Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Islamizarea Europei

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1486 replies to this topic

#433
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postalalaltu, on Apr 20 2008, 19:47, said:

erau mai avansati decat Europa

Doar civilizatia europeana a avut un impact global , in ciuda a n exemple de inovatii non-europene - jonci oceanice , praful de pusca , otelul inoxidabil , cimentul etc . Ceilalti au avut doar acumulare cantitativa nu si salt calitativ :)

Mie unuia imi convine ascensiunea chineza - din cauza ca in absenta competitiei o civilizatie se atrofiaza . Plus ca civilizatia chineza e comparabila cu cea europeana , si chiar compatibila vezi odiseea lui Marco Polo . Islamul nu ofera o competitie ci doar un conflict cu restul , fie ei budisti , hindusi , crestini sau animisti .

Edited by AMDG, 20 April 2008 - 21:14.


#434
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Oricum, la ora actuala n-aveti de ce sa va plangeti de "islamizare" in Romania. Iar probabilitatea e mare ca pe viitor sa existe un numar mare de imigranti chinezi sau indieni, nicidecum arabi.

#435
Molnjer

Molnjer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 02.12.2007

View Postalalaltu, on Apr 20 2008, 21:38, said:

Oricum, la ora actuala n-aveti de ce sa va plangeti de "islamizare" in Romania. Iar probabilitatea e mare ca pe viitor sa existe un numar mare de imigranti chinezi sau indieni, nicidecum arabi.

Niciodata sa nu spui niciodata. Acum Romania e asaltata de studenti musulmani (care la finele facultatii pleaca). DAR, cand va creste si nivelul de trai din Romania sa vezi ce magnet o sa fie scumpa noastra tara pentru cei din lumea a III a.

#436
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Da, insa pentru mult timp incolo Romania va ramane o zona de productie pentru subansamble si alte minuni low-tech. Deci prostime multa, ingineri putini. Pentru studentii straini din Romania sansele nu-s prea mari de a gasi un loc de munca aici. Deocamdata e criza de constructori sau de alte meserii ce nu necesita o facultate. In unele zone chiar si de muncitori la banda.

Exceptie ar putea fi in curand Sanatatea.

Edited by alalaltu, 20 April 2008 - 22:08.


#437
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

View PostAMDG, on Apr 20 2008, 21:07, said:

Doar civilizatia europeana a avut un impact global , in ciuda a n exemple de inovatii non-europene - jonci oceanice , praful de pusca , otelul inoxidabil , cimentul etc . Ceilalti au avut doar acumulare cantitativa nu si salt calitativ :)
pai au contribuit din plin,nu numai cu inventiile lor dar si cu avutul lor-taxele ridicate percepute de colonisti in tarile colonizate(america,india) au dus la o scadere semnificativa a nivelului de trai fata de perioada pre-coloniala.
a fost furt pe fata(nu mascat ca in neo-colonialism)

#438
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postsoka norman, on Apr 21 2008, 03:57, said:

a fost furt pe fata

Si acum in Iraq ce e ?  :rolleyes:

#439
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

View PostAMDG, on Apr 21 2008, 06:50, said:

Si acum in Iraq ce e ?  :rolleyes:
pai este ce e citat mai jos
" is a war betwin multi-culturalism and mono-culturalism
is like tolerance versus intolerance and we are intolerant whit intolerance"

#440
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postsoka norman, on Apr 21 2008, 07:28, said:

we are intolerant whit intolerance"

Nu prea vad trupe americane in Darfur sau Tibet  :rolleyes:

#441
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

View PostAMDG, on Apr 21 2008, 08:55, said:

Nu prea vad trupe americane in Darfur sau Tibet  :rolleyes:
ideea era ca mono-culturalistii nu accepta alte culturi de aceea sunt intoleranti
si americanii nu prea se amesteca in afacerile chineze asa pe fata(regimul din sudan e tinut de china)

#442
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostAMDG, on Apr 21 2008, 09:55, said:

Nu prea vad trupe americane in Darfur sau Tibet  :rolleyes:

Sunt multe căi de a lupta contra răului.

#443
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

View Posttomaso, on Apr 20 2008, 18:00, said:

Floryyn, la mulți ani !
( bănuiesc că te numești Florin, după username ).
Mai postez un articol scris de Daniel Pipes, inspirat postul tău.

Anglia în întâmpinarea Legii Islamice
de Daniel Pipes
publicat în Jerusalem Post
13 Februarie 2008


  Original în Englezǎ: Britain's Encounter with Islamic Law
Traducerea în limba Română : Robert Radu Hervian

  Dedesubtul unei suprafațe placide si înșelătoare a vieții de zi cu zi, populația Britanică se află la o intersecție importantă cu Islamul. Trei evenimente în decursul săptămânii trecute, fiecare din ele o culme a unor tendințe care durează de ani de zile – și nu doar din pură întâmplare – exemplifică schimbările pe cale să se producă.

  Mai întâi, guvernul britanic a decis că terorismul efectuat de către Musulmani în numele Islamului este în realitate ne legat de Islam, ba chiar anti-Islamic. Această noțiune a prins rădăcini în 2006 când Ministerul de Externe, speriat fiind că termenul “război împotriva terorii” îi va inflama pe Musulmanii Britanici, a căutat un limbaj care să mențină “valorile comune ca pe un mijloc împotriva teroriștilor.” La începutul lui 2007, Uniunea Europeanăa publicat un manual secret care a interzis termeni ca jihad, Islamic, și fundamentalist când se referă la terorism, oferind în loc câteva fraze “ne-ofensive”. Vara trecută , Primul Ministru Gordon Brown le-a interzis miniștrilor săi să folosească cuvântul Muslim în legătură cu terorismul. In Ianuarie, Ministrul de Interne Jacqui Smith a mers mai departe, descriind într-adevăr terorismul drept “anti-Islamic”. Iar săptămâna trecută Ministerul de Interne a completat confuzia mintală tipărind o carte de fraze contra-teroriste unde salariații civili sunt instruiți să se refere numai la extremism violent și ucigași criminali, și nu la extremism Islamist și fundamentalism jihadist. In al doilea rând, si din nou, culminând după câțiva ani de evoluție, guvernul Britanic recunoaște acum căsătoriile polygame.A schimbat regulile din "Tax Credits (Polygamous Marriages) Regulations 2003": în trecut numai o nevastă putea să moștenească bunuri, fără impozit după un soț decedat ; această legislație permite unor neveste multiple să moștenească fără impozit, atâta vreme cât căsătoriile au avut loc undeva unde polygamia este legală, ca Nigeria, Pakistan sau India. Intr-o chestiune înrudită, Ministerul Muncii și al Pensiilor a început să emită plăți suplimentare către haremuri pentru beneficii ca primele pentru cei ce caută servici, subvenții pentru locuințe, și reduceri de impozite către consilii. Săptămăna trecută a venit știrea că după o analiză de un an, patru ministere din guvern (al Muncii și Pensiilor, cel de Fiananțe, cel al Impozitelor și Vămii, cel de Interne) au ajuns la concluzia că recunoașterea formală a polygamiei este “cea mai bună” opțiune pentru Guvernul Majestății Sale.

In al treilea rând, arhiepiscopul de Canterbury, Rowan Williams, a căzut de acord cu aplicarea unor porțiuni din legea Islamică (Shari‘a) în Marea Britanie. Adoptând elementele sale civile, a explicat, el "pare făra scăpare” pentru că nu toți cetătenii Britanici Musulmani cred în sistemul legal existent și că aplicarea Shari’a va ajuta la coeziunea lor socială.

Când Musulmanii se prezintă în față unei Curți civile Islamice ei nu trebuie să se afle în fața unei “rigide alternative de loialitate culturală sau statală”. Continua insistență asupra “monopolului legal” al legii de drept comun Britanice în loc să permită Shari’a, a atenționat Williams, va atrage după sine “un anume pericol” pentru țară.



La începutul lui 2007, Uniunea Europeanăa publicat un manual secret care a interzis termeni ca jihad, Islamic, și fundamentalist când se referă la terorism, oferind în loc câteva fraze “ne-ofensive”.

Eu aș fi foarte curios să aflu ce va urma .
Europa se reclama a fi patria libertății cuvântului și a drepturilor civile.
Oare ce  va urma ?
Care vor fi următoarele cuvinte considerate a fi "nepotrivite" ?
Tomaso, în primul rând mulțam pentru urări, mi-am sărbătorit ieri ziua onomastică cu familia, în pitorescul deosebit al Gorjului :coolspeak:

Am citit articolul și m-am crucit! Păi dacă încep să aplice "limbajul corectitudinii politice" și în materie de luptă împotriva terorismului islamist...e de rău. Poate că Washingtonul ar trebui să-i "tragă de urechi" pe britanici, în frunte cu Gordon Brown.
Cât despre declarațiile arhiepiscopului... :death: Apoi dacă ăștia introduc Sharia în Europa, eu îmi iau jucăriile și plec. În State eventual.

Quote

Niciodata sa nu spui niciodata. Acum Romania e asaltata de studenti musulmani (care la finele facultatii pleaca). DAR, cand va creste si nivelul de trai din Romania sa vezi ce magnet o sa fie scumpa noastra tara pentru cei din lumea a III a.

Am fost cu ceva vreme în urmă la Cluj și pot spune că am rămas șocat câti arăboi și negri erau pe-acolo...evident la braț cu frumoase clujence... :deadtongue:

#444
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Posttomaso, on Apr 21 2008, 10:33, said:

Sunt multe căi de a lupta contra răului.

In Darfur raul este ignorat , iar in Iraq raul este creat - vorba lui Greenspan , doar din cauze economice  :rolleyes:

#445
Molnjer

Molnjer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 02.12.2007

View Postfloryyn, on Apr 21 2008, 10:42, said:

Am fost cu ceva vreme în urmă la Cluj și pot spune că am rămas șocat câti arăboi și negri erau pe-acolo...evident la braț cu frumoase clujence... :deadtongue:

Pai asa e. In sesiuni cand se umple Biblioteca Centrala Universitara, creste si numarul musulmanilor care studiaza pe la medicina. Chiar faceam misto cu niste amici ca ce se mai intampla pe la biblioteca. Raspunsul era: "Apoi nimica, e plin de tipe faine si de Al-Qaeda". In salile mai mici (20-50 de locuri) am aflat de la personal ca atunci cand vine ora, isi pun covorasul si incep sa se roage. Ma rog aici n-am nimic cu ei, atata timp cat sunt silentiosi si nu ma deranjeaza de la studiu. Probleme mici am avut cand nu puteam trece de ei si trebuia sa-i ocolesc, sau daca imi faceam loc printre ei eram privit foarte insistent si de sus.

View PostAMDG, on Apr 21 2008, 10:53, said:

In Darfur raul este ignorat , iar in Iraq raul este creat - vorba lui Greenspan , doar din cauze economice  :rolleyes:

Pai se cam satura si americanii sa moara peste tot in lume. In Tibet poate lucreaza CIA, nu ai de unde sa stii. Cat despre Darfur, pai sa mai ia si UE masuri si sa trimita trupe. Sa vad si eu niste unitati franco-germano-italiene-spaniole in Darfur si nu povesti si discutii, adica vreau fapte.

#446
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostMolnjer, on Apr 21 2008, 13:59, said:

In Tibet poate lucreaza CIA, nu ai de unde sa stii.

In Tibet sigur lucreaza CIA , fapt ce va grabi viitorul razboi mai mult sau mai putin rece intre SUA si chinezi .

Razboiul din Iraq nu era necesar nici macar dintr-un punct de vedere influentat de realpolitik . In loc sa aiba un dictator secular ce ar fi tras sforile vor avea o teocratie siita intarita , cu o sfera de influenta ce se intinde pana in Gaza  si inarmata cu arme nucleare  . Ce se va intampla daca saboteaza fluxul petrolier ce trece prin Golful Persic , indirect desigur prin "militii" ? :rolleyes:

#447
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Problema principala a Europei nu sunt arabii, ci mentalitatea si politicile timpite adoptate in ultimii 10-20 de ani. Arabii insa pot fi o solutie la aceasta problema.

#448
TheShen

TheShen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 25.02.2008

View Postfloryyn, on Apr 21 2008, 10:42, said:

Am fost cu ceva vreme în urmă la Cluj și pot spune că am rămas șocat câti arăboi și negri erau pe-acolo...evident la braț cu frumoase clujence... :deadtongue:

alalaltu cred ca ar fi avut un orgasm daca ar fi vazut asa ceva  :deadtongue: :deadtongue:  
Nu mai putea de fericire.

Cred ca ar fii cel mai implinit daca fata lui ar avea un prieten arab, chinez, tigan, negru. Ca doar asa e la moda ca a vazut el pe MTV si a vazut ca e foarte promovata chestia asta.

#449
dual

dual

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.07.2007

View Posttomaso, on Apr 20 2008, 18:00, said:

Eu aș fi foarte curios să aflu ce va urma .
Europa se reclama a fi patria libertății cuvântului și a drepturilor civile.
Oare ce  va urma ?
Care vor fi următoarele cuvinte considerate a fi "nepotrivite" ?

Tomaso tata, uite ce va urma: tu vei fi cel mai mare fan al statului Sârb.
Nu spune niciodata.

Edited by dual, 22 April 2008 - 08:28.


#450
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postdual, on Apr 22 2008, 09:28, said:

Tomaso tata, uite ce va urma: tu vei fi cel mai mare fan al statului Sârb.
Nu spune niciodata.

Se poate, dar te asigur că nu aș fi fanul unui stat care omoară musulmani, pe criterii etnice. Dacă aș fi gândit așa, eram de partea lor în povestea cu kosovo.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate