Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Provider internet pentru hosting

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
bogdan15

bogdan15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 21.03.2007
As vrea sa deschid impreuna cu cativa prieteni o firma de hosting. Am si eu o mica intrebare.
Ce ISP ar fi mai potrivit pentru a-mi oferi internet pentru servere?
Ce preturi si ce banda au?
Multumesc anticipat.

#2
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
In general astfel de contracte se negociaza in parte, iar pentru o astfel de firma iti trebuiesc cel putin doua conexiuni de mare viteza la internet; una principala si una de backup.

#3
bogdan15

bogdan15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 21.03.2007
m-am gandit sa vorbesc cu cei de la rds pentru abonamentele lor si preturi.
le-am trimis email([email protected]) acum cateva zile si nici pana acum nu am primit raspuns.
cred ca mai bine ii sun. -_-

#4
florin_tm

florin_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 18.10.2007
Incearca niste provideri care nu furnizeaza internet pentru end user gen RDS, UPC, Atlas telecom, Romtelecom sau firme de cartier, au o calitate mult mai buna


View Postbogdan15, on Jan 10 2008, 15:01, said:

m-am gandit sa vorbesc cu cei de la rds pentru abonamentele lor si preturi.
le-am trimis email([email protected]) acum cateva zile si nici pana acum nu am primit raspuns.
cred ca mai bine ii sun. -_-


#5
daniel.grigorescu

daniel.grigorescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 06.12.2006
Daca vrei un serviciu profesional apeleaza la EUROWEB. E mai scump, dar e PROFESIONAL  :coolspeak:

#6
bogdan15

bogdan15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 21.03.2007
M-am uitat pe situl lor si am vazut abonamentele la optiunea fiberclass si mi se par destul de mari. 99 de euro pentru internet cu o banda de 3 Mbps, dar pentru o banda de 100Mbps...pe mine ma intereseaza doar accesul la internet, nu si serviciile telefonice...

#7
florin_tm

florin_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 18.10.2007
in 2005 am platit la euroweb 400 euro+tva pentru 2 Mb garantati si a meritat !!! ala a fost inceputul

View Postbogdan15, on Jan 10 2008, 23:39, said:

M-am uitat pe situl lor si am vazut abonamentele la optiunea fiberclass si mi se par destul de mari. 99 de euro pentru internet cu o banda de 3 Mbps, dar pentru o banda de 100Mbps...pe mine ma intereseaza doar accesul la internet, nu si serviciile telefonice...


#8
bogdan15

bogdan15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 21.03.2007

View Postflorin_tm, on Jan 11 2008, 01:47, said:

in 2005 am platit la euroweb 400 euro+tva pentru 2 Mb garantati si a meritat !!! ala a fost inceputul

Mie mi se pare destul de scump 99 de euro pentru 3 megabiti garantati. RDS are la abonamentul de 9 euro, fiberlink, 2 megabiti, dar nu sunt garantati.
Daca mie imi trebuie pentru fiecare server conexiune de 100 megabiti, ce fac? Daca am un server dedicat la 50-60 de euro, ies in pierdere pentru ca, costa mai mult conexiunea.

#9
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001

View Postbogdan15, on Jan 11 2008, 07:44, said:

Mie mi se pare destul de scump 99 de euro pentru 3 megabiti garantati. RDS are la abonamentul de 9 euro, fiberlink, 2 megabiti, dar nu sunt garantati.
Daca mie imi trebuie pentru fiecare server conexiune de 100 megabiti, ce fac? Daca am un server dedicat la 50-60 de euro, ies in pierdere pentru ca, costa mai mult conexiunea.

din hosting nu se fac bani, e concurenta acerba (plus pretul echipamentelor scade in timp)
(ce capital aveti voi pentru businessu' asta? (in mare); poate iti dau ceva idei in bugetul respectiv)

#10
bogdan15

bogdan15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 21.03.2007

View Postr3ddr, on Jan 11 2008, 09:02, said:

din hosting nu se fac bani, e concurenta acerba (plus pretul echipamentelor scade in timp)
(ce capital aveti voi pentru businessu' asta? (in mare); poate iti dau ceva idei in bugetul respectiv)
pentru inceput, in jur de 15000 de euro pentru echipamente. Spatiu avem.

#11
bogdan15

bogdan15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 21.03.2007
scuze pt ca nu am dat edit, dar nu am gasit butonul de edit.

Alti provideri infara de euroweb mai stiti?

#12
alexandranyd

alexandranyd

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 682
  • Înscris: 27.07.2007
Un apropiat care detine o firma de hosting destul de mare a renuntat la Euroweb datorita problemelor de ordin tehnic. Cel mai mare provider din Romania este RDS cu 500.000 clienti fiind urmat de Romtelecom cu 400.000.

Parerea mea este sa mergi la inceput pe RDS, sa vezi daca din Romtelecom vine trafic foarte mare si daca da tragi o fibra si de la Romtelecom.

Teoretic trebuie sa ai legaturi directe cu primii provideri ca numar de abonati: RCS si Romtelecom. UPC pentru 120 k clienti merita luat si el in considerare. Incearca sa negociezi un upload mult mai mare decat downloadul. Nu incerca sa negociezi banda sincrona...costurile sunt prea mari.

PS. Daca ai posibilitatea alege GTS.

Edited by alexandranyd, 11 January 2008 - 15:14.


#13
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003

View Postbogdan15, on Jan 11 2008, 07:44, said:

Mie mi se pare destul de scump 99 de euro pentru 3 megabiti garantati. RDS are la abonamentul de 9 euro, fiberlink, 2 megabiti, dar nu sunt garantati.
Daca mie imi trebuie pentru fiecare server conexiune de 100 megabiti, ce fac? Daca am un server dedicat la 50-60 de euro, ies in pierdere pentru ca, costa mai mult conexiunea.

in primul rand tu ai nevoie de un abonament business cu trafic si nu numai garantat.


ai nevoie de un serviociu stabil, nu de internet pt acasa.

ai nevoie de o companie sau chiar doua care sa iti ofere si un timp de raspuns la probleme destul de promt.

Eu iti recomand GTS Telecom.

Am vazut ca esti in craiova, cred ca au infrastructura acolo.

Si sincer, 3mbps la 99 de euro mi se pare suspect de putin. nu e o gluma

nu ar fi mai bine sa inchiriezi colocare intr-un datacenter profesional? ai scapa de multe batai de cap si ar fi mai ieftin decat sa investesti in unul.

iarasi iti recomand gts telecom.

#14
alexandranyd

alexandranyd

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 682
  • Înscris: 27.07.2007
bogdan15

  1. Sper ca nu ai 15 ani;
  2. Trebuie sa te astepti la pierderi importante la inceput;
  3. Factura lunara pentru interternet este de cateva mii de euro;
  4. Piata este foarte saturata.

#15
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006
un abonament serios la net, extern, costa in jur de 10.000 euro/luna garantat ... de altfel poti apela la unul dintre isp pt. conectare in interlan si ronix ... eventual poti intreba cat costa inchirierea pana in bucuresti a fibrei la transelectrica sau la cfr, iar odata ajuns acolo, cu ~1000 euro pe luna ai conexiuni gigabit in ronix si interlan ... oricum, costurile pt. o localitate din afara bucurestiului sunt mari, fara minim 100.000 de euro nu ai ce face ... in bucuresti, daca ai spatiul, te costa mult mai putin, iar pt. traficul intern ai nodurile de interconectare, iar pt. extern poti apela la destui provideri pt. o suma de vreo 1000 euro/luna pt. vreo 10 Mbps garantati, viteza externa. a, si inca ceva, piata la noi nu as putea spune ca este saturata ... loc mai este, oferte bune sa fie

#16
Vlad_int1

Vlad_int1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 26.04.2007
In orasele din provincie in mod cert nu este saturata piata, numai ca asa cum ti s-a mai spus inceperea unei astfel de afaceri implica costuri, dupa mine mult mai mari de 15 000 E ; gandeste-te ca pe langa banda garantata iti mai trebuiesc si cateva clase de ipuri externe; apoi vin echipamentele (routere, switch'uri cu interfata, switchuri mai mici plus un router cu firewall care sa-ti protejeze intreaga retea) si astea nu sunt ieftine deloc. Oricum ar fi bine sa dai ceva mai multe detalii despre ce servicii si la ce calitate vrei sa oferi, cati useri, pe ce distanta de la centru , etc.

#17
florin_tm

florin_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 18.10.2007
O solutie ar fi sa te asociezi cu persoane care au deja cate ceva (internet, calculatoare serioase...)si puse cap la cap sa iasa ce vrei tu, este un inceput

View Postbogdan15, on Jan 10 2008, 00:01, said:

As vrea sa deschid impreuna cu cativa prieteni o firma de hosting. Am si eu o mica intrebare.
Ce ISP ar fi mai potrivit pentru a-mi oferi internet pentru servere?
Ce preturi si ce banda au?
Multumesc anticipat.


#18
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

View Postbogdan15, on Jan 11 2008, 07:44, said:

Mie mi se pare destul de scump 99 de euro pentru 3 megabiti garantati.
Vezi ca acolo scrie "acces Internet cu viteze de pana la 3 Mbps". Ceea ce inseamna ca nu e banda garantata, care pentru 3 Mbps costa mult mai mult (la majoritatea providerilor din Romania)... Un abonament cu banda garantata poate presupune un anumit SLA, ceea ce implica anumite despagubiri (in general scaderea facturii lunare cu un anumit procent) in cazul in care ISP-ul nu-si respecta obligatiile de natura tehnica (disponibilitatea, latime de banda, delay, packet loss etc.)

Intrebare: stiti firme de hosting care sa aiba serverele in provincie? Personal, nu prea cred ca este rentabil... decat daca esti in Bucuresti...

Edited by soft0811, 14 January 2008 - 13:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate