Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Telefoane dual SIM made in China

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
tibys

tibys

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.10.2005
Salut,
Sper ca experienta mea in " China market sourcing"  sa ajute in a va raspunde la multitudinea de intrebari din acest thread, referitoare la calitatea si valoarea telefoanelor dual sim vandute la ora actuala pe piata romaneasca.

1. Ofertele chinezilor sunt de 3 feluri:
a. foarte serioase- fabrici cu peste 100 angajati, care au certificari ISO, departament real de quality control si clienti in toata lumea.
Aceste companii reprezinta cam 0.1 % din cele sunt gasite pe net.
b. de incercat ( cu rezerva de rigoare)- acestea vin din partea unor firme mici , sau infiintate de curind. Dezavantajele aici sunt ca acestia folosesc acelesi PCB-uri( placi de baza ) ca primele dar economisesc la alte elemente constructive( carcase, microfoane , incarcatore etc) deci produsul finit este de o calitate medie.
c. de evitat - 95 % din ofertele postate in diferite site-uri B2B sunt din partea unor firme cu pina la 10 angajati, care folosesc suprafete mici si insalubre pentru a ansambla diferite produse.

Am  fost personal in inspectie in Shenzhen la multe companii, in decursul anilor trecuti si vorbesc in deplina cunostinta de cauza.

Mai multe detalii:
- sunt foarte multi intreprinzatori care au simtit oportunitatea de business cu China, dar sunt foarte putini care au experienta in " chinesse dealing"
-O luna garantie verbala presupune ca vanzatorul nu vrea sau nu poate sa-si asume anumite riscuri.
- Datorita diferentei de calitate a multor producatori chinezi, apar si divergentele de opinie de genul " chinezarii", "stifturi" vs " sunt foarte multumit" etc.
- CECT este un furnizor de sevicii de telefonie mobila , gen Vodafone sau Orange. Nu are fabrici proprii , in schimb are contracte ferme cu companii serioase pentru diverse mdele promovate de ei, in regim OEM. Multe din telefoanele dual sim vandute pe piata romaneasca sunt " CECT" , dar asta nu este realitatea.
- majoritatea modelelor comercializate in Romania sunt construite pe aceesi platforma , dar diferentele de calitate sunt evidente si provin din "tehnologia de fabricatie " .

Sunt convins ca aceste informatii vor determina pe unii si pe altii sa-mi raspunda virulent chiar. Chiar voi fi bucuros sa pot raspunde in limitele realitatii , bunului simt si.. al timpului disponibil.

Nu pot  sa recomand un vanzator roman aici , pentru ca , va dati seama, nu am access la informatii despre furnizorii folositi.
Dar pot sa ajut pe cei bine intentionati sa faca o alegere cit mai buna.

In masura timpului disponibil , voi incerca sa raspund la mesajele pm . va rog frumos pei cei rau intentionati sau pe cei care nu pot sustine un ritm real si de bun simt sa se abtina.

#2
cristicb028

cristicb028

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.01.2008
:worthy:  am un cect p168 care nu se mai deschide stie cineva ce ar putea avea? pur si simplu l-am pus la incarcat si dimineata era mort pls lelp

#3
Ripensis

Ripensis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 28.05.2007
multumesc mult... este bun postul ca informatie :)

#4
Clawdel

Clawdel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.11.2005

View Postcristicb028, on Jan 6 2008, 15:12, said:

:worthy:  am un cect p168 care nu se mai deschide stie cineva ce ar putea avea? pur si simplu l-am pus la incarcat si dimineata era mort pls lelp
daca mai faci investitie in dual simuri iti recomand sa cauti si in alta parte. din ce am vazut eu pe piata, am gasit un sciphone i68+. pe google, l-am gasit de vanzare si in anglia, cam la acealasi pret ca in romania. iata cateva specificatii:
Functie Turn&Play si shake nd change - asta e super tare - poti raspunde la telefon daca il misti brusc sau ii poti modifica walpaperu. Dimensiuni 114X60X11.5mm. Display TFT, QVGA, 260K culori. Marimea displayului 3.2 inch flat touch screen, 240Ś320 pixeli. Posibilitate de play mp3 atunci cand se intra in alte meniuri. Video 3GP, MP4, support 3GP / MP4 afisaj video pe intreg ecranul, posibilitate forward si pauza.
succes

#5
Petrinni

Petrinni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.02.2009
buna , am si eu un p168+ pe cartela de vodafone merge perfect dar pe cea de orange se blocheaza ... ca le folosesc deodata ca le folosesc pe rand .. doar cate una pe telef . ma poate ajuta cineva cu un sfat ??? si as mai avea o problema si cateva intrebari  ... cum pot naviga pe internet ... cum pot face satarile pt internet si cum pot face setarile pt mms !!! as putea pune un soft mai nou pe el ?? il pot gasi pe net ??? astept rasp urgent pe mess la id cosma1983ro. va multumec mult

#6
marian0978

marian0978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 04.01.2009

View Posttibys, on 26th November 2007, 22:00, said:

Salut,
Sper ca experienta mea in " China market sourcing"  sa ajute in a va raspunde la multitudinea de intrebari din acest thread, referitoare la calitatea si valoarea telefoanelor dual sim vandute la ora actuala pe piata romaneasca.

1. Ofertele chinezilor sunt de 3 feluri:
a. foarte serioase- fabrici cu peste 100 angajati, care au certificari ISO, departament real de quality control si clienti in toata lumea.
Aceste companii reprezinta cam 0.1 % din cele sunt gasite pe net.
b. de incercat ( cu rezerva de rigoare)- acestea vin din partea unor firme mici , sau infiintate de curind. Dezavantajele aici sunt ca acestia folosesc acelesi PCB-uri( placi de baza ) ca primele dar economisesc la alte elemente constructive( carcase, microfoane , incarcatore etc) deci produsul finit este de o calitate medie.
c. de evitat - 95 % din ofertele postate in diferite site-uri B2B sunt din partea unor firme cu pina la 10 angajati, care folosesc suprafete mici si insalubre pentru a ansambla diferite produse.

Am  fost personal in inspectie in Shenzhen la multe companii, in decursul anilor trecuti si vorbesc in deplina cunostinta de cauza.

Mai multe detalii:
- sunt foarte multi intreprinzatori care au simtit oportunitatea de business cu China, dar sunt foarte putini care au experienta in " chinesse dealing"
-O luna garantie verbala presupune ca vanzatorul nu vrea sau nu poate sa-si asume anumite riscuri.
- Datorita diferentei de calitate a multor producatori chinezi, apar si divergentele de opinie de genul " chinezarii", "stifturi" vs " sunt foarte multumit" etc.
- CECT este un furnizor de sevicii de telefonie mobila , gen Vodafone sau Orange. Nu are fabrici proprii , in schimb are contracte ferme cu companii serioase pentru diverse mdele promovate de ei, in regim OEM. Multe din telefoanele dual sim vandute pe piata romaneasca sunt " CECT" , dar asta nu este realitatea.
- majoritatea modelelor comercializate in Romania sunt construite pe aceesi platforma , dar diferentele de calitate sunt evidente si provin din "tehnologia de fabricatie " .

Sunt convins ca aceste informatii vor determina pe unii si pe altii sa-mi raspunda virulent chiar. Chiar voi fi bucuros sa pot raspunde in limitele realitatii , bunului simt si.. al timpului disponibil.

Nu pot  sa recomand un vanzator roman aici , pentru ca , va dati seama, nu am access la informatii despre furnizorii folositi.
Dar pot sa ajut pe cei bine intentionati sa faca o alegere cit mai buna.

In masura timpului disponibil , voi incerca sa raspund la mesajele pm . va rog frumos pei cei rau intentionati sau pe cei care nu pot sustine un ritm real si de bun simt sa se abtina.


Vreau sa-mi cumpar un CECT Zoho V709 WiFi Dual SIM TV copie IPhone si nu am gasit prea multe detalii despre el.
Daca poate cineva sa-mi ofere mai multe detalii (pro si contra) .....
Am cautat pe net, dar nu am gasit prea multe pareri.
la ce am vazut in descrierea tele fonului, merita toti banii (640 RON).
Nu stiu in schimb cat de fiabil este, ce probleme are.
Eu l-am gasit la: http://www.fshop.ro/...i-Dual-SIM.html

Multumesc anticipat pentru post-uri.

Attached Files



#7
maikal153

maikal153

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.03.2010
salut...am o intrebare si va rog mult sa ma ajutati......IPHONE 32GB   made in china este bun ca sa nu dau bani in zadar????

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate