Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Medicamente de slăbit

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005
Problema este că mi-ar trebui mai multă mișcare, dar cum nu toți avem joburi de acelea plimbărețe...
Aș vrea să știu vă rog, dacă sînt bune medicamentele astea de slăbit, adică anulează pofta și modifica metabolismu, etc?
Adică ce pericole pot exista? Că avantajele și reclama aia se știe, și eu pot citi pe cutie  :D  
Poate ar mai trebui să precizez că nu ar trebui să dau jos, decît cam 10 kg.  :D
Vă mulțumesc.

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Vointa

pur si simplu mananci mai putin

#3
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Fiecare organism normal ia ceva din exterior, îl transformă într-un mod oarecare în energie, pe care o consumă, iar excesul îl depozitează sau îl elimină. Acum, noi, ca oameni consumăm alimente, pe care le transformăm în substanele necesare pentru organism, iar surplusul îl eliminăm sau depozităm ca grăsime. Acest fel de a fi al organismului uman durează, probabil, de când există ca atare omul, astfel încât calea normală pentru a slăbi este să mănânci mai puțin decât necesarul total de calorii pe care le consumi într-o zi, lucru care nu are nici o legătură cu faptul că faci sau nu sport.
Dacă vei sta să te gândești logic, cum este posibil ca niște medicamente să împiedice asimilarea unor alimente, în condițiile în care tu depășești necesarul de calorii pe zi și practic să nu împiedice asimilarea tuturor alimentelor, pentru că în acest mod ai muri, ci doar a unei părți din alimente și anume a celor care depășesc necesarul de calorii zilnice. Răspusul este că așa ceva este practic imposibil și atunci aceste medicamente acționează în alte moduri, pentru a da impresia că persoana în cauză a slăbit. Unul dintre aceste moduri este spre exemplu eliminarea apei din organism, deoarece corpul uman este alcătuit din circa 90% apă, astfel încât pierderea a 5 litri de apă va însemna o scădere considerabilă în greutate. Această scădere nu se face natural, ci forțând ficatul să elimine această apă, de care organismul are însă nevoie, astfel încât, după o perioada, mai lungă sau mai scurtă va fi pusă la loc. Așadar, în opinia mea, singura cale sigură de a slăbi, chiar dacă este mai greoaie este să mănânci mai puțin, fără a ține cure fanteziste, ci doar să mănâci mai puțin din ceea ce mănânci tu în mod obișnuit.

#4
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Destul de corect ce zici tu, desi treaba cu ficatul care elimina apa n-am invatat-o la anatomie.
LE: Si procentajul de apa din organismul uman e ceva mai mic, dupa unii autori 55-60%, dupa altii 70%, dar de 90% inca n-am auzit.

Edited by LoveDemon, 05 October 2007 - 17:31.


#5
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005

 spider8, on Oct 5 2007, 18:09, said:

Fiecare organism normal ia ceva din exterior, îl transformă într-un mod oarecare în energie, pe care o consumă, iar excesul îl depozitează sau îl elimină. Acum, noi, ca oameni consumăm alimente, pe care le transformăm în substanele necesare pentru organism, iar surplusul îl eliminăm sau depozităm ca grăsime. Acest fel de a fi al organismului uman durează, probabil, de când există ca atare omul, astfel încât calea normală pentru a slăbi este să mănânci mai puțin decât necesarul total de calorii pe care le consumi într-o zi, lucru care nu are nici o legătură cu faptul că faci sau nu sport.
Dacă vei sta să te gândești logic, cum este posibil ca niște medicamente să împiedice asimilarea unor alimente, în condițiile în care tu depășești necesarul de calorii pe zi și practic să nu împiedice asimilarea tuturor alimentelor, pentru că în acest mod ai muri, ci doar a unei părți din alimente și anume a celor care depășesc necesarul de calorii zilnice. Răspusul este că așa ceva este practic imposibil și atunci aceste medicamente acționează în alte moduri, pentru a da impresia că persoana în cauză a slăbit. Unul dintre aceste moduri este spre exemplu eliminarea apei din organism, deoarece corpul uman este alcătuit din circa 90% apă, astfel încât pierderea a 5 litri de apă va însemna o scădere considerabilă în greutate. Această scădere nu se face natural, ci forțând ficatul să elimine această apă, de care organismul are însă nevoie, astfel încât, după o perioada, mai lungă sau mai scurtă va fi pusă la loc. Așadar, în opinia mea, singura cale sigură de a slăbi, chiar dacă este mai greoaie este să mănânci mai puțin, fără a ține cure fanteziste, ci doar să mănâci mai puțin din ceea ce mănânci tu în mod obișnuit.
Numai în filmu acela X net, s-a transformat senatoru acela în 100% apă  :lol:
Bine, atunci ce este cu atîta reclamă la zeci și zeci de medicamente minune?  :huh:

Edited by Nigel, 05 October 2007 - 19:35.


#6
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Am auzit despre spirulină că ți-ar schimba metabolismul și ai slabi, dar nu pot să spun dacă este adevărat sau nu. Este un supliment alimentar pe bază de alge verde,  are un preț destul de mic și se găsește în farmacii.

  Eu nu aș recomanda metoda cu redusul masiv de alimente, deoarece pe lângă cele 3 constiuinenți de bază (proteine, lipide, carbohidrați) ai alimentelor, acestea mai trebuie să livreze organismului și o gamă largă de vitamine și minerale care sunt total indispensabile.
  Pentru a slabi, trebuie mâncat mai puțin (dar nu foarte puțin). Este recomandat să se mănânce puțin de la o masă, și să se ia cât mai multe mese pe zi. Nu este indicat să se mănânce seara cu vreo 3-4 ore înainte de mâncare, și se recomandă a se bea foarte multă apă plata (3-4 litri pe zi). Desigur fără nici o mișcare este foarte greu de slabit.

Edited by m3th0dman, 06 October 2007 - 18:48.


#7
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 Nigel, on Oct 5 2007, 20:35, said:

Bine, atunci ce este cu atîta reclamă la zeci și zeci de medicamente minune?  :huh:

Este foarte multă reclamă la astfel de medicamente deoarece foarte mulți oameni vor, ca și tine, să slăbească, dar nu au voință și atunci pare mult mai simplu să iei o pastilă sau două pe zi care să rezolve problema. De faptul că aceste medicamente nu reușesc să rezolve de fapt nici o problemă poți să-ți dai seama prin aceea că în continuare există foarte mulți oameni grași sau obezi, mai ales în țările dezvoltate, unde se pune mult accent pe a avea o siluetă perfectă.

#8
PuiutZ ;)

PuiutZ ;)

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 16.03.2005
spirulina nu te ajuta cu nimic. nu te ingrasa, nu te slabeste ... eu asta am auzit-o de la o profesoara de facultate la ecologie. presupun ca stie femeia ce zice  <_<

#9
HotDawwg

HotDawwg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 27.03.2007
incearca un program de la herbalife nu sunt medicamente sunt produse pt controlul greutatii nu au reactii adverse sau contraindicatii un program lunar te costa in jur de 2 mil jumate 3 maxim in 4 luni de slabire si apoi 4 luni de mentinere o sa slabesti 10 kg atat am inteles ca vrei si coeficientul de grasime din corpul tau o sa ajunga la un parametru normal

Edited by mianna, 09 October 2007 - 07:53.


#10
Sheilla

Sheilla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 20.02.2006
produsele herbalife au nu stiu ce substanta in compozitie care  provoaca dependenta iar cu banii aia pe luna sunt de parere ca iti faci abonament la sala sau la inot si la electrostimulare si sunt de n ori mai sanatoase

#11
Naga Queen

Naga Queen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 03.12.2005
Heritage combinat cu 2 litri de apa, obligatoriu. Inhiba pofta de mancare si mai ales de dulciuri.
Herbal Life-u'...bani aruncati, testat pe mine ;)

#12
HotDawwg

HotDawwg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 27.03.2007

 Naga Queen, on Jan 13 2008, 12:11, said:

Heritage combinat cu 2 litri de apa, obligatoriu. Inhiba pofta de mancare si mai ales de dulciuri.
Herbal Life-u'...bani aruncati, testat pe mine ;)
ma?sincer si eu am folosit cateva luni?nu ca le laud?as putea spune si eu prostia aia cu louis ignaro si david heber?etc?insa eu nu le-am folosit pt slabit ci pt mentinere?si chiar ma simteam mai bine?am renuntat insa fiindca am venit din nou la facultate si la camin e relativ greu sa respecti regimul?sa spunem?ce se impunea ca alea sa aiba efectul care trebuia?insa de jumatate de an am ramas cu niste obiceiuri benefice in urma lor?gen:mananc mancare cu foarte putin ulei?nu mananc porc?etc?

Edited by mianna, 13 January 2008 - 12:56.
unde merge "..." merge si "?"


#13
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003

 HotDawwg, on Jan 13 2008, 12:19, said:

[...] am renuntat insa fiindca am venit din nou la facultate si la camin e relativ greu sa respecti regimul...sa spunem...ce se impunea ca alea sa aiba efectul care trebuia....[..]

Daca ai vointa sa te tii de regimul cerut de Herbalife/Forever Living/Heritage, poti sa te abti si numai de la mancare fara sa dai milioane pe produsele alea, chipurile naturale ...

Mai sunt si pastile cu extract de Garcinia, care maresc metabolismul: Ayurslim si Metabol( asta are si iod in componenta ). Enjoy!

#14
HotDawwg

HotDawwg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 27.03.2007

 shiva, on Jan 13 2008, 12:36, said:

Daca ai vointa sa te tii de regimul cerut de Herbalife/Forever Living/Heritage, poti sa te abti si numai de la mancare fara sa dai milioane pe produsele alea, chipurile naturale ...
da?ai si tu dreptate insa intervine tampenia aia cu echilibrul dintre nr de proteine consumate si nr de calorii arse pe zi?si teoretic oricum as fi calculat nu reuseam sa adun alea 150g de proteine necesare zilnic si sa ma incadrez in limita de 2000 si ceva de kcal(ajungeam la 3000 si ceva) doar din mancarea normala :lol:?

Edited by mianna, 13 January 2008 - 12:57.
unde merge "..." merge si "?"


#15
imirela

imirela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 03.11.2006
Exista medicamentele minune indicate in tratamentul obezitatii.Unul dintre ele este orlistatul ce blocheaza absorbtia lipidelor de la nivel intestinal.Al doilea este sibutramina ce actioneaza pe receptorii dopaminergici si serotoninergici si are efect anorexigen central crescand termogeneza (efecte secundare:HTA, hipertensiune pulmonara, duce la accentuarea depresiei la cei care au aceasta afectiune).Sa nu uitam insa ca oricat de multe pastile am lua dieta nu poate fi inlocuita.Cine zice ca s-a ingrasat cu apa minte.:)

#16
HotDawwg

HotDawwg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 27.03.2007

 imirela, on Jan 13 2008, 13:10, said:

Exista medicamentele minune indicate in tratamentul obezitatii.Unul dintre ele este orlistatul ce blocheaza absorbtia lipidelor de la nivel intestinal.Al doilea este sibutramina ce actioneaza pe receptorii dopaminergici si serotoninergici si are efect anorexigen central crescand termogeneza (efecte secundare:HTA, hipertensiune pulmonara, duce la accentuarea depresiei la cei care au aceasta afectiune).Sa nu uitam insa ca oricat de multe pastile am lua dieta nu poate fi inlocuita.Cine zice ca s-a ingrasat cu apa minte.:)
ba nu...iarasi teoretic..daca bei numai apa...organismul ia proteinele care ii sunt necesare(pe care tu nu i le dai) din rezerva proprie(fibra musculara)...si depune grasime...deci te potzi ingrasa numai cu apa... :lol:

#17
YoYo69ErS

YoYo69ErS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 02.05.2005

 bellatrix_, on Jan 13 2008, 12:15, said:

trebuie sa fii absolut handicapat psihomotor sa nu fii in stare sa slabesti altfel decat drogandu-te. si sa mai si propovaduiesti peste tot " reteta succesului". ai mai mult de 10 ani? ca dupa posturile tale n-as zice
pe forumul asta citeste cineva ce se posteaza, sau poate fiecare sa scrie ce-i fata mintea?
Cea mai bună și sănătoasă metodă de slăbit a fost și va rămâne întodeauna moderația și mișcarea.
Tratamentele medicamentoase pentru slăbit tot droage sunt... Mascate sub un nume "farmacist". Exact aceleași lucruri pe care le găsești pe stradă. După o lună-două de luat asa ceva îți slăbește și creierul, nu doar corpul. Dar de neuroni, nu de grăsime.

#18
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 HotDawwg, on Jan 13 2008, 16:53, said:

ba nu...iarasi teoretic..daca bei numai apa...organismul ia proteinele care ii sunt necesare(pe care tu nu i le dai) din rezerva proprie(fibra musculara)...si depune grasime...deci te potzi ingrasa numai cu apa... :lol:

     Cel mai bine ar fi sa citesti si tu , si sa incerci sa intelegi ceea ce scrii pentru ca scrii numai prostii ...
     Ficatul nu are nici o legatura cu eliminarea apei din organism . Are el multe functii dar fix cu asta nu se ocupa .
    
     Cresterea in greutate se datoreaza consumului excesiv de alimente !  
    De ce ? Motivele sunt mai multe :
     - obezul consuma mancare mai multe decat ii trebuie din acelasi motiv pentru care betivul bea mai mult decat poate duce ... Unii dau vina pe dereglarea unor mecanisme de autocontrol .
     - anumite probleme psihice . Alcoolistul bea la nervi , iar obezul mananca .

    Solutia este sa mananci mese regulate si atunci cand te asezi la masa sa mananci exact atat cat mananca un om normal .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate