Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Mersul pe sens interzis

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
s_ion

s_ion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.02.2007
Salutare

Am si eu o intrebare, legata de codul rutier, la care nu ii gasesc nicidecum raspunsul.

Intamplarea e in felul urmator: in fata blocului in care locuiesc, este o strada cu sens unic... ei, eu ma bag de obicei pe "interzis", vreo 5-10m. Luni, parchez masina, si ma trezesc cu un politist comunitar, care, pus pe scandal, ma ia ca ce caut pe interzis, ca nu mi-e rusine sa trec pe langa el si sa intru pe interzis si tot soiu de balarii. N-am avut chef de cearta, mi-am cerut scuze si am plecat. In fine, nedumerirea mea e urmatoarea: eu asa am invatat la scoala de soferi (acu vreo 5 ani) ca e voie sa mergi 50m dupa semnul de "accesul interzis", in cazul in care nu circula ceva din sens opus. Mai e valabila chestia asta (sau a fost vreodata)???

Multumesc mult

Ion

#2
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Sigur nu confunzi scoala de soferi cu gradinitza?
Accesul interzis incepe de unde este plantata tablia respectiva...

#3
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
60 de zile de mers pe jos de valabilitate  :ciocan: . Nu prea vorbim, noi, soferii aceeasi limba, nu?

#4
s_ion

s_ion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.02.2007
ce oameni... am pus si eu o intrebare si voi sariti cu tot soiu de reply-uri de "profesori" de legislatie...

oricum, mersi de raspunsuri, am aflat ce doream sa aflu

numai bine

Ion

#5
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006

 s_ion, on Sep 30 2007, 19:22, said:

e voie sa mergi 50m dupa semnul de "accesul interzis"...
E voie sa mergi maxim 50m pe sens interzis, dar numai CU SPATELE.  :lol:

Ahh... si neaparat mai tine cont si ca NU ai voie sa intri cu spatele in nicio intersectie.

#6
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 24.09.2006
Omu' e riveran... Garcea să bea o gură de apă să se liniștească n-are ce să-i facă, s_ion trebuia cel mult să prezinți bulentinul să se convingă.

#7
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006
Stai sa clarificam: Sub indicatorul ACCES INTERZIS scrie cumva "cu exceptia riveranilor"?

EDIT:
Sunt convins ca daca initiatorul topicului ar fi apelat la ei cu o problema legata de circulatie, raspunsul ar fi fost "nu este de competenta noastra".
Deci ... politistul comunitar n-are treaba cu constatarea si sanctionarea contraventiilor de circulatie. Dar nahh ... interesanta si politia asta domne'

Edited by NightShift, 30 September 2007 - 20:39.


#8
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Eu personal, am o parere mult mai buna despre cainii comunitari decit despre politistii comunitari, care sunt niste handicapati mintal in uniforma!
In Timisoara au amendat anul trecut un om pentru ca mergea cu bicicleta prin piata unirii, iar anul acesta nu au avut nici o treaba cu cei care se plimbau cu ATV-urile prin piata! Cam astia sunt politistii comunitari, niste cercopiteci cu sapca!

Edited by kodiak, 30 September 2007 - 20:56.


#9
s_ion

s_ion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.02.2007
Cam asa era situatia:

Attached File  schema.JPG   19.68K   128 downloads

Nu scrie nimic despre accesul riveranilor, dar nu am crezut sa fie vreo problema. De obicei, eu intru pe drumul notat: "spre alte parcari", dar in ziua aia ma grabeam si am zis sa o las in fata...

PS. Scuzati "talentul"...

#10
AcerMate

AcerMate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 14.05.2003
Mai da-i in PM cu interzisele lor. Mai nou sunt o gramada de interzise puse de bastani ce stau pe strazile respective ca sa nu-i deranjeze masinile. Pe traseul meu la servici anul acesta au aparut 3 asemenea chestii, desi strazile respective nu sunt deloc circulate. Bineinteles ca ma bag pe ele.

#11
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Asta-i celebra democratie si libertate romaneasca....

#12
RaZoR-07

RaZoR-07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 23.05.2007

 NightShift, on Sep 30 2007, 20:33, said:

mai tine cont si ca NU ai voie sa intri cu spatele in nici o intersectie.
Da` sa iesi ai voie?  :P

 AcerMate, on Oct 4 2007, 17:26, said:

Mai nou sunt o gramada de interzise puse de bastani ce stau pe strazile respective ca sa nu-i deranjeze masinile.  Bineinteles ca ma bag pe ele.
Democratie... ei sunt liberi sa le puna, tu esti liber sa nu le respecti, face fiecare ce vrea.  :P
Romania, tara tuturor posibilitatilor.

#13
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Mai nou la mine in cartier se parcheaza pe 2 rinduri si se circula pe un singur fir pe strada de 2 benzi. Solutia primariei? A facut sens unic pe strada!

#14
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006

 ipman, on Oct 8 2007, 12:06, said:

Solutia primariei? A facut sens unic pe strada!
Acum serios ... vezi vreo alta solutie?

#15
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Absolut. Amenzi pentru toata lumea. In fiecare zi pina se potolesc. Acolo nu e prevazut loc de parcare, ai comis-o, platesti.
Nu e obligatoriu sa posezi masina. N-am vazut om care a murit pentru ca nu poseda masina.

#16
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006
Sincer? ... am ramas perplex de la raspunsul tau.

Deci tu zici ca problemele se rezolva prin reprimarea efectelor, bine am inteles?

#17
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Sustin doar ca se incalca legea si nu face nimeni nimic, ba dimpotriva gaseste solutii aberante pentru care ocolesti 500 metri ca sa poti intra in bloc. Ce gresesc?

#18
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006
Hai ca stii si tu de unde a inceput sa se imputa treaba; .... inca de pe plansetele sectiei de urbanism a Institutului de proiectare.

S-au proiectat cartiere intregi de locuinte in masa insirate pe verticala si zip-uite cat mai bine pe unitatea de suprafta. In mod normal, ar fi trebuit prevazut un numar rezonabil de locuri de parcare, dar uite ca pana aici nu le-a mai mers mintea. Iar acum ca solutie de criza (lipsa locurilor de parcare) s-a recurs la acceptarea obturarii partiale a cailor de comunicatie. Interzicerea parcarii in zonele rezidentiale e o solutie puerila - daca nu te superi. Solutia este alta: folosirea aceleiasi retete ca si in cazul locuintelor in masa ----> amenajarea a numarului corespunzator de locuri de parcare,,,, pe mai multe nivele.

Dar hai ca deviem rau de tot de la subiect.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate