Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

9000 de evrei omorati la iasi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
262 replies to this topic

#1
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
In statiile de bus din Dristor, in locul insipidelor reclame a aparut o fotografie ciudata alb-negru, gaurita central si patata circular,  cu un bebelus. Un text marunt nu mi-a lamurit privire aruncata frugal din 123, doar un nume am retinut, Gustav Segal.
Am crezut initial ca este o campanie pro Nato, un nefericit impuscat sau prins de irakieni.
De fapt este vorba de 9000 de evrei ucisi (?) la iasi in 1941. Ori 9000 de oameni nu dispar in istorie fara urme, am mai citit cate ceva dar de cifra asta nu am m-am izbit. Stie cineva mai multe detalii pe aceasta tema?

#2
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
detalii despre cum folosesc evreii in interes economic o hipersensibilitate la orice urma de "pogrom" ? sunt peste tot in lume...

#3
|ucifer

|ucifer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 15.07.2004
un profesor de al meu, un mare profesionist si mare om, mi-a povestit despre pogrom-ul din Iasi.
El era destul de mic la vremea aceea, insa isi aminteste de cadavrele care zaceau pe strada, de patrulele care legitimau pe toata lumea si de focurile de arma de la executiile de la colt de strada, fara judecata, pe simplu motiv ca esti evreu.

El a scapat...cu toate ca are sange de evreu.

Aceea nu e o reclama ce ai vazut, ci este un apel pentru cei care pot da informatii despre criminalii din acea perioada si se OFERA  (nu se cere) recompensa 10 000$ pentru fiecare informatie care are ca rezultat aducerea in instanta a unui criminal responsabil de acele atrocitati

#4
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Dar de ce doar pentru evrei si nu pt toate victimele din al doilea razboi mondial? Criminali de razboi sunt doar cei care au omorat evrei? Nu prea inteleg chestia asta.

#5
|ucifer

|ucifer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 15.07.2004
pentru ca ei sunt copii celor ucisi atunci si ptr ca vor sa ii vada pedepsiti pe criminalii parintilor lor.
ce treaba au ei cu restul? Restul sa le urmeze exemplul

#6
sarmiro

sarmiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 21.02.2003
Am vazut si eu afisul respectv. Ce ma intriga e faptul ca se ofera 10.000 $ pt cei ce permit prin informatiile furnizate aducerea in instanta a celor ce au contribuit la pogromul de la Iasi. Dar hai sa gandim un pic, oare nu e o vanatoare de vrajitoare gen Wiesenthal. Pogromul de la Iasi a avut loc, parca, in 1941; de atunci au trecut nu mai putin de 63 de ani. Oare ce varsta au aceia care au contribuit la acel pogrom, eu zic ca cel putin 80 de ani. Cui mai foloseste "pedepsirea" unui octogenari pt niste fapte savarsite acum 60 de ani intr-o perioada tulbure. Din cate stiu la ora actuala exista o comisie insarcinata cu studierea evenimentelor din cel de al II-lea razb. mondial ale carui victime au cazut si evrei din Romania, asta inseamna ca cel putin la ora actuala e prematur sa vorbim de Holocaust la noi in tara, iar cifra de 9000 de oameni DEPORTATI dincolo de Nistru cum a fost verificata.

#7
|ucifer

|ucifer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 15.07.2004
eu nu stiu de ce va deranjeaza ca aia vor sa cheltuie 10 000$.
daca ajunge in justitie unu la varsta aia putin probabil sa primeasca cine stie ce pedeapsa.
eu ii inteleg. daca vezi cum au fost ucisi parintii sau bunicii tai, crede-ma ca nu mai gandesti asa

#8
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Ajung ei in justitie sau va fi Vendetta pina la a 7-a spitza? Sau poate interese politice?

#9
sarmiro

sarmiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 21.02.2003
Firesc ar fi a ca cel ce a facut o crima sa plateasca pt ceea ce a facut, insa pt un individ ajuns la 80 de ani nu stiu zau cui va mai folosi pedepsirea lui. E oribil sa te gandesti ca intr-o perioada nu f indepartata s-a ajuns la astfel de atrocitati (holocaustul evreiesc), e si mai trist sa ai rude care au platit cu viata pt unica "vina" de a fi fost evrei.
Ideea este insa alta, la ora actuala exista un puternic curent proevreiesc care nu poate fi digerat chiar asa usor. Fara indoiala si in Romania au fost evrei care au patimit pt asa numita vina, insa de aici pana la a condamna tot poporul roman pt asta e cale lunga, la fel sa intamplat si cu germanii care au platit cu varf si indesat pt actiunile oribile ale unui dement - Hitler.
Trebuie sa recunosti ca vanatoarea de nazisti a devenit o moda, chiar si la noi. Mai mult maresalul Antonescu, pt a avea o viziune "politica corecta" trebuie considerat criminal de razboi. A facut si greseli insa pt. mine ca roman el e defapt erou national.
Eu daca ii ridic lui Antonescu o statuie, se vor gasii f. multi sa ma acuze de antisemitism dar daca ii ridic lui A. Pauker o statuie nimeni nu are nimic cu mine, cel mult ma considera un nebun de sorginte comunista. Ori sa fie clar intre cei 2 faimoasa evreica mi-a facut mult mai mult rau, decat Antonescu. Pe cei ca Pauker si altii ca ea cine ii vaneaza?

#10
|ucifer

|ucifer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 15.07.2004
stii cum se zice: "macelarul poporului tau e eroul poporului sau"
asta se aplica si la antonescu cu tiganii.
totusi, daca evreii vor sa ii aduca pe aia in justitie nu e nimic ilegal si nici deplasat. ei lasa justitia sa hotarasca ce va face cu acel criminal.

#11
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Evreii au patimit pentru ca din punct de vedere militar au fost mai slabi. In ziua de azi se intimpla aceeasi treaba cu arabii fara ca problema asta sa scandalizeze pe careva. Cel putin nu in mod serios. Mie mi se pare ca ratiunea nu este foarte complicata si se numeste dreptul celui mai tare. Cine l-a judecat de exemplu pe Stalin pentru crimele comise? Nimeni neavind puterea. Holocausturi se intimpla zilnic peste tot in lume si nu e de mirare ca nimeni nu comenteaza atit timp cit nu are puterea. Sau n-a fost napalmul din Vietnam tot un Holocaust?
Au trecut 60 de ani dar de comentat tot nu se termina cu toate ca s-au platit datorii fara sfirsit. Oare cu ce au gresit copiii incepind cu a doua generatie sa mai plateasca in continuare la datorii?

#12
sarmiro

sarmiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 21.02.2003
Da corect cine a gresit trebuie sa plateasca, dar am mai spus parca e o vanatoare de vrajitoare. Parca se incearca culpabilizarea tuturor pt crime comise de altii si cred ca nu e prea corect, nu mai are rost sa vorbim ca si numarul victimelor holocaustului nu e inca sigur. Dar tac, daca spun mai multe intru sub incidenta legii pt. negarea holocaustului si asta e pe bune chiar si la noi. Legat de ceea ce spune vata_pa_batz, e cat se poate de clar ca holocaustul la ora actuala e pur evreiesc. Sa ne aducem aminte de reactia presei internationale la declaratiile lui Ilici cum ca in timpul holocaustului au mai murit si altii nu numai evreii. A spus si el "saracul" ceva corect o data si hop trepadusi de genul Wiesenthal au sarit cu gura. Mai mult Wiesenthal cand a venit in tara a spus ceva de genul . Parca mai era unul si parca tot evreu care spunea Invatati, Invatati, Invatati. Pana la urma ce poti reprosa, omul sfatuia de bine, numai ca a iesit prost, mult mai prost din punct de vedere al numarului de victime decat la evrei dar asta nu conteaza, pt ca intr-adevar exista dreptul celui mai tare

#13
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Pe mine ce ma deranjeaza cel mai tare e acest curent proevreiesc. Au murit peste 9000 de evrei. Nu sunt de acord cu acest lucru. Au murit peste 9000 de oameni. Nu sta nimeni sa numere si sa spuna ca au murit pe x mii de romani in razboi, hai sa il acuzam pe cutare. Nu au murit evrei, romani, germani sau mai stiu eu ce alte natii. Au murit niste oameni, tati, mame, frati, surori, copii si pentru asta cei vinovati trebuie sa plateasca si cred ca au platit deja. Antonescu, care a avut taria sa fie roman intr-un moment in care acest lucru era o crima, e gasit acum tap ispasitor, catalogat drept criminal de razboi si tradator, in timp ce Horty, fascistul a fost reabilitat cu onoruri publice, de unde si pana undee inversunarea asta a opiniei publice de a ne taxa drept ucigasi de evrei?

#14
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Mai da ce se agita lumea pentru evreii astia, pe bune ca eu nu inteleg.

Adika pentru niste atrocitati care s-au comis acum 63 de ani se face azi mare tam tam si Romania este inclusa in cercul tarilor care au participat la holocaust.

Pai in Germania au murit cu milioanele evreii, acolo intradevar e normal sa mai fie reactii. Insa la noi au murit 9000 de evrei, teoretic pentru ca numarul exact nu se stie si se fac campanii, se arunca o gramada de bani pe o nimica toata.

Pai au murit sute de mii de oameni in timpul razboiului. Astia 9000 cu ce is mai speciali ca altii? Au fost macelariti milioane de oameni, nu vad nici un fel de diferenta intre rusii care au murit, romanii care au cazut pe front si evreii ucisi la Iasi.

Intradevar, nu au murit pe campul de lupta insa tot ce s-a intamplat acolo este in proportie de 90% vina lor exclusiv.

Degeaba se cauta acum criminali de razboi pentrui ca la uciderea evreilor din Iasi a participat majoritatea populatiei orasului, nu au fost cateva sute de militari care i-au omorat pe toti si un general care a dat ordinele.

Deocamdata evreii au provocat nenumarate conflicte cam peste tot unde s-au stabilit pe glob. In Germania nu are rost sa mai vorbim ce s-a intamplat, la noi la fel, le-a facu ONU stat si acuma se omoara acolo intre ei si nimeni nu mai stie cum sa rezolve problema.

O sa sara multi cu gura pe mine si o sa spuna ca nu gandesc, ca sunt prost si alte chestii de genul asta.

Insa eu pun o intrebare pentru toata lumea si eu zic ca este o chestiune extrem de importanta daca vrem sa intelegem cu adevarat care au fost cauzele masacrarii evreilor.

De ce populatia a fost de acord si a participat chiar la uciderea evreilor???

Poti sa acuzi liderii ca sunt fanatici insa nu poti sa acuzi un oras intreg ca este fanatic. Evreii au cauzat probleme peste tot in lume ai su reusit sa isi atraga antipatia multor natii, ura care se astazi exista chiar daca ea nu este manifestata.

Si ca intotdeauna, evreii nu pot lasa apele sa se linisteasca si trebuie sa le agite.

Mai degraba ar dona banii pentru recompense unui spital sau unei organizatii non profit decat sa ii arunce in vant pentru a condamna niste bosorogi care si asa nu mai au mult de trait si care probabil se duc cu greu la baie.

NU am nimic eu evreii, mie imi sunt indiferenti in general insa ma deranjeaza sa vad ca posteaza mereu in victime si in oropsiti ai sortii. Atatea natii au avut probleme si auu fost amenintate mai mult sau mai putin cu disparitia insa nimeni nu se plange si nu face atat caz de asta ca ei.

Ar trebui sa lase lucrurile asa cum sunt si sa incerce sa invete din greselile din trecut.

#15
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...in primul rand nu cred ca au fost 9000, din cate stiam cei care au tras la iasi au fost cuzistii, o fractiune fascista restransa. iar politia si armata i-a temperat repede. daca are o cronologie a evenimentelor cineva...

#16
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Morpfeus,
Ai grija ce spui despre evrei ca vine imediat un moderator ca MrFred si te baneaza de nu te vezi...

La intrebarea despre populatie, de ce a fost de acord, ti-as raspunde cu un exemplu recent, cind aceeasi populatie a fost de acord cu Iliescu la alegeri...
sau cu minerii la Bucuresti...

E vorba de intoxicare mass media.

#17
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Burvi, nu cred ca se potriveste comparatia, care e media coverage-ul din zilele noastre si care era atunci? Eu cred ca Morepheus are mare dreptate in ceea ce spune, dar vinovati pentru aceasta ura care s-a atras asupra evreilor, nu sunt toti evreii, ci doar o parte din ei, extremistii.

#18
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
E acelasi media coverage, daca iei in calcul ca atunci erau mai putini oameni care citeau ziare...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate