie abdominala , incearca si mananca de 5-6 ori pe zi, f putin, cat sa nu te saturi. ajuta alergarile si abdomenele, patratele faci doar cu regim strict... nu o sa poti imbina utilu cu placutu
:))


suna ca o boala chestia aia cu distebla bla si mai mult ca sigur nu o am , am fost un copil gras mic fiind , m-am inaltat repede, si au ramas chestii de astea..pe mine , burta :-) .. cum se fac abdomenele corect , pentru dat jos burta , iar mai apoi pentru patratele , pentru o estetica placuta , pot renunta oarecum la ideea de imbinare a utilului cu placutul , mersi.

Edited by unknownbla, 12 March 2008 - 21:58.


#17
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007
Nu e o boala grava. E doar dilatatie ( sau distensie, e tot aia ) abdominala. Trebuie sa te lasi de bere si sa mananci putin si des.

#18
unknownbla

unknownbla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.03.2008
un exemplu de mancat putin,des nu este, asadar:
un sandvis la scoala , nu tocmai consistent ,ma rog "mic-dejun"(ora 9:00) apoi ceva varza si niste legume la pranz (ora 14:30) cozonac 2 felii (18:30)
bineinteles,tigarile nu le voi trece in meniu , cu toate ca am "mancat" destule , am inclus o para , portocala si un mar. e ok? ceva de genul asta repetat zilnic , imbinat cu alergarea si abdomenele ?
renuntatul la bere ? ok , se poate incerca exista o limita totusi ? beau vinerea si sambata , cand merg undeva cu amicii pe saptamana sa zicem cam 10 - 15 beri , depinde de bani si stare ^^ pot reduce , dar totusi pot doar sa le diminuez numarul ? :-) la 5-10 pe saptamana?

Edited by ciutacu, 13 March 2008 - 08:45.
s-a rezolvat


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate