Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

unde gasesc efectul din voce (voce plina)

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
stefid

stefid

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.11.2006
1) Unde gasesc efectul din voce din fisierul atasat "Sample1" ("efect de voce plina")

2) cine ma ajuta sa-mi masterizez vocea?
Vocea din melodia din atasata ("Irecuperabil - Euglena verde") se aude f prost, am reinregistrat-o dar nu stiu s-o masterizez ca sa sune bine. (vreau sa-i adaug si efectul de voce plina).
Irecuperabil - Euglena verde
[are mai mult de 2 Mb si n-am putut s-o uploadez pe softpedia"


Sunt sigur ca toate programele se bazeaza pe librarii externe, pe pluginuri (nu programul in sine e "tare"). Am cateva dvd-uri numai de pluginuri pe Cubase dar nu stiu sa le folosesc

3) Cine ma ajuta cum sa folosesc Cubase sau Reason sau Fruity Loop? sau cine are tutoriale in romana..sau sa ma indrume de unde sa incep,,si ce sa fac ca sa invat.

Astept ajutoare!

Merci!

Attached Files



#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
Nu știu ce înțelegi prin efect de voce plină, dar dacă tu ai auzit o singură voce acolo lasă-te de meserie :D Ca să-ți răspund la întrebare efectele respective (și nu efectul, nu faci o voce cu un click) le găsești, de exemplu, în pachetul Waves (Platinum, Diamond). La întrebarea nr. 2 răspunsul ar fi: orice studio va face chestia asta, bineînțeles contra cost.
3. Folosește cu încredere F1

Edited by antinari, 07 November 2007 - 08:34.


#3
stefid

stefid

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.11.2006
topicul asta e doar pt cei ce vor sa-mi dea cate o parere.
dar cum nu se ofera nimeni ma apuc de crosetat mai bine

#4
nightfever

nightfever

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 09.01.2007

View Poststefid, on Nov 8 2007, 00:44, said:

topicul asta e doar pt cei ce vor sa-mi dea cate o parere.
dar cum nu se ofera nimeni ma apuc de crosetat mai bine
omul ti-a raspuns bine...nu e chiar asa simplu, dai un click si ai si reverb, si eq si compresie
cauta-ti pachetu de la waves, ia un adobe audition sau sony soundforge, si cauta pe google tutoriale

#5
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Sau Ozone izotope....

#6
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006

View PostLyvyoo, on Nov 19 2007, 13:00, said:

Sau Ozone izotope....
:o Unde găsesc un vocal doubler în Izotope Ozone?

#7
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Poststefid, on Nov 6 2007, 22:20, said:

1) Unde gasesc efectul din voce din fisierul atasat "Sample1" ("efect de voce plina")

2) cine ma ajuta sa-mi masterizez vocea?
Vocea din melodia din atasata ("Irecuperabil - Euglena verde") se aude f prost, am reinregistrat-o dar nu stiu s-o masterizez ca sa sune bine. (vreau sa-i adaug si efectul de voce plina).
Irecuperabil - Euglena verde
[are mai mult de 2 Mb si n-am putut s-o uploadez pe softpedia"


Sunt sigur ca toate programele se bazeaza pe librarii externe, pe pluginuri (nu programul in sine e "tare"). Am cateva dvd-uri numai de pluginuri pe Cubase dar nu stiu sa le folosesc

3) Cine ma ajuta cum sa folosesc Cubase sau Reason sau Fruity Loop? sau cine are tutoriale in romana..sau sa ma indrume de unde sa incep,,si ce sa fac ca sa invat.

Astept ajutoare!

Merci!
Salut, hai sa-ti explic cum poti realiza o "voce plina" .PLEC DE LA PREMISA CA NU ESTI COMPLET HABRNIST SI CA MACAR TERMENII DE SPECIALITATE II CUNOSTI.In primul rand ai nevoie de conditii, prin conditii trebuie sa intelegi: Un spatiu antifonat in care sa nu se afle altceva decat un microfon si eventual stativul lui(ideal ar fi ca microfonul sa fie atarnat de undeva de sus).Un microfon bun(preferabil condenser) un preamplificator pentru microfon, o placa de sunet(AC97 nu e placa de sunet...:) )Un computer.Cam asta e minimul de hard necesar pentru a putea imprima o voce plina.Urmatorul lucru de care ai nevoie este un soft.Poti folosi orice multitrack specializat.Sa dam un text, de exemplu "buna seara doamnelor si domnilor"pe care tu vrei sa-l inregistrezi si sa-l faci sa sune "plin".reglezi sculele prima data sa nu-ti bata in rosu(sa nu-ti intre in distors) apoi incepi inregistrarea.dar REC si incepi: Buna seara doamnelor si domnilor.Salvezi aceasta prima voce si ii dai un nume, de exemplu Voce 1.activezi un nou canal.Il armezi si dai REC.Spui din nou: Buna seara doamnelor si domnilor(Voce 1 trebuie sa se auda in casti in timp ce executi inregistrarea celei de-a doua voce iar vocea a doua trebuie sa fie cat mai asemanatoare cu Voce 1 adica sa aiba aceeasi intonatie si aceeasi durata.Salvezi si ii dai numele Voce 2.In acest moment ai o voce dublata.Voce 1 o panoramezi pe Left la 55% iar Voce 2 o panoramezi tot la 55% insa pe Right.am spus 55%
pentru o senzatie accentuata de "plin".Salvezi printr-un mixdown cele doua canale(in functie de multitrackul folosit poti avea: mixdown, save as, render as)adica salvezi in stereo canalele active pe care le ai.In acest moment ai "o voce plina" care de fapt nu e o singura voce ci sunt doua, sau altfel spus o voce dublata.Acest dublaj da senzatia de "plin".Pentru o calitate a sunetului superioara trebuie sa-i faci un mastering.Pentru asta ai nevoie de cateva plugins-uri din pachetul Waves Mercury si mai exact cele ingradite in chenar rosu in poza atasata.Evident ca poti folosii in plus si altele, dar pentru un mastering bun ai nevoie macar de cele incadrate in fotografie.Ce face fiecare din ele, poate o sa-ti explic alta data fiindca e nevoie de mult timp pentru astfel de explicatii insa pana atunci fa-ti rost de ceea ce e necesar pentru a realiza "o voce plina" si incet , daca chiar vrei, ai sa le aflii pe toate.Vocile pe care le-ai atasat in Sample 1 au doar un EQ aplicat, o compresie si panoramare(pe 4 voci la un moment dat) insa e suficient pentru hip-hop-ul celor de la La Famillia si chiar suna bine.

Attached Files


Edited by buncar, 19 December 2007 - 02:31.


#8
yo8tyn

yo8tyn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 17.10.2006
sal.. am vazut topicul asta.. si am zis sa incerc si eu... caut un plugin .. sau mai multe...ceva foarte bun ,, care sa mearga in cubase... ceva reverbe ...sa le folosesc pentru anumite solouri (voce) sau,.,la unele instrumente... cum ar fi un solo oboi sau flaut... a... si ...mai caut plugin'uri..pt efecte de surround. as ramane recunoscator . ... numai bine.

Edited by yo8tyn, 07 January 2008 - 12:58.


#9
stefid

stefid

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.11.2006
multumesc buncar. mi-ai dat explicatii detaliate

#10
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Poststefid, on Nov 6 2007, 22:20, said:

1) Unde gasesc efectul din voce din fisierul atasat "Sample1" ("efect de voce plina")

2) cine ma ajuta sa-mi masterizez vocea?
Vocea din melodia din atasata ("Irecuperabil - Euglena verde") se aude f prost, am reinregistrat-o dar nu stiu s-o masterizez ca sa sune bine. (vreau sa-i adaug si efectul de voce plina).
Irecuperabil - Euglena verde
[are mai mult de 2 Mb si n-am putut s-o uploadez pe softpedia"


Sunt sigur ca toate programele se bazeaza pe librarii externe, pe pluginuri (nu programul in sine e "tare"). Am cateva dvd-uri numai de pluginuri pe Cubase dar nu stiu sa le folosesc

3) Cine ma ajuta cum sa folosesc Cubase sau Reason sau Fruity Loop? sau cine are tutoriale in romana..sau sa ma indrume de unde sa incep,,si ce sa fac ca sa invat.

Astept ajutoare!

Merci!
Si inca ceva, de ce dai la microfon in soapta???....asculta-i pe baietii astia de la La Famillia, dau din plamn nu din gat in soapta...ca si cand s-ar plange cuiva ca li s-au adunat chitantele neplatite...In hip-hop trebuie sa dai la microfon cu suparare, cu accent pe unele cuvinte chiar zbierat in unele locuri...nervos, cu patima, altfel nu ai sa transmiti nimic nimanui.....si foarte importante sunt si versurile...ca degeaba dai bine la microfon daca nu spui nimic sau spui ceva pemibil...(cum faceau la un moment dat baietii aia de la Morometii mai exact UnQSapro)...:))...cam asta e ideea si vezi ai grija si cu intratul pe ritm....ritmul asta are rolul de-a te ghida in piesa, daca-l ignori o sa te ignore si el pe tine si-o sa iasa o ignoranta totala toata inregistrarea :)) pune-te pe treaba si asculta la veterani cum baga, cum e cu ritmul, cum e cu dictia...incearca sa intelegi logic ce fac cei buni.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate