Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum imi fac singur un sistem supraveghere video

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#1
tudor_in

tudor_in

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 28.03.2007
Salut, am o alimentara si vreau sa pot sa vad ce se intampla acolo de acasa.
Din cate am inteles eu, am nevoie de 3 camere de supraveghere( se pot pune si camere web normale?), un calculator care sa aiba o placa de captura cu intrari pentru cele trei camere si o conexiune de internet la alimentara. Ce sistem de operare este necesar sa ruleze pe calculator(mere si linuxul? ca nu prea as vrea sa ma incarc cu o licenta de windows) , si ce aplicatii imi trebuie ca sa pot sa vad de acasa. Va multumesc

#2
frioan

frioan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 15.03.2003

 tudor_in, on Oct 23 2007, 14:06, said:

Salut, am o alimentara si vreau sa pot sa vad ce se intampla acolo de acasa.
Din cate am inteles eu, am nevoie de 3 camere de supraveghere( se pot pune si camere web normale?), un calculator care sa aiba o placa de captura cu intrari pentru cele trei camere si o conexiune de internet la alimentara. Ce sistem de operare este necesar sa ruleze pe calculator(mere si linuxul? ca nu prea as vrea sa ma incarc cu o licenta de windows) , si ce aplicatii imi trebuie ca sa pot sa vad de acasa. Va multumesc

Laudabila initiativa ta de a incerca sa iti faci singur un sistem de supravechere, mai ales daca tinem cont ca sunt firme care cer multe zeci de milioane pt asa ceva, cateodata suma urcand pana la de 10 ori mai mult decat costa in realitate un asemenea sistem :) Sa stii ca nu e chiar atat de greu, mai ales daca ai cateva cunostinte de baza si simt practic. Ai mai multe variante de unde poti alege, totul doar in functie de ce buget ai.  Varianta cea mai simpla si comoda ar fi sa iti cumperi 3 camere de tip IP camera pe care le conectezi direct la internet (eventual mai iei un router ieftin) si gata ! Te conectezi de oriunde de pe net la ip-ul camerei si poti vedea & inregistra. Exemple de camere gasesti aici : http://www.mobotix.r...d=10015&lang=ro  sunt de la 100 Euro pana la 1000 :) Avantaj e ca nu-ti mai trebuie nici un PC care sa consume curent si sa ai grija de el. Alta varianta e intradevar cu 3 camere web, pe USB si un soft care sa poata lucra cu toate in acelasi timp ( nu mai tin minte exact dar am avut si eu un asemenea programel care facea captura si streaming pe net la mai multe camere web conectate la pc. A treia varianta e sa folosesti o placa de captura cu 4 intrari de semnal analogic - am vazut si la 50 $ bucata - la care conectezi cele 3 camere analogice ... normal iar iti trebuie un program care sa-ti faca streaming pe net & recording.  Exista ata pentru windows cat si pt linux versiuniii free de asemenea soft-uri. Poti pune eventual un windows 2003 versiunea trial * care merge 190 de zile pana expira si esti acoperit legal :) ... sau Winlive care merge direct de pe CD fara sa mai fie necesar HDD sau Windows 98 la care dupa cate stiu nu iti mai trebuie licenta ...sau linux. Oricum personal as merge pe varianta urmatoare:
3 IP camere wireless cu infrarosu + 1 router wireless configurat bine si .. cam atat .. fara pc sau alte cabluri trase :)  Daca fac un calcul s-ar putea chiar sa ies mai ieftin nefiind necesar un pc dedicat. Succes si daca mai ai nelamuriri nu ezita sa intrebi aici :)

Edited by frioan, 23 October 2007 - 14:40.


#3
tudor_in

tudor_in

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 28.03.2007
super tare ideea, o sa merg pe varianta cu 3 ip camere wireless + router, ms mult

#4
anca.g

anca.g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.10.2007
buna,
vreau si eu o supraveghere video, insa pentru "in casa", si anume vreau sa stiu ce face bona cu copilul...va rog mult, luminat-ma si pe mine...
stiu ce e aia un calculator, adresa IP, si chestii generale...dar am nevoie de putina indrumare va rog frumos...
am nevoie doar de o camera micuta ascunsa, si cum sa fac efectiv sa intru pe net de la alt calc sa vad ce se intampla.
va multumesc anticipat

#5
cerreal

cerreal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 05.12.2005
inca o solutie

digital video recorder -  e un echipament standard oferit de cam toate firmele costa cam 8 milioane(lei vechi
suporta  4 sau mai multe intrari dintre care una cu sunet dar la banii astia cam 4
itzi mai trebuie un televizor sa vezi cam ce se intampla si gata

ii adaugi si un hard de 250 gb si inregistreaza cam 2/3 saptamani

 anca.g, on Nov 18 2007, 17:32, said:

buna,
vreau si eu o supraveghere video, insa pentru "in casa", si anume vreau sa stiu ce face bona cu copilul...va rog mult, luminat-ma si pe mine...
stiu ce e aia un calculator, adresa IP, si chestii generale...dar am nevoie de putina indrumare va rog frumos...
am nevoie doar de o camera micuta ascunsa, si cum sa fac efectiv sa intru pe net de la alt calc sa vad ce se intampla.
va multumesc anticipat


#6
peus

peus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 18.09.2005
Ok, as dori si eu sa-mi fac un sistem de suprav. cu o singura cam analogica placa captura PCI pusa in comp.
Am un Athlon XP 2200 + 1GB Ram.+ video ASUS Ati Radeon 9250 .
Ce soft de captura+rec+streaming pe net ar fi mai bun pt asemenra configuratie...

thnk`s.

Edited by peus, 18 November 2007 - 20:55.


#7
Gonzales

Gonzales

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 12.05.2005
Cel mai ieftin sistem de supraveghere care am reusit sa fac : placa de captura Pico2000 cu patru canale si 4 camere (ideal cu infrarosu).
Fara sa iau in calcul cablurile duce undeva la 500-600 RON, asta daca am deja calculatorul. Computer super-traznet n trebuie. Am mers si cu p4/1800 cu 256 MB RAM si placa video de 64MB. Hard disk sa fie mare si rapid. Daca ai o legatura la net, poti vedea una dintre camere cu softul de la placa. Oricum, softul poate sa inregistreze doar la miscare si, la pretul placii cred ca e cea mai buna alegere pentru venituri modeste. Digital video recorder sau cum vreti sa ii ziceti nu mi se pare o alegere buna. Este greoi la meniuri si la majoritatea nu ai cum sa scoti fisierele care te intereseaza sa le vezi in windoz.
Nu instalez si nu comercializez sisteme de supraveghere sau componente ale acestora, dar am ceva experienta in domeniu. Am vazut placa de 2400-2500 RON care in momentul in care a crapat si am inlocuit-o cu o pico2000 (pana in 100 ron) nu s-au vazut prea multe diferente raportat la pret. Dati o cautare de imagini pe google "pico2000" daca vreti sa stit cam ce poate face.
parerea mea...

#8
hitmanpepe1

hitmanpepe1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.11.2007
1-Unde ai gasit placa pico2000 la 100 ron ca vreau si eu sa fac un sistem video de supraveghere pentru o casa. Si ce camere recomanzi pentru aceasta placa .
2- Se pot retransmite pe internet imagini de la camerele respective? (Doresc sa inregistrez pe un calculator la 2-4 frps pe fiecare camera si daca se poate sa transmitem pe internet) (cam ce viteza trebuie sa aiba conexiunea la internet?)
Va multumesc

MtzEdit: da-l dreq de quote cand raspunzi la un post imediat precendent.

Edited by Mtz, 20 November 2007 - 15:25.


#9
frioan

frioan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 15.03.2003

 Gonzales, on Nov 19 2007, 17:44, said:

Cel mai ieftin sistem de supraveghere care am reusit sa fac : placa de captura Pico2000 cu patru canale si 4 camere (ideal cu infrarosu).
Fara sa iau in calcul cablurile duce undeva la 500-600 RON, asta daca am deja calculatorul. Computer super-traznet n trebuie. Am mers si cu p4/1800 cu 256 MB RAM si placa video de 64MB. Hard disk sa fie mare si rapid. Daca ai o legatura la net, poti vedea una dintre camere cu softul de la placa. Oricum, softul poate sa inregistreze doar la miscare si, la pretul placii cred ca e cea mai buna alegere pentru venituri modeste. Digital video recorder sau cum vreti sa ii ziceti nu mi se pare o alegere buna. Este greoi la meniuri si la majoritatea nu ai cum sa scoti fisierele care te intereseaza sa le vezi in windoz.
Nu instalez si nu comercializez sisteme de supraveghere sau componente ale acestora, dar am ceva experienta in domeniu. Am vazut placa de 2400-2500 RON care in momentul in care a crapat si am inlocuit-o cu o pico2000 (pana in 100 ron) nu s-au vazut prea multe diferente raportat la pret. Dati o cautare de imagini pe google "pico2000" daca vreti sa stit cam ce poate face.
parerea mea...

Fii atent :D .. variata mai ieftina decat cea de sus:)  iei 4 bucati IP camera la 1,5 mil bucata si te ajunge la 6 mil fara sa ai investeti nimic in plus (poate mai punem un router pe la 80 ron .. sau un switch simplu la 30 ron daca ai IP-uri pt fiecare camera :)  asta de ex. http://www.shopix.ro...mera_26825.html e 1,5 mil ... stie de pppoe, dhcp, motion detection si bineinteles poate trimite mail sau salva fisierul video inregistrat. Cu siguranta in viitorul aporpiat se vor ieftini si mai mult jucarelele astea asa ca nu cred ca va mai renta cumpararea de placi speciale pt achizitie care sa coste cat nu face :)

#10
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Ceva asemanator cu Pico2000 am vazut aici.

enjoy,
Mtz

#11
hitmanpepe1

hitmanpepe1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.11.2007
Ok. multumesc!

Mai stiti ceva posturi despre supraveghere video?

#12
hitmanpepe1

hitmanpepe1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.11.2007
A-si dori sa imi montez o camera video in masina ! Stiti ceva micut care sa inregistreze pe card de memorie?

#13
Gonzales

Gonzales

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 12.05.2005
hitmanpepe1 , cred ca ti-am dat un PM cu o placa ieftina la un magazin. Nu am legatura cu el, nu vreau sa ii fac reclama

#14
hitmanpepe1

hitmanpepe1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.11.2007
Da am si verificat
E exact ce imi trebuie .  Ai verificat-o cumva mere bine? :)

#15
hitmanpepe1

hitmanpepe1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.11.2007
A-si dori sa instalez la blocul meu un video interfon . Stie cineva un interfon wirelles cu posibilitate de montare la un bloc cu 4 etaje ?

#16
hitmanpepe1

hitmanpepe1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.11.2007
Dores sa fac un sistem de supraveghere video cu inregistrare pe HDD .
1-Cam ce aparatura sugerati (inregistrator digital , camere video de interior si exterior)
2- Cam care este pretul acesor aparate si pretul de manopera la o firma specializata de montaj.

Va multumesc.

#17
cameresupraveghere

cameresupraveghere

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.11.2007
salut ,

referitor la camere de supraveghere, camere ip , dvr si interfoane puteti sa gasiti mai multe detali aici

o zi buna.

#18
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Incearca sa nu spamezi prea mult. In 3 threaduri ajunge.

enjoy,
Mtz

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate