Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

FRICA DE "STOMATOLOG"

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
86 replies to this topic

#1
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Buna ziua....




     Sa incep cu "inceputul"! Nu am facut in viata mea o singura injectie (nici chiar acel vaccin din clasa a VIII-a) nici acelea din armata, ABSOLUT nimic, nu am avut probleme cu internari, tratari sau alte nebunii... n-a fost cazul. O singura chestie doar, cand eram mic am prins frica de stomatologi, de injectii, de clesti, de orice instrument metalic ce poate strapunge pielea ! (nu se pun cazurile in care ma intep din greseala :P )

Problema mea este urmatoarea: Trebuie sa merg la stomatolog, am o masea (o singura masea) cariata, ditamai gaura in ea, iar toata faza e ca stomatologul mi-a spus ca trebuie extrasa! :( adica sa o scoata. Am cea mai mare frica de faptul ca trebuie sa ma intepe pentru acea anestezie tampita! Maseaua se afla in partea de jos, iar anestezia ca anestezia (mi-a spus ca imi da inainte cu spray ce ma face sa nu simt acele injectii, am spus ok... dar ce se inampla dupa? cand incepe sa ma jumale de masea? ca atunci presupun ca este o durere asa de crunta incat trece peste orice anestezie posibila, Totusi... e durere de masea)

Voi ce parere aveti? din propria experienta, e dureros? scap usor? cam cat timp ma tine cu gura cascata pana sa o scoata? Intrebari stupide, ce pe mine ma terifiaza! :(

Edited by mianna, 07 September 2007 - 11:11.
fara k, tz, sh!


#2
SchumyAlex

SchumyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 27.02.2006
Bine ca mi-ai amintit...si eu trebe sa merg la dentist sa imi arajeze cate ceva desi sper sa nu scoata nimic :( Si pe mine m-a ia groaza  :blink:

Edited by mianna, 07 September 2007 - 11:12.


#3
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Am avut o extractie pana acum, acu vreo 7 ani si eram si eu ingrozita de ce va urma. Anestezia NU doare. Spray-ul ala chiar are efect si nu simti intepaturile acului. Singura chestie care m-a deranjat pe mine a fost scartaitul acului cand intra in gingie, e un sunet ciudat, enervant. Dar poate acum cu acele astea atat de subtiri, atraumatice nu mai exista senzatia asta de scartait. Cand mi se face anestezie pt plomba nu aparare nici un scartait dar banuiesc ca sunt 2 anestezii diferite, la extractie cred se inteapa gingia care inconjoara maseaua, la plomba se inteapa obrazul cred si de aia acolo apare scartaitul.

La mine a fost nevoie doar de o singura injectie, am fost lemn dupa aia. Dupa ce anestezicul isi face efect nu mai simtyi nimic, simti doar ca se lucreaza in zona, dar nu se simte durere. Cand deja incepe sa se miste maseaua, apar iar ceva senzatii ciudate, simti cum se rupe de la locul ei, dar nu simti durere, e aceeasi senzatie pe care o ai daca ai rupe tu o fasie de carne cand faci mancare :) . E ca si cum de fapt nu s-ar lucra pe tine, doar extrem de aproape de tine.

Deci  durere nu simti, dar simti ca se lucreaza.

Durata extractiei depinde de cat de afectata e maseaua si de indemanarea medicului. La mine a durat cam  15-20 de min din momentul in care anestezicul si-a facut efectul, cu tot cu extras si curatat locul si pus pansament.

Succes!

#4
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Incearca sa te anesteziezi tu intai omule! :D
Bea 100 de votca, si o sa vezi ca nu o sa iti mai pese de cat timp dureaza sau daca o sa doara.
Eu de regula asa fac inainte sa ma duc la dentist. :D

#5
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
spray 2 secunde
injectie 5 secunde
masaj local si asteptare efect 5-10 min.
extractie MAXIM 5 minute (ti sep are putin, dar in 300 de secunde faci multe)
clatit 3 secunde
aplicat compresa locala si strans gura 5 secunde

deci in 15-20 de minute esti gata de la intrare in cabinet, pana la iesire
compara si tu, extractia in sine, in 2-3 inute e gata si nu doare deloc

#6
SchumyAlex

SchumyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 27.02.2006
Concluzie: e clar ca o sa supravietuiesti dar cu mici sechele de frica :P

#7
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
va inteleg perfect pe de o parte, dar pe de alta nu stiu cum cineva poate avea frica de un om (personaj abstract - stomatologul si kit-ul lui de mutilare) care iti face bine si te vindeca.

#8
SchumyAlex

SchumyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 27.02.2006
E o pesoana rea care te leaga de scaun si te mutileaza.....baga un drujba si urlii si te tine fortat  :rolleyes: Si eu am ramas cu traime de mic copil si acum trebe iar sa ma duc sa-l infrunt,noroc ca un prieten de al meu vrea sa dea la medicina sa se faca dentist,as merge la el fara probleme pt ca am incredere in el,in restu nu :D

#9
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
nu e vorba ca mi-ar fi frica de acel personaj... nicidecum! e una buna ce mi-o scoate! :D Stomatoloaga! ;) insa cum spuneam mai sus, INSTRUMENTELE SUNT DE BELEA! :P hai ca am mai prins curaj, daca ma doare ceva imi dedic viata pentru a prinde stomatologi la colturi! :)))_ GLUMEAM! ;)

Sa speram ca e de bine... Vin cu rezultate tocmai dupa ce imi fac curajul cuvenit ! bineinteles cu ea scoasa! :P

Edited by mianna, 07 September 2007 - 11:12.
fara tz!!!


#10
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Nu ai de ce sa te temi la dentist... Tehnica a evoluat, pe bune. Am fost eu de curand sa-mi scot o masea si nu am simtit nimic, in copilarie cand imi scotea cate un dinte, tin minte, imi venea sa si mor de durere. Acum nu mai auzi urletele alea din cabinet cum auzeai pe vremuri :lol: .

Mai rau doare maseaua bolnava decat ce iti face dentistul acolo!

#11
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
la sectiunea de dinti - mai sus in forum - sunt niste filmulete foarte interesante si educative...
Azi nu vrei sa-ti scoti o masea, maine cine stie ce bube mai apar...
Am scapat o singura "pestera" in viata mea - o masea neglijata - si dupa ce am rezolvat-o mi-am jurat ca trec pe la dentist mai des... si nu a fost asa... Intr-o zi am mancat niste chestii mai tari si mi s-a spart o alta masea. Da, spart. Era gaunoasa pe dinauntru. M-am speriat super tare (desi nu durea deloc) si a doua zi eram la dentist. Treaba a fost super rapida, fara durere (nu ajunsese caria la nerv) si acum arata ca noua.

Te sperii de injectii? Cum spunea si spare-me: o operatie care dureaza maxim o ora te poate salva de la dureri groaznice, care ar putea dura mult mai mult... fa-ti curaj si fugi la dentist!
Si sa nu se mai intample sa le scapi! :)

Edited by ciureanuc, 05 September 2007 - 09:45.


#12
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

 pickone, on Sep 5 2007, 09:47, said:

Problema mea este urmatoarea: Trebuie sa merg la stomatolog, am o masea (o singura masea) cariata, ditamai gaura in ea, iar toata faza e ca stomatologul mi-a spus ca trebuie extrasa! :( adica sa o scoata.
vezi sa nu faci ca mine. de 2 luni si ceva mi-a zis stomatologul ca am o masea care nu mai are sanse de recuperare si trebuie scoasa.
eu nu si nu, pentru ca mor de frica. pana alaltaieri seara cand am ajuns acasa si m-a luat o durere de dinti cum nu am mai simtit in viata mea (si nu, durerea de dinti nu e mai mare decat cea de ulcer, l-am avut si pe ala :) ). am inceput cu 2 quarelin pentru ca ma durea capul rau, am zis ca oi rezista cu dintele pana a doua zi cand aveam programare. dupa vreo 2 ore am inceput sa iau aulin, am luat 3 pana la urma. nici un efect, pe la 4 dimineata ma invarteam prin camera din cauza durerii, la 4 jumate am iesit si am inceput sa caut o farmacie deschisa.dupa o ora am gasit-o si mi-a dat farmacista alt medicament, din care am mai luat 2 pastile. ma mir ca nu mi-a explodat ficatul.

la dentist toata operatiunea nu a durat mai mult de 10 minute, extractia propriu zisa sub 1 minut. cel mai bine e daca ti-e frica sa inchizi ochii  :rolleyes:, asa nu o sa stii ce o sa se intample si nici nu o sa vezi acul ala de la seringa cu care se face anestezia. anestezia nu doare, nu doare deloc. doar cand iti face pe interior simti cat de cat ceva, dar nu stiu daca o pot considera durere. la 2-3 minute dupa ce ti-a facut injectia, poti sa-ti tai falca cu bomfaierul, nu simti nimic (decat miscarea osului). asta ca sa nu zic faptul ca m-a pacalit ca pe copiii mici  :lol:, mi-a zis ca doar se uita la gingie intai dupa care o sa inceapa extractia propriu zisa, dar el de fapt imi scotea dintele. am simtit o apasare pe gingie, dar nu am simtit ca l-a scos. daca nu imi arata dintele, nu il credeam ca l-a scos.

asa ca ... nu mai astepta, la un moment dat o sa te trezesti cu o durere mai mare si s-ar putea nici sa nu ai ce sa faci ca sa treaca pana a 2-a zi (cum ar fi cele 8 pastile ale mele care nu au avut aproape nici un efect timp de 18 ore).

Edited by zuppy, 05 September 2007 - 10:16.


#13
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Cand ti se extrage o masea nu simti nimic. Doar acul cand te inteapa un pic doare (eu nu am vrut spray inainte ca nu-s fricos de fel) ca trebuie sa intre cu el adanc si simti cum rupe tesuturile, dar asta e cel mai suparator lucru dintr-o extractie. Mie de la a doua seringa de xilina incepuse deja sa-mi paralizeze gatul asa ca e foarte clar ca in gura nu mai simti nimic.

#14
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

 SINEKT, on Sep 5 2007, 11:23, said:

Mie de la a doua seringa de xilina incepuse deja sa-mi paralizeze gatul asa ca e foarte clar ca in gura nu mai simti nimic.
trebuia sa te clatesti in gura, mie mi-a zis ca daca nu fac asta o sa-mi amorteasca si gatul.
singurul lucru cu adevarat deranjant e ca nu imi mai simteam partea de sus a gurii si nu mai puteam inghiti. foarte nasoala senzatia. :)

#15
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Si eu trebuie sa-mi extrag o masea, la mine marea problema este faptul ca este sparta de vreo 7 -8 ani, iar acum se afla sub un strat consistent de gingie.......este ingrozitor nu va putea sa mi-o scoata cu clestele si cu niste chestii numite excavatoare...........daca la tine are de ce apuca este foarte bine.

#16
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
esti sigur ca se scoate cu clestele ?
eu am vazut ca la mine nu a facut asa, e o dracie care se baga sub dinte si cu aia il impinge afara din os. oricum, nu o sa simti nimic.

#17
TrippLex

TrippLex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.08.2007
mie-mi place la nebunie cum ma tine intre cracii ei in timp ce imi analizeaza dantura

#18
SchumyAlex

SchumyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 27.02.2006
Macar are si parti bune dentistu asta... :P Wow deja imi imaginez o blonda cu airbaguri mari care sta calare pe mine....sper sa lucreze vreo 2 ore :))

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate